M 75:

100 meter:

17.50

-1.1

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

03.08

Kil

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

19.19

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

07.06

Helsingborg

200 meter:

37.21

-1.2

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

04.08

Kil

42.40

+1.31

Kjell Lind-36. IFK Lund

06.05

Karlshamn

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

93.65

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

05.08

Kil

800 meter:

3.20.0m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

22.05

Malmö/He

3.32.0m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

22.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

6.23.0m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

07.06

Helsingborg

6.27.98

Åke Holm-36, IFK Lund

04.08

Kil

7.14.0m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

07.06

Helsingborg

1 eng. mil:

7.03.6m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

13.41.7m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

01.05

Lund

14.59.0m

 

Åke Holm-36, IFK Lund

01.05

Lund

15.55.1m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

23.32.87

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

03.08

Kil

10000 meter:

48.46.0m

Gunnar Nilsson-33, Heleneholms IF

05.08

Kil

52.12.0m

Åke Holm-36, IFK Lund

05.08

Kil

63.35.0m

Arne Nilsson-35, LK Myran

01.09

Trelleborg

Entimmeslöpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

21.59

-0.1

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

05.08

Kil

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.52

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

06.05

Karlshamn

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

8.33

+0.0

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

04.08

Kil

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 4,00 kg:

10.12

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

06.05

Karlshamn

  9.84

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.06

Malmö/S-K

  9.32

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

05.08

Kil

  8.57

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.06

Malmö/S-K

  7.18

Kjell Lind-36, IFK Lund

09.06

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

29.12

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.06

Malmö/S-K

28.89

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

04.08

Kil

22.42

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.06

Malmö/S-K

17.70

Kjell Lind-36, IFK Lund

06.05

Karlshamn

Slägga 4,00 kg:

33.85

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

20.08

Zittau,GER

25.36

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.06

Malmö/S-K

21.94

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.06

Malmö/S-K

18.24

Kjell Lind-36, IFK Lund

07.06

Helsingborg

Spjut 500 gram:

31.17

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

04.08

Kil

18.21

Kjell Lind-36, IFK Lund

01.09

Trelleborg

12.78

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.06

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

15.07

Henryk Plukarz-33, IFK Helsingborg

17.08

Zittau,GER

11.40

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.06

Malmö/S-K

  8.55

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.06

Malmö/S-K

  8.19

Kjell Lind-36, IFK Lund

03.08

Kil

Kastmångkamp:

3.092

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.06

Malmö/S-K

(2194 984 2912 2938 855)

 

2.624

Karoly Dobi-35, Malmö AI

09.06

Malmö/S-K

(2536 857 2242 1278 1140)

 

1.965

Kjell Lind-36, IFK Lund

09.06

Malmö/S-K

(1714 718 1630 1786 753)

 

Tiokamp: