M 70:

100 meter:

16.45

+1.9

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

04.06

Trelleborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

33.20

+0.8

Nils Bäck-43, IFK Lund

28.08

Säter

34.52

+1.7

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

04.06

Trelleborg

39.18

+0.5

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

20.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

74.33

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

22.05

Eslöv

83.88

 

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

22.05

Eslöv

800 meter:

2.53.84

 

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

31.08

Ystad

800 meter, manuell tid:

2.57.7m

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

11.05

Malmö/He

3.33.4m

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

11.05

Malmö/He

1000 meter:

4.17.1m

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

14.07

Helsingborg

1500 meter:

5.55.6m

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

02.05

Malmö/He

6.10.22

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

03.07

Odense,DEN

6.38.8m

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

15.09

Helsingborg

6.51.92

Nils Bäck-43, IFK Lund

28.08

Säter

6.55.1m

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

15.09

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

8.59.2m

 

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

15.08

Malmö/He

3000 meter:

12.00.1m

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

05.05

Lund

13.41.1m

 

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

05.05

Lund

14.05.9m

 

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

05.05

Lund

5000 meter:

22.38.35

Mats Berglund-46, Malmö Löparförening

16.06

Ystad

23.23.79

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

16.06

Ystad

24.25.10

Lars Rosenlind-42, IFK Helsingborg

16.06

Ystad

10000 meter:

47.03.3m

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

11.08

Trelleborg

48.19.1m

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

52.42.7m

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

11.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

22.44

+1.2

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

20.08

Vittsjö

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

62.73

Nils Bäck-43, IFK Lund

22.07

Söderhamn

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.10

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

20.08

Vittsjö

Stavhopp:

2.31

 

Magnus Andersson-45, Malmö AI

11.06

Helsingborg

Längdhopp:

3.25

-0.7

Nils Bäck-43, IFK Lund

28.08

Säter

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

10.70

 

Ted Stivhagen-42, Malmö AI

30.04

Malmö/S-K

10.31

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

  7.85

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

04.06

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

27.61

Magnus Andersson-45, Malmö AI

03.09

Malmö/S-K

27.10

 

Ted Stivhagen-42, Malmö AI

30.04

Malmö/S-K

25.88

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

25.05

Nils Bäck-43, IFK Lund

28.08

Säter

21.53

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

20.08

Vittsjö

Slägga 4,00 kg:

28.63

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

03.09

Malmö/S-K

22.33

 

Magnus Andersson-45, Malmö AI

03.09

Malmö/S-K

16.09

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

30.63

Nils Bäck-43, IFK Lund

28.05

Malmö/S-K

28.91

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

28.05

Malmö/S-K

17.50

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

11.59

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

30.04

Malmö/S-K

  9.62

Ted Stivhagen-42, Malmö AI

30.04

Malmö/S-K

  9.01

Magnus Andersson-45, Malmö AI

30.04

Malmö/S-K

  7.61

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

1.762

Åke Jonson-42, Björnstorps IF

13.08

Malmö/S-K

 

1609 712 2149 1750 761

 

Femkamp:

2.695

Nils Bäck-43, IFK Lund

28.08

Säter

 

3.25 (-0.7) 2847 33.20 (+0.8) 2505 6.51.92