Manl. seniorer:

100 meter:

10.36

+1.2

Daniel Persson-82, Malmö AI

31.07

Hässleholm

10.56

+1.8

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.07

Karlstad

10.56

-0.4

Jimisola Laursen-77, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

10.59

+0.3

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

02.07

Göteborg/U

10.77

+1.97

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

21.06

Borås

10.91

+0.3

Djordje Djekic-85, Malmö AI

12.08

Söderhamn

10.96

-1.0

Patrik Lövgren-75, Malmö AI

19.08

Helsingborg

11.05

+0.8

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

11.14

-1.0

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

31.05

Jönköping

11.15

+2.0

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.49

+2.8

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

10.74

+2.3

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

15.07

Halmstad

10.77

+2.8

Djordje Djekic-85, Malmö AI

10.07

Helsingborg

10.97

+2.9

Gustav Sewall-85, Malmö AI

11.06

Leiden,NED

11.02

+3.12

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

03.09

Lund

200 meter:

20.46

+1.1

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

18.07

Karlstad

21.15

+0.8

Jimisola Laursen-77, Malmö AI

28.08

Göteborg/U

21.30

+0.9

Per Strandquist-87, Malmö AI

14.08

Söderhamn

21.86

+0.0

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

20.08

Helsingborg

21.99

+0.6

Fredrik Sturesson-82, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

22.01

+1.7

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

18.07

Karlstad

22.42

+0.6

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

03.07

Göteborg/U

22.44

+0.0

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

22.85

-0.6

Simon Jönsson-85, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

22.99

+0.8

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

29.05

Malmö/He

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

20.26

+4.3

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

09.08

Helsinki,FIN

21.84

+2.2

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

18.07

Karlstad

22.62

+3.1

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

09.07

Helsingborg

22.65

+3.4

Daniel Olsson-87, Klippans FK

09.07

Helsingborg

22.85

+2.5

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

09.07

Helsingborg

400 meter:

46.17

Jimisola Laursen-77, Malmö AI

06.07

Salamanca,ESP

46.23

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

26.07

Stockholm/S

48.79

Adam Sewall-87, Malmö AI

19.08

Helsingborg

49.04

Gustav Sewall-85, Malmö AI

13.08

Söderhamn

49.69

Göran Olofsson-77, Malmö AI

10.07

Helsingborg

49.70

Fredrik Sturesson-82, IFK Helsingborg

14.06

Göteborg

49.85

Christopher Svensson-85, IFK Helsingborg

19.08

Helsingborg

49.93

Gustav Lindström-81, IFK Lund

19.02

Santa Barbara,USA

50.36

Simon Jönsson-85, IFK Helsingborg

10.07

Helsingborg

50.69

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

13.08

Hudiksvall

800 meter:

1.47.34

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

01.06

Milano,ITA

1.50.58

Erik Emilsson-82, Malmö AI

07.05

Eagle Rock,USA

1.51.17

Göran Olofsson-77, Malmö AI

19.08

Helsingborg

1.52.63

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

16.08

Malmö/S

1.53.19

Gaute Bere-75, Malmö AI

16.08

Malmö/S

1.53.83

Adam Sewall-87, Malmö AI

16.08

Malmö/S

1.53.8m

Johan Wallerstein-78, Malmö AI

30.07

Hässleholm

1.54.65

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

16.08

Malmö/S

1.58.43

Alexander Persson-89, Klippans FK

13.08

Hudiksvall

1.59.58

Johan Thornberg-80, IFK Helsingborg

28.05

Malmö/He

1000 meter:

2.56.43

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

25.09

Klippan

2.57.3m

Stefan Samuelsson-72, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

2.58.7m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

3.05.05

Anders Pettersson-89, Klippans FK

25.09

Klippan

3.06.27

Fredrik Olsson-79, Klippans FK

25.09

Klippan

3.13.1m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

3.15.43

Dan Johansson-89, Klippans FK

25.09

Klippan

3.17.45

Stefan Johansson-90, IFK Helsingborg

25.09

Klippan

3.18.6m

Kenneth Jonsson-61, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

3.19.6m

Ian Blake-67, Heleneholms IF

19.09

Malmö/He

1500 meter:

3.44.70

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

20.05

Nijmegen,NED

3.45.38

Erik Emilsson-82, Malmö AI

23.08

København,DEN

3.46.61

Johan Wallerstein-78, Malmö AI

11.07

Norrtälje

3.48.17

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

23.08

København,DEN

4.00.06

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

20.08

Helsingborg

4.04.17

Oskar Nordenbring-85, Malmö AI

02.04

University Park,USA

4.04.39

Gaute Bere-75, Malmö AI

04.09

Lund

4.06.40

Anders Kviding-83, IS Göta

10.07

Helsingborg

4.09.31

Martin Lindqvist-88, IFK Lund

04.09

Lund

4.09.53

Jama Hassan-82, Malmö AI

04.09

Lund

4.09.53

Rikard Andersson-73, Malmö AI

04.09

Lund

1 eng. mil:

4.03.30

Erik Emilsson-82, Malmö AI

16.08

Malmö/S

3000 meter:

8.15.02

Erik Emilsson-82, Malmö AI

05.03

Westwood,USA

8.51.84

Oskar Nordenbring-85, Malmö AI

09.04

Knoxville,USA

9.06.79

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

9.07.51

Anders Kviding-83, IS Göta

15.07

Halmstad

9.16.00

Marcus Bill-80, Härlövs IF

30.07

Hässleholm

9.20.44

Marcus Persson-89, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

9.32.62

Lars Andersson-74, IS Göta

15.07

Halmstad

9.34.39

Erik Fagius-86, Björnstorps IF

15.07

Halmstad

9.36.10

Atham Eli Mohammed-86, Malmö AI

30.07

Hässleholm

9.39.10

Björn Pettersson-77, Råby FK

30.07

Hässleholm

5000 meter:

14.54.49

Erik Emilsson-82, Malmö AI

30.04

Los Angeles,USA

15.01.01

Johan Modig-77, OK Pan-Kristianstad

21.08

Helsingborg

15.17.67

Peter Hinsell-69, IS Göta

04.08

Visby

15.27.06

Oskar Nordenbring-85, Malmö AI

23.04

University Park,USA

15.33.87

Rikard Andersson-73, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

15.47.19

John Olsson-72, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

16.03.07

Atham Eli Mohammed-86, Malmö AI

14.08

Söderhamn

16.06.1m

Anders Kviding-83, IS Göta

08.06

Eslöv

16.13.25

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

04.08

Visby

16.20.77

Christian Månsson-75, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

10000 meter:

32.45.29

Peter Hinsell-69, IS Göta

19.08

Helsingborg

33.22.3m

Jama Hassan-82, Malmö AI

12.06

Trelleborg

33.22.7m

Tommy Olofsson-76, Björnstorps IF

12.06

Trelleborg

33.27.7m

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

12.06

Trelleborg

34.49.8m

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

12.06

Trelleborg

35.00.20

Sven Lindeberg-63, IS Göta

06.08

Visby

35.07.9m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

12.06

Trelleborg

37.25.3m

Magnus Lindén-59, Ystads IF

12.06

Trelleborg

38.39.10

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

06.08

Visby

38.50.05

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

12.06

Trelleborg

110 meter häck 106.7 cm:

13.81

-0.3

Philip Nossmy-82, Malmö AI

21.08

Helsingborg

14.87

+1.5

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

16.85

+1.1

Markus Persson-80, Klippans FK

24.09

Borås

17.04

+1.5

Jonas Svensson-89, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

20.81

+3.2

Kristian Nilsson-89, Eslövs AI

21.05

Norrköping

400 meter häck 91.4 cm:

52.40

Alexander Ljunggren-81, IFK Helsingborg

20.08

Helsingborg

54.04

Jimmy Palm-79, IFK Helsingborg

20.08

Helsingborg

56.99

Dan Lilja-86, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

60.57

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

61.25

Jesper Madsen-88, IK Finish

18.06

Vellinge

61.63

Alexander Persson-89, Klippans FK

21.05

Alingsås

61.73

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

62.37

Linus Lindstrup-82, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

63.19

Markus Persson-80, Klippans FK

24.09

Borås

67.68

Sven Lindeberg-63, IS Göta

12.06

Trelleborg

70.22

Jörgen Lindholm-57, Malmö AI

12.06

Trelleborg

3000 m hinder 91.4 cm:

8.34.80

Erik Emilsson-82, Malmö AI

10.06

Sacramento,USA

10.13.44

Peter Hinsell-69, IS Göta

05.08

Visby

10.16.38

John Olsson-72, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

10.45.99

Sven Lindeberg-63, IS Göta

05.08

Visby

10.50.01

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

11.19.74

Patrik Lyzell-89, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

11.29.32

Tomas Vensryd-70, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

11.30.69

Pontus Blomberg-86, Klippans FK

21.05

Alingsås

11.47.47

Niklas Persson-78, Vittsjö GIK

15.05

Helsingborg

11.47.82

Gustaf Pettersson-84, Klippans FK

24.09

Borås

Höjdhopp:

2.26

Linus Thörnblad-85, IFK Lund

03.08

Vellinge

2.07

Anton Ekman-85, IK Finish

15.07

Halmstad

1.97

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

07.05

Miêdzyzdroje,POL

1.96

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

03.07

Göteborg/U

1.96

Andreas Liljegren-Nilsson-80, IK Finish

10.07

Helsingborg

1.94

Conrad Öster-88, S. Sandby IF

03.07

Göteborg/U

1.94

- " -

03.08

Vellinge

1.94

Markus Nilsson-89, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

1.93

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

02.07

Göteborg/U

1.90

Marcus Lincoln-86, Ängelholms IF

29.05

Malmö/He

1.90

Daniel Jarl-79, IFK Lund

15.06

Lund

Stavhopp:

5.40

Jesper Fritz-85, Malmö AI

16.07

Erfurt,GER

5.26

Johan Carlsson-85, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

5.15

Pawel Szczyrba-81, Malmö AI

08.09

Malmö/S

4.75

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

11.09

Vellinge

4.40

Jovan Drazic-88, Malmö AI

08.09

Malmö/S

4.15

Petter Olsson-91, Malmö AI

15.09

Malmö/S

4.10

Milos Drazic-88, Malmö AI

08.09

Malmö/S

4.00

Marko Drazic-87, Malmö AI

15.09

Malmö/S

4.00

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

24.09

Borås

3.92

Jonathan Ström-92, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

Längdhopp:

7.39

+1.9

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

20.08

Helsingborg

6.98

+1.8

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

02.07

Göteborg/U

6.93

+0.0

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

6.83

+0.37

Marcus Dahlberg-83, IK Finish

13.08

Söderhamn

6.80

-0.26

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

14.08

Söderhamn

6.63

+1.7

Vuk Djekic-88, Malmö AI

13.08

Hudiksvall

6.63

+0.7

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

04.09

Lund

6.57

+1.3

Ralph Johansson-89, IFK Lund

04.09

Lund

6.42

+0.4

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

03.08

Vellinge

6.32

+1.5

Martin Carlström-71, IFK Lund

10.07

Helsingborg

6.32

-0.92

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

18.09

Karlskrona

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

7.21

+2.6

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

02.07

Göteborg/U

6.79

+2.8

Marcus Dahlberg-83, IK Finish

29.05

Malmö/He

6.64

+3.1

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

31.07

Hässleholm

6.53

+2.5

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

29.05

Malmö/He

6.34

+2.2

Martin Carlström-71, IFK Lund

18.06

Vellinge

Trestegshopp:

15.27

+1.4

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

29.05

Málaga,ESP

14.56

+1.3

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

03.07

Göteborg/U

13.75

+1.3

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

13.69

-0.4

Reinhold Andersson-80, Klippans FK

21.05

Alingsås

13.39

+1.93

Erik Persson-89, Malmö AI

17.09

Ystad

13.22

+0.0

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm

13.15

+0.92

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

14.08

Söderhamn

13.07

+1.2

Nuhi Amerllani-90, Malmö AI

11.09

Gävle

13.05

+0.1

Ralph Johansson-89, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

12.95

+0.0

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

24.09

Trelleborg

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

14.72

+2.15

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

13.08

Söderhamn

13.76

+4.0

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

13.31

+3.4

Nuhi Amerllani-90, Malmö AI

11.09

Gävle

Kula 7.26 kg:

14.30

Anders Skärvstrand-60, Vittsjö GIK

15.05

Helsingborg

13.57

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

04.09

Lund

13.16

Gustav Svensson-82, IFK Lund

24.07

Simrishamn

13.06

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

12.18

Magnus Linderoth-84, IK Finish

22.06

Jönköping

11.66

Pawel Szczyrba-81, Malmö AI

17.09

Malmö/S-K

11.60

Peter Rosenlöf-64, IFK Lund

14.08

Malmö/S-K

11.48

Leif Magnusson-60, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

11.43

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

24.09

Ystad

11.36

Reinhold Andersson-80, Klippans FK

24.09

Borås

Diskus 2.0 kg:

46.35

Tommy Johansson-71, Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

40.64

Gustav Svensson-82, IFK Lund

31.07

Hässleholm

39.23

Johan Helsmo-73, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

38.05

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

16.07

Malmö/S-K

37.12

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

15.05

Helsingborg

34.97

Pawel Szczyrba-81, Malmö AI

31.07

Hässleholm

33.93

Sebastian Kjellerup-84, Malmö AI

10.09

Malmö/S-K

33.67

Peter Rosenlöf-64, IFK Lund

08.06

Eslöv

33.46

Magnus Linderoth-84, IK Finish

03.07

Göteborg/U

30.18

Johan Carlsson-85, Malmö AI

01.10

Malmö/S-K

Slägga 7.26 kg:

45.03

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

06.05

Malmö/S-K

43.03

Andrei Dragulescu-75, Vittsjö GIK

15.05

Helsingborg

40.42

Johan Carlsson-85, Malmö AI

01.10

Malmö/S-K

40.27

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

14.08

Malmö/S-K

38.91

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

02.10

Eslöv

38.21

Eugén Waltercrantz-39, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

38.18

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

25.09

Trelleborg

35.61

Pawel Szczyrba-81, Malmö AI

01.10

Malmö/S-K

34.00

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

11.08

Helsingborg

32.68

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

02.10

Eslöv

Spjut 800 gram:

71.32

Mats Nilsson-75, Klippans FK

20.08

Hesingborg

60.88

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

60.65

Axel Härstedt-87, IK Finish

11.09

Gävle

60.59

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

07.08

Karlskrona

58.77

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

15.05

Helsingborg

55.83

Niklas Karlsson-84, Ystads IF

19.06

Vellinge

54.06

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

50.75

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

01.10

Kyrkhult

49.13

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

02.10

Eslöv

48.01

Axel Håkansson-88, Ystads IF

05.07

Simrishamn


Stafett 4 x 100 meter:

41.16

Malmö AI

03.09

Sollentuna

(Daniel Persson-82, Per Strandquist-87, Pontus Nilsson-82, Jimisola Laursen-77)

 

 

44.15

IFK Helsingborg

15.05

Helsingborg

44.37

Heleneholms IF

15.05

Helsingborg

45.83

Klippans FK

21.05

Alingsås

(Reinhold Andersson-80, Daniel Olsson-87, Alexander Ottosson-87, Fredrik Linansky-89)

 

 

48.21

IFK Trelleborg

24.09

Trelleborg

49.09

Eslövs AI

21.05

Norrköping

    (Sebastian Mattsson-89, Andreas Löfqvist-86, Daniel Hägg-87, Kristian Nilsson-89)    

Stafett 4 x 400 meter:

3.10.39

IFK Helsingborg

04.09

Sollentuna

(Christopher Svensson-85, Fredrik Sturesson-82, Alexander Ljunggren-81, Johan Wissman-82)

 

 

3.15.88

Malmö AI

04.09

Sollentuna

(Gustav Sewall-85, Adam Sewall-87, Per Strandquist-87, Jimisola Laursen-77)

 

 

Stafett 4 x 800 meter:

7.25.01

Malmö AI

03.09

Sollentuna

(Göran Olofsson-77, Ken Pihlblad-78, Rizak Dirshe-72, Erik Emilsson-82)

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

15.30.05

Malmö AI

04.09

Sollentuna

(Johan Wallerstein-79, Ken Pihlblad-78, Erik Emilsson-82, Rizak Dirshe-72)