Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

10.51

+1.4

Austin Hamilton-97, Malmö AI

06.06

Skara

10.68

+1.0

Adam Denguir-94, IFK Lund

01.08

Umeå

10.77

+2.0

Filip Sjövall-95, IFK Lund

08.08

Gävle

10.87

+0.2

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

10.99

-0.5

Dennis Karanda-89, Öresund FK

18.06

Jönköping

11.15

+1.0

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

08.08

Gävle

11.18

-0.5

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

18.06

Jönköping

11.22

+1.4

Björn Boström-87, IFK Lund

06.06

Vellinge

11.32

+0.9

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

16.08

København,DEN

11.34

+1.4

Sebastian Kadestål-96, Öresund FK

06.06

Vellinge

11.34

+0.9

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

16.08

København,DEN

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.43

+3.5

Adam Denguir-94, IFK Lund

16.08

København,DEN

10.52

+3.3

Nick Ekelund-Arenander-89, Malmö AI

17.05

Helsingborg

10.73

+2,4

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

08.08

Gävle

10.76

+2.9

Filip Sjövall-95, IFK Lund

08.08

Gävle

11.15

+3.6

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

16.08

København,DEN

11.25

+4.5

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

06.06

Vellinge

200 meter:

21.27

+0.1

Adam Denguir-94, IFK Lund

03.08

Umeå

21.60

+0.9

Austin Hamilton-97, Malmö AI

10.08

Gävle

21.61

-0.1

Dennis Karanda-89, Öresund FK

18.06

Jönköping

22.07

-0.1

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

18.06

Jönköping

22.11

+1.8

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

31.05

Trelleborg

22.23

+1.6

Filip Sjövall-95, IFK Lund

10.08

Gävle

22.43

+0.9

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

10.08

Gävle

22.67

-1.9

Emanuel Amoh-92, Malmö AI

09.08

Gävle

22.90

+1.5

Filip la Fleur-97, Ystads IF

29.06

Göteborg/U

22.96

+1.2

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

31.05

Trelleborg

22.96

+0.8

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

26.07

Hässleholm

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.07

+4.5

Adam Denguir-94, IFK Lund

10.08

Gävle

21.28

+2.5

Nick Ekelund-Arenander-89, Malmö AI

21.08

Stockholm/S

21.57

+2.1

Dennis Karanda-89, Öresund FK

03.08

Umeå

21.86

+2.7

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

14.06

Göteborg/S

22.73

+4.8

Sebastian Kadestål-96, Öresund FK

06.06

Vellinge

22.88

+2.2

Marko Simic-97, Malmö AI

06.06

Vellinge

300 meter:

34.40

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

13.06

Göteborg/S

34.51

Dennis Karanda-89, Öresund FK

13.06

Göteborg/S

36.53

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

26.07

Hässleholm

36.53

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

29.06

Göteborg/U

37.23

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

23.08

Ängelholm

39.52

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

30.08

Lund

39.75

William Magnusson-99, Malmö AI

23.08

Ängelholm

39.79

 

Daniel Sjölin-00, Höörs IS

23.08

Ängelholm

40.05

Mattias Sjövall-99, Lomma FIK

25.05

Eslöv

40.71

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

25.05

Eslöv

400 meter:

45.81

Nick Ekelund-Arenander-89, Malmö AI

05.07

Oordegem,BEL

48.76

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

09.08

Gävle

49.25

Dennis Karanda-89, Öresund FK

28.06

Göteborg/U

50.37

 

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

09.08

Gävle

50.43

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

02.08

Karlskrona

50.52

Hampus Forsberg-89, Öresund FK

01.08

Umeå

50.52

Warsame Hassan-98, Malmö AI

08.08

Söderhamn

51.14

 

Filip la Fleur-97, Ystads IF

08.06

Ystad

51.22

Adrian Mehic-94, Öresund FK

24.08

Ängelholm

51.29

Abdiaziz Warsame-95, Malmö AI

09.08

Gävle

800 meter:

1.50.79

Warsame Hassan-98, Malmö AI

25.07

Huddinge

1.52.03

Ahmed Tahir-92, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

1.52.19

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

10.08

Gävle

1.54.42

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

05.07

Helsingborg

1.56.61

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

14.06

Göteborg/S

1.56.99

Henrik Petersson-93, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

1.57.04

Abdirezak Adam-95, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

1.58.91

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

06.08

København,DEN

1.58.95

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

05.07

Helsingborg

1.59.27

Salman Said-97, Malmö AI

07.06

Vellinge

800 meter manuell tid:

1.52.8m

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

15.05

Malmö/S

1000 meter:

2.45.8m

 

Erik Nilsson-99, IFK Helsingborg

17.07

Helsingborg

2.47.4m

Lucas Brandt-97, IS Göta

17.07

Helsingborg

2.47.7m

 

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

17.07

Helsingborg

2.48.5m

 

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

2.50.2m

 

Erik Cederqvist-92, IS Göta

17.07

Helsingborg

2.50.6m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

17.07

Helsingborg

2.51.2m

 

Ahmed Abdlehamid-86, IS Göta

17.07

Helsingborg

2.51.7m

 

Simon Wikstrand-86, IS Göta

17.07

Helsingborg

2.52.1m

 

Martin Erson-80, IS Göta

17.07

Helsingborg

2.52.4m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

17.07

Helsingborg

1500 meter:

3.39.37

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

11.06

Oslo,NOR

3.44.14

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

25.07

Huddinge

3.52.26

Martin Nilsson-89, Malmö AI

19.07

Heusden-Zolder,BEL

3.57.15

Henrik Petersson-93, Malmö AI

21.08

Stockholm/S

4.00.06

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

03.06

Jönköping

4.01.00

Abdirezak Adam-95, Malmö AI

09.08

Gävle

4.02.06

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

06.07

Helsingborg

4.10.29

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

4.15.35

Alexander Åkesson-98, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

4.17.28

Mikael Fågelborg-78, Ryssbergets IK

26.07

Huddinge

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

3000 meter:

  8.27.80

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

14.05

Vallentuna

  8.42.25

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

10.08

Gävle

  8.44.66

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

10.08

Gävle

  9.16.8m

Daniel Karlsson-84, Ystads IF

29.05

Lund

  9.23.61+

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

08.08

Gävle

  9.30.1m

Lucas Brandt-97, IS Göta

29.05

Lund

  9.31.89+

Magnus Hansson-76, IFK Trelleborg

04.07

Helsingborg

  9.31.8m

 

Tobias Illeboo-73, Malmö AI

29.05

Lund

  9.39.4m

Mikael Stagling-75, IS Göta

29.05

Lund

  9.40.0m

 

Jens Persson-70, Ystads IF

29.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

14.24.27

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

30.08

Helsinki,FIN

15.41.7m

Henrik Orre-78, Björnstorps IF

07.08

Helsingborg

15.43.71

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

15.06

Kalmar

15.48.64

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

08.08

Gävle

15.58.66

Magnus Hansson-76, IFK Trelleborg

04.07

Helsingborg

16.24.37

Marc Lövgren-Karlsson-74, Heleneholms IF

08.06

Ystad

16.39.91

Stefan Pettersson-69, Ystads IF

08.06

Ystad

16.45.48

Erik Cederquist-92, IS Göta

04.07

Helsingborg

16.46.15

Tomas Persson-79, Björnstorps IF

04.07

Helsingborg

16.47.39

Jens Persson-70, Ystads IF

08.06

Ystad

10000 meter:

32.13.2m

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

14.08

Trelleborg

32.43.1m

David Hartman-81, Björnstorps IF

14.08

Trelleborg

34.56.5m

Stefan Pettersson-45, Ystads IF

14.08

Trelleborg

35.59.49

BG Nilensjö-63, IS Göta

27.07

Huddinge

36.21.2m

Ahmed Abdelhamid-86, IS Göta

07.08

Helsingborg

36.23.3m

Max Lundberg-70, LK Myran

14.08

Trelleborg

37.13.7m

Simon Strand-94, Heleneholm

14.08

Trelleborg

38.14.4m

 

Jens Andersson-78, IS Göta

14.08

Trelleborg

38.20.0m

Sven Lindeberg-63, IS Göta

14.08

Trelleborg

38.50.4m

 

Magnus Sjöberg-77, IFK Trelleborg

14.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

13.77

-1.1

Philip Nossmy-82, Malmö AI

22.06

Braunschweig,GER

14.13

+1.3

Anton Levin-92, Malmö AI

02.08

Umeå

17.67

+0.2

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

29.05

Norrköping

20.88

-0.5

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

21.12

-3.6

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

04.08

Ystad

22.93

-3.6

Johan Wiksröm-68, Ystads IF

04.08

Ystad

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

20.12

+3.0

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

29.05

Motala

400 meter häck 91.4 cm:

55.41

Anton Levin-92, Malmö AI

15.06

Kalmar

58.92

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

29.05

Motala

59.11

 

Fredric Linansky-89, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

63.81

Johan Flygare-75, IFK Lund

25.07

Huddinge

65.27

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

29.05

Norrköping

67.24

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

04.07

Helsingborg

73.45

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

15.06

Halmstad

74.02

Johan Wikström-68, Ystads IF

25.07

Huddinge

77.46

Hung Huynh-72, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

2000 m hinder 91.4 cm:

6.05.55

 

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

08.08

Gävle

7.17.95

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

27.06

Göteborg/U

3000 m hinder 91.4 cm:

  9.49.04

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

29.05

Uddevalla

11.03.15

 

Zack Rönngård-95, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

11.36.12

 

Marinel Walfridsson-95, IFK Helsingborg

29.05

Motala

11.54.76

Sven Lindeberg-63, IS Göta

26.07

Huddinge

12.24.37

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

15.06

Halmstad

12.34.4m

Fredrik Karlsson-77, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

Höjdhopp:

2.06

 

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

26.07

København,DEN

1.92

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

15.06

Kalmar

1.83

Hannes Gärdenfors-97, Malmö AI

06.07

Helsingborg

1.76

Jesper Hagwall-95, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

1.76

" - "

05.07

Helsingborg

1.76

Erik Hoff-92, IFK Lund

24.08

Ängelholm

1.72

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

1.71

Fredrik Helmfrid-95, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

1.70

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

29.05

Uddevalla

1.70

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

29.05

Motala

1.70

- " -

15.06

Jönköping

1.70

Desmond Nilsson-99, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

1.70

Samuel Fransson-00, Öresund FK

13.09

Uddevalla

Stavhopp:

5.60

Melker Svärd Jacobsson-94, Malmö AI

31.05

Soest,GER

4.38

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

08.08

Söderhamn

3.46

Edvin Persson-00, Malmö AI

06.07

Helsingborg

3.10

 

Casper Borgström-00, IFK Lund

20.09

Varberg

3.00

Patrick Malmqvist-95, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

3.00

Fredrik Karlsson-78, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

2.95

 

Johan Wikström-68, Ystads IF

04.08

Ystad

2.75

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

04.08

Ystad

2.70

Oskar Staafgård-95, Malmö AI

15,06

Kalmar

2.60

Rob Swinnen-91, IFK Lund

29.05

Norrköping

Längdhopp:

7.67

+0.6

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

17.08

Kristiansand,NOR

7.33

+1.0

Adam Denguir-94, IFK Lund

09.08

Gävle

6.55

+2.0

Christopher Swenning-95, Malmö AI

17.06

Falkenberg

6.55

-0.9

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

27.06

Göteborg/U

6.54

+1.9

Martin Jönsson-96, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

6.52

+1.6

Pontus Quick-97, IFK Lund

05.07

Helsingborg

6.43

+0.1

Björn Boström-87, IFK Lund

27.07

Hässleholm

6.42

+0.7

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

6.37

+1.7

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

28.06

Göteborg/U

6.23

+1.0

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

09.08

Söderhamn

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

6.61

+3.9

Pontus Quick-97, IFK Lund

10.08

Gävle

6.60

+4.6

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

16.08

Tanumshede

6.53

 

Björn Boström-87, IFK Lund

27.07

Hässleholm

6.40

+2.8

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

19.08

Växjö

6.36

+2.2

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

09.08

Söderhamn

6.32

+2.5

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

6.28

+4.4

Edgaras Ignatavicius-96, IFK Trelleborg

06.06

Vellinge

Trestegshopp:

14.45

-0.2

Dastid Selmani-92, IFK Lund

10.08

Gävle

14.06

+1.2

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

10.08

Gävle

14.02

+1.1

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

08.08

Gävle

13.14

-1.2

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

12.77

-0.6

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

29.05

Uddevalla

12.49

-0.5

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

07.06

Vellinge

12.17

+1.8

Pontus Quick-97, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

11.86

+0.5

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

21.09

Åhus

11.63

+0.7

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

24.08

Ängelholm

11.49

+0.0

Hampus Lilja-00, Klippans FK

23.08

Ängelholm

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

14.29

+3.1

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

10.08

Gävle

Kula 7.26 kg:

16.21

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

15.06

Kalmar

13.66

Johan Berggren-94, Eslövs AI

10.08

Gävle

13.01

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

21.08

Malmö/S-K

12.97

 

Emil Berggren-96, Eslövs AI

01.07

Järvsö

12.29

 

David Johansson-91, Åhus FIK

19.04

Edwardsville,USA

11.93

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

06.08

Malmö/S-K

11.47

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

04.10

Eslöv

11.17

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

10.05

Malmö/S-K

11.06

Jonny Karlsson-74, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

10.91

 

Magnus Linderoth-84, IFK Trelleborg

14.09

Trelleborg

Diskus 2.0 kg:

62.43

 

Axel Härstedt-87, Malmö AI

17.05

Halle,GER

47.68

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

06.07

Helsingborg

43.95

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

15.06

Kalmar

41.10

 

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

04.10

Malmö/S-K

39.83

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

01.10

Eslöv

39.30

 

David Johansson-91, Åhus FIK

22.04

Charleston,USA

39.16

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

21.08

Malmö/S-K

39.07

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

29.05

Motala

37.68

 

Emil Berggren-96, Eslövs AI

01.07

Järvsö

35.22

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

06.08

Malmö/S-k

Slägga 7.26 kg:

53.04

David Johansson-91, Åhus FIK

19.04

Edwardsville,USA

50.50

Anders Eriksson-89, Malmö AI

25.07

Hässleholm

48.10

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

21.07

Ängelholm

46.25

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

29.05

Uddevalla

43.05

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.09

Malmö/S-K

39.55

 

Robin Hägg-90, Eslövs AI

10.09

Eslöv

39.16

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

24.05

Eslöv

36.75

 

Karl Gustav Lindgren Hellgren-91, IFK Lund

24.05

Eslöv

35.62

Ronny Kvist-64, IFK Helsingborg

29.05

Motala

32.96

 

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

26.07

Huddinge

Spjut 800 gram:

72.69

Quincy Andersson-95, Malmö AI

14.06

Göteborg/S

60.19

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

60.12

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

29.06

Botnnaryd

59.90

David Johansson-91, Åhus FIK

19.04

Edwardsville,USA

57.80

 

Jacob Larsson-95, Vittsjö GIK

29.05

Uddevalla

55.79

 

Gustav Eichmüller-98, Åhus FIK

29.05

Habo

55.41

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

24.05

Bålsta

50.43

 

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

04.10

Eslöv

48.97

Johan Berggren-94, Eslövs AI

31.05

Trelleborg

48.23

Paul Thuvesson-84, Vittsjö GIK

15.06

Kalmar


Stafett 4 x 100 meter:

41.11

Malmö AI

24.05

Kil

 

 

(Emmanuel Amoh-92, Oskar Staafgård-95,
Anton Levin-92, Austin Hamilton-97)

 

 

41.40

Öresund FK

24.05

Kil

 

 

(Sebastian Kadestål-96, Hampus Forsberg-86,
Dennis Karanda-89, Jesper Lang-92)

 

 

43.83

IFK Lund

29.05

Norrköping

 

 

(Martin Jönsson-96, Rob Swinnen-91,
Magnus Nielsen-91, Adam Denguir-94)

 

 

45.27

Together Bromölla LK

09.07

Kristianstad

 

 

(Modou Colley-70, Sebastian Hansson-,
Sebastian Jönsson-, Emil Zail-87)

 

 

45.29

Åhus FIK

29.05

Habo

 

 

(Alexander Bengtsson-98, Gustav Eichmüller-98,
Alexander Nertlinge Asp-92, Filip Essbrandt-90)

 

 

46.03

IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

 

 

(Eric Nilsson-99, Michael Nyabako-99,
Linus Leveau-97, Patrick Malmqvist-95)

 

 

47.83

Vittsjö GIK

29.05

Uddevalla

 

 

(Paul Thuvesson-84, Jens Mattisson-85,
Jacob Larsson-95, Marcus Jensen-75)

 

 

53.07

IS Göta

18.06

Helsingborg

 

 

Greger Jönsson-69, Tomas
Frennesson-76, Thomas Fagerberg-61, Marcus Bällgren-64

 

 

53.08

Heleneholms IF

18.06

Helsingborg

 

 

Håkan Torstensson-60, Bert Elmqvist-59,
Martin Pålsson-75, Linus Malmborg-74

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

5.59.67

 

Malmö AI

25.05

Kil

 

 

(Adil Abdiwahab-92, Henrik Petersson-93,
Adniasir Mohammed-93)

 

Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

15.48.91

Malmö AI

25.05

Kil

 

 

(Ahmed Tahir-92, Martin Nilsson-89,
Warsame Hassan-98,
Jonas Leandersson-91)

 

 

Stafett 1.000 meter:

1.58.13

Malmö AI

15.06

Kalmar

 

 

(James Gaudiello-98, Victor Bondesson-98
Oskar Staafgård-95, Nick Ekelund-
Arenander-89)

 

 

2.12.95

Åhus FIK

15.06

Halmstad

 

 

(Alexander Bengtsson-98, Filip
Essbrant-90, Gustav Eichmüller-98,
Sirak A. Belay-92)

 

 

2.21.15

Vittsjö GIK

15.06

Kalmar

 

 

(Jens Mattisson-85, Paul Thuvesson-84,
Fredrik Karlsson-77, Stefan Jönsson-77)

 

 

Tiokamp: