M 75:

100 meter:

15.75

-0.9

Bure Elfström-31, Heleneholms IF

?.09

Malmö/He

17.71

+0.09

Torsten Nilsson-32, IFK Helsingborg

27.06

Ystad

19.70

-0.9

Stig Holmgren-33, Vellinge

02.09

Malmö/He

20.47

+0.2

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

14.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

200 meter:

32.92

-0.1

Bure Elfström-31, Heleneholms IF

05.09

Malmö/He

36.92

+0.23

Torsten Nilsson-32, IFK Helsingborg

28.06

Ystad

40.07

+1.61

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

20.08

Lund

46.72

+1.61

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

20.08

Lund

49.73

-0.1

Stig Holmgren-33, Vellinge

05.09

Malmö/He

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

83.05

Torsten Nilsson-32, IFK Helsingborg

29.06

Ystad

89.35

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

11.06

Eslöv

800 meter:

3.13.3m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

3.15.86

Torsten Nilsson-32, IFK Helsingborg

27.06

Ystad

3.18.91

Ingmar Nilsson-32, FK Snapphanarna

27.06

Ystad

4.49.0m

Folke Persson-29, Hästveda OK

22.05

Malmö/He

1000 meter:

4.14.2m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

6.11.7m

Helge Svensson-33, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

1500 meter:

6.24.04

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

6.44.82

Torsten Nilsson-32, IFK Helsingborg

28.06

Ystad

8.46.03

Folke Persson-29, Hästveda OK

14.08

Helsingborg

9.13.94

Helge Svensson-33, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

2000 m:

8.42.83

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

16.09

Ystad

3000 meter:

13.39.4m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

5000 meter:

22.51.51

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

27.06

Ystad

23.27.33

Knut Linse-29, Heleneholms IF

03.09

Malmö/He

27.18.02

Karl Johansson-30, IS Skanne

11.06

Eslöv

33.07.27

Folke Persson-29, Hästveda OK

11.06

Eslöv

10000 meter:

48.51.43

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

13.09

Trelleborg

58.20.30

Karl Johansson-30, IS Skanne

13.09

Trelleborg

Entimmeslöpning:

 

12.087

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

04.10

Ystad

80 meter häck 76,2 cm:

25.36

+1.30

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

20.08

Lund

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.18

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

11.06

Eslöv

Stavhopp:

1.72

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

13.09

Trelleborg

Längdhopp:

3.26

+0.4

Bure Elfström-31, Heleneholms IF

14.08

Helsingborg

3.09

-0.6

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

14.08

Helsingborg

2.77

-1.0

Stig Holmgren-33, Vellinge

03.09

Malmö/He

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

7.20

+0.0

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

13.09

Trelleborg

5.84

-0.1

Stig Holmgren-33, Vellinge

04.09

Malmö/He

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 4,00 kg:

  9.88

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

29.06

Ystad

  8.32

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

05.07

Malmö/S-K

  8.07

Sven Lindstrand-29, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

  7.04

Stig Persson-31, Malmö AI

13.09

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

35.79

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

26.04

Malmö/S-K

22.37

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

07.06

Malmö/S-K

20.60

Sven Lindstrand-29, IK Pallas

07.06

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

34.85

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

05.07

Malmö/S-K

14.74

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

Spjut 500 gram:

27.59

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

13.09

Trelleborg

20.78

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

09.08

Malmö/S-K

20.20

Sven Lindstrand-29, IK Pallas

10.05

Malmö/S-K

20.20

- " -

07.06

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

15.42

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

10.05

Malmö/S-K

  6.48

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

19.07

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.931

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

09.08

Malmö/S-K

(3401, 919, 2703, 2078, 1443)

 

2.438

Jan Dahlbom-30, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

(1474, 790, 2056, 2485, 614)

 

Tiokamp: