Manl. seniorer:

100 meter:

10.42

+1.9

Per Strandquist-87, Malmö AI

23.06

Vaasa,FIN

10.51

+0.4

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

24.07

Sundsvall

10.69

+1.2

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

08.09

Göteborg/U

10.73

-0.85

Emil Zail-87, Malmö AI

09.06

Borås

10.81

+0.8

Jens Löfgren-86, Malmö AI

08.07

Helsingborg

10.89

+0.1

Daniel Persson-82, Malmö AI

20.05

Eslöv

11.01

-0.4

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

30.06

Göteborg/U

11.12

+1.0

Albert de Caprétz-92, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

11.18

+1.7

Joacim Bosson-90, Klippans FK

29.07

Hässleholm/Ö

11.27

+1.0

Gustav Lindström-81, IFK Lund

01.09

Lund

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.44

+2.7

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

10.68

+3.8

Jens Löfgren-86, Malmö AI

20.06

Jönköping

10.78

+2.7

Daniel Persson-82, Malmö AI

08.07

Helsingborg

11.01

+2.1

Albert de Caprétz-92, Malmö AI

08.07

Helsingborg

11.20

+3.2

Dennis Karanda-89, Malmö AI

14.09

Gävle

11.25

+3.2

Joacim Bosson-90, Klippans FK

08.07

Helsingborg

200 meter:

20.30

+1.3

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

23.09

Stuttgart,GER

22.30

-2.3

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

28.07

Hässleholm/Ö

22.41

+0.0

Rasmus Lantz-86, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

22.64

-2.4

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

01.07

Göteborg/U

22.98

-0.8

Joacim Bosson-90, Klippans FK

01.07

Göteborg/U

23.11

+0.5

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

01.07

Göteborg/U

23.18

-0.8

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

11.08

Vellinge

23.19

+0.7

Dennis Karanda-89, Malmö AI

04.08

Malmö/He

23.23

+1.7

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

15.07

Halmstad

23.29

+1.2

Philip Hall-91, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

20.32

+2.5

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

15.06

Oslo,NOR

22.34

+2.2

Emil Zail-87, Malmö AI

26.08

Uddevalla

22.45

+3.0

Joacim Bosson-90, Klippans FK

18.08

Sävedalen

22.60

+3.4

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

10.06

Trelleborg

22.61

+2.9

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

25.08

Uddevalla

22.75

+3.4

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.06

Trelleborg

22.89

+4.4

Niklas Liberg-86, IFK Lund

18.08

Sävedalen

23.00

+2.2

Jonas Nilsson-89, IK Finish

28.07

Hässleholm/Ö

23.14

+2.3

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

10.06

Trelleborg

400 meter:

44.56

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

29.08

Osaka,JPN

49.15

Martin Hajdu-83, Malmö AI

16.06

Vellinge

50.01

Dennis Karanda-89, Malmö AI

16.09

Gävle

50.06

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

24.08

Uddevalla

50.24

Joacim Bosson-90, Klippans FK

24.08

Uddevalla

50.69

Felix Linse-86, IK Finish

02.06

Lyngby,DEN

51.06

Petter Olson-91, Malmö AI

16.09

Gävle

51.22

Gustav Lindström-81, IFK Lund

26.05

Olofström

51.43

Christopher Svensson-85, IFK Helsingborg

30.06

Göteborg/U

51.69

Dan Lilja-86, IK Pallas

12.08

Vellinge

800 meter:

1.51.51

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

07.07

Helsingborg

1.52.71

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

17.08

Västerås

1.53.32

Adam Sewall-87, Malmö AI

01.09

Sävedalen

1.54.81

Gaute Bere-75, Malmö AI

01.08

Göteborg/S

1.55.42

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

1.55.44

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

18.06

Karlskrona

1.55.72

Jeppe Thomsen-77, Malmö AI

07.07

Helsingborg

1.55.92

Göran Olofsson-77, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

1.55.93

Håkan Runvik-89, IFK Lund

10.06

Trelleborg

1.55.94

Christopher Svensson-85, IFK Helsingborg

01.08

Göteborg/S

1000 meter:

2.18.92

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

07.08

Stockholm/S

2.41.46

Joakim Husberg-90, IS Göta

07.10

Klippan

2.50.08

Petter Olson-91, Malmö AI

24.06

Vejle,DEN

2.50.61

Erik Filipovic-93, Klippans FK

07.10

Klippan

2.52.90

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

07.10

Klippan

2.54.47

Sebastian Josefsson-90, IFK Helsingborg

07.10

Klippan

2.57.43

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

05.08

Nyköping

2.58.94

Sven Lindeberg-63, IS Göta

07.10

Klippan

1500 meter:

3.39.30

Rizak Dirshe-72, Malmö AI

28.07

Heusden-Zolder,BEL

3.46.74

Johan Wallerstein-78, Malmö AI

25.08

London,GBR

3.49.13

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

25.08

London,GBR

3.53.51

Jeppe Thomsen-77, Malmö AI

02.07

Malmö/S

3.58.00

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

09.09

Göteborg/U

3.59.45

Adam Sewall-87, Malmö AI

27.05

Sollentuna

4.00.3m

Jonas Henriksson-78, Malmö AI

29.05

Jönköping

4.03.41

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

13.06

København,DEN

4.03.77

Martin Lindqvist-88, Malmö AI

27.05

Sollentuna

4.09.10

Håkan Runvik-89, IFK Lund

14.07

Halmstad

1 eng. mil:

5.12.9m

Kent Floreng-67, IK Pallas

07.08

Växjö

2000 m:

6.29.7m

Diez Nobach-73, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.40.0m

Kent Floreng-67, IK Pallas

20.08

Malmö/He

6.49.0m

Henric Nilsson-74, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.03.9m

Thomas Persson-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.15.6m

Mikael Yllner-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.16.0m

Bo Tidman-48, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.24.6m

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.29.6m

Bo-Göran Malmborg-50, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.33.9m

Bert Elmqvist-59, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

7.45.1m

Stefan Johansson-91, IK Pallas

20.08

Malmö/He

3000 meter:

  8.26.02

Johan Wallerstein-78, Malmö AI

17.08

Västerås

  8.54.27

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

26.08

Stenungsund

  9.21.42

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

01.07

Göteborg/U

  9.21.91

Miro Cepciansky-76, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

  9.28.87

B-G Nilensjö-63, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

  9.32.40

Mathias Mustonen-76, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

  9.56.47

Pelle Rollmark-68, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

10.07.74

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

10.08.57

Niclas Lovén-69, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

10.17.89

Kent Floreng-67, IK Pallas

13.07

Halmstad

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

15.32.04

Peter Hinsell-69, IS Göta

17.08

Värnamo

15.52.81

Rickard Andersson-73, Malmö AI

06.07

Helsingborg

15.53.99

Eli Mohammed Atham-86, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

16.10.22

Tommy Olofsson-76, Björnstorps IF

06.07

Helsingborg

16.16.01

B-G Nilensjö-63, IS Göta

17.08

Värnamo

16.16.38

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

29.06

Århus,DEN

16.17.6m

Henrik Weineisen-78, Björnstorps IF

30.05

Eslöv

16.29.56

Miro Cepciansky-76, IS Göta

06.07

Helsingborg

16.46.0m

Erik Modig-83, OK Pan-Kristianstad

30.05

Eslöv

16.50.23

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.08

Värnamo

10000 meter:

32.32.3m

Peter Hinsell-69, IS Göta

22.09

Ystad

33.20.0m

Rickard Andersson-73, Malmö AI

22.09

Ystad

33.24.5m

Lars Andén-77, Heleneholms IF

22.09

Ystad

34.06.3m

Tommy Olofsson-76, Björnstorps IF

22.09

Ystad

34.25.79

Christer Jeppsson-65, Björnstorps IF

19.08

Värnamo

34.50.17

B-G Nilensjö-63, IS Göta

19.08

Värnamo

35.43.5m

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

22.09

Ystad

35.46.2m

Ludovic Vaugarny-75, Ryssbergets IK

22.09

Ystad

35.51.0m

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

22.09

Ystad

36.03.6m

Kristofer Tilderkvist-86, Ryssbergets IK

22.09

Ystad

1 timmes löpning:

15.275

Kent Floreng-67, IK Pallas

07.08

Växjö

110 meter häck 106.7 cm:

15.28

-1.4

Theo Söderberg-89, IK Finish

12.08

Eskilstuna

16.52

+0.1

Alexander Smith-89, IK Finish

02.06

Lyngby,DEN

16.58

+1.41

Fredric Linansky-89, Klippans FK

26.05

Karlskrona

16.87

+0.0

Björn Lundin-82, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

17.01

+1.1

Gustav Svensson-82, IFK Lund

26.05

Olofström

17.11

+1.7

Sebastian Holmberg-87, Lomma FIK

28.07

Hässleholm/Ö

17.16

+1.7

Fredrik Svensson-85, Lomma FIK

28.07

Hässleholm/Ö

18.63

+1.1

Andreas Blom-88, Eslövs AI

26.05

Olofström

19.87

+1.41

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

20.04

+1.1

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

26.05

Olofström

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

16.32

+3.6

Fredric Linansky-89, Klippans FK

18.08

Karlshamn

17.13

+3.6

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

18.08

Karlshamn

17.16

+2.4

Sebastian Holmberg-87, Lomma FIK

17.06

Vellinge

400 meter häck 91.4 cm:

56.98

Fredric Linansky-89, Klippans FK

26.05

Karlskrona

57.19

Petter Olsson-91, Malmö AI

28.07

Hässleholm/Ö

57.76

Jesper Madsen-88, IK Finish

03.06

Lyngby,DEN

58.73

Niklas Liberg-86, IFK Lund

18.08

Sävedalen

61.00

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

18.08

Karlshamn

61.42

Robert Ingemansson-88, IFK Helsingbog

26.05

Helsingborg

65.70

Andreas Blom-88, Eslövs AI

18.08

Sävedalen

66.81

Marcel Elmir-90, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

67.37

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

68.06

Samuel Arcini-89, Vittsjö GIK

18.08

Sävedalen

3000 m hinder 91.4 cm:

  9.32.00

Peter Hinsell-69, IS Göta

18.08

Värnamo

10.56.83

Anders Pettersson-89, Klippans FK

26.05

Karlskrona

11.09.64

Sven Lindeberg-63, IS Göta

18.08

Värnamo

11.47.50

Jakob Lindqvist-89, IFK Lund

26.05

Olofström

12.04.48

Tomas Vensryd-70, Eslövs AI

18.08

Sävedalen

12.10.06

Andreas Persson-75, IFK Lund

18.08

Sävedalen

12.44.14

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

12.52.80

Kim Rosin-91, Vittsjö GIK

26.05

Olofström

13.24.85

Per Wallin-88, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

16.21.32

Kenneth Olsson-62, Eslövs AI

26.05

Olofström

Höjdhopp:

2.31

Linus Thörnblad-85, Malmö AI

28.09

Shanghai,CHN

2.05

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

09.09

Göteborg/U

1.96

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

22.09

Eslöv

1.95

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

17.06

Vellinge

1.93

Markus Nilsson-89, Malmö AI

14.09

Gävle

1.91

Andreas Liljegren-Nilsson-80, Lomma FIK

30.06

Göteborg/U

1.91

Petter Olson-91, Malmö AI

05.08

Nyköping

1.89

Anton Södergren-90, IFK Helsingborg

01.07

Göteborg/U

1.89

Daniel Jarl-79, IFK Lund

29.07

Hässleholm/Ö

1.87

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

26.05

Karlskrona

Stavhopp:

5.70

Jesper Fritz-85, Malmö AI

15.07

Debrecen,HUN

5.00

Pawel Szczyrba-81, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

5.00

- " -

01.07

Göteborg/U

5.00

- " -

07.07

Helsingborg

4.90

Johan Carlsson-85, Malmö AI

04.08

Malmö/S

4.58

Petter Olson-91, Malmö AI

08.09

Göteborg/U

3.93

Melker Svärd-Jacobsson-94, Malmö AI

17.06

Vellinge

3.60

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

22.09

Eslöv

3.55

Fredrik van Speyck-79, Klippans FK

26.05

Karlskrona

3.20

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

3.20

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

23.09

Eslöv

3.15

Ruben Larsson-92, IFK Lund

15.07

Halmstad

3.15

- " -

29.07

Häsleholm/Ö

3.15

Per Waldemarsson-92, Klippans FK

29.07

Häsleholm/Ö

3.15

Gustav Lindström-81, IFK Lund

18.08

Sävedalen

Längdhopp:

7.65

+1.9

David Frykholm-80, Malmö AI

02.07

Malmö/S

7.65

+1.9

- " -

08.09

Göteborg/U

7.51

-0.5

Per Strandquist-87, Malmö AI

13.06

København,DEN

7.30

+0.3

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

30.06

Göteborg/U

7.24

+0.9

Kim Freiburghaus-86, Lomma FIK

30.06

Göteborg/U

7.00

+1.0

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

25.07

Vellinge

6.98

+0.4

Petter Olson-91, Malmö AI

24.08

Stenungsund

6.89

+0.0

Marcus Dahlberg-83, IK Finish

13.06

København,DEN

6.87

+0.9

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

25.08

Uddevalla

6.86

+1.6

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.06

Trelleborg

6.67

+0.3

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

26.08

Uddevalla

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

7.75

+2.9

David Frykholm-80, Malmö AI

11.08

Eskilstuna

7.60

+2.3

Per Strandquist-87, Malmö AI

27.06

Celle Ligura,ITA

7.18

+2.4

Anders Hansson-74, Heleneholms IF

08.07

Helsingborg

7.02

+3.2

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

08.07

Helsingborg

6.91

+2.1

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

09.08

Stockholm/S

Trestegshopp:

14.98

+1.5

David Frykholm-80, Malmö AI

12.08

Eskilstuna

14.80

-2.4

Sebastian Ekstrand-86, IK Finish

25.08

Uddevalla

14.64

+0.0

Erik Persson-89, Malmö AI

02.09

Esbjerg,DEN

14.54

+0.8

Mikael Lilja-87, IK Pallas

25.07

Vellinge

14.39

+0.73

Jimmie Johnsson-85, IK Finish

05.06

Lund

13.14

+0.5

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

26.05

Olofström

12.94

-1.8

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

12.93

+0.9

Dastid Selmani-92, IFK Lund

16.09

Gävle

12.92

+1.3

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

24.06

Holbæk,DEN

12.83

-1.0

Andreas Persson-83, IK Pallas

01.07

Göteborg/U

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.17

+2.7

Dastid Selmani-92, IFK Lund

16.09

Gävle

13.00

+2.9

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

27.05

Sollentuna

12.81

+2.4

Andreas Olsson-89, Klippans FK

09.06

Växjö

Kula 7.26 kg:

15.73

Axel Härstedt-87, IK Finish

26.08

Uddevalla

13.14

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

11.08

Malmö/S-K

13.06

Jens Weseman-87, Heleneholms IF

18.07

Malmö/S-K

12.88

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

18.08

Sävedalen

12.32

Markus Mattisson-88, Vittsjö GIK

18.08

Sävedalen

12.19

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

28.07

Hässleholm/Ö

12.05

David Frykholm-80, Malmö AI

15.09

Malmö/S-K

11.69

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

11.35

Marko Kiviniemi-82, Heleneholms IF

15.09

Malmö/S-K

11.28

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

Diskus 2.0 kg:

56.14

Axel Härstedt-87, IK Finish

17.07

Helsingborg

46.74

Vesteinn Hafsteinsson-60, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

41.21

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

18.07

Malmö/S-K

38.46

Jens Weseman-87, Heleneholms IF

19.04

Malmö/S-K

38.36

Gustav Svensson-81, IFK Lund

26.05

Olofström

38.20

David Frykholm-80, Malmö AI

12.09

Malmö/S-K

36.07

Kenneth Riggberger-49, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

33.54

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

32.69

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

30.09

Eslöv

32.27

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

08.09

Malmö/S-K

Slägga 7.26 kg:

46.69

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

42.60

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

07.10

Eslöv

41.93

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

07.10

Eslöv

41.01

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

29.09

Malmö/S-K

40.14

David Frykholm-80, Malmö AI

15.09

Malmö/S-K

38.56

Marko Kiviniemi-82, Heleneholms IF

15.09

Malmö/S-K

34.42

Robin Hägg-90, Eslövs AI

30.09

Eslöv

33.98

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

32.92

Anders Dahl-86, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

32.73

Thomas Olsson-58, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

Spjut 800 gram:

63.76

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

03.06

Klippan

62.00

Gunnar Blomé-80, IFK Lund

18.08

Sävedalen

60.34

Axel Håkansson-88, Ystads IF

20.05

Eslöv

59.47

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

04.08

Malmö/He

55.10

David Frykholm-80, Malmö AI

15.09

Malmö/S-K

51.27

Glenn Håkansson-66, IK Pallas

06.10

Malmö/S-K

49.50

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

02.09

Lund

48.43

Anders Wikander-67, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

47.78

Ken Pihlblad-78, Malmö AI

14.10

Kyrkhult

47.55

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

26.07

Karlskrona


Stafett 4 x 100 meter:

43.11

IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

    (Rasmus Lantz-86, Benjamin Olsson-91,
Philip Lindau-91 , Douglas Hörberg-89)
   

44.80

Malmö AI

03.06

Huddinge

    (Robin Åkesson-92, Jesper Lang-92,
Albert de Caprétz-92, Cedric Jansson-92)
   

44.90

Klippans FK

26.05

Karlskrona

    (Joacim Bosson-90, Daniel Olsson-87,
Frederic Linansky-89, Andreas Olsson-89)
   

45.14

IFK Lund

26.05

Olofström

    (Henrik Gustafsson- , Niklas Liberg-86,
Gustav Lindström-81 , Markus Kristiansson-90)
   

46.55

Vittsjö GIK

26.05

Olofström

    (Paul Thuvesson-84 , Jens Mattisson-85,
Emil Mattisson-89 , Samuel Arcini-89)
   

46.64

IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

    (Marcel Elmir-90, Mattias Green-88,
Dominic Sandner-88, Henrik Nilsson-90)
   

47.19

Eslövs AI

26.05

Olofström

    (Viktor Berggren-92 , Andreas Blom-88 ,
Daniel Hägg-87 , Christian Nilsson-89)
   

Stafett 4 x 400 meter:

3.19.94

Malmö AI

03.06

Huddinge

    (Dennis Karanda-89, Martin Hajdu-83,
Adam Sewall-87, Viktor Ekelund-89)
   

Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

15.40.95

Malmö AI

03.06

Huddinge

    (Ken Pihlblad-78, Jonas Henriksson-78,
Johan Wallerstein-78, Rizak Dirshe-72)
   

Tiokamp:

5.289

Jens Gudmundsson-86, Staffanstorps AI

22-23.09

Eslöv

(11.68 (-0.4) 617 (+0.7) 826 196 52.52
20.16 (-0.1) 2295 320 4455 5.06.96)

 

2.683

Martin Bengtsson-86, IK Finish

22-23.09

Eslöv

(12.71 (-0.4) 459 (+1.1) 686 136 62.46
DNF 1694 250 2316 5.57.14)