M 50:

100 meter:

13.41

+1.0

Mats Röhr-60, Ystads IF

16.08

Gävle

13.54

-2.4

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

12.06

Helsingborg

15.26

-2.4

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

12.06

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.33

+3.9

Mats Röhr-60, Ystads IF

16.08

Gävle

200 meter:

26.62

+0.0

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

10.09

Vittsjö

27.76

+0.0

Mats Röhr-60, Ystads IF

10.09

Vittsjö

29.57

-0.3

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

17.08

Ängelholm

29.57

+0.0

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

10.09

Vittsjö

30.17

+0.0

Alf Ek-60, Björnstorps IF

10.09

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

27.74

+2.6

Mats Röhr-60, Ystads IF

17.08

Gävle

400 meter:

65.30

 

Mats Röhr-60, Ystads IF

18.08

Gävle

65.67

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

01.08

Ystad

800 meter:

2.17.14

BG Nilensjö-63, IS Göta

03.08

Varberg

2.21.39

Sven Lindeberg-63, IS Göta

16.08

Gävle

2.23.98

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

28.07

Hässleholm

2.27.7m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

07.05

Malmö/He

2.30.5m

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

26.06

Simrishamn

2.30.82

Bert Elmqvist--59, Heleneholms IF

06.07

Hillerød,DEN

2.34.1m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

1000 meter:

2.54.2m

BG Nilensjö-63, IS Göta

18.07

Helsingborg

3.08.0m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

18.07

Helsingborg

3.15.1m

Chris Daanen-59, IS Göta

18.07

Helsingborg

3.18.7m

Jens Nilsson-63, IS Göta

18.07

Helsingborg

3.31.01

 

Mikael Persson-63, Klippans FK

29.09

Klippan

3.51.0m

Lars Pettersson-61, IS Göta

18.07

Helsingborg

1500 meter:

4.31.57

 

BG Nilensjö-63, IS Göta

08.09

Jönköping

4.49.20

Sven Lindeberg-63, IS Göta

12.06

Helsinborg

4.58.30

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

4.59.18

Alf Ek-60, Björnstorps IF

12.06

Helsingborg

4.59.89

Chris Daanen-59, IS Göta

27.07

Hässleholm

5.04.43

Jens Nilsson-63, IS Göta

12.06

Helsingborg

5.07.7m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

5.09.22

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IK

12.06

Björnstorp

5.21.13

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

12.06

Helsingborg

5.40.68

Stellan Nilsson-60, IS Göta

12.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

6.57.8m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

19.08

Malmö/He

7.02.1m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

3000 meter:

  9.46.79

 

BG Nilensjö-63, IS Göta

28.07

Hässleholm

10.08.82

Sven Lindeberg-63, IS Göta

13.07

Halmstad

10.27.3m

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

01.05

Lund

10.51.72

Alf Ek-60, Björnstorps IF

28.07

Hässleholm

11.25.7m

 

Göran Kvarnerup-59, Heleneholms IF

01.05

Lund

11.32.3m

 

Bengt Pedersen-61, IK Pallas

01.05

Lund

11.46.4m

 

Stellan Nilsson-60, IS Göta

01.05

Lund

12.53.7m

 

Lars Peterson-61, IS Göta

01.05

Lund

14.06.1m

 

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

01.05

Lund

5000 meter:

16.42.57

BG Nilensjö-63, IS Göta

16.08

Gävle

17.44.6m

Sven Lindeberg-63. IS Göta

22.08

Helsingborg

18.08.06

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

16.08

Gävle

18.31.8m

Chris Daanen-59, IS Göta

22.08

Helsingborg

18.33.65

Alf Ek-60, Björnstorps IF

01.08

Ystad

18.50.7m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

09.09

Malmö/He

19.23.2m

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

22.08

Helsingborg

20.18.3m

Farzad Pakzad-60, Björnstorps IF

22.08

Helsingborg

20.31.4m

Stellan Nilsson-60, IS Göta

22.08

Helsingborg

21.59.3m

Lars Pettersson-61, IS Göta

22.08

Helsingborg

10000 meter:

35.57.72

BG Nilensjö-63, IS Göta

30.06

Moss,NOR

37.24.53

Sven Lindeberg-63. IS Göta

18.08

Gävle

38.25.3m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

07.09

Trelleborg

40.01.0m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

07.09

Trelleborg

43.58.2m

Stellan Nilsson-60, IS Göta

07.09

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

21.46

+1.8

Sven Lindeberg-63, IS Göta

18.08

Gävle

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

70.91

Sven Lindebeerg-63, IS Göta

16.08

Gävle

3000 m hinder 91,4 cm:

11.05.99

Sven Lindeberg-63, IS Göta

17.08

Gävle

Höjdhopp:

1.40

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

10.09

Vittsjö

1.10

Mats Ohlsson-60, Öresund FK

01.06

Motala

Stavhopp:

2.60

Johan Kronvall-63, Öresund FK

24.08

Helsingborg

Längdhopp:

4.66

+1.4

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

12.06

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

10.71

+0.3

Lars Pettersson-61, IS Göta

07.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

10.17 §

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

Diskus 1.5 kg:

24.23 §

Ivan Premovski-61, Öresund FK

24.08

Helsingborg

Slägga 6,00 kg:

 

 

 

 

Spjut 700 gram:

 

 

 

 


Vikt 11,34 kg:

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: