M 70:

100 meter:

16.15

-1.9

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

19.09

Ystad

16.97

-1.9

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

19.09

Ystad

18.15

-1.9

Paavo Roos-37, IFK Lund

19.09

Ystad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

33.42

-1.6

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

07.08

Löttorp

37.44

-0.48

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

18.08

Lund

39.18

-0.60

Paavo Roos-37, IFK Lund

18.08

Lund

41.04

-0.60

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

18.08

Lund

47.19

-0.15

Leif Bosseldal-37, IK Finish

18.09

Mora

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

80.64

 

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

08.08

Löttorp

96.41

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

800 meter:

2.57.9m

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

3.00.24

Åke Holm-36, IFK Lund

03.07

Greve,DEN

3.07.2m

Björn Videfors-40, GF Idrott

18.05

Malmö/He

3.13.8m

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

18.05

Malmö/He

3.20.3m

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

18.05

Malmö/He

3.36.7m

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

18.05

Malmö/He

3.53.3m

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

18.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

6.27.83

Gert Magnusson-38, IFK Trelleborg

19.09

Ystad

6.44.0m

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

7.00.67

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

19.09

Ystad

7.03.92

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

19.09

Ystad

7.25.1m

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

10.13.7m

 

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

16.07

Malmö/He

3000 meter:

 

 

 

 

5000 meter:

21.36.10

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

22.37.48

Björn Videfors-40, GF Idrott

02.06

Eslöv

25.35.3m

 

Sven Svanfelt-39, Heleneholms IF

27.09

Malmö/He

25.59.69

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

02.06

Eslöv

26.15.11

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

02.06

Eslöv

26.39.03

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

02.06

Eslöv

28.35.40

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

02.06

Eslöv

10000 meter:

46.39.52

Gert Magnusson-38, IFK Trelleborg

04.09

Trelleborg

47.02.00

Björn Videfors-40, GF Idrott

04.09

Trelleborg

53.40.79

Ulf Stehn-36, IFK Helsingborg

04.09

Trelleborg

56.25.06

Ulf Agrell-39, Heleneholms IF

04.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

19.15

+1.38

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

18.08

Lund

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

84.86

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

04.09

Trelleborg

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.34

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

02.06

Malmö/S-K

Stavhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp:

3.05

+0.1

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

19.09

Ystad

2.50

+0.19

Leif Bosseldal-37, IK Finish

18.09

Mora

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

10.58

 

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

03.07

Greve,DEN

10.47

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

10.07

Malmö/S-K

  9.20

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

  7.98

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

24.04

Malmö/S-K

  7.81

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

19.06

Malmö/S-K

  6.76

Kjell Lind-36, IFK Lund

04.09

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

33.40

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

32.65

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

02.06

Eslöv

25.51

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

19.06

Malmö/S-K

24.31

 

Eric Wettréus-39, IK Pallas

19.06

Malmö/S-K

21.94

Leif Bosseldal-37, IK Finish

18.09

Mora

20.04

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

19.06

Malmö/S-K

18.33

Kjell Lind-36, IFK Lund

06.08

Löttorp

Slägga 4,00 kg:

35.83

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

14.08

Malmö/S-K

28.35

Eric Wettréus-39, IK Pallas

24.04

Malmö/S-K

17.78

Bengt Åradsson-39, IK Pallas

19.06

Malmö/S-K

15.47

Kjell Lind-36, IFK Lund

07.08

Löttorp

Spjut 500 gram:

36.58

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

10.07

Malmö/S-K

27.12

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

21.44

Eric Wettréus-39, IK Pallas

24.04

Malmö/S-K

18.32

Leif Bosseldal-37, IK Finish

18.09

Mora

17.72

Kjell Lind-36, IFK Lund

04.09

Trelleborg

15.87

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

04.09

Trelleborg


Vikt 7,26 kg:

12.95

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

10.07

Malmö/S-K

11.06

Eric Wettréus-39, IK Pallas

24.04

Malmö/S-K

10.58

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

10.07

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.900

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

14.08

Malmö/S-K

(3583 886 3184 2530 750)

 

Femkamp:

979

Leif Bosseldal-37, IK Finish

18.09

Mora

(250 (+0.19) 1832 47.19 (-0.15) 2194 x)