M 50:

100 meter:

13.62

+1.8

Peter Bengtsson-64, Ystads IF

26.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.45

+2.5

Peter Bengtsson-64, Ystads IF

09,09

Ystad

200 meter:

 

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

61.99

 

Peter Bengtsson-64, Ystads IF

22.07

Ystad

70.55

 

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

22.05

Malmö/He

800 meter:

2.17.14

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

09.06

Trelleborg

2.24.78

 

Peter Bengtsson-64, Ystads IF

09.09

Ystad

2.28.26

 

Peter Hansson-64, Björnstorps IF

09.06

Trelleborg

2.37.96

 

Stefan Magnusson-65, Heleneholms IF

10.08

Löttorp

2.43.42

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

09.06

Trelleborg

2.51.39

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

09.06

Trelleborg

2.55.20

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

09.06

Trelleborg

800 meter, manuell tid:

2.35.0m

Håkan Reistad-64, IS Göta

19.07

Helsingborg

1000 meter:

3.18.9m

 

Håkan Reistad-64, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.20.1m

 

Marcus Bällgren-64, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.22.1m

 

Göran Persson-62, IS Göta

02.08

Helsingborg

1500 meter:

4.28.18

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

22.07

Ystad

4.54.11

 

Henrik Höglind-68, Åhus FIK

28.07

Hässleholm

5.02.9m

Thomas Fredriksson-66, GF Idrott

20.06

Helsingborg

5.10.0m

Jonas Jönsson-66, Hässleholm Freeflow AC

20.06

Helsingborg

5.22.6m

 

Jan Forsberg-66, LK Myran

20.06

Helsingborg

5.23.9m

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

20.06

Helsingborg

5.29.6m

Stefan Magnusson-65, Heleneholms IF

20.06

Helsingborg

5.43.1m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

20.06

Helsingborg

1 eng. mil:

5.49.9m

Markus Bällgren-64, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.54.6m

Håkan Reistad-64, IS Göta

17.05

Helsingborg

2000 m:

7.05.6m

 

Hans Broomé-64, HLK-92

31.05

Helsingborg

7.20.5m

 

Daniel Jorme--65, IS Göta

31.05

Helsingborg

7.52.2m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

28.05

Malmö/He

8.08.4m

 

Niclas Martell-68, IS Göta

31.05

Helsingborg

8.22.7m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

28.05

Malmö/He

3000 meter:

  9.31.54

 

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

13.06

Ystad

10.54.3m

Hans Broomé-64, HLK-92

20.09

Helsingborg

10.58.74

 

Jonas Jönsson-66, Hässleholms Freeflow AC

13.06

Ystad

11.07.42

 

Tomas Fredriksson-66, GF Idrott

13.06

Ystad

11.10.7m

Håkan Reistad-64, IS Göta

20.09

Helsingborg

11.14.4m

Daniel Jorme-65, IS Göta

20.09

Helsingborg

11.33.71

 

Peter Bengtsson-64, Ystads IF

13.06

Ystad

11.37.56

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

13.06

Ystad

11.54.64

 

Sten Östenson-64, Ryssbergets IK

13.06

Ystad

12.19.50

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

13.06

Ystad

5000 meter:

16.23.8m

 

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

24.05

Malmö/He

17.52.6m

Patric Astrén-68, Ryssbergets IK

24.05

Malmö/He

18.25.0m

Peter Hansson-64, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

18.47.9m

Thomas Fredriksson-66, GF Idrott

24.05

Malmö/He

19.40.9m

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

20.10.5m

Jörgen Hejde-68, Genarps IF

24.05

Malmö/He

20.24.7m

Jan Forsberg-66, LK Myran

24.05

Malmö/He

20.28.4m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

24.05

Malmö/He

21.55.7m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

24.05

Malmö/He

10000 meter:

34.59.5m

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

10.05

Lund

38.36.5m

Henrik Höglund-68, Åhus FIK

10.05

Lund

38.45.1m

Patrik Astrén-68, Ryssbergets IK

10.05

Lund

41.11.56

Nils-Arvid Olofsson-64, Ystads IF

22.09

Jönköping

41.33.8m

Stephen Murray-66, Björnstorps IF

10.05

Lund

42.16.5m

Lars Jönsson-68, Ryssbergets IK

10.05

Lund

44.19.4m

Jan Forsberg-66, LK Myran

10.05

Lund

45.03.2m

Sten Östenson-64, Ryssbergets IK

10.05

Lund

48.17.2m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

10.05

Lund

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

13.03.08

Stefan Magnusson-65, Heleneholms IF

11.08

Löttorp

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

11.64

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

18.08

Malmö/S-K

10.80

Rico Andersson-64, IS Göta

11.08

Löttorp

  9.93 §

 

Björn Grönwall-65, Öresund FK

29.09

Malmö/S-K

  9.06

 

Kent Borgström-66, FK Athlet

11.08

Löttorp

  8.20 §

Lars Hedner-67, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

  7.95

 

Alexander Milanov-68, IFK Lund

06.06

Malmö/S-K

  6.19

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

06.06

Malmö/S-K

Diskus 1.5 kg:

30.64

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

18.08

Malmö/S-K

29.54

 

Kent Borgström-66, FK Athlet

10.08

Löttorp

28.27 §

 

Björn Grönwall-65, Öresund FK

29.09

Malmö/S-K

25.74 §

 

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

26.08

Lund

23.96 §

Lars Hedner-67, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

Slägga 6,00 kg:

28.77

 

Kent Borgström-66, FK Athlet

12.08

Löttorp

26.18 §

Lars Hedner-67, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

20.79

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

18.08

Malmö/S-K

18.35 §

 

Björn Grönwall-65, Öresund FK

29.09

Malmö/S-K

11.01

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

06.06

Malmö/S-K

Spjut 700 gram:

39.77 §

Lars Hedner-67, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

39.61

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

06.10

Malmö/S-K

38.72 §

 

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

27.05

Eslöv

37.36 §

 

Rune Brandt-68, Eslövs AI

11.09

Málaga,ESP

35.12 §

 

Björn Grönwall-65, Öresund FK

29.09

Malmö/S-K

34.51

Rico Andersson-64, IS Göta

11.08

Löttorp

34.25 §

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

28.04

Trelleborg

12.52

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

31.05

Malmö/S-K


Vikt 11,34 kg:

7.98

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

18.08

Malmö/S-K

5.74

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

31.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.384

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

18.08

Malmö/S-K

2079 1164 3064 3870 798

 

Femkamp: