M 70:

100 meter:

15.42

+0.3

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

14.08

Helsingborg

17.61

+0.3

Paavo Roos-37, IFK Lund

14.08

Helsingborg

17.78

+0.23

Lars-Göran Persson-38, Åhus FIK

27.06

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

31.59

+0.15

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

28.06

Ystad

35.20

+1.10

Åke Holm-36, IFK Lund

20.08

Lund

36.46

+1.10

Karl Nordström-36, IFK Lund

20.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

75.03

Åke Holm-36, IFK Lund

11.06

Eslöv

76.35

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

29.06

Ystad

82.61

Paavo Roos-37, IFK Lund

29.06

Ystad

800 meter:

2.47.6m

Åke Holm-36, IFK Lund

22.05

Malmö/He

3.03.78

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

27.06

Ystad

3.15.05

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

17.08

Greve,DEN

1000 meter:

4.50.3m

Åke Floreng-35, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

6.42.67

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

14.08

Helsingborg

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

24.54.12

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

11.06

Eslöv

27.23.07

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

03.09

Malmö/He

27.36.7m

Åke Floreng-35, Heleneholms IF

22.09

Malmö/He

34.22.67

Lennart Olovsson-36, Staffanstorp

03.09

Malmö/He

10000 meter:

48.56.11

Gösta Bengtsson-36, LK Myran

13.09

Trelleborg

55.58.75

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

13.09

Trelleborg

80 meter häck 76,2 cm:

18.99

+1.30

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

20.08

Lund

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

64.65

Lars-Göran Persson-38, Åhus FIK

27.06

Ystad

74.60

Leif Bosseldal-37, IK Finish

01.09

Malmö/He

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.57

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

28.07

Ljubljana,SLO

1.30

Lars-Göran Persson-38, Åhus FIK

29.06

Ystad

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

2.95

Leif Bosseldal-37, IK Finish

21.09

Mora

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

11.51

Jimmy Simic-35, Malmö AI

10.05

Malmö/S-K

10.41

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.08

Malmö/S-K

10.16

Karoly Dobi-35, Malmö AI

19.07

Malmö/S-K

  9.30

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

20.09

Malmö/S-K

  7.72

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

  7.18

Kjell Lind-36, IFK Lund

26.04

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

35.21

Jimmy Simic-35, Malmö AI

26.04

Malmö/S-K

33.88

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

19.07

Malmö/S-K

31.09

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

11.06

Eslöv

27.25

Karoly Dobi-35, Malmö AI

19.07

Malmö/S-K

20.89

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

19.07

Malmö/S-K

19.48

Leif Bosseldal-37, IK Finish

21.09

Mora

18.48

Kjell Lind-36, IFK Lund

26.04

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

35.83

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

20.09

Malmö/S-K

34.64

Jimmy Simic-35, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

28.22

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

23.12

Gert-Åke Hansson-38, Eslövs AI

29.06

Ystad

21.78

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

09.08

Malmö/S-K

21.55

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.08

Malmö/S-K

14.75

Kjell Lind-36, IFK Lund

26.04

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

34.23

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

28.06

Ystad

33.83

Tore Brandt-34, IF Kronan

28.06

Ystad

29.95

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

13.09

Trelleborg

23.48

Jimmy Simic-35, Malmö AI

10.05

Malmö/S-K

22.47

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

21.33

Leif Bosseldal-37, IK Finish

21.09

Mora

18.03

Kjell Lind-36, IFK Lund

13.09

Trelleborg

15.95

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

13.42

Jimmy Simic-35, Malmö AI

10.05

Malmö/S-K

13.09

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

12.70

Karoly Dobi-35, Malmö AI

19.07

Malmö/S-K

10.31

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.08

Malmö/S-K

  9.60

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.537

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

(3351, 915, 3243, 2770, 1309)

 

3.228

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.08

Malmö/S-K

(2155, 1041, 3078, 3400, 1031)

 

2.897

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

(2822, 1003, 2425, 1595, 1252)

 

2.204

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

09.08

Malmö/S-K

(2178, 718, 1809, 2120, 907)

 

Femkamp - manuell tid, ingen vindmätning:

1.201

Leif Bosseldal-37, IK Finish

21.09

Mora

(295 (-) 2133 62,1m (-) 1948 dnf)