M 60:

100 meter:

14.53

-0.7

Leif Nilsson-45, IFK Lund

23.08

Helsingborg

14.88

-0.7

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

17.06

-0.7

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

31.17

+0.63

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

01.08

Lund

31.20

+0.63

Leif Nilsson-45, IFK Lund

01.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

68.54

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

30.05

Eslöv

77.69

Leif Nilsson-45, IFK Lund

30.05

Eslöv

79.80

Lars Rosenlund-44, FK Trampen

30.05

Eslöv

800 meter:

2.29.99

Kaj Pedersen-46, IS Göta

19.08

Värnamo

2.31.25

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

19.08

Värnamo

2.39.6m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

2.58.1m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

1500 meter:

5.13.27

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

23.08

Helsingborg

5.19.18

Kaj Pedersen-46, IS Göta

23.08

Helsingborg

5.35.49

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

5.52.7m

Ulf Karlström-57, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

5.53.11

Ingemar Mellbris-43, IS Göta

23.08

Helsingborg

7.17.5m

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

2000 m:

  7.49.8m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

  7.54.1m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

10.02.1m

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

3000 meter:

 

 

 

5000 meter:

18.52.07

Kaj Pedersen-46, IS Göta

29.06

Århus,DEN

19.31.2m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

30.05

Eslöv

20.59.83

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

29.06

Århus,DEN

21.04.0m

Bengt Larsson-45, LK Myran

30.05

Eslöv

21.04.6m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

24.09

Malmö/He

22.56.0m

Bo Sjödahl-46, LK Myran

30.05

Eslöv

24.55.3m

Rune Gunnarsson-44, FK Göingarna

30.05

Eslöv

26.38.6m

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

24.09

Malmö/He

10000 meter:

40.33.95

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

19.08

Värnamo

42.57.0m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

22.09

Ystad

45.39.9m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

22.09

Ystad

100 meter häck 84 cm:

23.96

+1.00

Leif Nilsson-45, IFK Lund

01.08

Lund

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

60.98

Leif Nilsson-45, IFK Lund

22.09

Ystad

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.33

Magnus Anderson-45, Malmö AI

30.05

Eslöv

1.33

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

1.27

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

Stavhopp:

1.70

Leif Nilsson-45, IFK Lund

22.09

Ystad

Längdhopp:

3.63

-0.1

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

3.26

-0.6

Leif Nilsson-45, IFK Lund

23.08

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5,00 kg:

  9.12

Magnus Anderson-45, Malmö AI

01.09

Malmö/S-K

  9.04

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

22.09

Ystad

  8.16

Leif Nilsson-45, IFK Lund

22.09

Ystad

  7.95

Lennart Larsson-43, IK Pallas

14.09

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

32.23

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

28.54

Magnus Anderson-45, Malmö AI

01.09

Malmö/S-K

26.00

Lennart Larsson-43, IK Pallas

29.09

Malmö/S-K

24.17

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

24.13

Leif Nilsson-45, IFK Lund

30.05

Eslöv

Slägga 5,00 kg:

28.09

Klas Olofsson-45, Ystads IF

24.07

Ystad

22.09

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

19.80

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

23.08

Helsingborg

15.94 §

Georg Persson-47, Ystads IF

14.08

Ystad

15.81

Lennart Larsson-43, IK Pallas

14.09

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

30.14

Leif Nilsson-45, IFK Lund

22.09

Ystad

25.21

Lennart Larsson-43, IK Pallas

14.09

Malmö/S-K

24.76

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

22.09

Ystad


Vikt 9,072 kg:

  7.01

Lennart Larsson-43, IK Pallas

14.09

Malmö/S-K

Tiokamp: