Manl. seniorer:

100 meter:

10.45

+0.4

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

06.08

Karlstad

10.49

+1.5

Per Strandquist-87, Malmö AI

06.08

Karlstad

10.50

+1.5

Erik Wahn-80, IFK Helsingborg

17.07

Halmstad

10.50

+1.4

- " -

06.08

Karlstad

10.50

-0.1

- " -

04.09

Göteborg/U

10.59

+0.4

Jimisola Laursen-83, Malmö AI

11.07

Helsingborg

10.61

+0.9

Daniel Persson-82, Malmö AI

05.09

Lund

10.66

+0.2

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

22.08

Lerum

10.79

+1.7

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

09.06

Borås

10.89

+0.6

Rasmus Lantz-85, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

10.91

+1.4

Martin Hajdu-83, Malmö AI

22.05

Malmö/S

10.93

+0.0

Djordje Djekic-85, Malmö AI

17.07

Halmstad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.48

+2.6

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.09

Gävle

10.88

Rasmus Lantz-85, IFK Helsingborg

06.08

Karlstad

10.98

+2.5

Fredrik Sturesson-82, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

200 meter:

20.50

+1.5

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

06.07

Lausanne,SUI

20.80

+0.1

Erik Wahn-80, IFK Helsingborg

05.09

Göteborg/U

21.18

+1.1

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

22.08

Lerum

21.27

+0.4

Jimisola Laursen-83, Malmö AI

08.08

Karlstad

21.51

+0.0

Per Strandquist-87, Malmö AI

29.06

Växjö

21.82

-0.1

Fredrik Sturesson-82, IFK Helsingborg

08.08

Karlstad

21.83

+0.00

Rasmus Lantz-85, IFK Helsingborg

15.08

Borlänge

21.85

+0.50

Daniel Persson-82, Malmö AI

15.08

Borlänge

21.93

+0.4

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

27.07

Stockholm/S

22.02

+0.1

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

04.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.15

+2.2

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

02.08

Malmö/S

21.80

+2.2

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

02.08

Malmö/S

21.91

+2.2

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

02.08

Malmö/S

400 meter:

45.57

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

21.07

Tallinn,EST

46.00

 

Jimisola Laursen-83, Malmö AI

23.05

Belém,BRA

47.73

 

Martin Hajdu-83, Malmö AI

23.05

Malmö/S

48.58

 

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

23.05

Malmö/S

48.99

Adam Sewall-87, Malmö AI

19.09

Gävle

49.50

 

Göran Olofsson-77, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

49.57

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

31.07

Ängelholm

50.12

Christopher Svensson-85, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

50.44

 

Tobias Ohlsson-86, KFUM Kristianstad

12.09

Vellinge

50.83

 

Joacim Hansson-84, IFK Helsingborg

14.08

Borlänge

800 meter:

1.46.39

 

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

31.05

Rehlingen,GER

1.50.10

 

Jörgen Zaki-72, Malmö AI

15.07

Norrtälje

1.50.32

 

Göran Olofsson-77, Malmö AI

15.07

Norrtälje

1.51.29

 

Erik Emilsson-82, Malmö AI

15.08

Borlänge

1.51.43

 

Ken Pihlblad-77, Malmö AI

27.07

Stockholm/S

1.53.49

 

Johan Wallerstein-78, Vittsjö GIK

19.08

Sävedalen

1.53.66

 

Alexander Shah-82, Malmö AI

02.08

Malmö/S

1.54.38

 

Adam Sewall-87, Malmö AI

02.08

Malmö/S

1.54.41

 

Ahmed Mohamed-76, Malmö AI

22.05

Malmö/S

1.54.41

 

Gaute Bere-75, Malmö AI

02.08

Malmö/S

1500 meter:

3.46.29

 

Ahmed Mohamed-76, Malmö AI

25.05

Jönköping

3.47.16

 

Erik Emilsson-82, Malmö AI

02.08

Malmö/S

3.47.22

 

Jörgen Zaki-72, Malmö AI

27.07

Stockholm/S

3.47.87

 

Johan Wallerstein-76, Vittsjö GIK

31.08

Enskede

3.48.61

 

Ken Pihlblad-77, Malmö AI

31.08

Enskede

3.53.27

 

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

07.07

Karlstad

4.01.79

 

Jonas Henriksson-78, Malmö AI

25.05

Jönköping

4.03.57

 

Joel Lewis-Jonsson-85, IS Göta

18.07

Halmstad

4.04.06

 

Gaute Bere-75, Malmö AI

11.07

Helsingborg

4.07.54

 

John Olsson-72, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

5000 meter:

15.04.64

 

Jama Hassan-82, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

15.08.21

 

Patrick Nilsson-74, IFK Trelleborg

09.07

Helsingborg

15.14.71

 

Joel Lewis-Jonsson-85, IS Göta

21.08

Leppävaara,FIN

15.16.46

 

John Olsson-72, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

15.30.7m

 

Peter Hinsell-69, IS Göta

26.05

Eslöv

15.30.9m

 

Markus Kankaanpää-81, Heleneholms IF

26.05

Eslöv

15.37.48

 

Rikard Andersson-73, Malmö AI

09.07

Helsingborg

15.44.01

 

Robert Lövdahl-82, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

15.57.6m

 

Tommy Olofsson-76, Björnstorps IF

26.05

Eslöv

16.02.2m

 

Christer Jeppsson-63, Björnstorps IF

26.05

Eslöv

10000 meter:

31.27.71

 

Patrick Nilsson-74, IFK Trelleborg

06.08

Karlstad

32.26.0m

 

Jama Hassan-82, Malmö AI

31.05

Trelleborg

32.49.0m

 

Peter Hinsell-69, IS Göta

31.05

Trelleborg

33.54.0m

 

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

34.09.0m

 

Jörgen Nilsson-63, Heleneholms IF

31.05

Trelleborg

34.12.0m

 

Tommy Olofsson-76, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

34.50.0m

 

Peter Larsson-71, Eslövs AI

31.05

Trelleborg

35.24.0m

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

35.28.0m

 

Tony Lavesson-68, IS Göta

31.05

Trelleborg

36.03.0m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

31.05

Trelleborg

110 meter häck 106.7 cm:

13.53

-0.4

Philip Nossmy-82, Malmö AI

05.09

Göteborg/U

17.64

+1.6

Christian Hulteberg-79, Heleneholms IF

06.07

Göteborg/S

24.16

-0.47

Pontus Blomberg-86, Klippans FK

20.05

Mariestad

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.74

+2.9

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

17.62

+2.9

Christian Hulteberg-79, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

400 meter häck 91.4 cm:

50.71

 

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

05.09

Göteborg/U

56.82

 

Tobias Ohlsson-86, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

58.34

 

Dan Lilja-86, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

59.81

 

Nicklas Dackheden-82, Malmö AI

24.07

Karlskrona

61.39

 

Linus Lindstrup-82, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

61.76

 

Gustav Pettersson-84, Klippans FK

21.08

Vellinge

62.70

 

Theo Söderberg-89, IK Finish

21.08

Vellinge

64.57

 

Gustav Jönsson-84, Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

65.82

 

Joakim Larsson-86, IFK Trelleborg

21.08

Karlshamn

83.55

 

Leif Malmqvist-66, Heleneholms IF

31.05

Trelleborg

3000 m hinder 91.4 cm:

8.45.48

 

Ahmed Mohamed-76, Malmö AI

09.06

Borås

9.56.85

 

John Olsson-72, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

10.12.62

 

Markus Kankaanpää-81, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

11.02.02

Pontus Blomberg-86, Klippans FK

20.05

Mariestad

11.22.06

 

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

21.08

Karlshamn

12.06.37

 

Markus Hammarsten-88, IK Finish

21.08

Vellinge

12.07.60

 

Johan Ganby-83, Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

Höjdhopp:

2.27

 

Linus Thörnblad-85, IFK Lund

06.06

Kil

2.01

 

Andreas Jönsson-86, Simrishamns AIF

17.07

Halmstad

1.97

Andreas Liljegren-Nilsson-80 , IK Finish

01.08

Ängelholm

1.94

 

Henrik Nilsson-74, Heleneholms IF

01.08

Ängelholm

1.94

 

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

14.08

Borlänge

1.94

 

Daniel Jarl-79, IFK Lund

04.09

Lund

1.93

 

Markus Nilsson-89, Malmö AI

16.07

Halmstad

1.91

Reinhold Andersson-80, Klippans FK

01.08

Ängelholm

1.91

Marcus Lincoln-86 , Ängelholms IF

01.08

Ängelholm

1.90

 

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

20.05

Mariestad

1.90

Anton Ekman-85 , IK Finish

14.08

Borlänge

Stavhopp:

5.45

 

Jesper Fritz-85, Malmö AI

27.07

Stockholm/S

5.11

 

Johan Carlsson-85, Malmö AI

12.06

Trelleborg

4.51

 

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

04.09

Göteborg/U

4.46

 

Marko Drazic-87, Malmö AI

04.09

Göteborg/U

4.42

 

Christer Hulteberg-79, Heleneholms IF

20.06

Vellinge

4.10

 

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

20.05

Mariestad

3.85

 

Milos Drazic-88, Malmö AI

04.09

Lund

3.75

 

Jovan Drazic-88, Malmö AI

04.09

Lund

3.60

 

Markus Hammarsten-88, IK Finish

17.07

Halmstad

3.52

 

Tobias Bengtsson-87, Malmö AI

14.09

Malmö/S

Längdhopp:

7.26

+0.7

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

07.08

Karlstad

6.98

+1.6

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.09

Gävle

6.94

-0.3

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

02.07

Göteborg/U

6.84

+0.70

Johan Carlsson-85, Malmö AI

15.08

Borlänge

6.84

+0.6

Marcus Dahlberg-83, IK Finish

18.05

Vellinge

6.77

+0.85

Reinhold Andersson-80, Klippans FK

31.07

Ängelholm

6.69

+1.8

Vuk Djekic-88, Malmö AI

15.08

Falun

6.67

+0.49

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

23.05

Malmö/S

6.56

+0.4

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

11.09

Vellinge

6.52

+0.2

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

19.06

Vellinge

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

6.53

+2.54

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

6.53

+2.4

Tobias Ohlsson-86, KFUM Kristianstad

18.09

Gävle

6.41

Gustav Svensson-82, IFK Lund

28.07

Simrishamn

Trestegshopp:

14.70

+1.8

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

04.07

Göteborg/U

14.33

+0.0

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

14.08

Borlänge

14.13

+0.20

Habib Arwand-84, Heleneholms IF

15.08

Borlänge

13.88

+0.0

Reinhold Andersson-80, Klippans FK

17.07

Halmstad

13.69

+1.5

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

14.08

Falun

13.59

+1.40

Marcus Dahlberg-83, IK Finish

15.08

Borlänge

13.25

+0.9

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

04.07

Göteborg/U

12.92

+1.3

Fredrik Larsson-86, IK Finish

17.09

Gävle

12.69

+1.6

Markus Nilsson-89, Malmö AI

15.08

Falun

12.55

+0.0

Andreas Persson-83, Heleneholms IF

17.07

Halmstad

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

         

Kula 7.26 kg:

19.11

 

Jimmy Nordin-79, Malmö AI

06.08

Karlstad

14.54

 

Anders Skärvstrand-60, Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

13.32

 

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

05.09

Lund

13.14

 

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

31.07

Århus,DEN

13.14

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

13.02

 

Daniel Malm-72, Ängelholms IF

10.10

Ängelholm

12.95

 

Magnus Linderoth-84, IK Finish

18.05

Vellinge

12.81

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

03.10

Växjö

12.61

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

31.07

Århus,DEN

12.56

 

Gustav Svensson-82, IFK Lund

08.08

Simrishamn

Diskus 2.0 kg:

49.04

 

Jimmy Nordin-79, Malmö AI

12.09

Gävle

47.92

 

Tommy Johansson-71, Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

40.58

Gustav Svensson-82, IFK Lund

25.07

Hässleholm

39.95

 

Axel Härstedt-87, IK Finish

21.08

Vellinge

39.49

 

Daniel Malm-72, Ängelholms IF

10.10

Ängelholm

38.48

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

03.10

Malmö/S-K

38.18

 

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

17.07

Malmö/S-K

37.71

 

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

31.07

Århus,DEN

37.11

 

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

36.77

 

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

04.09

Malmö/S-K

Slägga 7.26 kg:

47.31

 

Jimmy Nordin-79, Malmö AI

12.09

Gävle

43.75

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.07

Göteborg/S

39.05

 

Andrei Dragulescu-75, Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

38.86

 

Johan Carlsson-85, Malmö AI

26.09

Malmö/S-K

38.72

 

Mats Nilsson-75, Klippans FK

20.05

Mariestad

38.58

 

Eugén Waltercrantz-39, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

38.15

 

Daniel Malm-72, Ängelholms IF

17.10

Ängelholm

37.33

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

04.09

Malmö/S-K

35.49

 

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

31.07

Århus,DEN

33.15

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

03.10

Växjö

Spjut 800 gram:

76.07

 

Mats Nilsson-75, Klippans FK

07.08

Karlstad

62.64

 

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

05.09

Lund

57.97

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

03.10

Växjö

55.04

 

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

17.08

Trelleborg

55.02

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

21.08

Vellinge

55.02

Niklas Karlsson-84, Ystads IF

15.08

Malmö/He

54.34

 

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

31.07

Århus,DEN

54.21

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

31.07

Århus,DEN

51.19

 

Jimmy Nordin-79, Malmö AI

12.09

Gävle

50.48

 

Fredrik Krook-82, Heleneholms IF

06.07

Göteborg/S


Stafett 4 x 100 meter:

41.25

Malmö AI

12.06

Stockholm/S

    (Daniel Persson-82, Martin Hajdu-83,
Per Strandquist-87, Pontus Nilsson-82)
   

41.94

IFK Helsingborg

12.06

Stockholm/S

    (Fredrik Sturesson-82, Alexander
Ljunggren -81, Joacim Hansson-84,
Rasmus Lantz-86)
   

44.82

Heleneholms IF

20.05

Malmö/S

    (Habib Arwand-84, Olof Lindberg-81,
Dan Lilja-86, Jonas Rönnberg-71)
   

45.63

Klippans FK

21.08

Vellinge

    (Reinhold Andersson-80, Daniel Olsson-87.
Alexander Ottosson-87, Alexander
Persson-89 )
   

45.97

Vittsjö GIK

20.05

Malmö/S

(Paul Thuvesson-84, Tobias Andersson,
Jens Mattisson-85, Hjalmar Hallberg-88)

 

 

46.38

IK Finish

18.09

Gävle

    (Patrik Mattsson-87, Tobias Dahlberg-86,
Robin Persson-87, Fredrik Larsson-86)
   

47.33

IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

Stafett 4 x 400 meter:

3.12.57

Malmö AI

13.06

Stockholm/S

    (Göran Olofsson-77, Gustav Sewall-85,
Martin Hajdu-83, Jimisola Laursen-77)
   

Stafett 4 x 800 meter:

7.21.80

Malmö AI

12.06

Stockholm/S

    (Ken Pihlblad-78, Jörgen Zaki-72,
Göran Olofsson-77, Rizak Dirshe-72)
   

Stafett 4 x 1.500 meter:

15.27.06

Malmö AI

12.06

Stockholm/S

    (Ken Pihlblad-78, Jörgen Zaki-72,
Ahmed Mohamed-76, Rizak Dirshe-72)