M 65:

100 meter:

14.87

+0.2

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

14.08

Helsingborg

15.88

+0.3

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

02.09

Malmö/He

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

 

 

 

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

34.20

+2.10

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

20.08

Lund

35.79

+2.10

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

20.08

Lund

38.04

+2.10

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

20.08

Lund

400 meter:

77.85

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

84.61

Jan Grenhall-41, Malmö AI

03.09

Malmö/He

85.56

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

800 meter:

2.58.4m

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

2.59.9m

Björn Videfors-40, GF Idrott

22.05

Malmö/He

3.03.09

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

27.06

Ystad

3.15.5m

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

22.05

Malmö/He

3.29.62

Uno Hennigsson-41, Båstads GIF

17.08

Greve,DEN

3.50.3m

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

1000 meter:

4.01.6m

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

4.25.9m

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

4.59.6m

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

5.51.29

Ingemar Mellbris-43, IS Göta

28.06

Ystad

6.01.21

Björn Videfors-40, GF Idrott

14.08

Helsingborg

6.23.19

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

6.35.94

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

14.08

Helsingborg

6.49.53

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

6.56.88

Bertil Olofsson- , Andrarums IF

14.08

Helsingborg

7.42.8m

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

12.05

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

11.33.2m

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

14.19.51

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

17.08

Greve,DEN

5000 meter:

19.32.53

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

03.09

Malmö/He

22.09.53

Björn Videfors-40, GF Idrott

11.06

Eslöv

22.16.46

Ingemar Mellbris-43, IS Göta

27.06

Ystad

23.26.80

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

03.09

Malmö/He

24.05.70

Sven Simonsson-40, Hässleholms AIS

11.06

Eslöv

24.41.46

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

27.06

Ystad

24.51.6m

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

22.09

Malmö/He

28.18.75

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

10000 meter:

41.41.90

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

31.08

Malmö/He

49.11.85

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

52.55.99

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

100 meter häck 84 cm:

23.02

-0.5

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

03.09

Malmö/He

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

67.71

Jan Grenhall-41, Malmö AI

01.09

Malmö/He

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.51

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

17.08

Greve,DEN

1.36

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

11.06

Eslöv

1.36

- " -

17.08

Greve,DEN

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

4.49

-0.2

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

14.08

Helsingborg

3.49

+0.2

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

14.08

Helsingborg

3.26

-1.5

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

03.09

Malmö/He

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5,00 kg:

13.36

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

  9.12

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

20.09

Malmö/S-K

  7.72

Eric Wettréus-39, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

  7.42

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

05.07

Malmö/S-K

  7.13

Lennart Larsson-43, IK Pallas

19.07

Malmö/S-K

  6.88 §

Dick Blom-42, Eslövs AI

28.09

Eslöv

Diskus 1.0 kg:

47.12

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

05.09

Malmö/He

29.10

Dick Blom-42, Eslövs AI

11.06

Eslöv

26.51

Lennart Larsson-43, IK Pallas

19.07

Malmö/S-K

26.12

Eric Wettréus-39, IK Pallas

20.09

Malmö/S-K

25.22

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

19.07

Malmö/S-K

21.14

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

05.07

Malmö/S-K

Slägga 5,00 kg:

44.06

Eugén Waltercrantz-39, IFK Helsingborg

28.06

Ystad

42.23

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

30.08

Malmö/S-K

27.43

Eric Wettréus-39, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

17.00 §

Dick Blom-42, Eslövs AI

28.09

Eslöv

Spjut 600 gram:

43.67

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

03.09

Malmö/He

23.37

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

22.84 §

Dick Blom-42, Eslövs AI

28.09

Eslöv

21.97

Eric Wettréus-39, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K


Vikt 9,072 kg:

15.75

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

31.08

Malmö/He

11.44

Eric Wettréus-39, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

4.873

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K,He

(3970, 1318, 4712, 4131, 1354)

 

2.488

Eric Wettréus-39, IK Pallas

09.08

Malmö/S-K

(2580, 747, 2312, 2041, 1032)

 

Tiokamp: