M 70:

100 meter:

16.72

+0.5

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

30.08

Lund

16.99

+0.5

Erling Johnsson-42, IFK Lund

30.08

Lund

17.66

+0.5

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

30.08

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

36.58

+1.3

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

22.08

Vittsjö

38.11

+1.3

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

22.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

75.75

 

Lars Rosenlund-42, Björnstorps IF

24.05

Eslöv

77.60

 

Nils Bäck-43, IFK Lund

24.05

Eslöv

80.62

 

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

24.05

Eslöv

800 meter:

2.51.84

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

24.07

Uddevalla

2.57.42

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

3.18.57

 

Åke Jonson-41, Björnstorps IF

20.05

Malmö/He

4.27.82

 

Sven-Göran Persson-43, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

5.35.5m

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

25.05

Malmö/He

5.53.59

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

25.07

Uddevalla

6.29.65

 

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

27.08

Ystad

6.33.89

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

27.08

Ystad

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

11.54.9m

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

14.05

Lund

12.50.1m

 

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

14.05

Lund

13.47.9m

 

Åke Jonson-41, Björnstorps IF

14.05

Lund

13.56.3m

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

14.05

Lund

14.17.0m

 

Bengt Larsson-45, LK Myran

14.05

Lund

14.36.9m

 

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

14.05

Lund

15.38.4m

 

Erwin Apitsch-45, IFK Lund

14.05

Lund

5000 meter:

21.09.8m

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

04.06

Helsingborg

23.33.8m

 

Åke Jonson-41, Björnstorps IF

04.06

Helsingborg

24.24.5m

 

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

04.06

Helsingborg

10000 meter:

50.02.3m

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

06.08

Trelleborg

51.59.4m

 

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

06.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

21.09

+2.3

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

22.08

Vittsjö

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.28

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

24.07

Uddevalla

1.28

- " -

22.08

Vittsjö

1.13

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

22.08

Vittsjö

Stavhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp:

3.40

+0.3

Lars-Erik Granberg-42, Malmö AI

30.08

Lund

3.36

+0.0

Erling Johnsson-42, IFK Lund

30.08

Lund

2.92

+0.2

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

30.08

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

13.48

 

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

13.06

Malmö/S-K

  9.73

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

16.05

Malmö/S-K

  7.33

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

29.08

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

39.48

 

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

26.09

 

Nils Bäck-43, IFK Lund

22.08

Vittsjö

24.25

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

16.05

Malmö/S-K

22.82

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

29.08

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

43.85

 

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

27.06

Malmö/S-K

18.42

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

29.08

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

41.88

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

13.06

Malmö/S-K

17.51

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

13.06

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

16.76

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

27.06

Malmö/S-K

10.66

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

16.05

Malmö/S-K

  7.05

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

29.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

4.431

Kenneth Arvidsson-41, Malmö AI

29.08

Malmö/S-K

 

4172 1332 3855 4123 1612

 

1.812

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

29.08

Malmö/S-K

 

1842 733 2282 1678 705

 

Femkamp: