M 70:

100 meter:

15.94

+0.1

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

16.08

Ystad

18.26

-0.9

Paavo Roos-37, IFK Lund

27.08

Helsingborg

19.01

-0.9

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

20.25

-0.9

Börje Rudklint-35, IFK Lund

27.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

33.25

+0.94

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

12.08

Lund

34.04

+0.94

Åke Holm-36, IFK Lund

12.08

Lund

34.05

+0.94

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

12.08

Lund

36.52

+0.94

Paavo Roos-37, IFK Lund

12.08

Lund

36.59

+0.94

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

12.08

Lund

44.94

+0.94

Börje Rudklint-35, IFK Lund

12.08

Lund

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

85.34

Paavo Roos-37, IFK Lund

10.06

Eslöv

95.39

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

800 meter:

3.11.3m

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

14.05

Malmö/He

3.27.0m

 

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

14.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

6.40.0m

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

6.46.7m

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

7.05.2m

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

7.28.6m

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

27.08

Helsingborg

7.48.8m

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

27.08

Helsingborg

1 eng. mil:

8.23.7m

Åke Floreng-35, Bjärred

31.08

Malmö/He

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

24.11.41

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

24.26.52

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

25.08.63

 

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

10.06

Eslöv

26.37.76

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

10.06

Eslöv

28.08.9m

Åke Floreng-35, Bjärred

21.09

Malmö/He

10000 meter:

46.52.54

Gert Magnusson-38, IFK Trelleborg

05.09

Trelleborg

51.39.50

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

05.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

10383

 

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

10.10

Ystad

80 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

19.82

+2.83

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

12.08

Lund

300 meter häck 68,6 cm:

65.33

Lars-Göran Persson-38, Åhus FIK

27.06

Huddinge

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.55

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

27.06

Huddinge

1.34

Lars-Göran Persson-38, Åhus FIK

27.06

Huddinge

1.14

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

10.06

Eslöv

1.11

Eric Wettréus-39, IK Pallas

10.06

Eslöv

Stavhopp:

1.50

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

05.09

Trelleborg

Längdhopp:

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

2.61

Leif Bosseldal-37, IK Finish

19.09

Mora

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

11.28

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

09.05

Malmö/S-K

10.17

Karoly Dobi-35, Malmö AI

30.05

Malmö/S-K

10.12

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

05.09

Trelleborg

  9.44

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

05.09

Trelleborg

  8.35

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

09.05

Malmö/S-K

  7.55

 

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

  7.06

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

09.05

Malmö/S-K

  6.75

Kjell Lind-36, IFK Lund

05.09

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

34.39

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

08.08

Malmö/S-K

31.83

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

09.05

Malmö/S-K

29.41

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

10.06

Eslöv

26.42

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

09.05

Malmö/S-K

25.84

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.05

Malmö/S-K

22.25

 

Leif Bosseldal-37, IK Finish

19.09

Mora

21.12

 

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

13.06

Malmö/S-K

20.08

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

08.08

Malmö/S-K

18.08

Kjell Lind-36, IFK Lund

13.06

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

52.77

Eugén Waltercrantz-39, IFK Helsingborg

19.09

Malmö/S-K

36.51

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

30.05

Malmö/S-K

31.26

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

09.05

Malmö/S-K

31.06

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

30.05

Malmö/S-K

28.13

Karoly Dobi-35, Malmö AI

30.05

Malmö/S-K

21.40

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

17.45

Kjell Lind-36, IFK Lund

19.09

Malmö/S-K

16.71

 

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

34.33

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

05.09

Trelleborg

27.72

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

13.06

Malmö/S-K

22.59

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

13.06

Malmö/S-K

22.38

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

20.37

 

Leif Bosseldal-37, IK Finish

19.09

Mora

19.86

 

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

17.63

Kjell Lind-36, IFK Lund

05.09

Trelleborg


Vikt 7,26 kg:

14.78

Eugén Waltercrantz-39, IFK Helsingborg

19.09

Malmö/S-K

13.26

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

30.05

Malmö/S-K

12.93

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

25.04

Malmö/S-K

12.80

Karoly Dobi-35, Malmö AI

13.06

Malmö/S-K

  9.52

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

13.06

Malmö/S-K

  8.05

 

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

10.10

Malmö/S-K

  7.42

Kjell Lind-36, IFK Lund

19.09

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3500

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

08.08

Malmö/S-K

(3320 916 3439 2640 1236)

 

2723

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

27.09

Malmö/S-K

(2927 800 2327 2058 1084)

 

2201

Kjell Martinsson-35, IK Pallas

08.08

Malmö/S-K

(2134 690 2008 2085 873)

 

1650

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

19.09

Malmö/S-K

(1500 631 1623 1680 694)

 

1185

 

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

08.08

Malmö/S-K

(1624 744 1999 x x)

 

Femkamp - manuell tid, ingen vindmätning: