M 50:

100 meter:

 

 

 

 

 

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

27.49

+0.4

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

17.08

Lund

28.02

+0.0

Thomas Fagerberg-61, HLK-92

17.08

Lund

28.33

-0.1

Mats Röhr-60, Ystads IF

06.08

Skellefteå

29.05

+0.0

Lars Björkqvist-59, Ystads IF

17.08

Lund

29.88

+0.0

Alf Ek-60, Björnstorps IF

17.08

Lund

30.17

+0.4

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

17.08

Lund

30.47

+0.4

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

17.08

Lund

30.82

+0.4

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

17.08

Lund

34.01

-0.87

Mats Johannesson-61, Klippans FK

17.09

Huddinge

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

59.59

 

Thomas Fagerberg-61, HLK-92

31.08

Eslöv

61.24

 

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

31.08

Eslöv

61.96

 

Lars Björkqvist-59, Ystads IF

31.08

Eslöv

62.84

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

65.79

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

31.08

Eslöv

66.51

 

Mats Röhr-60, Ystads IF

07.08

Skellefteå

72.33

 

Mats Johannesson-61, Klippans FK

31.08

Eslöv

72.61

 

Lars Petersson-61, IS Göta

31.08

Eslöv

800 meter:

2.19.75

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

31.07

Hässleholm

2.21.23

Alf Ek-60, Björnstorps IF

31.07

Hässleholm

2.25.1m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.29.8m

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

17.05

Malmö/He

2.34.0m

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

17.05

Malmö/He

2.36.1m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

17.05

Malmö/He

2.40.5m

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

17.05

Malmö/He

2.41.3m

Mats Johannesson-61, Klippans FK

17.05

Malmö/He

2.46.7m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.55.8m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

1000 meter:

3.07.6m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

3.37.1m

Mats Johannesson-61, Klippans FK

29.08

Malmö/He

1500 meter:

4.53.04

Chris Daanen-59, IS Göta

03.07

Helsingborg

4.55.2m

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

16.06

Helsingborg

4.54.82

Alf Ek-60, Björnstorps IF

06.08

Skellefteå

5.05.5m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

21.06

Simrishamn

5.12.9m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.27.0m

Stellan Nilsson-60, IS Göta

16.06

Helsingborg

5.32.5m

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.33.3m

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

16.06

Helsingborg

5.47.1m

Mats Johannesson-61, Klippans FK

16.06

Helsingborg

6.12.5m

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

10.36.1m

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

01.05

Lund

10.40.1m

 

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

01.05

Lund

10.42.3m

 

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

01.05

Lund

10.34.57

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

31.07

Hässleholm

10.36.17

Chris Daanen-59, IS Göta

31.07

Hässleholm

11.11.7m

 

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

01.05

Lund

11.31.4m

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

01.05

Lund

11.36.6m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.52.2m

 

Mats Johannesson-61, Klippans FK

01.05

Lund

5000 meter:

18.19.45

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

31.08

Eslöv

18.24.95

 

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

18.33.50

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

19.54.05

 

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

20.30.20

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

31.08

Eslöv

20.46.6m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

21.45.17

 

Mats Johannesson-61, Klippans FK

31.08

Eslöv

10000 meter:

37.39.3m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

17.09

Lund

38.47.5m

Magnus Lindén-59, Ystads IF

17.09

Lund

100 meter häck 91,4 cm:

19.91

+1.0

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

07.08

Skellefteå

22.53

+0.0

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

17.08

Lund

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

76.64

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.08

Skellefteå

3000 m hinder 91,4 cm:

13.03.34

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

06.08

Skellefteå

Höjdhopp:

1.43

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

1.43

 

Lars Petersson-61, IS Göta

31.08

Eslöv

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.88

+2.0

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

16.06

Helsingborg

3.16

+0.5

Mats Johannesson-61, Klippans FK

17.09

Huddinge

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

3.95

+3.1

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

Trestegshopp:

9.14

-0.2

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

17.09

Lund

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

11.07

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

05.08

Skellefteå

  9.80 §

Björn Eichmüller-60, Åhus FIK

22.05

Jönköping

  8.33 §

Anders Isaksson-60, Åhus FIK

12.06

Lerum

  7.83

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

17.09

Lund

Diskus 1.5 kg:

36.80

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

05.08

Skellefteå

20.46

 

Mats Johannesson-61, Klippans FK

17.09

Huddinge

19.43 §

Anders Isaksson-60, Åhus FIK

22.05

Jönköping

15.67

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

Slägga 6,00 kg:

35.64

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

16.06

Helsingborg

27.58

 

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

16.06

Helsingborg

25.43

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

06.08

Skellefteå

22.24

 

Gert-Åke Ivarsson-57, Ystads IF

16.06

Helsingborg

21.45

 

Thomas Fagerberg-61, HLK-92

16.06

Helsingborg

16.88

 

Håkan Nilsson-58, Ystads IF

16.06

Helsingborg

16.61 §

Anders Isaksson-60, Åhus FIK

22.05

Jönköping

Spjut 700 gram:

26.10

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

17.09

Lund

19.57

Mats Johannesson-61, Klippans FK

17.09

Huddinge


Vikt 11,34 kg:

10.82

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

07.08

Skellefteå

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp:

1.422

Mats Johannesson-61, Klippans FK

17.09

Huddinge

316 (+0.5) 1957 34.01 (-0.87) 2046 5.55.83