M 75:

100 meter:

17.79

-3.0

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

06.07

Hillerød,DEN

22.87

-4.5

Börje Rudklint-35, IFK Lund

12.06

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

16.97

+2.1

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

16.08

Gävle

200 meter:

42.00

+1.4

Paavo Roos-37, IFK Lund

10.09

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

36.13

+3.1

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

17.08

Gävle

400 meter:

93.40

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

18.08

Gävle

800 meter:

3.48.0m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

07.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

8.02.73

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

12.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

16.22.5m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

01.05

Lund

16.48.5m

 

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

01.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

27.52.4m

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

22.08

Helsingborg

10000 meter:

64.09.0m

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

07.09

Trelleborg

Entimmeslöpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.49

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

07.09

Lund

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

7.79

+0.0

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

07.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 4,00 kg:

10.40

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

18.08

Gävle

  9.20

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

31.08

Malmö/S-K

  8.32

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

07.09

Trelleborg

  8.04

 

Werner Magnusson-34, Båstads GIF

07.09

Trelleborg

  7.48

Sven-Börje Feldt-37, Ystads IF

15.09

Ystad

  6.81

Kjell Lind-36, IFK Lund

07.09

Trelleborg

Diskus 1.0 kg:

31.04

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

31.08

Malmö/S-K

30.11

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

17.08

Gävle

27.84

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

18.39

Kjell Jeppsson-34, Vittsjö GIK

17.08

Gävle

17.23

Sven-Börje Feldt-37, Ystads IF

15.09

Ystad

16.73

Kjell Lind-36, IFK Lund

15.06

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

29.88

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

12.06

Helsingborg

28.28

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

22.84

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

01.06

Malmö/S-K

17.01

Kjell Lind-36, IFK Lund

01.06

Malmö/S-K

16.27

Sven-Börje Feldt-37, Ystads IF

15.09

Ystad

Spjut 500 gram:

35.53

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

17.08

Gävle

24.57

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

07.09

Trelleborg

18.30

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

15.84

Kjell Lind-36, IFK Lund

17.08

Gävle

12.66

Sven-Börje Feldt-37, Ystads IF

15.09

Ystad


Vikt 7,26 kg:

10.95

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

01.06

Malmö/S-K

10.75

 

Jimmy Simic-35, Malmö AI

15.06

Malmö/S-K

10.24

 

Karoly Dobi-35, Malmö AI

01.06

Malmö/S-K

  9.87

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

01.06

Malmö/S-K

  7.45

Kjell Lind-36, IFK Lund

18.05

Malmö/S-K

  7.17

Kjell Jeppsson-34, Vittsjö GIK

16.08

Gävle

  6.37

Sven-Börje Feldt-37, Ystads IF

15.09

Ystad

Kastmångkamp:

3.158

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

15.09

Ystad

2261 1023 2906 2883 896

 

3.016

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

2790 817 2784 2227 1061

 

2.865

Jimmy Simic-35, Malmö AI

11.08

Malmö/S-K

2828 901 2490 1830 998

 

1.776

Sven-Börje Feldt-37, Ystds IF

15.09

Ystad

1627 748 1723 1266 637

 

1.580

Kjell Lind-36, IFK Lund

11.08

Malmö/S-K

1369 620 1538 1422 634

 

Tiokamp: