M 60:

100 meter:

15.08

+1.8

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

26.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

14.53

+6.5

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

10.08

Löttorp

16.49

+6.5

Lars Hallberg-57, Höörs IS

10.08

Löttorp

200 meter:

 

 

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

31.48

+2.1

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

11.08

Löttorp

400 meter:

72.54

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

22.05

Malmö/He

800 meter:

2.34.44

Leif Larson-56, Vittsjö GIK

09.06

Trelleborg

2.44.65

 

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

09.06

Trelleborg

2.50.27

 

Lars Uddbäck-56, Malmö AI

09.06

Trelleborg

3.17.96

 

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

09.06

Trelleborg

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

5.02.4m

Leif Larson-56, Vittsjö GIK

20.06

Helsingborg

5.22.1m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

20.06

Helsingborg

5.42.5m

Lars Uddbäck-56, Malmö AI

20.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

10.35.31

Leif Larson-56, Vittsjö GIK

13.06

Ystad

11.12.34

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

13.06

Ystad

11.59.91

Lars Uddbäck-56, Malmö AI

13.06

Ystad

5000 meter:

18.35.5m

Leif Larson-56, Vittsjö GIK

24.05

Malmö/He

19.16.8m

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

21.07.8m

Lars Uddbäck-56, Malmö AI

24.05

Malmö/He

21.54.08

 

Mikael Karlsson-56, Björnstorps IF

10.08

Löttorp

24.42.7m

Hans Jönsson-58, Heleneholms IF

24.05

Malmö/He

10000 meter:

42.10.01

Jerry Olsson-57, Björnstorps IF

12.08

Löttorp

45.16.7m

Lars Uddbäck-56, Malmö AI

10.05

Lund

48.44.8m

Gert-Inge Tapper-57, Scania Road Runners

10.05

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

100 meter häck 84 cm:

20.23

-0.1

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

08.07

Borås

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

53.82

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

07.07

Borås

2000 m hinder 76,2 cm:

9.21.64

 

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

11.08

Löttorp

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

3.47

+4.3

Lars Hallberg-57, Höörs IS

11.08

Löttorp

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 5,00 kg:

9.74

 

Mikael Sörensson-55, IFK Lund

11.08

Löttorp

9.32

Peter Dersén-58, IFK Lund

07.07

Borås

8.94

 

Rolf Munke-57, IFK Helsingborg

11.08

Löttorp

7.74 §

 

Gösta Castor-48, Klippans FK

23.09

Båstad

7.71

Per Månsson-56, Malmö AI

06.06

Malmö/S-K

7.51

Lasse Hallberg-57, Höörs IS

18.08

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

28.85

Peter Dersén-58, IFK Lund

07.07

Borås

18.89

Lasse Hallberg-57, Höörs IS

18.08

Malmö/S-K

Slägga 5,00 kg:

38.44

Martin Särman-58, IFK Helsingborg

06.06

Malmö/S-K

19.09

Lasse Hallberg-57, Höörs IS

18.08

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

40.08

Rolf Munke-57, IFK Helsingborg

06.07

Borås

28.13

 

Mikael Sörensson-55, IFK Lund

11.08

Löttorp

18.95

Lasse Hallberg-57, Höörs IS

18.08

Malmö/S-K


Vikt 9,072 kg:

5.78

Lasse Hallberg-57, Höörs IS

18.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.478

Lasse Hallberg-57, Höörs IS

18.08

Malmö/S-K

1909 751 1889 1895 578

 

Tiokamp: