M 50:

100 meter:

15.48

-0.71

Bertil Dersén-62, IFK Lund

28.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

28.87

+1.6

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

28.08

Säter

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

63.14

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

22.05

Eslöv

68.67

 

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

22.05

Eslöv

800 meter:

 

 

 

 

800 meter, manuell tid:

2.30.3m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

11.05

MalmöHe

2.31.0m

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

11.05

MalmöHe

2.33.2m

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

11.05

MalmöHe

2.36.6m

Peter Bengtsson-64, YstadsIF

11.05

MalmöHe

2.38.7m

Flemming Olsen-64, FK Snapphanarna

11.05

MalmöHe

2.46.0m

Jan Forsberg-66, LK Myran

11.05

MalmöHe

3.07.5m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

11.05

MalmöHe

1000 meter:

3.18.9m

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

14.07

elsingborg

3.23.1m

Per Olsson--63, IS Göta

14.07

elsingborg

1500 meter:

4.45.7m

 

BG Nilensjö-63, IS Göta

15.09

Helsingborg

5.00.2m

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

15.09

Helsingborg

5.05.0m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

15.09

Helsingborg

5.12.4m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

15.09

Helsingborg

5.17.9m

Thomas Fredriksson-64, GF Idrott

15.09

Helsingborg

5.26.6m

Per Olsson, IS Göta

15.09

Helsingborg

5.31.6m

Jan Forsberg-66, LK Mran

15.09

Helsingborg

5.43.84

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

28.08

Säter

5.46.5m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

02.05

Malmö/He

6.01.7m

Pehr Carlberg-66, Heleneholms IF

02.05

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.49.3m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

3000 meter:

10.39.2m

 

Sven Lindeberg-63, IS Göta

05.05

Lund

10.43.7m

 

Christian Jörgensen-64, Fr. & Sv., Malmö

05.05

Lund

11.01.4m

 

Flemming Olsen-64, FK Snapphanarna

05.05

Lund

11.10.8m

 

Tomas Fredriksson-66, GF Idrott

05.05

Lund

11.19.3m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

05.05

Lund

11.45.9m

 

Eric Lacayo-62, Björnstorps IF

05.05

Lund

11.47.9m

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

05.05

Lund

11.50.3m

 

Mats Svensson-65, Ryssbergets IK

05.05

Lund

5000 meter:

17.43.26

 

BG Nilensjö-63, IS Göta

16.06

Ystad

18.43.53

Christian Jörgensen-64, Fr. & Sv., Malmö

16.06

Ystad

18.59.80

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

24.07

Ystad

19.19.26

Rikard Särvegård-66, Heleneholms IF

16.06

Ystad

19.27.22

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

16.06

Ystad

19.51.70

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

16.06

Ystad

20.01.10

Tomas Fredriksson-66, GF Idrott

16.06

Ystad

20.37.39

Jan Forsberg-66, LK Myran

16.06

Ystad

20.39.15

Peter Bengtsson-64, Ystads IF

16.06

Ystad

10000 meter:

36.30.5m

BG Nilensjö-63, IS Göta

11.08

Trelleborg

39.33.9m

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

39.42.9m

Jonas Jönsson-66, Hässleholm Freeflow AC

11.08

Trelleborg

40.56.2m

Nils Arvid Olofsson-64, Ystads IF

11.08

Trelleborg

41.29.8m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

11.08

Trelleborg

44.47.1m

Jan Forsberg-66, LK Myran

11.08

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.15

Åke Norén-64, Åhus FIK

13.09

Åhus

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.78

-1.0

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

28.08

Säter

3.87

+0.1

Bertil Dersén-62, IFK Lund

28.08

Lund

3.11

+1.6

Per Björklund-63, Åhus FIK

06.09

Åhus

3.00

+1.7

Åke Norén-64, Åhus FIK

06.09

Åhus

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

10.28

Rico Andersson-64, IFK Helsingborg

30.04

Malmö/S-K

  9.26 §

 

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

23.04

Trelleborg

  8.67

 

Bertil Dersén-62, IFK Lund

02.07

Odense,DEN

  8.21

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

  8.05 §

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

  6.79 §

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

Diskus 1.5 kg:

31.47

Rico Andersson-64, IFK Helsingborg

30.04

Malmö/S-K

24.52 §

Kent Borgström-66, FK Athlet

10.08

Sjöbo

23.29 §

 

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

22.48 §

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

20.90

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

19.20 §

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

10.09

Åhus

Slägga 6,00 kg:

24.35 §

 

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

23.30 §

Åke Norén-64, Åhus FIK

05.06

Kalmar

22.68 §

 

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

21.08 §

 

Kent Borgström-66, FK Athlet

10.08

Sjöbo

15.81

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

Spjut 700 gram:

35.95

Rico Andersson-64, UFK Helsingborg

28.05

Malmö/S-K

35.15 §

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

04.06

Trelleborg

32.41 §

 

Thomas Hansson-64, IFK Trelleborg

17.09

Trelleborg

31.21

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

22.83 §

 

Åke Norén-64, Åhus FIK

08.09

Åhus


Vikt 11,34 kg:

12.22

Rico Andersson-64, IFK Helsingborg

30.04

Malmö/S-K

  7.79

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.791

 

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

1581 821 2090 3121 779

 

Femkamp:

2.267

Jonas Hemgren-66, Björnstorps IF

28.08

Säter

4.78 (-1.0) 2779 28.87 (+1.6) 1849 5.43.84