M 75:

100 meter:

17.67

+0.5

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

30.08

Lund

18.34

+0.5

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

30.08

Vittsjö

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

 

 

 

 

200 meter:

37.73

+1.3

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

22.08

Vittsjö

41.15

+1.3

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

22.08

Vittsjö

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

400 meter:

78.07

Ingvar Olausson-42, Heleneholms IF

24.05

Eslöv

96.78

 

Karl-Gustav Holmgren-36, Eslövs AI

26.07

Uddevalla

800 meter:

2.59.56

 

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

20.05

Malmö/He

3.31.00

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/He

800 meter, manuell tid:

 

 

 

 

 

1000 meter:

 

 

 

 

1500 meter:

6.07.67

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

27.08

Ystad

6.35.99

 

Greher Ahnlund-39, Malmö LF

27.08

Ystad

6.57.84

 

Björn Videfors-40, GF Idrott

27.08

Ystad

1 eng. mil:

7.33.4m

Björn Videfors-40, GF Idrott

10.08

Malmö/He

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

12.24.4m

 

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

14.05

Lund

13.36.1m

 

Greger Ahnlund-39, Malmö LF

14.05

Lund

15.07.8m

 

Björn Videfors-40, GF Idrott

14.05

Lund

16.07.2m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

14.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

21.47.8m

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

04.06

Helsingborg

26.28.3m

 

Björn Videfors-40, GF Idrott

04.06

Helsingborg

28.13.5m

 

Karl Nordström-36, IFK Helsingborg

04.06

Helsingborg

10000 meter:

46.01.72

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

26.07

Uddevalla

69.12.3m

 

Björn Videfors-40, GF Idrott

06.08

Trelleborg

Entimmeslöpning:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm:

 

 

 

 

 

80 meter häck 76,2 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

21.15

+2.3

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

22.08

Vittsjö

300 meter häck 68,6 cm:

 

 

 

 

2000 m hinder 76,2 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.40

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

30.05

Ystad

1.18

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

30.05

Ystad

Stavhopp:

 

 

 

 

Längdhopp:

2.78

+0.0

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

30.08

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Trestegshopp:

 

 

 

 

 

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

Kula 4,00 kg:

9.45

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

29.08

Malmö/S-K

9.43

Carl-Erik Särndal-37, IFK Lund

30.05

Ystad

7.65

Bengt Adolfsson-40, Malmö AI

30.05

Ystad

7.37

 

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

13.06

Malmö/S-K

6.43

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

27.06

Malmö/S-K

6.09

 

Peter Ortlepp-40, Heleneholms IF

27.06

Malmö/S-K

Diskus 1.0 kg:

29.83

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

22.08

Vittsjö

18.88

 

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

22.08

Vittsjö

14.79

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

13.06

Malmö/S-K

Slägga 4,00 kg:

22.96

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

29.08

Malmö/S-K

16.17

 

Peter Ortlepp-40, Heleneholms IF

12.09

Malmö/S-K

16.06

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

12.09

Malmö/S-K

16.01 §

Constatin Dragulescu-38, Åhus FIK

24.09

Åhus

Spjut 500 gram:

29.59

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

29.08

Malmö/S-K

15.01

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

13.06

Malmö/S-K

10.48

 

Bengt Åradsson-39, Malmö AI

13.06

Malmö/S-K


Vikt 7,26 kg:

9.68

 

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

29.08

Malmö/S-K

6.89

 

Kjell Lind-36, IFK Lund

29.08

Malmö/S-K

Kastmångkamp:

3.106

Gunnar Karlsson-37, Eslövs AI

29.08

Malmö/S-K

2296 945 2954 2959 968

 

1.585

Kjell Lind-36, IFK Lund

29.08

Malmö/S-K

1520 637 1454 1359 689

 

Tiokamp: