M 60:

100 meter:

14.49

-0.8

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

27.08

Helsingborg

14.64

+0.1

Jan-Erik Nilsson-45, Simrishamns AIF

16.08

Ystad

15.88

-0.8

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

18.00

-0.8

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

 

200 meter:

30.15

+0.4

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

22.08

Norrtälje

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

29.94

+2.13

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

12.08

Lund

31.16

+2.13

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

12.08

Lund

32.73

+2.13

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

12.08

Lund

33.11

+2.13

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

12.08

Lund

36.35

+2.13

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

12.08

Lund

39.19

+2.13

Bertil Pålsson-49, Heleneholms IF

12.08

Lund

400 meter:

67.54

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

68.70

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

23.08

Norrtälje

800 meter:

2.38.1m

Kaj Dewens-46, IS Göta

14.05

Malmö/He

2.39.7m

 

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

2.43.5m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms If

14.05

Malmö/He

2.45.6m

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

3.17.4m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

3.32.2m

 

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

3.51.3m

 

Bertil Pålsson-49, Heleneholms IF

14.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

5.24.1m

 

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

27.08

Helsingborg

5.31.5m

Hans-Ingvar Andersson-49, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

5.38.5m

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

6.15.1m

Ulf Karlström-49, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

7.00.7m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

1 eng. mil:

6.01.9m

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

6.04.4m

 

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

6.09.7m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

6.31.9m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

6.45.0m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

7.42.4m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

18.52.20

Börje Hammarstedt-46, Malmö FK

10.06

Eslöv

19.24.22

Kaj Dewens-46, IS Göta

10.06

Eslöv

19.40.23

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

10.06

Eslöv

19.58.16

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

20.41.6m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

21.01.60

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

21.59.6m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

22.10.46

Bengt Larsson-45, LK Myran

10.06

Eslöv

23.19.65

Bo Sjödahl-46, LK Myran

10.06

Eslöv

26.08.2m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

10000 meter:

41.27.25

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

05.09

Trelleborg

41.55.08

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

23.08

Norrtälje

45.16.44

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

47.38.43

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

13879

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.10

Ystad

100 meter häck 84 cm:

 

 

 

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.35

Stig Persson-48, Malmö AI

10.06

Eslöv

1.32

Magnus Andersson-45, Malmö AI

10.06

Eslöv

1.25

Jan-Erik Nilsson-45, Simrishamns AIF

01.07

Simrishamn

Stavhopp:

1.90

Jan-Erik Nilsson-45, Simrishamns AIF

22.08

Norrtälje

1.60

Klas Olofsson-45, Ystads IF

11.08

Ystad

Längdhopp:

4.00

+0.0

Jan-Erik Nilsson-45, Simrishamns AIF

16.08

Ystad

3.64

+1.8

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

3.40

+2.0

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

2.69

+1.5

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

  7.23

Jan-Erik Nilsson-45, Simrishamns AIF

01.07

Simrishamn

Kula 5,00 kg:

13.40

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

21.08

Norrtälje

12.64

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

19.09

Malmö/S-K

10.46 §

 

Gösta Castor-48, Klippans FK

13.09

Klippan

  9.55

Stig Persson-48, Malmö AI

16.08

Ystad

  9.53

Bo Rix-47, IK Pallas

19.09

Malmö/S-K

  8.11

Magnus Andersson-45, Malmö AI

16.08

Ystad

  5.27 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

20.09

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

42.30

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

19.09

Malmö/S-K

41.50

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

19.09

Malmö/S-K

33.69

Bo Rix-47, IK Pallas

27.09

Malmö/S-K

29.68

Magnus Andersson-45, Malmö AI

16.08

Ystad

28.27

Stig Persson-48, Malmö AI

16.08

Ystad

11.83 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

20.09

Malmö/S-K

Slägga 5,00 kg:

53.72

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

33.43

Bo Rix-47, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

32.47

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

19.09

Malmö/S-K

22.62 §

Hans Klang-48, Hässleholms AIS

23.08

Hässleholm

10.62 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

20.09

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

35.37

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

29.06

Huddinge

31.32 §

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

20.09

Malmö/S-K

25.52

Bo Rix-47, IK Pallas

27.09

Malmö/S-K

19.34

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

13.56 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

20.09

Malmö/S-K


Vikt 9,072 kg:

19.34

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

08.08

Malmö/S-K

11.80

Bo Rix-47, IK Pallas

27.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

4402

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

08.08

Malmö/S-K

(5135 1330 3971 3268 1934)

 

2866

Bo Rix-47, IK Pallas

27.09

Malmö/S-K

(3327 893 3369 2552 1180)

 

Tiokamp: