Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

10.40

+1.0

Austin Hamilton-97, Malmö AI

26.08

Sollentuna

10.56

+1.3

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.60

+0.2

Emmanuel Dawlson-92, Malmö AI

06.06

Skara

10.78

+0.3

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

06.06

Skara

10.80

+1.8

Philip Nilsson-95, IFK Lund

24.07

Ystad

10.80

+0.6

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

03.09

Tampere,FIN

10.88

+1.8

Filip Sjövall-95, IFK Lund

24.07

Ystad

11.00

+1.8

Sebastian Kadestål-96, Öresund FK

24.07

Ystad

11.05

+1.7

Bimo Soenarso-01, Malmö AI

24.07

Ystad

11.05

+0.2

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

14.08

Varberg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.39

+2.9

Austin Hamilton-97, Malmö AI

26.08

Sollentuna

200 meter:

21.18

+1.0

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

16.07

Tbilisi,GEO

21.19

-1.2

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

21.07

Bydgoszcz,POL

21.37

+0.7

Austin Hamilton-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

21.83

+1.6

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

07.08

Hässleholm

22.06

-1.1

Filip Nilsson-92, IFK Lund

18.06

Vellinge

22.10

-1.1

Dennis Karanda-89, Malmö AI

18.06

Vellinge

22.22

-1.7

Emmanuel Dawlson-92, Malmö AI

21.08

Helsingborg

22.26

+1.8

Filip Sjövall-95, IFK Lund

19.06

Skara

22.32

-1.1

Hampus Forsberg-89, Malmö AI

18.06

Vellinge

22.32

+0.0

Filip la Fleur-97, Ystads IF

03.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

300 meter:

36.75

Bimo Soenarso-01, Malmö AI

07.08

Vellinge

38.13

Caleb Conable-01, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

38.46

Adam Thell-02, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

38.89

Adam Landén-02, IFK Helsingborg

11.09

Löttorp

39.26

Erik Ljungberg-02, Höörs IS

11.09

Löttorp

39.71

 

Isac Engman-02, IFK Trelleborg

11.09

Löttorp

39.89

Elias Hedner-02, Malmö AI

11.09

Löttorp

40.33

 

Arvid Einarsson-02, Hässleholms AIS

28.05

Hässleholm

40.77

Andreas Jönsson-02, Malmö AI

28.08

Lund

41.03

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

22.05

Eslöv

400 meter:

48.20

 

Nick Ekelund-Arenander-89, Malmö AI

18.08

Stockholm/S

48.21

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

15.07

Göteborg/S

48.40

Anton Sigurdsson-96, Malmö AI

11.06

Genève,SUI

48.68

Kasper Kadestål-99, Öresund FK

18.06

København,DEN

48.73

Filip Nilsson-92, IFK Lund

28.06

Sollentuna

49.88

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

15.07

Göteborg/S

50.21

 

Adrian Mehic-94, Heleneholms IF

20.08

København,DEN

50.35

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

22.05

Eslöv

50.85

 

Filip la Fleur-97, Ystads IF

02.07

Göteborg/U

51.45

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

28.08

Lund

800 meter:

1.49.73

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

28.06

Sollentuna

1.51.41

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

23.07

Ninove,BEL

1.52.59

Warsame Doley-98, Malmö AI

28.06

Sollentuna

1.56.96

 

Emil Thostrup-95, Malmö AI

13.08

Göteborg/S

1.57.63

 

Adrian Mehic-94, Heleneholms IF

18.06

København,DEN

1.58.67

 

Robin Sterner-91, Malmö AI

18.06

København,DEN

1.58.69

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

03.07

Göteborg/U

1.58.76

 

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

18.06

København,DEN

1.59.55

 

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

13.08

Göteborg/S

1.59.66

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

11.06

Nadderud,NOR

800 meter manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

2.31.77

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

15.07

Göteborg/S

2.34.04

Emil Tostrup-95, Malmö AI

15.07

Göteborg/S

2.38.74

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

15.07

Göteborg/S

2.39.4m

Eric Nilsson-99, IFK Helsingborg

14.07

Helsingborg

2.41.9m

Erik Alnervik-85, IS Göta

14.07

Helsingborg

2.45.6m

Simon Wikstrand-86, IS Göta

14.07

Helsingborg

2.46.4m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

14.07

Helsingborg

2.47.2m

 

Johan Gustafsson-87, IS Göta

14.07

Helsingborg

2.47.8m

 

Andreas Berner-74, IS Göta

14.07

Helsingborg

2.49.1m

 

Mattias Larsson-83, IS Göta

14.07

Helsingborg

1500 meter:

3.36.92

 

Jonas Leanderson-91, Malmö AI

28.06

Sollentuna

3.57.06

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

02.06

Jessheim,NOR

4.04.76

 

Emil Tostrup-95, Malmö AI

20.08

København,DEN

4.05.26

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

09.07

Helsingborg

4.06.69

 

Abdirezak Adam-95, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

4.09.21

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

20.08

København,DEN

4.10.67

Warsame Doley-98, Malmö AI

05.08

Hässleholm

4.10.96

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

24.07

Ystad

4.15.5m

Erik Alnervik-85, IS Göta

15.09

Helsingborg

4.15.7m

 

Lucas Brandt-97, IS Göta

15.09

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

6.14.08

Michael Nordahl-01, Ystads IF

05.08

Vellinge

6.17.11

Kasper Friberg-01, Björnstorps IF

03.07

Göteborg/U

6.18.01

Michael Nordahl-01, Ystads IF

03.07

Göteborg/U

6.19.54

Morgan Åkerblom-02, FK Athlet

11.09

Löttorp

6.21.6m

Mattias Jonsson-70, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

6.32.15

Erik Albin-02, IS Göta

12.06

Göteborg/S

6.38.23

Arvid Einarsson-02, Hässleholms AIS

11.09

Löttorp

6.41.62

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

13.08

Varberg

6.52.8m

Truls Månsson-02, Åhus FIK

08.08

Kristianstad

7.06.6m

Peter Karlström-80, Heleneholms IF

15.08

Malmö/He

3000 meter:

7.59.86

 

Jonas Leanderson-91, Malmö AI

27.07

Karlstad

8.20.67

Anton Danielsson-90, Malmö AI

27.07

Karlstad

9.01.4m

 

Björn Östensson-93, Ryssbergets IK

05.05

Lund

9.02.2m

 

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

05.05

Lund

9.06.1m

 

Henrik Weineisen-78, Björnstorps IF

05.05

Lund

9.08.2m

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

05.05

Lund

9.08.3m

 

Henrik Orre-78, Björnstorps IF

05.05

Lund

9.09.3m

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

05.05

Lund

9.20.1m

 

Johan Gustafsson-87, IS Göta

05.05

Lund

9.25.6m

 

David Hartman-81, IS Göta

05.05

Lund

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

13.56.33

Anton Danielsson-90, Malmö AI

16.07

Heusden-Zolder,BEL

14.27.14

Jonas Leanderson-91, Malmö AI

03.09

Tampere,FIN

14.56.33

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

28.06

Sollentuna

15.05.41

Hans Larsson-81, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

15.38.74

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

16.06

Ystad

15.44.20

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

18.08

Stockholm/S

16.04.64

Jakob Ekelund-92, Heleneholms IF

16.06

Ystad

16.05.39

Henrik Weineisen-78, Björnstorps IF

16.06

Ystad

16.06.6m

 

Björn Östensson-83, Ryssbergets IK

09.06

Helsingborg

16.08.2m

 

David Hartman-81, IS Göta

09.06

Helsingborg

10000 meter:

29.58.13

 

Anton Danielsson-90, Malmö AI

14.05

Allerød,DEN

32.56.9m

 

Björn Östensson-83, Ryssbergets IK

11.08

Trelleborg

33.06.3m

 

David Hartman-81, IS Göta

11.08

Trelleborg

33.51.6m

Isak Bjerregaard-81, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

34.04.5m

Henrik Nord-73, Ystads IF

11.08

Trelleborg

34.15.4m

Mikael Stagling-75, IS Göta

11.08

Trelleborg

34.39.8m

Miro Cepciansky-76, IS Göta

11.08

Trelleborg

34.59.8m

Rickard Andersson-73, Heleneholms IF

11.08

Trelleborg

35.48.1m

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

11.08

Trelleborg

35.58.5m

Max Lundberg-70, LK Myran

11.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

13.97

+1.2

Anton Levin-92, Malmö AI

06.06

Skara

14.16

+1.2

Philip Nossmy-82, Malmö AI

06.06

Skara

14.47

-1.3

Charles Mitala-96, Malmö AI

27.08

Sollentuna

17.47

+0.9

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

06.07

Kristianstad

17.94

-1.0

Paul Tuvesson-84, Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

19.64

-1.0

Robin Hägg-90, Eslövs IF

05.06

Ljungby

22.38

+0.0

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

18.09

Varberg

23.67

+1.7

Axel Jiwestam Persson-99, Åhus FIK

05.06

Kalmar

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

400 meter häck 91.4 cm:

58.45

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

13.08

Jönköping

56.92

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

13.08

Varberg

52.12

Viktor Nylander-98, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

66.31

Stefan Jeppsson-74, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

76.17

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

2000 m hinder 91.4 cm:

6.16.79

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

7.10.24

 

Erik Lidfors-99, IFK Lund

20.08

Huddinge

3000 m hinder 91.4 cm:

  9.29.55

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

18.06

København,DEN

11.11.21

David Arnesson-91, IFK Lund

05.06

Jönköping

11.42.70

Max Lundberg-70, LK Myran

02.07

Odense,DEN

13.28.34

Samuel Asgodom-98, Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

14.18.9m

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

05.06

Kalmar

Höjdhopp:

2.09

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

07.08

Hässleholm

1.92

Samuel Fransson-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.88

 

Andreas Leveau-80, Öresund FK

02.07

Odense,DEN

1.87

Albin Wågsäter-00, Malmö AI

22.05

Eslöv

1.80

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

27.08

Lund

1.74

 

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

19.06

Halmstad

1.68

Adam Thell-02, IFK Lund

27.08

Lund

1.65

Zackarias Denguir-01, IFK Lund

18.06

Vellinge

1.65

Caleb Conable-01, Malmö AI

05.06

Ljungby

1.62

Max Rosqvist-Larsson-01, Lomma FIK

22.05

Eslöv

Stavhopp:

5.70

Melker Svärd Jacobsson-94, Malmö AI

02.04

Austin,USA

4.38

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

23.07

Mölndal

3.85

 

Fredrik Karlsson-78, Vittsjö GIK

11.06

Helsingborg

2.80

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

13.08

Jönköping

2.63

André Paulsson-99, IFK Lund

20.08

Huddinge

2.40

Robin Hägg-90, Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

2.31

 

Magnus Andersson-45, Malmö AI

11.06

Helsingborg

2.25

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

18.09

Varberg

2.20

Jesper Dreifaldt-02, Åhus FIK

24.07

Ystad

Längdhopp:

7.49

+1.4

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

27.08

Sollentuna

7.07

+1.0

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

02.07

Göteborg/U

6.78

+1.9

Pontus Quick-97, IFK Lund

22.05

Eslöv

6.43

-3.8

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

12.06

Karlskrona

6.29

+0.3

Caleb Conable-01, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

6.25

+1.5

Hampus Thun-99, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

6.14

+2.0

Paul Tuvesson-84, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

6.13

+0.7

Adam Thell-02, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

6.05

+1.8

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

06.08

Hässleholm

6.04

+0.3

Max Rosqvist-Larsson-01, Lomma FIK

18.06

Vellinge

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

7.21

+3.5

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

02.07

Göteborg/U

6.80

+2.9

Pontus Quick-97, IFK Lund

22.05

Eslöv

Trestegshopp:

14.99

+1.8

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

07.08

Hässleholm

12.30

+2.0

Pontus Quick-97, IFK Lund

13.08

Jönköping

12.12

+0.0

Max Rosquist-Larsson-01, Lomma FIK

02.07

Göteborg/U

12.10

+1.6

Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

11.85

-0.8

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

11.66

+0.3

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

05.06

Jönköping

11.53

+1.9

Albert Ivarsson-02, IF Kronan

11.09

Löttorp

10.87

+0.0

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

05.06

Ljungby

10.23

+1.74

Dennis Due-73, IS Göta

24.07

Söderhamn

  9.66

+0.0

Karl Sten-02, IF Kronan

02.07

Göteborg/U

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.08

+2.7

Pontus Quick-97, IFK Lund

13.08

Jönköping

12.16

+2.8

Erik Ovesson-99, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

Kula 7.26 kg:

18.18

Wictor Petersson-98, Malmö AI

27.08

Sollentuna

17.93

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

26.03

Tempe,USA

11.72

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

11.66

Niklas Cederström-89, IFK Lund

05.06

Jönköping

11.42

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

11.34

 

Robin Hägg-90, Eslövs IF

11.09

Eslöv

10.80

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

10.42

Daniel Hägg-87, Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

10.42

 

Fredrik Lindvall-67, Ystads IF

17.09

Varberg

10.38

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

23.04

Trelleborg

Diskus 2.0 kg:

66.03

 

Axel Härstedt-87, Malmö AI

11.07

Helsingborg

57.78

 

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

22.07

Helsingborg

53.16

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

28.08

Sollentuna

42.61

 

Robin Hägg-90, Eslövs IF

11.09

Eslöv

40.56

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

35.17

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

25.05

Malmö/S-K

34.86

Niklas Cederström-89, IFK Lund

24.09

Malmö/S-K

33.82

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

13.08

Jönköping

33.22

 

Christoffer Pihlstrand-89, IFK Lund

22.06

Malmö/S-K

30.83

David Hegardt-73, IFK Lund

28.08

Lund

Slägga 7.26 kg:

50.34

Niklas Cederström-89, IFK Lund

26.08

Lund

45.78

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

08.07

Helsingborg

41.82

Daniel Hägg-87, Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

41.05

 

Robin Hägg-90, Eslövs IF

11.09

Eslöv

36.94

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

35.53

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

31.82

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

29.94

 

Christoffer Pihlstrand-89, IFK Lund

24.09

Malmö/S-K

29.65

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

26.08

Lund

27.64

 

Simon Botvidsson-96, FK Athlet

10.08

Sjöbo

Spjut 800 gram:

70.36

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

10.09

Helsingborg

66.59

 

Quincy Andersson-95, Malmö AI

05.08

Hässleholm

60.21

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

01.06

Jönköping

56.45

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

18.06

Halmstad

54.23

 

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs IF

27.08

Lund

50.22

Robert Wärff-70, Heleneholms IF

24.09

Malmö/S-K

50.20

Simon Henriksson-97, IFK Lund

20.08

Växjö

46.92

Paul Tuvesson-84, Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

46.07

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

27.08

Lund

45.18

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

10.09

Helsingborg

Vikt 15,88 kg:

10.94

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.04

Malmö/S-K

  4.66

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

30.04

Malmö/S-K


Stafett 4 x 100 meter:

40.67

Malmö AI

28.05

Stockholm/S

 

 

Emmanuel Dawlson-92,
Austin Hamilton-97, Thobias Nilsson
Montler-96, Anton Levin-92

 

 

43.01

IFK Helsingborg

29.05

Stockholm/S

 

 

Joel Bengtsson-99, Omar Chaaban-00,
Eric Nilsson-99, Michael Nyabako-99

 

 

43.81

IFK Lund

05.06

Jönköping

 

 

-

 

 

49.34

Vittsjö GIK

13.08

Göteborg/S

 

 

Fredrik Karlsson-78, Paul Tuvesson-84,
Stefan Jeppsson-74, Hjalmar Hallberg-88

 

 

50.23

Eslövs IF

13.08

Göteborg/S

 

 

Rasmus Glimberg-00, Samuel
Asgodom-98, Christian Nilsson-89,
Niklas Stjerndorff-90

 

 

50.47

Åhus FIK

05.06

Kalmar

 

 

Eff Phuphanthong-98, Ammar
Hammoud-75, Axel Jiwestam-99,
Alexander Bengtsson-98

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.18.11

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

 

Dennis Karanda-89, Anton Sigurdsson-96,
Hampus Forsberg-89,
Emmanuel Dawlson-92

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.20.44

 

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

 

Daniel Lundborg-97, Adelegn Zewdu-97,
Olle Meijer-98

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

16.10.44

Malmö AI

29.05

Stockholm/S

 

 

Abdirezak Adam-85, Warsame Doley-88,
Anton Danielsson-90, Jonas
Leanderson-91

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.00.89

IFK Helsingborg

28.05

Stockholm/S

 

 

Joel Bengtsson-99, Omar Chaaban-00,
Michael Nyabako-99, Eric Nilsson-99

 

 

2.20.53

Vittsjö GIK

05.06

Ljungby

 

 

Stefan Jeppsson-75, Jens Mattisson-85,
Paul Tuvesson-84, Stefan Jönsson-75

 

 

Tiokamp:

3.512

Fredrik Lindvall-67

17/18.09

Varberg

 

13.43 (-1.2) 488 (-1.2) 1042 148 62.41
22.38 (+0.0) 2715 225 4047 5.50.91