M 50:

100 meter:

13.31

+1.1

Mats Röhr-60, Ystads IF

05.07

Uppsala

14.17

+1.5

Peter Lindgren-60, IS Göta

25.07

Huddinge

14.95

+1.5

Bertil Dersén-62, IFK Lund

25.07

Huddinge

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

12.89

+3.1

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

18.06

Helsingborg

13.22

+3.1

Mats Röhr-60, Ystads IF

18.06

Helsingborg

13.71

+3.1

Marcus Bällgren-64, IS Göta

18.06

Helsingborg

13.85

+3.1

Peter Lindgren-60, IS Göta

18.06

Helsingborg

14.51

+3.1

Ingemar Gannby-60, Vittsjö GIK

18.06

Helsingborg

16.40

+3.1

Lars Petersson-61, IS Göta

18.06

Helsingborg

200 meter:

27.18

+0.6

Mats Röhr-60, Ystads IF

06.07

Uppsala

31.39

-0.6

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

26.07

Hässleholm

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.72

+2.8

Peter Lindgren-60, IS Göta

26.07

Huddinge

30.46

+4.8

Michel Harrysson-62, Eslövs AI

06.06

Vellinge

400 meter:

67.66

 

Peter Lindgren-60, IS Göta

27.07

Huddinge

73.20

Bertil Dersén-62, IFK Lund

27.07

Huddinge

800 meter:

 

 

 

 

800 meter, manuell tid:

2.21.3m

BG Nilensjö-63, IS Göta

21.05

Malmö/He

2.32.6m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

21.05

Malmö/He

2.34.1m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

21.05

Malmö/He

2.42.7m

Mats Pettersson-60, Björnstorps IF

24.06

Simrishamn

2.50.0m

Hans Edén-64, Åhus FIK

11.09

Åhus

1000 meter:

2.56.4m

BG Nilensjö-63, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.11.6m

 

Marcus Bällgren-64, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.18.7m

 

Göran Tolf-62, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.21.2m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.56.9m

 

Jens Nilsson-63, IS Göta

17.07

Helsingborg

3.58.5m

 

Lars Pettersson-61, IS Göta

17.07

Helsingborg

1500 meter:

4.38.37

BG Nilensjö-63, IS Göta

26.07

Huddinge

4.57.70

Sven Lindeberg-63, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.58.41

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

5.06.18

Marcus Bällgren-64, IS Göta

18.06

Helsingborg

5.22.17

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

5.57.57

Stellan Nilsson Mc Innes-60, IS Göta

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  9.57.1m

 

BG Nilensjö-63, IS Göta

29.05

Lund

10.45.4m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

29.05

Lund

10.54.3m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

29.05

Lund

10.54.70

 

Torgny Dahlberg-63, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

10.57.6m

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

29.05

Lund

10.58.2m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

29.05

Lund

12.17.6m

Stellan Nilsson McInnes-60, IS Göta

29.05

Lund

13.59.3m

Michel Harryson-62, Eslövs AI

29.05

Lund

5000 meter:

17.05.40

BG Nilensjö-63, IS Göta

25.07

Huddinge

18.53.1m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

08.09

Malmö/He

18.58.7m

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

07.08

Helsingborg

19.37.3m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

07.08

Helsingborg

21.51.3m

Stellan Nilsson Mc Innes-60, IS Göta

07.08

Helsingborg

22.34.3m

Lars Petersson-61, IS Göta

07.08

Helsingborg

10000 meter:

35.59.49

BG Nilensjö-63, IS Göta

27.07

Huddinge

38.20.0m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

14.08

Trelleborg

40.10.1m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

14.08

Trelleborg

40.25.3m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

14.08

Trellleborg

44.34.1m

Stellan Nilsson Mc Innes-60, IS Göta

14.08

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

76.84

Sven Lindeberg-63, IS Göta

25.07

Huddinge

3000 m hinder 91,4 cm:

11.54.76

Sven Lindeberg-63, IS Göta

26.07

Huddinge

Höjdhopp:

1.50

Lars Petersson-61, IS Göta

09.08

Hässleholm

1.25

Hans Edén-64, Åhus FIK

16.09

Åhus

1.20

Åke Norén-64, Åhus FIK

11.09

Åhus

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.53

+0.6

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.33

+0.2

Lars Petersson-61, IS Göta

18.06

Helsingborg

3.45

-0.2

Hans Edén-64, Åhus FIK

09.09

Åhus

3.05

+0.2

Dan-Håkan Johansson-60, Åhus FIK

09.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.89

+2.3

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

18.06

Helsingborg

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

  8.74 §

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

26.04

Trelleborg

  8.09 §

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

  8.08 §

Hans Edén-64, Åhus FIK

18.09

Åhus

  7.16 §

Åke Norén-64, Åhus FIK

18.09

Åhus

  5.69 §

Dan-Håkan Johansson-60, Åhus FIK

18.09

Åhus

Diskus 1.5 kg:

39.07 §

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

29.05

Motala

22.33 §

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

21.31 §

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

19.60 §

Åke Norén-64, Åhus FIK

16.09

Åhus

Slägga 6,00 kg:

35.62 §

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

29.05

Motala

25.57 §

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

22.94 §

Åke Norén-64, Åhus FIK

25.09

Åhus

19.88 §

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

18.00 §

Peter Nilsson-60, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

Spjut 700 gram:

34.76 §

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

32.04 §

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

24.00 §

Hans Edén-64, Åhus FIK

11.09

Åhus

23.91 §

Åke Norén-64, Åhus FIK

11.09

Åhus

14.91 §

Dan-Håkan Johansson-60, Åhus FIK

11.09

Åhus


Vikt 11,34 kg:

8.10

Mikael Hylén- , Heleneholms IF

06.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: