M 60:

100 meter:

 

 

 

 

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

 

200 meter:

32.40

+0.0

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

17.08

Lund

32.67

+0.0

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

17.08

Lund

36.85

+0.0

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

17.08

Lund

40.03

+0.0

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

17.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter:

71.65

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

77.62

Carl Almström-51, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

800 meter:

2.41.1m

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.45.0m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.47.6m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

17.05

Malmö/He

2.51.8m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.53.1m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.53.9m

Tord Svanfelt-49, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

2.54.9m

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

3.05.7m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

3.07.3m

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

17.05

Malmö/He

3.20.3m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

17.05

Malmö/He

1000 meter:

3.54.7m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

4.10.2m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

4.20.7m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

4.45.9m

Lars Moberg-50, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

5.19.8m

Bertil Pålsson-49, Heleneholms IF

29.08

Malmö/He

1500 meter:

5.32.0m

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

5.35.65

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

06.08

Skellefteå

5.36.1m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

16.06

Helsingborg

5.38.5m

Tord Svanfelt-49, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

5.44.7m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

5.54.0m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

5.58.2m

David Gillanders-49, Malmö AI

16.06

Helsingborg

6.02.8m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

09.05

Malmö/He

6.17.2m

Kerry Lindell-50, Björnstorps IF

16.06

Helsingborg

6.21.6m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

11.52.4m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

01.05

Lund

11.55.0m

 

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

01.05

Lund

12.18.9m

 

Krister Wernersson-50, FK Snapphanarna

01.05

Lund

12.39.7m

 

David Gillanders-49, Malmö AI

01.05

Lund

12.56.1m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

01.05

Lund

13.00.3m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

01.05

Lund

5000 meter:

20.09.4m

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

20.16.63

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

31.08

Eslöv

20.53.20

Kjell Bäckström-47, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

21.22.82

Kenth Larsen-51, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

21.36.87

Evert Lindén-51, LK Myran

31.08

Eslöv

22.14.5m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

22.25.46

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

22.39.8m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

24.11.74

 

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

25.13.00

Carl Almström-51, Björnstorps IF

31.08

Eslöv

10000 meter:

41.10.0m

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

17.09

Lund

41.26.2m

Tord Svanfelt-49, Heleneholms IF

17.09

Lund

41.53.6m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

17.09

Lund

48.29.1m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

17.09

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck 84 cm:

 

 

 

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.25

Stig Persson-48, Malmö AI

31.08

Eslöv

1.17

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

31.08

Eslöv

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

3.52

+1.9

Göran Håkansson-51, Ystads IF

16.06

Helsingborg

3.32

+0.7

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

3.79

+3.0

Göran Håkansson-51, Ystads IF

16.06

Helsingborg

3.45

+2.7

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

2.95

+4.2

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

16.06

Helsingborg

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 5,00 kg:

13.39

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

27.08

Bottnaryd

  8.26 §

Göran Håkansson-51, Ystads IF

21.06

Simrishamn

  7.85

Uno Bonthron-51, FK Athlet

25.09

Ystad

  4.77 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

33.17

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

27.08

Bottnaryd

23.13

Stig Persson-48, Malmö AI

31.08

Eslöv

20.12 §

Göran Håkansson-51, Ystads IF

21.06

Simrishamn

11.42 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K

Slägga 5,00 kg:

52.74

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

24.09

Helsingborg

21.79

Göran Håkansson-51, Ystads IF

16.06

Helsingborg

10.51 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

30.75 §

Göran Håkansson-51, Ystads IF

28.05

Sjöbo

29.58

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

27.08

Bottnaryd

17.73

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

17.09

Lund

14.61 §

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

18.09

Malmö/S-K


Vikt 9,072 kg:

18.45

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

09.07

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.842

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

27.08

Bottnaryd

5223, 1339, 3317, 2958, 1760

 

Tiokamp: