M 55:

100 meter:

13.98

-0.7

Bo Sveninge-49, Båstads GIF

23.08

Helsingborg

15.07

-0.7

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

32.41

-1.01

Ingemar Löfgren-50, IS Göta

01.08

Lund

32.83

-1.01

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

01.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

65.69

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

69.17

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

72.17

Kjell Möller-49, FK Snapphanarna

30.05

Eslöv

85.49

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

800 meter:

2.28.9m

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

2.32.8m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

2.37.7m

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

3.04.9m

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

20.06

Olofström

3.06.2m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

1500 meter:

5.12.60

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

5.14.18

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

5.21.15

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

6.29.33

Kerry Linell-50, Björnatorps IF

23.08

Helsingborg

6.39.35

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

2000 m:

  7.16.0m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

  7.29.6m

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

10.21.9m

Bertil Pålsson-49, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

18.16.3m

Ingemar Löfgren-50, IS Göta

30.05

Eslöv

19.38.0m

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

19.44.6m

Gert Möller-52, Malmö AI

13.09

Tyringe

20.22.0m

Ingemar Lovén-52, Tyringe SK-69

13.09

Tyringe

20.40.0m

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

21.44.2m

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

23.49.7m

Jan Nordh-52, Tyringe SK-69

13.09

Tyringe

25.48.6m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

10000 meter:

38.56.4m

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

22.09

Ystad

39.16.0m

Ingemar Löfgren-50, IS Göta

22.09

Ystad

41.38.2m

Håkan Lindberg-51, Simrishamns AIF

22.09

Ystad

41.51.5m

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

22.09

Ystad

42.56.9m

Ingemar Lovén-52, Tyringe SK-69

20.09

Tyringe

44.36.3m

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

22.09

Ystad

51.09.3m

Jan Nordh-52, Tyringe SK-69

20.09

Tyringe

54.58.7m

Kerry Linell-50, Björnatorps IF

22.09

Ystad

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.33

Stig Persson-48, Malmö AI

30.05

Eslöv

1.30

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

20.06

Olofström

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.32

+1.31

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

08.08

Karlshamn

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

12.61

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

29.06

Århus,DEN

11.10 §

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

10.67 §

Gösta Castor-48, Klippans FK

07.10

Klippan

  9.74

Stig Persson-48, Malmö AI

01.09

Malmö/S-K

  8.76

Göran Håkansson-51, Ystads IF

22.09

Ystad

  7.79 §

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

14.10

Kyrkhult

  7.44 §

Nils Ivarsson-51, Åhus FIK

07.10

Åhus

  7.16

Jeff Laidler-48, Ystads IF

22.09

Ystad

  5.52 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

Diskus 1.5 kg:

37.50

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.09

Riccione,ITA

36.07 §

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

28.74

Stig Persson-48, Malmö AI

30.06

Malmö/S-K

25.82

Göran Håkansson-51, Ystads IF

19.08

Värnamo

19.95 §

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

14.10

Kyrkhult

17.26 §

Nils Ivarsson-51, Åhus FIK

07.10

Åhus

16.49

Jeff Laidler-48, Ystads IF

17.07

Ystad

12.12 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

Slägga 6,00 kg:

52.24

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

30.06

Århus,DEN

27.80 §

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

25.09 §

Gösta Castor-48, Klippans FK

26.05

Karlskrona

20.51

Stig Persson-48, Malmö AI

30.06

Malmö/S-K

17.24 §

Nils Ivarsson-51, Åhus FIK

07.10

Åhus

15.05 §

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

14.10

Kyrkhult

14.57

Göran Håkansson-51, Ystads IF

24.07

Ystad

  8.13 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K

Spjut 700 gram:

36.88 §

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

36.59

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.09

Riccione,ITA

32.92

Göran Håkansson-51, Ystads IF

22.09

Ystad

30.70 §

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

14.10

Kyrkhult

28.25 §

Nils Ivarsson-51, Åhus FIK

07.10

Åhus

24.65

Stig Persson-48, Malmö AI

30.06

Malmö/S-K

18.29

Jeff Laidler-48, Ystads IF

22.09

Ystad

13.94 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

06.10

Malmö/S-K


Vikt 11,34 kg:

17.10

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

01.07

Århus,DEN

  9.80

Stig Persson-48, Malmö AI

30.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

4.016

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.09

Riccione,ITA

(4812, 1174, 3750, 3659, 1683)

 

Tiokamp: