M 65:

100 meter:

16.77

+0.5

Bengt-Åke Holmgren-47, NIKO

30.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

31.20

+1.3

Alf Lindstedt-49, IFK Helsingborg

22.08

Vittsjö

32.40

+1.3

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

22.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

400 meter:

80.24

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

24.05

Eslöv

800 meter:

3.00.43

Tord Svanfelt-49, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

3.01.79

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

20.05

Malmö/He

3.43.16

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

3.45.50

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

800 meter, nanuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

5.46.03

Christer Vernersson-50, FK Snapphanarna

25.07

Uddevalla

6.05.8m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

6.07.0m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

27.08

Ystad

6.13.92

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

25.07

Uddevalla

7.22.80

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

27.08

Ystad

7.51.9m

Bo Jönsson-49, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

1 eng. mil:

8.13.0m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

10.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

11.47.3m

Ingemar Löfgren-50, IS Göta

14.05

Lund

11.48.2m

Christer Vernersson-50, FK Snapphanarna

14.05

Lund

12.48.9m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

14.05

Lund

12.57.7m

Tord Svanfelt-49, Heleneholms IF

14.05

Lund

13.35.9m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

14.05

Lund

14.00.1m

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

14.05

Lund

5000 meter:

19.53.79

Ingemar Löfgren-50, IS Göta

24.07

Uddevalla

20.09.86

Christer Vernersson-50, FK Snapphanarna

24.07

Uddevalla

22.15.3m

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

04.06

Helsingborg

22.16.2m

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

14.09

Malmö/He

25.42.7m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

04.06

Helsingborg

10000 meter:

41.06.85

Ingemar Löfgren-60, IS Göta

26.07

Uddevalla

45.41.80

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

26.07

Uddevalla

46.06.12

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

26.07

Uddevalla

100 meter häck 84 cm:

 

 

 

 

 

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

27.99

+3.9

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

22.08

Vittsjö

300 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.36

Leif Håkansson-46, Höörs IS

24.07

Uddevalla

1.26

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

24.07

Uddevalla

Stavhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp:

3.65

+0.0

Gunnar Neovius-49, Åhus FIk

08.09

Åhus

3.16

+0.0

Bengt-Åke Holmgren-47, NIKO

30.08

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5,00 kg:

12.47

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.08

Lyon,FRA

10.57

Gösta Castor-48, Klippans FK

26.09

Klippan

  4.62 §

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.10

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

41.41

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.08

Lyon,FRA

  9.78 §

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.10

Malmö/S-K

Slägga 5,00 kg:

51.76

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.08

Lyon,FRA

  8.22 §

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.10

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

30.38

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.08

Lyon,FRA

19.65

Sven Hörman-46, Höörs IS

13.06

Malmö/S-K

12.80 §

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.10

Malmö/S-K


Vikt 9,072 kg:

18.30

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

13.06

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

4.361

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

14.08

Lyon,FRA

5176 1247 4141 3038 1691

 

Tiokamp: