Manl. seniorer:

100 meter:

10.45

+1.65

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

12.06

Karlskrona

10.50

+1.65

Daniel Persson-82, Malmö AI

12.06

Karlskrona

10.60

+1.2

Per Strandquist-87, Malmö AI

04.08

Huddinge

10.65

+0.0

Patrik Lövgren-75, Malmö AI

30.07

Hässleholm

10.77

+1.6

Rasmus Lantz-86, IFK Helsingborg

04.08

Huddinge

10.79

+0.4

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

06.08

Nyköping

10.80

+1.3

Philip Nossmy-82, Malmö AI

21.06

Jönköping

10.92

+1.6

Djordje Djekic-85, IFK Trelleborg

04.08

Huddinge

10.95

+1.6

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

08.07

Göteborg/U

10.95

+1.65

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

12.06

Karlskrona

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.37

+3.2

Daniel Persson-82, Malmö AI

21.06

Jönköping

10.56

+3.2

Patrik Lövgren-75, Malmö AI

21.06

Jönköping

10.62

+4.2

Per Strandquist-87, Malmö AI

04.06

Gavà,ESP

10.66

+3.2

Philip Nossmy-82, Malmö AI

21.06

Jönköping

10.81

+3.6

Pontus Nilsson-82, Malmö AI

04.06

Klippan

10.83

+3.6

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

10.88

+2.2

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

04.06

Klippan

200 meter:

20.38

+1.1

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

10.08

Göteborg/U

21.23

+0.4

Per Strandquist-87, Malmö AI

08.07

Mannheim,GER

21.65

+1.6

Rasmus Lantz-86, IFK Helsingborg

06.08

Huddinge

21.94

+0.6

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

06.06

Malmö/He

22.23

+0.3

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

26.08

Ängelholm

22.43

+0.6

Gustav Lindström-81, IFK Lund

06.06

Malmö/He

22.43

-1.1

Fredrik Sturesson-82, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

22.73

-0.1

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

09.07

Göteborg/U

22.84

-0.5

Daniel Olsson-87, Klippans FK

09.07

Göteborg/U

22.91

-0.4

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

09.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.77

+2.4

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

06.08

Huddinge

22.41

+4.45

Gustav Lindström-81, IFK Lund

25.05

Trelleborg

22.62

+5.2

Daniel Olsson-87, Klippans FK

04.06

Klippan

22.77

+2.4

Christopher Svensson-85, IFK Helsingborg

11.06

Olofström

400 meter:

49.32

Adam Sewall-87, Malmö AI

30.09

Kalmar

50.10

Göran Olofsson-77 , Malmö AI

30.07

Hässleholm

50.50

Gustav Lindström-81, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

50.70

Christopher Svensson-85, IFK Helsingborg

03.06

Lyngby,DEN

50.84

Dennis Karanda-89, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

50.85

Emil Zail-87, KFUM Kristianstad

10.09

Vellinge

50.89

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

30.07

Hässleholm

50.93

Niklas Liberg-86, IFK Lund

08.07

Göteborg/U

51.00

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

25.06

Värnamo

51.43

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

30.07

Hässleholm

800 meter:

1.48.77

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

22.08

Malmö/S

1.51.09

Erik Emilsson-82, Malmö AI

29.04

Westwood,USA

1.52.17

Göran Olofsson-77 , Malmö AI

22.08

Malmö/S

1.52.85

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

24.08

København/Ø,DEN

1.54.18

Gaute Bere-75 , Malmö AI

01.07

Helsingborg

1.54.23

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

18.06

Vellinge

1.55.36

Johan Wallerstein-78, Malmö AI

27.05

Sollentuna

1.55.91

Alexander Persson-89, Klippans FK

26.08

Espoo,FIN

1.57.40

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

1.57.67

Martin Lindqvist-88, IFK Lund

17.09

Stockholm/S

1000 meter:

2.37.18

Alexander Persson-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

2.54.04

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

24.09

Eslöv

2.54.65

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

24.09

Eslöv

3.01.49

Fredric Linansky-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

3.26.96

Daniel Möller-90, Åhus FIK

24.09

Eslöv

3.28.05

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

24.09

Eslöv

3.37.21

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

1500 meter:

3.38.47

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

25.07

Stockholm/S

3.46.94

Johan Wallerstein-78, Malmö AI

25.08

Helsinki,FIN

3.48.91

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

22.08

Malmö/S

3.49.58

Erik Emilsson-82, Malmö AI

29.04

Westwood,USA

3.58.90

Gaute Bere-75 , Malmö AI

02.07

Helsingborg

3.59.13

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

24.08

København/Ø,DEN

4.04.02

Göran Olofsson-77, Malmö AI

02.07

Helsingborg

4.05.26

Martin Lindqvist-88, IFK Lund

11.08

Sävedalen

4.06.04

Oskar Nordenbring-85, Malmö AI

08.04

Philadelphia,USA

4.07.18

Håkan Runvik-89, IFK Lund

15.09

Stockholm/S

1 eng. mil:

4.11.03

Erik Emilsson-82, Malmö AI

08.04

Westwood,USA

5.06.8m

Kenth Floreng-67, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.14.9m

Frederic Rabenne-73, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.17.3m

Anders Östman-62, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.20.6m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.29.8m

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.37.8m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.48.1m

Stefan Samuelsson-72, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

5.49.6m

Hans-Ingvar Andersson-47, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

6.30.8m

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

2000 m:

6.28.1m

Kenth Floreng-67, Heleneholms IF

01.08

Växjö

3000 meter:

9.22.61

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

05.08

Ystad

9.37.60

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

25.06

Värnamo

9.58.68

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

21.07

Halmstad

10.04.71

Anders Pettersson-89, Klippans FK

09.07

Göteborg/U

10.05.40

Dennis Brodelis-89, S. Sandby IF

25.06

Värnamo

10.06.05

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

05.08

Ystad

11.16.39

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

05.08

Ystad

11.32.88

Magnus Bergh-49, Heleneholms IF

05.08

Ystad

11.55.70

Stefan Johansson-90, IS Göta

29.07

Hässleholm

12.38.06

Ulf Karlström-47, Heleneholms IF

05.08

Ystad

2 eng. mil:

8.56.99

Erik Emilsson-82, Malmö AI

04.03

Westwood,USA

5000 meter:

14.50.60

Erik Emilsson-82, Malmö AI

29.04

Westwood,USA

15.28.85

Lulsim Kalaba-79, Malmö AI

30.06

Helsingborg

15.29.0m

Peter Hinsell-69, IS Göta

31.05

Eslöv

15.57.0m

Jakob Lööf-85, OK Pan-Kristianstad

31.05

Eslöv

16.07.61

Rickard Andersson-73, Malmö AI

30.06

Helsingborg

16.18.3m

Joakim Persson-70, Björnstorps IF

31.05

Eslöv

16.24.3m

Lars Andersson-74, IS Göta

31.05

Eslöv

16.25.1m

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

31.05

Eslöv

16.34.38

Daniel Liljedal-83, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

16.36.0m

Erik Modig-83, OK Pan-Kristianstad

31.05

Eslöv

10000 meter:

32.34.79

Peter Hinsell-69, IS Göta

20.08

Söderhamn

33.58.75

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

20.08

Söderhamn

34.19.53

Lars Andersson-74, IS Göta

13.05

Trelleborg

35.20.24

Sven Lindeberg-63, IS Göta

13.05

Trelleborg

35.36.22

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

13.05

Trelleborg

37.15.37

Börje Hammarstedt-46, Malmö FK

13.05

Trelleborg

38.30.33

Ingvar Olausson-40, Heleneholms IF

13.05

Trelleborg

39.10.04

 

Kenneth Rosengren-52, LK Myran

13.05

Trelleborg

39.48.86

Klas Paulsson-47, Eslövs AI

13.05

Trelleborg

39.53.16

Anders Hjeltäng-57, Björnstorps IF

13.05

Trelleborg

110 meter häck 106.7 cm:

13.90

+1.6

Philip Nossmy-82, Malmö AI

21.06

Jönköping

17.15

-1.11

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

20.08

Karlskrona

17.18

-1.5

Fredrik Svensson-85, Lomma FIK

29.07

Hässleholm

17.28

+1.60

Markus Persson-80, Klippans FK

25.05

Trelleborg

17.96

-1.11

Fredric Linansky-89, Klippans FK

20.08

Karlskrona

18.62

-0.8

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

24.09

Eslöv

19.66

+1.60

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

25.05

Trelleborg

21.13

-0.7

Martin Hansson-76, IFK Lund

22.07

Halmstad

21.63

+0.2

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

25.05

Olofström

23.35

+0.65

Ulrik Snygg-69, IS Göta

03.08

Lund

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

18.66

+2.22

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

25.05

Trelleborg

23.09

+2.22

Sven Lindeberg-63, IS Göta

25.05

Trelleborg

400 meter häck 91.4 cm:

56.40

Gustav Lindström-81, IFK Lund

07.07

Göteborg/U

58.41

Fredric Linansky-89, Klippans FK

20.08

Karlskrona

60.21

Alexander Persson-89, Klippans FK

25.05

Trelleborg

60.26

Jesper Madsen-88, IK Finish

03.06

Lyngby,DEN

63.94

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

66.34

Andreas Löfqvist-86, Eslövs AI

06.08

Huddinge

68.32

Sven Lindeberg-63, IS Göta

13.05

Trelleborg

69.12

Marcus Malmgren-82, Vittsjö GIK

25.05

Trelleborg

71.40

Joakim Larsson-86, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

3000 m hinder 91.4 cm:

8.47.55

Erik Emilsson-82, Malmö AI

31.03

Palo Alto,USA

9.42.28

Peter Hinsell-69, IS Göta

19.08

Söderhamn

11.00.98

Anders Pettersson-89, Klippans FK

20.08

Karlskrona

11.04.44

Robert Ingemarsson-88, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

11.24.1m

Tomas Vensryd-70, Eslövs AI

20.08

Stenungsund

11.26.74

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

11.38.43

Andreas Persson-75, IFK Lund

20.08

Karlskrona

12.12.40

Pontus Blomberg-86, Klippans FK

25.05

Trelleborg

Höjdhopp:

2.34

Linus Thörnblad-85, IFK Lund

09.08

Göteborg/U

2.00

Andreas Liljegren-Nilsson-80, IK Finish

04.08

Vellinge

2.00

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

23.09

Eslöv

1.98

Conrad Öster-88, S. Sandby IF

05.08

Huddinge

1.98

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

05.08

Huddinge

1.97

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

06.08

Nyköping

1.90

Petter Olson-91, Malmö AI

01.07

Helsingborg

1.90

- " -

08.07

Göteborg/U

1.88

Daniel Jarl-79, IFK Lund

25.05

Trelleborg

1.86

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

05.08

Huddinge

1.85

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

25.05

Trelleborg

Stavhopp:

5.60

Jesper Fritz-85, Malmö AI

16.07

Sollentuna

5.31

Pawel Szczyrba-81, Malmö AI

27.07

Karlskrona

4.60

Sebastian Zawadski-84, Malmö AI

05.08

Huddinge

4.40

Petter Olson-91, Malmö AI

23.09

Eslöv

4.40

- " -

19.09

Malmö/S

4.25

Jovan Drazic-88, Malmö AI

11.06

Trelleborg

4.05

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

20.08

Karlskrona

4.05

Jonathan Ström-92, Malmö AI

03.09

Villstad

3.95

Måns Svensson-90, Malmö AI

19.09

Malmö/S

3.80

Anton Blixt-90, Malmö AI

19.09

Malmö/S

3.66

Milos Drazic-88, Malmö AI

18.06

Vellinge

Längdhopp:

7.18

-0.4

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

16.07

Sollentuna

6.93

+1.1

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

05.08

Huddinge

6.82

+1.2

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm

6.82

+1.4

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

05.08

Huddinge

6.85

+0.1

Vuk Djekic-88, Malmö AI

16.09

Stockholm/S

6.81

+0.4

Erik Persson-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

6.76

+0.6

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

21.05

Eslöv

6.71

+1.56

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

11.06

Trelleborg

6.63

+0.8

Petter Olson-91, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

6.63

+1.1

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

02.09

Lund

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

6.84

+2.3

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

05.08

Huddinge

Trestegshopp:

14.79

+0.6

Mikael Lilja-87, IK Pallas

15.07

Sollentuna

14.35

+1.0

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

09.07

Göteborg/U

14.17

+0.9

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

06.08

Huddinge

13.81

-0.7

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

29.07

Hässleholm

13.80

+0.6

Erik Persson-89, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

13.68

+0.0

Mikael Persson-87, IK Pallas

22.07

Halmstad

13.44

+0.5

Jesper Madsen-88, IK Finish

15.09

Stockholm/S

13.14

+1.5

Ralph Johansson-89, IFK Lund

25.06

Värnamo

13.13

+1.4

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

09.07

Göteborg/U

13.06

+0.2

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.09

Vellinge

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.95

+2.6

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

09.07

Göteborg/U

Kula 7.26 kg:

13.04

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

26.07

Helsingborg

13.04

- " -

30.09

Malmö/S-K

12.27

Gustav Svensson-82, IFK Lund

20.08

Karlskrona

11.88

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

30.09

Malmö/S-K

11.83

Magnus Linderoth-84, IK Finish

24.09

Trelleborg

11.47

Axel Håkansson-88, Ystads IF

31.05

Ystad

11.37

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

11.24

Erik Svensson-79, Vittsjö GIK

25.05

Trelleborg

11.24

Peter Rosenlöf-64, IFK Lund

26.08

Malmö/S-K

11.02

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

07.10

Malmö/S-K

10.98

Anders Botvidsson-67, Sjöbo IF

16.09

Ystad

10.97

Gösta Castor-48, Klippans FK

25.05

Trelleborg

Diskus 2.0 kg:

40.01

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

07.10

Malmö/S-K

39.49

Gustav Svensson-82, IFK Lund

02.07

Helsingborg

35.40

Axel Håkansson-88, Ystads IF

31.05

Ystad

34.75

Johan Helsmo-73, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

33.89

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

30.09

Malmö/S-K

33.76

Sten Ahlvin-62, IFK Helsingborg

31.05

Eslöv

32.40

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

16.09

Malmö/S-K

31.96

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

25.05

Olofström

30.78

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

30.07

Hässleholm

30.73

Magnus Linderoth-84, IK Finish

24.09

Trelleborg

Slägga 7.26 kg:

43.62

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

40.66

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

16.09

Malmö/S-K

39.80

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

08.10

Eslöv

36.54

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

01.10

Eslöv

35.55

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

24.08

Helsingborg

35.51

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

25.05

Trelleborg

34.92

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

30.09

Malmö/S-K

29.54

Robin Hägg-90, Eslövs AI

08.10

Eslöv

27.07

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

30.09

Malmö/S-K

26.82

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

16.09

Malmö/S-K

Spjut 800 gram:

61.12

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

01.07

Helsingborg

61.06

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

25.05

Trelleborg

56.06

Axel Håkansson-88, Ystads IF

11.06

Trelleborg

52.88

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

30.09

Malmö/S-K

51.82

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

25.05

Olofström

48.35

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

24.09

Eslöv

46.30

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

20.08

Stenungsund

45.89

Kauko Harjuniemi-64, IFK Trelleborg

28.06

Trelleborg

45.86

Gustav Håkansson-86, Eslövs AI

16.09

Malmö/S-K

44.92

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm


Stafett 4 x 100 meter:

42.11

Malmö AI

09.09

Uppsala

(Martin Hajdu-83, Per Strandquist-87, Daniel Persson-82, Vuk Djekic-88)

 

 

43.03

IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

(Rasmus Lantz-86, Fredrik Sturesson-82, Benjamin Olsson-91, Hampus Forsberg-89)

 

 

44.03

Klippans FK

10.09

Uppsala

    (Daniel Rosengren-90, Alexander Persson-89, Fredric Linansky-89, Andreas Olsson-89)    

45.12

IFK Lund

25.05

Trelleborg

(Marcus Kristiansson-90, Daniel Strand-79, Sebastian Holmberg-87, Gustav Lindström-81)

 

 

46.25

Vittsjö GIK

25.05

Trelleborg

(Paul Thuvesson-84, Jens Mattisson-85, Kim Rosin-91, Hjalmar Hallberg-88)

 

 

47.57

Eslövs AI

25.05

Olofström

(Daniel Hägg-87, Christian Nilsson-89, Andreas Löfqvist-86, Andreas Blom-88)

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 800 meter:

7.38.80

Malmö AI

09.09

Uppsala

(Göran Olofsson-77, Ken Pihlblad-78, Erik Emilsson-82, Rizak Dirshe-72)

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

15.46.58

Malmö AI

10.09

Uppsala

(Erik Emilsson-82, Ken Pihlblad-78, Johan Wallerstein-78, Rizak Dirshe-72)

 

 

Tiokamp:

5.040

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

23-24.09

Eslöv

(12.13 (-0.8), 539 (+1.96), 836, 200, 56.14,
18.62 (-0.8), 2488, 290, 4835, 5.12.30)

 

2.406

Martin Bengtsson-86, IK Finish

23-24.09

Eslöv

(12.80 (-0.8), 440 (-1.08), 703, 133, 62.97,
26.84 (-0.8), 1428, 180, 2220, 6.01.55)