M 65:

100 meter:

 

 

 

 

 

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

34.18

+0.84

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

12.08

Lund

47.21

+0.84

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

12.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

74.13

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

800 meter:

2.43.65

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

16.08

Ystad

3.05.9m

Björn Videfors-40, GF Idrott

14.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

5.56.1m

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

6.16.7m

Björn Videfors-40, GF Idrott

27.08

Helsingborg

6.39.0m

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

19.39.1m

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

21.09

Malmö/He

21.39.71

Lars Olle Andersson-43, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

21.53.67

Björn Videfors-40, GF Idrott

10.06

Eslöv

23.55.30

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

26.23.08

Rune Gunnarsson-44, FK Göingarna

10.06

Eslöv

27.39.6m

 

Yngve Stenberg-42, Tyringe SK-69

03.09

Tyringe

31.07.85

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

10000 meter:

41.46.29

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

45.10.28

Lars Olle Andersson-43, IFK Helsingborg

05.09

Trelleborg

46.27.10

Björn Videfors-40, GF Idrott

05.09

Trelleborg

100 meter häck 84 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

68.67

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.47

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

21.08

Norrtälje

1.36

Bengt Adolfsson-41, Malmö AI

21.08

Norrtälje

1.35

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

Stavhopp:

1.80

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

Längdhopp:

4.16

+1.0

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

26.06

Huddinge

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

3.97

+2.9

Lars-Göran Karlsson-44, Båstads GIF

27.08

Helsingborg

3.68

+2.1

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

Trestegshopp:

6.37

-1.1

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5,00 kg:

13.15

 

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

26.06

Huddinge

  8.94

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

  8.81

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

19.09

Malmö/S-K

  6.90 §

 

Dick Blom-42, Eslövs AI

30.09

Eslöv

Diskus 1.0 kg:

45.70

 

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

19.09

Malmö/S-K

30.51

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

27.15

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

10.06

Eslöv

26.11

Dick Blom-42, Eslövs AI

10.06

Eslöv

Slägga 5,00 kg:

38.74

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

19.09

Malmö/S-K

26.98

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

17.32 §

 

Dick Blom-42, Eslövs AI

30.09

Eslöv

12.88

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

09.05

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

44.27

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

28.06

Huddinge

27.94

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

23.52 §

 

Dick Blom-42, Eslövs AI

30.09

Eslöv


Vikt 9,072 kg:

15.47

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

28.06

Huddinge

Kastmångkamp:

4646

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

19.09

Malmö/S-K

(3785 1289 4570 4024 1435)

 

Tiokamp: