M 70:

100 meter:

17.03

-1.3

Paavo Roos-37, IFK Lund

23.08

Helsingborg

17.33

-1.3

Börje Rudklint-35, IFK Lund

23.08

Helsingborg

17.52

-1.3

Kjell Lind-36, IFK Lund

23.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

31.85

-1.6

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

30.06

Århus,DEN

33.77

+0.75

Åke Holm-36, IFK Lund

01.08

Lund

37.13

+0.75

Paavo Roos-37, IFK Lund

01.08

Lund

38.20

+0.75

Börje Rudklint-35, IFK Lund

01.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

72.08

Åke Holm-36, IFK Lund

30.05

Eslöv

74.54

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

18.08

Värnamo

83.80

Paavo Roos-37, IFK Lund

30.05

Eslöv

97.68

Börje Rudklint-35, IFK Lund

30.05

Eslöv

800 meter:

2.41.16

Åke Holm-36, IFK Lund

09.09

Riccione,ITA

3.03.8m

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

05.06

Malmö/He

3.07.6m

Gösta Bengtsson-36, LK Myran

05.06

Malmö/He

3.09.59

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

06.09

Riccione,ITA

4.30.0m

Helge Svensson-33, Heleneholms IF

05.06

Malmö/He

1500 meter:

5.30.70

Åke Holm-36, IFK Lund

14.09

Riccione,ITA

6.20.1m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

7.05.52

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

23.08

Helsingborg

9.12.3m

Helge Svensson-33, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

22.26.0m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

30.05

Eslöv

22.39.3m

Gösta Bengtsson-36, LK Myran

30.05

Eslöv

24.34.0m

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

30.05

Eslöv

10000 meter:

47.56.6m

Gösta Bengtsson-36, LK Myran

22.09

Ystad

80 meter häck 76,2 cm:

15.79

+1.73

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

01.08

Lund

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.59

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

18.08

Värnamo

1.09

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

30.05

Eslöv

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

8.99

+1.6

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

19.08

Värnamo

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

9.05

+2.9

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

19.08

Värnamo

Kula 4,00 kg:

12.56

Jimmy Simic-35, Malmö AI

28.04

Malmö/S-K

11.03

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

30.06

Malmö/S-K

11.03

- " -

14.07

Malmö/S-K

10.29

Karoly Dobi-35, Malmö AI

28.04

Malmö/S-K

  9.82

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

29.09

Malmö/S-K

  7.59

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

14.07

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

35.42

Jimmy Simic-35, Malmö AI

30.06

Århus,DEN

31.35

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

30.06

Malmö/S-K

27.75

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

29.09

Malmö/S-K

26.10

Karoly Dobi-35, Malmö AI

28.04

Malmö/S-K

21.50

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

28.04

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

38.51

Jimmy Simic-35, Malmö AI

28.04

Malmö/S-K

28.80

Karoly Dobi-35, Malmö AI

28.04

Malmö/S-K

22.38

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

28.04

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

35.39

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

22.09

Ystad

25.47

Jimmy Simic-35, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

23.31

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

14.09

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

14.18

Jimmy Simic-35, Malmö AI

02.06

Malmö/S-K

12.62

Karoly Dobi-35, Malmö AI

28.04

Malmö/S-K

  8.97

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

14.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.623

Jimmy Simic-35, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

(3231, 1159, 3421, 2547, 1215)

 

2.097

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

11.08

Malmö/S-K

(2070, 725, 1847, 2054, 800)

 

Tiokamp: