M 60:

100 meter:

14.47

+0.2

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

14.08

Helsingborg

14.66

+0.2

Leif Nilsson-45, IFK Lund

14.08

Helsingborg

15.16

+0.2

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

14.59

+2.14

Leif Nilsson-45, IFK Lund

27.06

Ystad

15.03

+2.14

Jan-Erik Nilsson-45, Simrishamns AIF

27.06

Ystad

200 meter:

29.38

+1.65

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

20.08

Lund

31.10

+0.63

Leif Nilsson-45, IFK Lund

28.06

Ystad

31.27

+1.6

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

05.09

Malmö/He

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

67.50

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

29.06

Ystad

67.91

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

11.06

Eslöv

72.38

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

11.06

Eslöv

800 meter:

2.35.0m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.36.2m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

22.05

Malmö/He

2.38.39

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

2.47.2m

Kaj Pedersen-46, IS Göta

22.05

Malmö/He

2.50.6m

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

22.05

Malmö/He

2.59.0m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

3.16.4m

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

22.05

Malmö/He

1000 meter:

3.28.4m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.59.9m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

5.11.98

Kaj Pedersen-46, IS Göta

14.08

Helsingborg

5.12.07

Börje Hammarstedt-46, Malmö FK

14.08

Helsingborg

5.16.54

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

28.06

Ystad

5.45.7m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

12.05

Malmö/He

5.34.91

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

5.57.6m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

12.05

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

11.27.37

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

26.07

Hässleholm

11.45.8m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

12.31.8m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

5000 meter:

18.32.66

Börje Hammarstedt-46, Malmö FK

11.06

Eslöv

19.00.50

Kaj Pedersen-46, IS Göta

27.06

Ystad

19.26.47

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

27.06

Ystad

20.32.20

Kjell Bäckström-47, Björnstorps IF

27.06

Ystad

21.18.36

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

21.25.79

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

22.07.89

Bengt Larsson-45, LK Myran

11.06

Eslöv

10000 meter:

38.00.59

Börje Hammarstedt-46, Malmö FK

13.09

Trelleborg

38.37.24

Kaj Pedersen-46, IS Göta

13.09

Trelleborg

40.34.12

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

29.06

Ystad

43.00.68

Kjell Bäckström-47, Björnstorps IF

29.06

Ystad

44.04.18

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

44.51.29

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

100 meter häck 84 cm:

 

 

 

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.39

Stig Persson-48, Malmö AI

11.06

Eslöv

1.33

Magnus Andersson-45, Malmö AI

11.06

Eslöv

1.33

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

1.27

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

Stavhopp:

2.30

Magnus Andersson-45, Malmö AI

28.06

Ystad

Längdhopp:

3.56

-0.4

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

3.45

+0.0

Leif Nilsson-45, IFK Lund

14.08

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5,00 kg:

10.10

Bo Rix-47, IK Pallas

26.04

Malmö/S-K

10.07

Stig Persson-48, Malmö AI

17.08

Greve,DEN

  9.08

Magnus Andersson-45, Malmö AI

17.08

Greve,DEN

  8.33

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

33.10

Magnus Andersson-45, Malmö AI

27.06

Ystad

32.42

Bo Rix-47, IK Pallas

07.06

Malmö/S-K

32.06

Stig Persson-48, Malmö AI

11.06

Eslöv

27.28

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

26.67

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

24.78

Leif Nilsson-45, IFK Lund

11.06

Eslöv

Slägga 5,00 kg:

33.05

Bo Rix-47, IK Pallas

30.08

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

31.42

Bo Rix-47, IK Pallas

26.04

Malmö/S-K

26.55

Stig Persson-48, Malmö AI

10.05

Malmö/S-K

20.00

Bo Holmstrand-44, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg


Vikt 9,072 kg:

12.83

Bo Rix-47, IK Pallas

09.08

Malmö/S-K

  8.78

Stig Persson-48, Malmö AI

07.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.954

Bo Rix-47, IK Pallas

09.08

Malmö/S-K

(3232, 987, 3217, 2576, 1283)

 

Tiokamp: