M 55:

100 meter:

13.50

+2.0

Mats Röhr-60, Ystads IF

22.07

Söderhamn

13.67

-0.2

Peter Lindgren-60, IS Göta

10.07

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.49

+2.7

Mats Röhr-60, Ystads IF

10.08

Huddinge

200 meter:

27.59

+0.0

Peter Lindgren-60, IS Göta

30.08

Vittsjö

27.76

+0.5

Mats Röhr-60, Ystads IF

23.07

Söderhamn

28.44

+0.0

Thomas Fagerberg-61, IS Göta

20.08

Vittsjö

30.42

+0.0

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

20.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

64.59

Peter Lindgren-60, IS Göta

24.07

Söderhamn

71.87

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

22.05

Eslöv

800 meter:

2.29.66

 

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

02.07

Odense,DEN

800 meter, manuell tid:

2.31.0m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

11.05

Malmö/He

2.36.6m

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

11.05

Malmö/He

2.40.4m

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

11.05

Malmö/He

2.49.1m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

11.05

Malmö/He

1000 meter:

3.09.6m

Chris Daanen-59, IS Göta

14.07

Helsingborg

1500 meter:

4.56.1m

Chris Daanen-59, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.56.76

 

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

05.11

Perth,AUS

5.04.0m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

15.09

Helsingborg

5.16.3m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

15.09

Helsingborg

5.51.3m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

02.05

Malmö/He

5.59.0m

Stellan Nilsson McInnes-60, IS Göta

15.09

Helsingborg

6.05.8m

Lars Löfvall-57, Heleneholms IF

02.05

Malmö/He

7.03.5m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

15.09

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

10.32.3m

 

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

05.05

Lund

10.37.4m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

05.05

Lund

11.03.2m

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

05.05

Lund

11.49.3m

 

Lars-Åke Engdal-60, GF Idrott

05.05

Lund

12.50.9m

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

05.05

Lund

5000 meter:

18.26.40

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

16.06

Ystad

18.37.63

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

16.06

Ystad

18.45.20

 

Chris Daanen-59, IS Göta

16.06

Ystad

19.12.48

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

16.06

Ystad

19.21.95

Alf Ek-60, Björnstorps IF

16.06

Ystad

19.48.53

 

Magnus Lindén-59, Ystads IF

16.06

Ystad

20.22.0m

Lionel Rieloff-58, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

21.09.65

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

16.06

Ystad

10000 meter:

37.48.42

Anders Olsson-60, IFK Trelleborg

01.11

Perth,AUS

45.33.5m

Stellan Nilsson McInnes-60, IS Göta

11.08

Trelleborg

54.29.1m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

9.39

 

Rolf Munke-57, IFK Helsingborg

23.07

Söderhamn

8.81

 

Peter Dersén-58, IFK Lund

02.07

Odense,DEN

7.37

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

04.09

Olofström

Diskus 1.5 kg:

26.41

Peter Dersén-58, IFK Lund

02.07

Odense,DEN

21.52

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

04.09

Olofström

Slägga 6,00 kg:

34.78

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

03.09

Malmö/S-K

33.48

Martin Särman-58, IFK Helsingborg

03.09

Malmö/S-K

Spjut 700 gram:

40.66

 

Rolf Munke-57, IFK Helsingborg

23.07

Söderhamn

20.38

 

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

20.19

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

04.09

Olofström


Vikt 11,34 kg:

6.78

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

30.04

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Femkamp: