M 65:

100 meter:

15.47

-2.7

Ingemar Månsson-46, Ystads IF

12.06

Helsingborg

16.31

-2.7

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

12.06

Helsingborg

16.76

-2.7

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

12.06

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

15.92

+4.2

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

16.08

Gävle

200 meter:

32.90

+1.1

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

17.08

Gävle

34.28

+1.5

Bengt-Åke Holmgren-47, NIKO

10.09

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

76.67

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

18.08

Gävle

800 meter:

2.45.7m

Kaj Dewens-46, IS Göta

07.05

Malmö/He

2.54.00

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

01.06

Trelleborg

2.59.6m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

3.05.2m

 

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

07.05

Malmö/He

3.19.4m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

5.41.80

Kaj Dewens-46, IS Göta

12.06

Helsingborg

5.57.1m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

5.59.7m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.03.81

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

17.08

Gävle

6.33.54

 

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

12.06

Helsingborg

6.48.1m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

7.56.9m

 

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

8.15.2m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

9.20.9m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

19.08

Malmö/He

3000 meter:

11.46.6m

Kaj Dewens-46, IS Göta

01.05

Lund

13.10.8m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

01.05

Lund

13.29.4m

 

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

01.05

Lund

13.54.6m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

01.05

Lund

14.10.3m

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

01.05

Lund

5000 meter:

20.51.2m

Kaj Dewens-46, IS Göta

22.08

Helsingborg

21.30.8m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

22.08

Helsingborg

21.45.1m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

22.08

Helsingborg

23.04.5m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

22.08

Helsingborg

23.12.9m

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

22.08

Helsingborg

23.29.4m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

22.08

Helsingborg

10000 meter:

44.33.6m

Kaj Dewens-46, IS Göta

07.09

Trelleborg

46.28.02

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

18.08

Gävle

49.20.0m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

51.23.9m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

100 meter häck 84 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.40

Leif Håkansson-46, Höörs IS

17.08

Gävle

Stavhopp:

1.70

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

Längdhopp:

3.22

+1.4

Ingemar Månsson-46, Ystads IF

12.06

Helsingborg

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

3.42

+2.6

Ingemar Månsson-46, Ystads IF

12.06

Helsingborg

3.10

+2.6

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

12.06

Helsingborg

Trestegshopp:

6.45

+0.0

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5,00 kg:

10.61

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

  8.98 §

 

Gösta Castor-48, Klippans FK

29.09

Klippan

  8.43

 

Stig Persson-48, Malmö AI

15.06

Malmö/S-K

  5.42 §

Ronny Berggren-47, Eslövs AI

16.09

Eslöv

Diskus 1.0 kg:

26.37

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

15.06

Malmö/S-K

26.19

 

Stig Persson-48, Malmö AI

15.06

Malmö/S-K

23.96

 

Magnus Andersson-45, Malmö AI

15.06

Malmö/S-K

13.20 §

Ronny Berggren-47, Eslövs AI

16.09

Eslöv

Slägga 5,00 kg:

26.21

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

15.06

Malmö/S-K

10.44 §

Ronny Berggren-47, Eslövs AI

16.09

Eslöv

Spjut 600 gram:

26.94

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

07.09

Trelleborg

10.42 §

Ronny Berggren-47, Eslövs AI

16.09

Eslöv


Vikt 9,072 kg:

8.90

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

15.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

 

 

 

 

 

 

Tiokamp: