M 55:

100 meter:

14.33

-0.1

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

25.07

Huddinge

14.44

+1.8

Anders Wifvesson-57, IS Göta

18.06

Helsingborg

14.60

+1.8

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

28.72

+0.4

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

26.07

Huddinge

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

64.36

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

27.07

Huddinge

64.68

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

04.08

Ystad

65.99

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

27.07

Huddinge

69.78

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

27.07

Huddinge

800 meter:

2.25.97

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

27.07

Hässleholm

2.30.30

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

25.07

Huddinge

2.43.57

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

25.07

Huddinge

800 meter, manuell tid:

2.22.3m

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

24.06

Simrishamn

2.24.9m

Chris Daanen-59, IS Göta

21.05

Malmö/He

2.31.4m

Per-Erik Bengtsson-59, Björnstorps IF

21.05

Malmö/He

2.33,2m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

21.05

Malmö/He

2.43.9m

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

21.05

Malmö/He

3.00.7m

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

21.05

Malmö/He

3.01.4m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

21.05

Malmö/He

3.07.1m

Per Månsson-56, Björnstorps IF

21.05

Malmö/He

1000 meter:

3.07.0m

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

17.07

Helsingborg

3.14.3m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

17.07

Helsingborg

3.32.5m

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

17.07

Helsingborg

1500 meter:

4.48.91

Chris Daanen-59, IS Göta

06.07

Helsingborg

5.01.14

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

5.08.18

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

5.35.56

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

26.07

Huddinge

5.41.3m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

05.05

Malmö/He

5.41.60

Anders Persson-55, GF Idrott

18.06

Helsingborg

6.05.6m

 

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

05.05

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

10.38.91

 

Chris Daanen-59, IS Göta

27.07

Hässleholm

10.59.3m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.14.8m

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.30.3m

Per-Erik Bengtsson-59, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.34.1m

Anders Persson-55, GF Idrott

29.05

Lund

11.34.5m

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

29.05

Lund

11.42.8m

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

29.05

Lund

12.04.5m

Kari Ilmarinen-57, Eslövs AI

29.05

Lund

13.09.8m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

29.05

Lund

5000 meter:

18.35.8m

 

Chris Daanen-59, IS Göta

07.08

Helsingborg

19.03.9m

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

19.24.1m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

19.26.81

Mikael Karlsson-56, Björnstorps IF

25.07

Huddinge

20.04.0m

Anders Persson-55, GF Idrott

07.08

Helsingborg

20.52.24

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

04.08

Ystad

22.52.8m

 

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

08.09

Malmö/He

10000 meter:

39.31.4m

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

14.08

Trelleborg

40.20.1m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

14.08

Trelleborg

40.41.13

Mikael Karlsson-56, Björnstorps IF

27.07

Huddinge

100 meter häck 91,4 cm:

20.05

+0.0

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

27.07

Huddinge

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

73.63

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

25.07

Huddinge

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.46

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

27.07

Huddinge

1.36

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

27.07

Huddinge

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.23

-0.3

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

31.08

Olofström

3.95

+0.0

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

25.07

Huddinge

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.18

+2.5

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

Trestegshopp:

9.34

+0.0

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

27.07

Huddinge

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

9.18

 

Peter Dersén-58, IFK Lund

26.07

Huddinge

6.92 §

 

Lennart Nilsson-57, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

Diskus 1.5 kg:

25.75

Peter Dersén-58, IFK Lund

25.07

Huddinge

18.00 §

 

Lennart Nilsson-57, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm

Slägga 6,00 kg:

38.19

Martin Särman-58, IFK Helsingborg

26.07

Huddinge

Spjut 700 gram:

27.43

 

Lennart Nilsson-57, Ängelholms IF

21.09

Ängelholm


Vikt 11,34 kg:

12.11

Martin Särman-58, IFK Helsingborg

10.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: