Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

10.34

+1.5

Austin Hamilton-97, Malmö AI

13.07

Bydgoszcz,POL

10.62

+1.4

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.63

-0.2

Max Hrelja-98, Malmö AI

30.05

Jönköping

10.72

-0.3

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

10.74

+0.6

Emmanuel Dawlson-92, Malmö AI

30.07

Sundsvall

10.75

+0.5

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

10.78

+1.4

Philip Nilsson-95, IFK Lund

06.06

Skara

10.79

+1.4

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.89

+0.5

Björn Boström-87, IFK Lund

09.07

Helsingborg

10.92

+1.6

Sebastian Kadestål-96, Malmö AI

25.08

Helsingborg

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.18

+2.2

Austin Hamilton-97, Malmö AI

25.08

Helsingborg

10.41

+2.5

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.45

+3.5

Emmanuel Dawlson-92, Malmö AI

06.05

Athens,USA

10.62

+3.2

Max Hrelja-98, Malmö AI

11.08

Gävle

10.67

+2.4

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

06.06

Skara

10.69

+3.6

Philip Nilsson-95, IFK Lund

11.08

Gävle

10.70

+3.2

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

11.08

Gävle

10.88

+3.6

Sebastian Kadestål-96, Malmö AI

11.08

Gävle

10.91

+2.2

Martin Jönsson-96, IFK Lund

11.08

Gävle

200 meter:

21.40

+0.2

Austin Hamilton-97, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

21.51

-0.4

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

18.06

Halmstad

21.64

+0.0

Emmanuel Dawlson-92, Malmö AI

05.08

Västerås

21.95

+0.4

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

27.08

Helsingborg

22.09

-0.4

Anton Sigurdssn-96, Malmö AI

18.06

Halmstad

22.25

+1.4

Sebastian Kadestål-96, Malmö AI

10.06

Trelleborg

22.30

+1.6

Martin Jönsson-96, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

22.30

+0.9

Dennis Karanda-89, Malmö AI

06.06

Skara

22.31

+0.2

Filip Nilsson-92, IFK Lund

03.09

Lund

22.66

+0.6

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

18.06

Halmstad

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.53

+3.2

Emmanuel Dawlson-92, Malmö AI

06.05

Athens,USA

21.95

+3.5

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

21.98

+4.4

Michael Nyabako-99, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

22.52

+2.5

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

12.08

Gävle

300 meter:

34.43

 

Filip Nilsson-92, IFK Lund

04.08

Mölndal

35.37

 

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

04.08

Mölndal

36.66

Adam Landén-02, IFK Helsingborg

13.08

Falun

38.01

Erik Ljungberg Bergelin-02, Höörs IS

08.07

Helsingborg

38.70

Elias Hedner-02, Malmö

02.07

Göteborg/U

38.77

Andreas Jönsson-02, Malmö AI

29.07

Hässleholm

38.92

Elias Wennolf-03, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

39.07

Mattias Andersson-03, Öresund FK

10.06

Hvidovre,DEN

39.16

Isac Engman-02, Malmö AI

08.07

Helsingborg

40.06

Eli Karström-01, FK Athlet

16.09

Varberg

400 meter:

47.01

Nick Ekelund Arenander-89, Malmö AI

26.08

Helsingborg

{46.89

Nick Ekelund Arenander-89, Malmö AI

10.08

København,DEN}

47.84

 

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

10.06

Göteborg/S

48.02

 

Anton Sigurdsson-96, Malmö AI

12.08

Gävle

48.64

Filip Nilsson-92, IFK Lund

26.08

Helsingborg

49.08

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

01.07

Göteborg/U

49.44

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

12.08

Gävle

49.52

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

30.07

Hässleholm

50.64

 

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

10.06

Hvidovre,DEN

51.11

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

10.06

Trelleborg

51.20

 

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

800 meter:

1.48.44

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

25.07

Karlstad

1.49.83

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

25.07

Karlstad

1.51.17

Ali Laaroubi-94, Malmö AI

10.06

Göteborg/S

1.51.30

Warsame Doley-98, Malmö AI

25.07

Karlstad

1.53.03

Johan Henningsson-90, Malmö AI

10.06

Göteborg/S

1.53.47

Håkan Runvik-89, Malmö AI

23.05

Malmö/He

1.55.99

Adrian Mehic-94, Heleneholms IF

10.08

København,DEN

1.57.88

Emil Tostrup-95, Malmö AI

10.06

Göteborg/S

1.57.89

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

10.08

København,DEN

1.58.50

 

Jesper Bokefors-94, Malmö AI

20.08

København,DEN

800 meter manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

2.43.0m

 

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

28.08

Malmö/He

2.44.8m

Lucas Brandt-97, IS Göta

03.08

Helsingborg

2.47.24

Anders Rydell-78, Malmö AI

29.08

Holbæk,DEN

2.47.6m

Petter Persson-85, IS Göta

03.08

Helsingborg

2.49.7m

 

Martin Åkerlöf-78, IS Göta

03.08

Helsingborg

2.51.4m

Kasper Friberg-01, Björnstorps IF

03.08

Helsingborg

2.52.6m

 

Christer Friberg-72, Björnstorps IF

03.08

Helsingborg

2.55.5m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

03.08

Helsingborg

2.56.2m

 

Michael Hansson-96, IS Göta

03.08

Helsingborg

2.58.9m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

03.08

Helsingborg

1500 meter:

3.44.23

Ali Laaroubi-94, Malmö AI

18.06

Stockholm/S

3.44.67

Jonas Leanderson-90, Malmö AI

18.06

Stockholm/S

3.52.47

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

10.08

København,DEN

4.00.99

 

Henrik Petersson-93, Malmö AI

10.08

København,DEN

4.03.58

Emil Tostrup-95, Malmö AI

18.06

Stockholm/S

4.04.78

 

Jesper Bokefors-94, Malmö AI

11.06

Sollentuna

4.08.65

Isak Bjerregaard-81, Björnstorps IF

08.07

Helsingborg

4.12.5m

Eddie Tollgert Bengtsson-95, Björnstorps IF

18.06

Helsingborg

4.20.39

Daniel Karlsson-84, Ystads IF

23.07

Ystad

4.21.4m

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

18.06

Helsingborg

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

6.16.88

Morgan Åkerblom-02, FK Athlet

29.07

Hässleholm

6.38.5m

BG Nilensjö-63, IS Göta

05.08

Lund

6.38.7m

Albin Lago-03, Genarps IF

25.05

Lund

6.46.66

Erik Albin-02, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

6.49.7m

 

Erik Weineisen-03, Björnstorsp IF

25.05

Lund

7.19.6m

 

Malte Friberg-03, Björnstorps IF

25.05

Lund

7.28.1m

Edvin Alström-02, Björnstorps IF

25.05

Lund

7.44.3m

Zabihulla Bahrami-03, Höörs IS

05.08

Lund

7.51.77

Anton Ståhl-03, Genarps IF

29.07

Hässleholm

3000 meter:

8.25.28

Ali Laaroubi-94, Malmö AI

25.07

Karlstad

8.45.7m

Isak Bjerregaard-81, Björnstorps IF

25.05

Lund

8.55.73

 

Jesper Bokefors-94, Malmö AI

29.08

Holbæk,DEN

9.08.1m

 

Johan Gustavsson-87, IS Göta

25.05

Lund

9.10.9m

 

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

25.05

Lund

9.11.0m

 

Eddie Tollgert Bengtsson-95, Björnstorps IF

25.05

Lund

9.22.1m

 

Daniel Ekholm-81, IS Göta

25.05

Lund

9.23.9m

 

David Hartman-81, IS Göta

25.05

Lund

9.25.1m

 

Henrik Nord-73, Ystads IF

25.05

Lund

9.29.33 +

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

22.08

Stockholm/S

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

14.06.00

Jonas Leanderson-90, Malmö AI

24.06

Vaasa,Fin

14.34.70

Anton Danielsson-90, Malmö AI

27.08

Helsingborg

15.31.1m

 

Isak Bjerregaard-81, Björnstorps IF

28.06

Ystad

15.49.m

 

Johan Gustavsson-87, IS Göta

14.09

Helsingborg

15.54.61

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

22.08

Stockholm/S

15.58.10

 

Johan Fagerberg-87, IF Malmö Löp

07.07

Helsingborg

15.59.45

Victor Carlsson-90, IF Malmö Löp

10.08

København,DEN

16.01.9m

 

Eddie Tollgert Bengtsson-95, Björnstorps IF

28.06

Ystad

16.13.5m

 

David Hartman-81, IS Göta

28.06

Ystad

16.15.09

 

Simon Wikstrand-86, IS Göta

07.07

Helsingborg

10000 meter:

32.14.69

 

Hans Larsson-81, Malmö AI

20.06

Stockholm/S

32.27.0m

Isak Bjerregaard-81, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

32.29.1m

Björn Östenson-93, Ryssbergets IK

10.08

Trelleborg

32.54.0m

Erik Fagius-85, Björnstorps IF

10.08

Trelleborg

33.03.0m

David Hartman-81, IS Göta

10.08

Trelleborg

34.15.0m

Lucas Brandt-97, IS Göta

10.08

Trelleborg

34.28.6m

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

10.08

Trelleborg

34.36.2m

Henrik Nord-73, Ystads IF

10.08

Trelleborg

34.42.9m

Andreas Thell-90, Ystads IF

10.08

Trelleborg

34.48.4m

Simon Wikstrand-86, IS Göta

10.08

Trelleborg

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

13.98

-0.3

Max Hrelja-98, Malmö AI

26.08

Helsingborg

14.06

+1.0

Anton Levin-92, Malmö AI

30.07

Sundsvall

14.56

+0.9

Charles Mitala-96, Malmö AI

18.06

Stockholm/S

14.68

-1.6

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

26.08

Helsingborg

16.55

-0.8

Jakob Lenz-99, IFK Lund

25.05

Jönköping

19.68

+0.2

Robin Hägg-90, Eslövs IF

25.05

Kungsbacka

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.56

+3.7

Charles Mitala-96, Malmö AI

06.06

Skara

400 meter häck 91.4 cm:

51.70

Viktor Nylander-98, Malmö AI

22.07

Grosseto,ITA

56.05

 

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

18.06

Stockholm/S

56.42

Joel Bengtsson-98, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

57.96

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

07.07

Helsingborg

59.28

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

25.05

Jönköping

61.62

Jacob Lenz-99, IFK Lund

07.07

Helsingborg

63.82

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

18.08

Karlskrona

73.00

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

19.08

Lerum

2000 m hinder 91.4 cm:

6.26.67

 

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

30.06

Göteborg/U

6.44.24

Viktor Fredriksson-99, Höörs IS

28.07

Hässleholm

3000 m hinder 91.4 cm:

11.02.30

David Arnesson-91, IFK Lund

25.05

Jönköping

11.45.31

Sven Lindeberg-63, IS Göta

19.08

Karlskrona

12.00.60

Max Lundberg-70, LK Myran

19.08

Karlskrona

14.55.27

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs IF

19.08

Lerum

Höjdhopp:

2.11

 

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

25.05

Jönköping

2.11

 

- " -

01.07

Göteborg/U

1.95

 

Samuel Fransson-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.95

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

22.04

Miramar,USA

1.90

 

Andreas Levau-80, Öresund FK

04.08

Aarhus,DEN

1.81

 

Zackarias Denguir-01, IFK Lund

02.09

Lund

1.78

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

02.09

Lund

1.78

 

Caleb Conable-01, Malmö AI

02.09

Lund

1.70

Eli Karström-01, FK Athlet

21.06

Simrishamn

1.67

 

Albin Wågsäter-00, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

1.67

Adam Thell-02, IFK Lund

02.09

Lund

Stavhopp:

4.23

Magnus Herstedt-98, Malmö aI

11.08

Gävle

3.22

Casper Borgström-00, FK Athlet

17.06

Halmstad

3.15

André Paulsson-99, IFK Lund

06.06

Helsingborg

2.60

 

Karl-Gustav Björklund-50, Heleneholms IF

19.08

Karlskrona

2.52

Fredrik Lindvall-67, Malmö AI

06.06

Helsingborg

2.50

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

30.07

Hässleholm

2.50

- " -

09.09

Uddevalla

2.50

Christian Nilsson-89, Eslövs IF

19.08

Lerum

2.32

 

Magnus Andersson-45, Malmö AI

06.06

Helsingborg

2.30

 

Jesper Dreifaldt-02, Åhus FIK

05.07

Kristianstad

2.30

 

Gunnar Neovius-49, Åhus FIK

30.08

Kristianstad

Längdhopp:

8.04

+1.6

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

08.04

Jacksonville,USA

7.11

+1.2

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

25.08

Helsingborg

6.90

-2.0

Caleb Conable-01, Malmö AI

12.08

Falun

6.87

+0.0

Björn Boström-87, IFK Lund

25.05

Jönköping

6.63

+1.7

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

09.07

Helsingborg

6.60

+1.4

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

12.08

Gävle

6.30

+1.2

Adam Thell-02, IFK Lund

11.08

Falun

6.23

+0.0

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

30.06

Göteborg/U

6.21

+1.6

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

6.19

+0.0

Pontus Quick-97, IFK Lund

14.05

Eslöv

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

6.76

+3.5

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

12.08

Gävle

6.26

+2.5

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

08.07

Helsingborg

Trestegshopp:

15.22

+2.0

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

08.07

Helsingborg

13.90

-1.4

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

25.05

Jönköping

13.84

-2.2

Caleb Conable-01, Malmö AI

02.07

Göteborg/U

12.15

-0.5

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

11.02

+1.0

Rasmus Glimberg-00, Eslövs IF

25.05

Kungsbacka

  9.23

-0.3

Dennis Due-73, IS Göta

30.07

Aarhus,DEN

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.98

 

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

18.02

Daytona Beach,USA

11.24

John Nilsson-94, Ystads IF

16.09

Ystad

10.21

 

Oskar Bergh-02, Åhus FIK

17.09

Åhus

10.02

Michael Nordahl-01, Ystads IF

16.09

Ystad

  9.12

 

Hugo Larsson-02, Åhus FIK

17.09

Åhus

Kula 7.26 kg:

18.35

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

21.06

Malmö/S-K

17.83

Wictor Petersson-98, Malmö AI

27.08

Helsingborg

14.88

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

09.08

Malmö/S-K

12.00

 

Quincy Andersson-95, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

11.79

Robin Hägg-90, Eslövs IF

19.08

Lerum

11.75

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

02.09

Malmö/S-K

11.54

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

11.29

 

Niklas Cederström-89, IFK Lund

25.05

Jönköping

11.01

Fredrik Lindvall-67, Malmö AI

16.09

Varberg

10.97

Stefan Hjelm-70, Åhus FIK

17.09

Åhus

Diskus 2.0 kg:

63.90

Axel Härstedt-87, Malmö AI

01.05

Malmö/S-K

58.09

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

08.04

Tucson,USA

58.01

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

25.08

Helsingborg

51.19

Wictor Petersson-98, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

40.56

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

39.02

 

Christoffer Philstrand-89, IFK Lund

18.06

Halmstad

38.35

Robin Hägg-90, Eslövs IF

30.09

Eslöv

35.64

 

Quincy Andersson-95, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

35.06

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

16.08

Malmö/S-K

32.27

 

Emil Berggren-96, Eslövs IF

30.09

Eslöv

Slägga 7.26 kg:

48.98

 

Niklas Cederström-89, IFK Lund

25.05

Jönköping

41.84

Robin Hägg-90, Eslövs IF

19.08

Lerum

38.84

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

38.46

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

36.65

Daniel Hägg-87, Eslövs IF

30.09

Eslöv

34.84

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

20.08

Karlskrona

34.51

Wictor Petersson-98, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

33.63

 

Quincy Andersson-95, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

31.97

Mattias Ekborg-75, Höörs IS

03.06

Malmö/S-K

29.55

 

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

16.09

Trelleborg

Spjut 800 gram:

66.83

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

29.07

Hässleholm

65.06

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

04.06

Klippan

64.66

 

Quincy Andersson-95, Malmö AI

21.05

Halle,GER

63.57

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

57.23

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs IF

14.05

Eslöv

45.95

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

14.05

Eslöv

44.51

Fredrik Lindvall-67, Malmö AI

20.05

Malmö/S-K

43.09

Mattias Ekborg-75, Höörs IS

20.05

Malmö/S-K

40.71

Christian Nilsson-89, Eslövs IF

30.09

Eslöv

39.39

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

06.09

Malmö/S-K

Vikt 15,88 kg:

12.48

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

30.09

Malmö/S-K

12.30

Patrik Pettersson-69, Vittsjö GIK

18.08

Karlskrona


Stafett 4 x 100 meter:

42.44

IFK Helsingborg

28.05

Malmö/S

 

 

Joel Bengtsson-99, Omar Chaaban-00,
Michael Nyabako-99, Theodor Hammar
Larsson-01

 

 

43.76

IFK Lund

25.05

Jönköping

 

 

Philip Nilsson-95, Filip Nilsson-92,
Filip Sjövall-05, Björn Boström-87

 

 

49.92

Eslövs IF

19.08

Lerum

 

 

Robin Hägg-90, Niklas Stjerndorff-90
Rasmus Glimberg-00, Samuel
Asgodom-98

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.11.61

Malmö AI

28.05

Malmö/S

 

 

Anton Sigurdsson-96, Viktor Bondesson-98,
Kasper Kadestål-99, Nick Ekelund-Arenander-85

 

 


Stafett 4 x 800 meter:

7.36.30

 

Malmö AI

27.05

Malmö/S

 

 

Håkan Runvik-89, Ali Laaroubi-94,
Jonas Leanderson-91, Warsame Doley-98

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

15.37.48

Malmö AI

28.05

Malmö/S

 

 

Emil Tostrup-95, Warsame Doley-98,
Jonas Leaderson-91, Ali Laaroubi-94

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.17.36

Eslövs IF

25.05

Kungsbacka

 

 

Robin Hägg-90, Niklas Stjerndorff-90,
Samuel Asgodom-98, Rasmus Glimberg-00

 

 

Tiokamp: