M 55:

100 meter:

15.97

-0.31

Bertil Dersén-62, IFK Lund

03.09

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

13.81

+2.5

Peter Lindgren-60, IFK Helsingborg

19.08

Karlskrona

200 meter:

30.32

-0.7

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

12.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

28.58

+3.7

Peter Lindgren-60, IFK Helsingborg

19.08

Karlskrona

29.85

+3.7

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

19.08

Karlskrona

400 meter:

65.46

Peter Lindgren-60, IFK Helsingborg

20.08

Karlskrona

67.58

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

20.08

Karlskrona

73.92

 

Kjell Petersson-60, IS Göta

09.07

Helsingborg

84.73

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

14.05

Eslöv

800 meter:

2.31.63

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

2.32.26

Chris Daanen-59, IS Göta

10.05

Malmö/He

2.33.15

Mats Berglund-62, Andrarums IF

10.05

Malmö/He

2.35.91

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

10.05

Malmö/He

2.41.67

Alf Ek-60, Björnstorps IF

10.05

Malmö/He

2.53.47

Bengt Pedersen-61, IK Pallas

10.05

Malmö/He

3.22.37

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

10.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

3.15.2m

 

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

3.31.3m

Göran Persson-62, IS Göta

03.08

Helsingborg

4.09.0m

 

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

1500 meter:

4.59.5m

Håkan Torstensson-60, Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

5.05.5m

 

Mats Berglund-62, Andrarums IF

18.06

Helsingborg

5.21.7m

 

Bengt Pedersen-61, IK Pallas

18.06

Helsingborg

5.24.9m

 

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

5.41.7m

 

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

18.06

Helsingborg

6.49.6m

 

Arne Mårtensson-61, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

6.52.0m

 

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

24.04

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

10.58.1m

 

Mats Berglund-62, Andrarums IF

25.05

Lund

11.00.3m

 

Alf Ek-60, Björnstorps IF

25.05

Lund

11.10.9m

 

Chris Daanen-59, IS Göta

25.05

Lund

12.18.0m

 

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

25.05

Lund

12.24.2m

 

Lars-Åke Engdahl-60, GF Idrott

25.05

Lund

13.09.2m

 

Stellan McInnes-60, IS Göta

25.05

Lund

14.09.4m

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

25.05

Lund

5000 meter:

18.56.6m

Mats Berglund-62, Andrarums IF

28.06

Ystad

19.14.50

 

Alf Ek-60, Björnstorps IF

18.08

Karlskrona

19.51.m

 

Mattias Carlsson-58, IS Göta

14.09

Helsingborg

20.08.8m

 

Bengt Pedersen-61, IK Pallas

28.06

Ystad

21.39.2m

 

Lars Björkqvist-59, Björnstorps IF

28.06

Ystad

21.57.9m

 

Lars-Henrik Ottosson-61, Ystads IF

28.06

Ystad

22.33.7m

 

Stellan McInnes-60, IS Göta

28.06

Ystad

25.59.1m

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

28.06

Ystad

10000 meter:

40.32.5m

Alf Ek-60, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

47.28.8m

Lars Henric Ottosson-61, Ystads IF

10.08

Trelleborg

49.02.0m

Stellan McInnes-60, IS Göta

10.08

Trelleborg

100 meter häck 91,4 cm:

 

 

 

100 meter häck 91,4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter häck 84,0 cm:

82.30

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

18.08

Karlskrona

3000 m hinder 91,4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

3.58

+0.0

Bertil Dersén-62, IFK Lund

03.09

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 6,00 kg:

10.26

 

Dan Lindahl-60, IFK Lund

06.05

Malmö/S-K

  7.94 §

 

Håkan Karström-62, KFUM Kristianstad

05.08

Kristianstad

Diskus 1.5 kg:

30.73

Dan Lindahl-60, IFK Lund

06.05

Malmö/S-K

Slägga 6,00 kg:

29.72

Dan Lindahl-60, IFK Lund

20.08

Karlskrona

Spjut 700 gram:

31.31

 

Dan Lindahl-60, IFK Lund

20.05

Malmö/S-K


Vikt 11,34 kg:

8.69

Dan Lindahl-60, IFK Lund

06.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Femkamp: