M 70:

100 meter:

 

 

 

 

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

33.22

+0.7

Nils Bäck-43, IFK Lund

16.09

Ludvika

38.39

+0.0

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

12.08

Vittsjö

53.08

+0.0

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

12.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

80.76

 

Nils Bäck-43, IFK Lund

14.05

Eslöv

88.48

 

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

14.05

Eslöv

800 meter:

2.53.07

 

Palle Simonsson-43, Simrihamns AIF

18.08

Karlskrona

3.08.85

 

Nils H Persson-45, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

3.18.72

 

Klas Paulsson-47, Höörs IS

10.05

Malmö/He

3.56.28

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

10.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

4.09.7m

Klas Paulsson-47, Höörs IS

28.08

Malmö/He

1500 meter:

5.51.34

 

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

19.08

Karlskrona

6.25.1m

Klas Paulsson-47, Höörs IS

18.06

Helsingborg

6.43.05

Nils Bäck-43, IFK Lund

16.09

Ludvika

6.47.2m

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

18.06

Helsingborg

6.48.4m

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

8.09.4m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

24.04

Malmö/He

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

12.48.1m

Palle Simonsson-43, Simrishamns AIF

25.05

Lund

13.54.0m

 

Klas Paulsson-47, Höörs IS

25.05

Lund

14.41.1m

 

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

25.05

Lund

14.50.1m

 

Lars Rosenlund-44, Björnstorps IF

25.05

Lund

15.49.3m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

25.05

Lund

5000 meter:

24.47.9m

Klas Paulsson-47, Höörs IS

28.06

Ystad

25.25.3m

 

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

28.06

Ystad

27.25.2m

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

28.06

Ystad

28.33.6m

 

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

28.06

Ystad

10000 meter:

53.14.1m

Erwin Apitzsch-45, IFK Lund

10.08

Trelleborg

57.44.96

Klas Paulsson-47, Höörs IS

20.08

Karlskrona

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

18.75

+2.1

Nils Bäck-43, IFK Lund

20.08

Karlskrona

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.24

Magnus Andersson-45, Malmö AI

12.08

Vittsjö

1.16

 

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

12.08

Vittsjö

Stavhopp:

2.32

 

Magnus Andersson-45, Malmö AI

06.06

Helsingborg

Längdhopp:

3.82

+1.1

Nils Bäck-43, IFK Lund

16.09

Ludvika

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

9.83

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

03.06

Malmö/S-K

8.86

Nils Bäck-43, IFK Lund

03.06

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

26.78

Magnus Andersson-45, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

25.31

Nils Bäck-43, IFK Lund

12.08

Vittsjö

21.93

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

24.77

 

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

03.06

Malmö/S-K

24.09

Magnus Andersson-45, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

28.69

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S-K

27.18

 

Nils Bäck-43, IFK Lund

19.08

Karlskrona


Vikt 7,26 kg:

10.10

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

  9.09

Magnus Andersson-45, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

2.440

Klas Fjällrot-44, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

 

2301 939 2193 2470 1010

 

Femkamp:

2.845

Nils Bäck-43, IFK Lund

16.09

Ludvika

 

382 (+1.1) 2637 33.22 (+0.7) 2369 6.43.05