M 55:

100 meter:

13.17

+1.7

Mats Röhr-60, Ystads IF

24.07

Uddevalla

13.72

+0.5

Peter Lindgren-60, IS Göta

30.08

Lund

13.94

+1.6

Anders Wifvesson-57, IS Göta

15.08

Ängelholm

14.70

+0.4

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

24.07

Uddevalla

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

27.01

+1.6

Mats Röhr-60, Ystads IF

22.08

Vittsjö

28.15

+1.6

Anders Wifvesson-57, IS Göta

22.08

Vittsjö

29.20

+1.6

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

22.08

Vittsjö

30.32

+1.6

Peter Lindgren-60, IS Göta

22.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

63.68

Anders Wifvesson-57, IS Göta

19.07

Ystad

64.38

 

Peter Lindgren-60, IS Göta

30.08

Lund

64.54

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

24.05

Eslöv

66.95

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

19.07

Ystad

70.40

 

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

26.07

Uddevalla

800 meter:

2.26.08

 

Chris Daanen-59, IS Göta

24.07

Uddevalla

2.29.97

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

2.30.62

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

2.34.66

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

2.46.73

 

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

24.07

Uddevalla

800 meter, manuell tid:

2.28.0m

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

30.05

Ystad

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

4.46.55

Chris Daanen-59, IS Göta

25.07

Uddevalla

4.59.49

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

27.08

Ystad

5.06.49

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

27.08

Ystad

5.09.0m

 

Alf Ek-60, Björnstorps IF

27.08

Ystad

5.27.0m

 

Lars Lindqvist-59, Björnstorps IF

27.08

Ystad

5.40.0m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

27.08

Ystad

5.44.42

 

Martin Svensson-56, IFK Trelleborg

25.07

Uddevalla

6.05.69

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.09

Huddinge

6.17.0m

 

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

27.08

Ystad

1 eng. mil:

5.23.4m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

6.32.4m

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

10.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

10.35.2m

 

Chris Daanen-59, IS Göta

14.05

Lund

10.46.9m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

14.05

Lund

10.54.3m

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

14.05

Lund

11.16.3m

 

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

14.05

Lund

11.16.5m

 

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

14.05

Lund

11.23.1m

 

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

14.05

Lund

12.46.2m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

14.05

Lund

5000 meter:

18.33.4m

 

Chris Daanen-59, IS Göta

04.06

Helsingborg

18.44.8m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

04.06

Helsingborg

19.09.2m

 

Mikael Karlsson-56, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

19.20.2m

 

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

19.27.4m

 

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

04.06

Helsingborg

22.28.3m

 

Hans Persson-57, IS Göta

04.06

Helsingborg

10000 meter:

38.48.35

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

26.07

Uddevalla

39.37.32

 

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

26.07

Uddevalla

40.15.1m

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

52.48.8m

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

19.35

+3.9

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

22.08

Vittsjö

400 meter häck 84,0 cm:

75.43

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

24.07

Uddevalla

3000 m hinder 91,4 cm:

12.00.05

 

Chris Daanen-59, IS Göta

16.08

Ängelholm

Höjdhopp:

1.40

 

Tonny Eriksson-57, Ystads IF

19.07

Ystad

1.40

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

22.08

Vittsjö

1.28

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

24.07

Uddevalla

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.92

+0.4

Nils-Arne Nilsson-60, Eslövs AI

25.07

Uddevalla

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

4.17

+3.6

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.09

Huddinge

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

9.01

 

Peter Dersén-58, IFK Lund

26.07

Uddevalla

8.02

 

Björn Erickson-56, IK Pallas

13.06

Malmö/S-K

Diskus 1.5 kg:

27.04 §

Tonny Eriksson-57, Ystads IF

19.07

Ystad

26.58

 

Peter Dersén-58, IFK Lund

26.07

Uddevalla

19.10

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.09

Huddinge

Slägga 6,00 kg:

38.17

Martin Särman-58, IFK Helsingborg

26.04

Huddinge

14.85

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

12.09

Malmö/S-K

Spjut 700 gram:

39.35

 

Rolf Munke-57, IFK Helsingborg

24.07

Uddevalla

27.15

 

Björn Erickson-56, IK Pallas

13.06

Malmö/S-K

24.80

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.09

Huddinge

23.66

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

13.06

Malmö/S-K


Vikt 11,34 kg:

 

 

 

 

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Femkamp:

2.229w

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

05.09

Huddinge

417 (+3.6) 2480 29.96 (+1.2) 1910 6.05.69