M 65:

100 meter:

16.73

+1.0

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

16.44

+2.5

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

18.08

Karlskrona

16.60

+2.5

Carl Almström-51, Björnstorps IF

18.08

Karlskrona

200 meter:

34.43

-0.7

Bo Andersson-52, Genarps IF

12.08

Vittsjö

36.19

-0.7

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

12.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

35.08

+2.5

Carl Almström-51, Björnstorps IF

19.08

Karlskrona

400 meter:

80.16

 

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

14.05

Eslöv

81.90

Carl Almström-51, Björnstorps IF

20.08

Karlskrona

84.97

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

800 meter:

2.36.28

Tommy Karlsson-52, Hässleholm Freeflow AC

18.08

Karlskrona

3.00.45

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

18.08

Karlskrona

3.01.46

 

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

10.05

Malmö/He

3.02.52

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

3.06.60

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

18.08

Karlskrona

3.20.06

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

800 meter, nanuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

3.51.6m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

3.53.1m

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

4.01.9m

 

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

1500 meter:

5.47.5m

Bo Andersson-52, Genarps IF

18.06

Helsingborg

5.50.0m

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

18.06

Helsingborg

6.02.15

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

19.08

Karlskrona

6.11.2m

David Gillanders-49, OK Pan-Kristianstad

18.06

Helsingborg

6.16.74

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

19.08

Karlskrona

6.21.06

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

19.08

Karlskrona

6.22.1m

Mats Haglund-48, KFUM Kristianstad

18.06

Helsingborg

6.55.6m

Carl Almström-51, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

11.54.2m

 

Christer Wernersson-49, FK Snapphanarna

25.05

Lund

12.36.6m

 

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

25.05

Lund

12.43.7m

 

Bo Andersson-52, Genarps IF

25.05

Lund

12.51.2m

 

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

25.05

Lund

13.40.9m

 

David Gilanders-49, OK Pan-Kristianstad

25.05

Lund

13.45.3m

 

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

25.05

Lund

13.58.6m

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

25.05

Lund

14.36.4m

 

Mats Haglund-48, KFUM Kristianstad

25.05

Lund

15.04.3m

 

Carl Almström-51, Björnstorps IF

25.05

Lund

5000 meter:

20.54.81

 

Bo Andersson-52, Genarps IF

18.08

Karlskrona

21.08.3m

 

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

28.06

Ystad

22.02.27

 

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

18.08

Karlskrona

23.29.1m

 

David Gillander-49, OK Pan-Kristianstad

28.06

Ystad

24.27.9m

 

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

28.06

Ystad

24.30.0m

 

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

28.06

Ystad

26.20.5m

 

Göran von Rosen-50, Heleneholms IF

28.06

Ystad

26.28.3m

 

Carl Almström-51, Björnstorps IF

28.06

Ystad

10000 meter:

43.05.47

 

Bo Andersson-52, Genarps IF

20.08

Karlskrona

44.01.2m

 

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

10.08

Trelleborg

44.41.41

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

20.08

Karlskrona

45.19.3m

Tord Svanfelt-49, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

47.51.6m

Gunnar Sterner-48, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

51.51.4m

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

10.08

Trelleborg

52.32.5m

Kerry Linell-50, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

59.21.1m

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

10.08

Trelleborg

100 meter häck 84 cm:

22.66

-0.4

Karl-Gustav Björklund-71, Heleneholms IF

12.08

Vittsjö

100 meter häck 84 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 76,2 cm:

55.94

Tommy Karlsson-52, Hässleholm Freeflow AC

18.08

Karlskrona

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.28

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

1.24

 

Karl-Gustav Björklund-71, Heleneholms IF

12.08

Vittsjö

Stavhopp:

2.60

 

Karl-Gustav Björklund-50, Heleneholms IF

19.08

Karlskrona

2.30

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

30.08

Kristianstad

Längdhopp:

3.62

+1.5

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

19.08

Karlskrona

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

7.28

+0.7

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

7.33

+2.2

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

Kula 5,00 kg:

9.57

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

19.08

Karlskrona

9.10

 

Thomas Grundström-51, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

8.38

 

Karl-Gustav Björklund-50, Heleneholms IF

06.05

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

40.00

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

30.09

Bottnaryd

27.90

 

Thomas Grundström-51, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

27.39

 

Karl-Gustav Björklund-50, Heleneholms IF

12.08

Vittsjö

27.25

 

Roland Pihlblad-52, Lönsboda SK

12.08

Vittsjö

25.33

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

18.08

Karlskrona

Slägga 5,00 kg:

49.75

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

02.08

Aarhus,DEN

22.70

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

20.08

Karlskrona

19.54

 

Thomas Grundström-51, Malmö AI

02.09

Malmö/S-K

Spjut 600 gram:

25.64

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

19.08

Karlskrona

21.12

 

Thomas Grundström-51, Malmö AI

02.09

Malmö/S-K

20.79

 

Karl-Gustav Björklund-50, Heleneholms IF

06.05

Malmö/S-K


Vikt 9,072 kg:

17.77

 

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

27.07

Aarhus,DEN

12.17

 

Thomas Grundström-51, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

  9.49

 

Karl-Gustav Björklund-50, Heleneholms IF

06.05

Malmö/S-K

  8.89

 

Stig Persson-48, Malmö AI

06.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.267

 

Thomas Grundström-51, Malmö AI

02.09

Malmö/S-K

1954 890 2287 2112 1111

 

Tiokamp: