M 75:

100 meter:

23.22

+0.3

Börje Rudklint-35, IFK Lund

25.07

Huddinge

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

51.34

+0.7

Börje Rudklint-35, IFK Lund

26.07

Huddinge

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

 

 

 

 

800 meter:

 

 

 

 

 

800 meter, manuell tid:

3.35.1m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

21.05

Malmö/He

4.29.4m

 

Arne Nilsson-35, LK Myran

21.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

7.14.75

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

18.06

Helsingborg

9.07.43

 

Arne Nilsson-35, LK Myran

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

12.51.9m

 

Greger Ahnlund-39, Malmö LF

29.05

Lund

15.33.2m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

29.05

Lund

17.13.4m

 

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

29.05

Lund

18.59.0m

 

Arne Nilsson-35, LK Myran

29.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

22.43.8m

Greger Ahnlund-39, Malmö LF

07.08

Helsingborg

27.18.4m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

07.08

Helsingborg

31.02.6m

 

Sune Cederpil-38, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

33.47.7m

 

Arne Nilsson-35, LK Myran

07.08

Helsingborg

10000 meter:

47.26.9m

Greger Ahnlund-39, Malmö Löparförening

14.08

Trelleborg

69.17.7m

 

Arne Nilsson-35, LK Myran

14.08

Trelleborg

Entimmeslöpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

 

 

 

 

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

 

 

 

 

 

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 4,00 kg:

10.24

 

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

06.09

Malmö/S-K

  8.30

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

02.08

Malmö/S-K

  6.38

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

24.05

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

29.53

 

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

09.08

Hässleholm

29.02

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

02.08

Malmö/S-K

14.78

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

24.05

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

27.80

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

10.05

Malmö/S-K

27.80

 

- " -

06.09

Malmö/S-K

22.55

 

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

14.06

Malmö/S-K

15.88

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

26.07

Huddinge

Spjut 500 gram:

37.50

 

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

14.06

Malmö/S-K

24.40

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

14.06

Malmö/S-K

14.89

Kjell Lind-36, IFK Lund

02.08

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

10.51

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

10.13

 

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

06.09

Malmö/S-K

  6.04

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

02.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.211

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

02.08

Malmö/S-K

2075 1007 2881 3434 964

 

2.846

 

Rolf Sjölin-38, Malmö AI

02.08

Malmö/S-K

2317 830 2902 2393 976

 

1.510

Kjell Lind-36, IFK Lund

02.08

Malmö/S-K

1391 618 1444 1489 604

 

Tiokamp: