Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

10.56

+1.7

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

02.06

Florø,NOR

10.64

+1.5

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

12.08

Sundsvall

10.74

+1.6

Jesper Lang-92, Öresund FK

18.08

København,DEN

10.78

+1.58

Adam Denguir-94, Lomma FIK

02.09

Lund

10.90

+1.0

Dennis Karanda-89, Öresund FK

24.08

Stockholm/S

10.90

+1.5

Petter Olson-91, Malmö AI

28.03

Austin,USA

10.93

+0.1

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

10.08

Sollentuna

10.99

-0.4

Austin Hamilton-97, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

11.00

+0.0

Filip Sjövall-95, Lomma FIK

10.08

Sollentuna

11.01

+1.2

Erik Nilsson-91, IFK Lund

01.07

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.90

+2.5

Erik Nilsson-91, IFK Lund

10.06

Vellinge

10.92

+2.2

Andreas Andersson-91, Öresund FK

03.06

Sävedalen

10.94

+2.5

Björn Boström-87, IFK Lund

10.06

Vellinge

10.95

+2.9

Truls Axelsson-93, IFK Lund

10.06

Vellinge

10.96

+3.6

Filip Sjövall-95, Lomma FIK

10.06

Vellinge

200 meter:

20.57

+0.3

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

12.05

Los Angeles,USA

21.43

+0.3

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

26.08

Stockholm/S

21.76

+0.3

Jesper Lang-92, Öresund FK

26.08

Stockholm/S

21.86

+0.3

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

26.08

Stockholm/S

22.00

+1.4

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

11.08

Sollentuna

22.14

-0.3

Dennis Karanda-89, Öresund FK

25.08

Stockholm/S

22.18

+1.3

Filip Sjövall-96, Lomma FIK

08.07

Göteborg/U

22.31

-1.0

Austin Hamilton-97, Malmö AI

30.06

Täby

22.35

+0.8

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

12.08

Sollentuna

22.39

-0.2

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

08.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.89

+2.2

Jesper Lang-92, Öresund FK

12.08

Sollentuna

300 meter:

32.96

 

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

28.08

Uppsala

36.02

Austin Hamilton-97, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

37.02

Filip la Fleur-97, Ystads IF

12.08

Upplands Väsby

37.58

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

06.05

Tårnby,DEN

37.98

 

Elias Larsson-97, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

38.32

 

Marcus Malmgren-82, Vittsjö GIK

19.08

Lerum

38.92

 

Isaq Ali-97, Öresund FK

26.08

Malmö/He

39.02

Eric Mårtensson-97, IFK Trelleborg

26.08

Malmö/He

39.74

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

30.06

Helsingborg

39.93

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

06.05

Tårnby,DEN

400 meter:

46.24

 

Johan Wissman-82, IFK Helsingborg

07.06

Oslo,NOR

48.37

 

Petter Olson-91, Malmö AI

11.05

Manhattan,USA

48.54

 

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

25.08

Stockholm/S

49.98

Truls Axelsson-93, IFK Lund

11.08

Sollentuna

50.16

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

07.07

Göteborg/U

51.12

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

25.08

Malmö/He

51.63

Filip Sjövall-95, Lomma FIK

20.05

Eslöv

51.66

 

Filip Essbrant-90, Åhus FIK

09.06

Karlshamn

52.46

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

52.88

 

Markus Malmgren-82, Vittsjö GIK

29.07

Hässleholm

800 meter:

1.47.69

Mayni Ahmed-86, Red 1 IF

05.07

Sollentuna

1.51.36

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

08.07

Göteborg/U

1.52.49

Martin Nilsson-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

1.52.75

 

Håkan Runvik-89, Malmö AI

25.08

Stockholm/S

1.53.73

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

1.54.72

Abdinasir Xargo-93, Malmö AI

19.07

Karlstad

1.55.45

Yahya Khalfaoui-90, Red 1 IF

14.06

Göteborg/S

1.57.09

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

12.08

Sollentuna

1.59.0m

Abdinasir Ute-92, Malmö AI

26.05

Lund

1.59.23

Axel Lewén-Broberg-95, Ystads IF

05.05

Tårnby,DEN

1000 meter:

2.27.57

 

Håkan Runvik-89, Malmö AI

15.07

Halmstad

2.34.59

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

26.08

Malmö/He

2.39.40

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

26.08

Malmö/He

2.40.20

Henrik Petersson-93, Malmö AI

15.07

Halmstad

2.49.32

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

15.07

Halmstad

2.50.03

Emil Tostrup-95, Malmö AI

15.07

Halmstad

2.51.63

Sebastian Persson-91, Öresund FK

26.08

Malmö/He

2.55.80

Abdullahi Hassan-94, Ängelholms IF

30.09

Klippan

3.21.58

Lukas Lilja-97, Klippans FK

30.09

Klippan

1500 meter:

3.45.35

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

14.06

Göteborg/S

3.45.82

 

Martin Nilsson-89, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

3.51.51

 

Zouhir Sadden-89, Red1 IF

06.06

Hässleholm

3.53.3m+

 

Mayni Ahmed-86, Red 1 IF

04.08

Mölndal

3.53.84

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

29.05

Jönköping

3.58.22

 

Yahya Khalfaoul-90, Red1 IF

06.06

Hässleholm

4.01.98

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

10.08

Sollentuna

4.03.98

Hans Larsson-82, Malmö AI

18.08

København,DEN

4.04.25

Henrik Petersson-93, Malmö AI

10.08

Sollentuna

4.04.59

Robin Leandersson-88, Malmö AI

04.09

Stockholm/S

4.11.71

Abdinasir Xargo-93, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

1 eng. mil:

4.09.02

 

Mayni Ahmed-86, Red 1 IF

04.08

Mölndal

4.09.98

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

04.08

Mölndal

5.25.0m

 

Johan Borgman-84, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

5.25.5m

 

Anders Bennrup-79, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

5.27.0m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

5.50.7m

 

Peter Karlström-80, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

5.55.7m

 

Bo Andersson-52, Björnstorps IF

20.08

Malmö/He

5.56.3m

 

Nils H. Persson-45, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.04.0m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

6.12.7m

 

Christian Larsson-83, Heleneholms IF

20.08

Malmö/He

2000 m:

5.48.57

Warsame Hassan-98, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

6.00.86

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

12.08

Upplands Väsby

6.42.60

 

Alexander Åkesson-98, Malmö AI

26.08

Malmö/He

7.11.27

Joel Thorsson-97, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

7.31.95

Kevin Gullstrand-97, Öresund FK

09.06

Vellinge

3000 meter:

  8.02.69

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

19.07

Karlstad

  8.40.87

Lars Andén-77, Heleneholms IF

03.06

Sävedalen

  8.42.36

 

Robin Leandersson-88, Malmö AI

04.08

Mölndal

  8.45.68

Hans Larsson-81, Malmö AI

04.08

Mölndal

  8.50.11

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

03.06

Sävedalen

8.56.30+

Robin Leandersson-88, Malmö AI

28.07

Uppsala

  9.05.3m

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

01.05

Lund

  9.11.87

 

Munti Saleh-92, Heleneholms IF

29.07

Hässleholm

  9.14.22

Erik Cederquist-92, IS Göta

29.07

Hässleholm

  9.20.18

David Hartman-81, Björnstorps IF

29.07

Hässleholm

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

13.36.54

 

illias Fifa-86, Red 1 IF

14.06

Göteborg/S

14.42.28

 

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

26.08

Stockholm/S

15.07.16

Robin Leandersson-88, Malmö AI

28.07

Uppsala

15.09.35

Hans Larsson-81, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

15.11.86

Lars Andén-77, Heleneholms IF

09.07

Göteborg/U

16.16.44

 

Joel N Delborg-91, Björnstorps IF

29.06

Helsingborg

16.25.07

 

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

03.08

Kil

16.30.23

 

Said Nur-93, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

16.59.39

 

B-G Nilensjö-63, IS Göta

03.08

Kil

17.09.54

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

03.08

Kil

17.26.99

 

Nils Wetterberg-90, Eslövs AI

29.06

Helsingborg

10000 meter:

29.57.60

 

Johan Larsson-83, IFK Lund

24.08

Stockholm/S

33.50.0m

 

Magnus Hansson-76, IFK Trelleborg

01.09

Trelleborg

34.22.0m

 

David Hartman-81, Björnstorps IF

01.09

Trelleborg

34.24.20

 

Christer Jeppsson-65, Ystads IF

05.08

Kil

35.03.70

 

Jens Persson-70, Ystads IF

05.08

Kil

35.05.0m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

01.09

Trelleborg

36.09.39

 

B-G Nilensjö-63, IS Göta

05.08

Kil

38.28.06

 

Arne Mårtensson-60, Björnstorps IF

05.08

Kil

39.27.0m

 

Lars Lindqvist-56, Björnstorps IF

01.09

Trelleborg

39.39.0m

 

Ingemar Löfgren-50, IS Göta

01.09

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

13.47

+0.0

Philip Nossmy-82,Malmö AI

01.07

Helsinki,FIN

14.35

-0.5

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

26.08

Stockholm/S

14.49

+0.6

Petter Olson-91, Malmö AI

29.03

Austin,USA

17.57

+1.7

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

20.05

Lerum

18.05

-0.9

Mattias Green-89, IFK Trelleborg

20.05

Linköping

18.71

-0.9

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

20.05

Linköping

22.18

-0.9

Fredrik Karlsson-78, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

22.41

+0.0

Ola Cedergren-72, Åhus FIK

20.05

Finspång

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.40

+2.3

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

22.07

Jessheim,NOR

20.41

+2.3

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

09.06

Uddevalla

400 meter häck 91.4 cm:

51.27

 

Petter Olson-91, Malmö AI

02.09

Göteborg/U

54.79

 

Fredric Linansky-89, IFK Helsingborg

09.07

Göteborg/U

55.86

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

58.07

Truls Axelsson-93, IFK Lund

20.05

Lerum

62.20

 

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

09.06

Karlshamn

62.26

Jesper Madsen-88, Öresund FK

09.06

Ystad

62.75

Mattias Green-89, IFK Trelleborg

09.06

Ystad

63.08

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

09.06

Uddevalla

2000 m hinder 91.4 cm:

6.12.17

Munti Saleh-92, Heleneholms IF

12.08

Sollentuna

6.20.99

 

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

30.06

Täby

6.38.86

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

12.08

Sollentuna

3000 m hinder 91.4 cm:

10.02.90

Munti Saleh-92, Heleneholms IF

27.07

Hässleholm

10.19.66

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

09.07

Göteborg/U

10.52.39

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

04.08

Kil

11.06.76

Sebastian Persson-91, Öresund FK

09.06

Ystad

11.24.55

David Arnesson-91, IFK Lund

20.05

Lerum

13.01.07

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

09.06

Ystad

13.01.7m

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

13.04.52

Fredrik Karlsson-78, Vittsjö GIK

09.06

Ystad

13.23.78

Ove Persson-58, Ryssbergets IK

04.08

Kil

14.10.62

 

Fredric Linansky-89, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

Höjdhopp:

2.05

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

12.08

Sollentuna

2.03

Filip Persson-93, IFK Lund

20.05

Lerum

1.94

Petter Olson-91, Malmö AI

27.06

Helsinki,FIN

1.90

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

1.89

Mattias Green-89, IFK Trelleborg

20.05

Linköping

1.86

Pontus Sterner Johansson-96, Malmö AI

29.07

Hässleholm

1.85

Jakob Sandman-93, IFK Helsingborg

21.06

Lerum

1.85

 

Truls Axelsson-93, IFK Lund

01.09

Lund

1.80

Andreas Leveau-80, Öresund FK

09.06

Ystad

1.75

Jeffrey Clark-97, Öresund FK

09.06

Vellinge

1.75

Adam Denguir-94, Lomma FIK

01.09

Lund

Stavhopp:

5.48

Melker Svärd Jakobsson-94, Malmö AI

02.09

Göteborg/U

4.90

Petter Olson-91, Malmö AI

21.04

Austin,USA

4.90

- " -

06.06

Des Moines,USA

4.30

Stefan Jeppsson-75, Vittsjö GIK

18.08

Zittau,GER

4.11

Sebastian Zawadzki-84, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

4.00

 

Fredrik Karlsson-78, Vittsjö GIK

25.07

Karlshamn

3.82

Johan Knutsson-85, Malmö AI

30.06

Täby

3.60

 

Tim Olsson-97, Ystads IF

25.07

Karlshamn

3.29

 

Magnus Herstedt-98, Öresund FK

18.08

Stockholm/S

3.23

Philip Johansson-97, Öresund FK

08.07

Göteborg/U

3.00

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

09.06

Uddevalla

3.00

- " -

23.09

Växjö

Längdhopp:

7.23

+1.2

Adam Denguir-94, Lomma FIK

07.07

Göteborg/U

7.09

+1.6

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

02.09

Göteborg/U

7.04

+0.6

Petter Olson-91, Malmö AI

27.06

Helsinki,FIN

6.98

+0.0

Sebastian Ekstrand-86, Öresund FK

07.07

Göteborg/U

6.73

+1.9

Pontus Sterner Johansson-96, Malmö AI

11.08

Upplands Väsby

6.65

+0.4

Christopher Swenning-95, Malmö AI

10.06

Vellinge

6.61

+0.0

Dastid Selmani-92, IFK Lund

29.07

Hässlehollm

6.47

+1.1

Truls Axelsson-93, IFK Lund

02.09

Lund

6.42

+0.0

Viktor Björklund-91, IFK Lund

29.07

Hässleholm

6.35

-0.17

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

7.25

+2.4

Adam Denguir-94, Lomma FIK

01.08

Vellinge

7.23

+2.6

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

02.09

Göteborg/U

7.12

+2.8

Petter Olson-91, Malmö AI

28.03

Austin,USA

6.72

+3.4

Christopher Swenning-95, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

Trestegshopp:

15.26

+0.4

Sebastian Ekstrand-86, Öresund FK

08.07

Göteborg/U

15.00

+1.4

Dastid Selmani-92, IFK Lund

26.08

Stockholm/S

14.38

-1.6

Adam Denguir-94, Lomma FIK

12.08

Sollentuna

14.23

+0.0

Erik Persson-89, IFK Lund

11.07

Kristianstad

14.01

+0.1

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

12.08

Sollentuna

12.77

+0.0

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

09.06

Ystad

12.39

+0.4

Pontus Quick-97, IFK Lund

12.08

Upplands Väsby

12.23

+0.0

Linus Leveau-97. IFK Helsingborg

09.06

Vellinge

12.00

+0.3

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

09.06

Vellinge

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.41

+2.04

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

Kula 7.26 kg:

17.32

 

Marcus Mattisson-88, KFUM Kristianstad

11.07

Kristianstad

13.60

Petter Olson-91, Malmö AI

28.03

Austin,USA

13.57

Christian Ehrenborg-83, IFK Lund

20.05

Lerum

13.21

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

08.08

Malmö/S-K

13.17

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

26.09

Eslöv

12.64

 

Magnus Linderot-83, IFK Trelleborg

09.06

Ystad

12.40

 

Victor Berggren-92, Eslövs AI

19.05

Eslöv

12.05

Jens Wesemann-87, Öresund FK

20.05

Linköping

11.92

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

19.05

Eslöv

11.59

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

09.06

Ystad

Diskus 2.0 kg:

61.57

 

Axel Härstedt-87, Malmö AI

10.06

Vellinge

47.75

Magnus Hallgrimsson-76, IFK Lund

01.07

Helsingborg

47.72

Christian Ehrenborg-83, IFK Lund

05.05

Tårnby,DEN

42.94

 

Petter Olson-91, Malmö AI

12.05

Manhattan,USA

42.41

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

07.10

Eslöv

41.73

 

Marcus Mattisson-88, KFUM Kristianstad

06.10

Åhus

40.83

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

08.08

Malmö/S-K

38.24

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

37.74

 

Victor Berggren-92, Eslövs AI

26.09

Eslöv

36.26

David Johansson-91, Åhus FIK

08.07

Göteborg/U

Slägga 7.26 kg:

56.03

 

Stellan Kjellander-78, Öresund FK

09.06

Ystad

44.97

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

08.08

Malmö/S-K

44.17

Christian Ehrenborg-83, IFK Lund

20.05

Lerum

43.41

David Johansson-91, Åhus FIK

31.03

Chicago,USA

42.50

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

07.10

Eslöv

39.33

Kenneth Jansson-49, IFK Helsingborg

09.06

Uddevalla

38.03

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

35.59

 

Quincy Andersson-95, Eslövs AI

07.10

Eslöv

33.57

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

09.06

Ystad

31.24

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

24.09

Eslöv

Spjut 800 gram:

68.43

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

16.06

Habo

63.44

David Johansson-91, Åhus FIK

26.05

Claremont,USA

58.07

 

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

09.07

Göteborg/U

57.13

 

Petter Olson-91, Malmö AI

29.03

Austin,USA

54.97

Mikael Decressac-83, IFK Lund

05.05

Tårnby,DEN

54.64

Viktor Ottosson-90, IFK Lund

13.05

Ängelholm

53.06

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

52.41

Jacob Larsson-95, Vittsjö GIK

20.05

Linköping

53.81

 

Quincy Andersson-95, Eslövs AI

07.10

Eslöv

50.22

Johan Berggren-94, Eslövs AI

02.06

Trelleborg


Stafett 4 x 100 meter:

41.06

Öresund FK

08.09

Södertälje

 

 

(Andreas Andersson-91, Jesper Lang-92,
Dennis Karanda-89, Hampus Forsberg-89)

 

 

41.85

Malmö AI

08.09

Södertälje

 

 

(Austin Hamilton-97, Oskar Staafgård-95,
Petter Olson-91, Emanuel Amoh-92)

 

 

43.72

IFK Helsingborg

20.05

Jönköping

 

 

(Kevin Perera-93, Anton Levin-92,
Fredric Linansky-89, Johan Kullberg-94)

 

 

46.44

Åhus FIK

20.05

Finspång

 

 

(Alexander Nertlinge-Asp-92,
Filip Essbrant-90, Ludvig Isacsson-93,
Axel Milvén-94)

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.17.17

Öresund FK

09.09

Södertälje

 

 

(Jesper Lang-92, Mattias Ohlsson-94,
Dennis Karanda-89, Hampus Forsberg-89)

 

 

Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

16.11.60

Malmö AI

09.09

Södertälje

 

 

(Robin Leandersson-88, Viktor Ekelund-89,
Martin Nilsson-89, Håkan Runvik-89)

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.03.78

Öresund FK

09.06

Ystad

 

 

Jesper Madsen-88, Andreas Andersson-91,
Hampus Forsberg-89, Mattias Ohlsson-94

 

 

2.06.92

Åhus FIK

09.06

Karlshamn

 

 

Axel Milvén-94, Ludvig Isacsson-93,
David Johansson-91, Filip Essbrant-90

 

 

2.09.05

Vittsjö GIK

09.06

Ystad

 

 

Stefan Jeppsson-75, Paul Thuvesson-84,
Jens Mattisson-78, Hjalmar Hallberg-88

 

 

2.10.43

IFK Trelleborg

09.06

Ystad

 

 

André Gentile-Persson-91, Henrik
Nilsson-91, Mattias Green-89, Joakim
Andersson-92


 

Tiokamp:

7.857

Petter Olson-91, Malmö AI

28/29.03

Austin,USA

10.90 (+1.5) 7.12 (+2.8) 1360 190 48.40
14.49 (+0.6) 3716 480 5713 4.27.57