Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

10.62

+1.3

Jean-Christian Zirignon-95, Malmö AI

24.08

Eskilstuna

10.65

+0.8

Austin Hamilton-97, Malmö AI

12.05

Clermont,USA

10.70

+0.5

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

06.06

Skara

10.76

+0.0

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

10.86

+1.3

Douglas Hellbratt-95, Malmö AI

24.08

Eskilstuna

10.86

+1.9

Philip Nilsson--95, IFK Lund

26.08

Lund

10.87

+1.9

Jacob Ewertzh-95, Malmö AI

24.08

Eskilstuna

10.96

+0.6

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

11.05

+1.4

Amadou Sussoho-95, Malmö AI

24.08

Eskilstuna

11.06

+1.6

Caleb Conable-01, Malmö AI

16.06

Halmstad

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.46

+4.8

Jean-Christian Zirignon-95, Malmö AI

24.08

Eskilstuna

10.63

+2.3

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

06.06

Skara

10.80

+2.1

Philip Nilsson--95, IFK Lund

08.07

Helsingborg

10.84

+2.3

Raymond Mpanga-99, Malmö AI

16.06

Halmstad

10.92

+2.9

Caleb Conable-01, Malmö AI

08.07

Helsingborg

10.94

+2.3

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

16.06

Halmstad

11.02

+3.0

Adam Landén-02, IFK Helsingborg

03.08

Enskede

200 meter:

21.12

+2.0

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

12.08

Hvidovre,DEN

21.39

+1.4

Nick Ekelund-Arenander-89, Malmö AI

26.08

Eskilstuna

21.45

+0.0

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

05.08

Huddinge

21.50

+1.4

Douglas Hellbratt-95, Malmö AI

26.08

Eskilstuna

21.98

+0.6

Jacob Ewertzh-95, Malmö AI

25.08

Eskilstuna

22.07

+1.1

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

17.06

Halmstad

22.10

-2.8

Filip Nilsson-92, IFK Lund

06.06

Linköping

22.35

+1.6

Amadou Sussoho-95, Malmö AI

25.08

Eskilstuna

22.37

+0.1

Caleb Conable-01, Malmö AI

19.08

Malmö/S

22.45

+0.4

Sebastian Kadestål-96, Malmö AI

06.06

Skara

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.07

+2.7

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

26.08

Eskilstuna

21.42

+2.1

Douglas Hellbratt-95, Malmö AI

25.08

Eskilstuna

22.40

+2.2

Adam Landén-02, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

300 meter:

37.66

Mattias Andersson-03, Öresund FK

01.07

Göteborg/U

38.07

Edvin Assarsson-04, Eslövs AI

18.08

København,DEN

38.27

Elias Wennolf-03, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

38.96

 

Nils Nilsson Gott-03, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

39.82

Isak Holgersson-04, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

39.99

 

Erik Erlandsson-04, IFK Lund

16.09

Eslöv

40.62

Albin Lago-03, Genarps IF

01.07

Göteborg/U

40.75

 

Oliver Fehrlund Persson-05, Ystads IF

09.06

Trelleborg

41.03

Casper Johansson-04, IFK Helsingborg

16.09

Eslöv

41.17

Jonathan Janzen-03, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

400 meter:

47.53

 

Nick Ekelund-Arenander-89, Malmö AI

18.08

København,DEN

47.76

 

Anton Sigurdsson-96, Malmö AI

11.08

Gävle

48.37

 

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

12.05

Clermont,USA

49.79

 

Filip Nilsson-92, IFK Lund

24.08

Eskilstuna

50.16

 

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

16.06

Halmstad

50.33

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

22.07

Ystad

50.98

 

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

22.07

Ystad

51.48

 

Adrian Mehic--94, Heleneholms IF

30.06

Göteborg/U

51.48

Adam Landén-02, IFK Helsingborg

16.06

Halmstad

51.85

 

Roble Abdullahi-01, Malmö AI

04.08

Huddinge

800 meter:

1.48.93

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

26.05

Oordegen,BEL

1.51.32

 

Ali Laaroubi-94, Malmö AI

18.08

Göteborg/S

1.51.42

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

19.07

Mölndal

1.52.31

 

Abubakar Abdullahi-99, Malmö AI

25.07

Karlstad

1.54.53

 

Warsame Doley-98, Malmö AI

05.08

Huddinge

1.54.78

 

Johan Henningsson-90, Malmö AI

25.07

Karlstad

1.56.52

 

Adrian Mehic--94, Heleneholms IF

12.06

København,DEN

1.58.33

 

Henrik Petersson-93, Malmö AI

25.07

Karlstad

1.59.17

 

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

19.08

København,DEN

1.59.51

Roble Abdullahi-01, Malmö AI

18.08

Göteborg/S

800 meter manuell tid:

 

 

 

 

1000 meter:

2.41.6m

 

Michael Hansson-96, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.42.1m

 

Lucas Brandt-97, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.42.75

 

David Arnesson-91, IFK Lund

17.06

Halmstad

2.43.3m

 

Erik Alnervik-85, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.46.0m

 

Martin Åkerlöf-Exler-78, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.48.7m

 

Samuel Russom-91, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.51.6m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.56.5m

 

Ahmed Hamid-86, IS Göta

02.08

Helsingborg

2.57.4m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

02.08

Helsingborg

3.01.4m

 

Thomas Novin-80, IS Göta

02.08

Helsingborg

1500 meter:

3.49.67

 

Ali Laaroubi-94, Malmö AI

12.06

København,DEN

3.52.3m

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

07.08

Aarhus,DEN

3.53.52

 

Abubakar Abdullahi-99, Malmö AI

04.08

Huddinge

3.56.13

 

Henrik Petersson-93, Malmö AI

04.08

Kessel-Lo,BEL

4.06.22

 

Jesper Bokefors-94, Malmö AI

04.08

Kessel-Lo,BEL

4.11.35

Björn Östenson-93, Ryssbergets IK

28.07

Hässleholm

4.12.84

Olle Meijer-98, Malmö AI

28.07

Hässleholm

4.13.37

 

Adam Månsson-89, Malmö AI

04.08

Kessel-Lo,BEL

4.14.3m

Lucas Brandt-97. IS Göta

20.06

Helsingborg

4.15.13

Michael Nordahl-01, Ystads IF

04.08

Huddinge

4.15.1m

Johan Gustafsson-87, IS Göta

20.06

Helsingborg

1 eng. mil:

4.58.5m

 

Michael Hansson-96, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.02.2m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.03.8m

 

Karl Lindgren-01, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.04.2m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.05.6m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.25.4m

 

Tomas Frennesson-76, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.26.6m

 

Jesper Freij-88, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.27.4m

 

Emil Pålsson-89, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.28.8m

 

Fredrik Stoltz-81, IS Göta

17.05

Helsingborg

5.31.9m

 

Carl Hofvendahl-70, IS Göta

17.05

Helsingborg

2000 m:

6.01.1m

 

Lucas Brandt-97, IS Göta

31.05

Helsingborg

6.10.62

Albin Öberg-04, Björnstorps IF

17.06

Huddinge

6.16.4m

 

Michael Hansson-96, IS Göta

31.05

Helsingborg

6.19.9m

 

Martin Åkerlöf Exler-78, IS Göta

31.05

Helsingborg

6.20.9m

 

Mike Bakker-74, IS Göta

31.05

Helsingborg

6.22.0m

Magnus Håkansson-88, Heleneholms IF

28.05

Malmö/He

6.24.9m

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

28.05

Malmö/He

6.25.70

 

Modou Lamin Bah-04, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

6.27.1m

 

Karl Lindgren-01, IS Göta

31.05

Helsingborg

6.29.4m

 

Mikael Stagling-75, IS Göta

31.05

Helsingborg

3000 meter:

8.20.86

Staffan Ek-91, Malmö AI

18.08

Göteborg/S

8.54.24

Björn Östenson-93, Ryssbergets IK

18.08

Göteborg/S

9.03.23

Olle Meijer-98, Malmö AI

17.06

Karlskrona

9.04.35

 

Adam Månsson-89, Malmö AI

12.06

København,DEN

9.13.46

 

Lucas Brandt-97, IS Göta

29.07

Hässleholm

9.16.51

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

13.06

Ystad

9.21.13

 

Samuel Russom-91, IS Göta

29.07

Hässleholm

9.25.42

Tobias Larsson-88, Ystads IF

13.06

Ystad

9.26.5m

Josef Hamber-82, IS Göta

20.09

Helsingborg

9.27.03

Henrik Nord-73, Ystads IF

13.06

Ystad

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

14.57.11

Staffan Ek-91, Malmö AI

26.08

Eskilstuna

15.24.08

Olle Meijer-98, Malmö AI

05.08

Huddinge

15.31.4m

Johan Gustafsson-87, IS Göta

24.05

Malmö/He

15.35.5m

Johan Fagerberg-87, IF Malmö Löp

24.05

Malmö/He

15.36.55

 

Björn Östenson-93, Ryssbergets IK

06.07

Helsingborg

15.38.89

 

Daniel Ekholm-81, IS Göta

10.08

Löttorp

15.45.8m

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

15.47.9m

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

16.17.3m

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

24.05

Malmö/He

16.23.8m

juha Salomies-67, IFK Trelleborg

24.05

Malmö/He

10000 meter:

31.39.87

 

Daniel Ekholm-81, IS Göta

20.06

Stockholm/S

31.57.85

 

Björn Östenson-93, Ryssbergets IK

24.08

Eskilstuna

34.59.5m

Juha Salomies-67, IFK Trelleborg

10.05

Lund

35.07.6m

Gaute Bere-75, Genarps IF

10.05

Lund

35.16.46

 

Tommy Olofsson-76, Andrarums IF

12.08

Löttorp

35.23.1m

Henrik Nord-73, Ystads IF

10.05

Lund

35.38.68

 

Karl Dannestam-80, Heleneholms IF

12.08

Löttorp

35.56.6m

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

10.05

Lund

36.14.78

Max Lundberg-70, Björnstorps IF

12.08

Löttorp

36.15.0m

Mats Aaman-72, IK Pallas

10.05

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

13.85

+1.7

Max Hrelja-98, Malmö AI

11.08

Gävle

14.16

+0.2

Anton Levin-92, Malmö AI

01.09

Tampere,FIN

14.78

+1.4

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

25.08

Eskilstuna

15.14

+1.3

James Gaudiello-98, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

16.42

-2.3

Jacob Lenz-99, IFK Lund

06.06

Linköping

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.16

+2.2

Anton Levin-92, Malmö AI

25.08

Eskilstuna

15.10

+3.5

James Gaudiello-98, Malmö AI

07.07

Helsingborg

400 meter häck 91.4 cm:

52.70

 

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

26.08

Eskilstuna

61.15

Magnus Nielsen-92, IFK Lund

06.06

Linköping

62.76

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

17.06

Halmstad

63.12

Jacob Lenz-99, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

2000 m hinder 91.4 cm:

6.28.05

Elliot Anderstedt-01, Höörs IS

29.06

Göteborg/U

7.05.48

 

Morgan Åkerblom-02, Ystads IF

27.05

Eslöv

8.00.27

Anton Larsson-02, Malmö AI

19.08

Malmö/S

3000 m hinder 91.4 cm:

11.06.95

David Arnesson-91, IFK Lund

06.06

Linköping

11.45.06

 

Sven Lindeberg-63, IS Göta

11.08

Löttorp

11.47.63

Max Lundberg-70, Björnstorps IF

11.08

Löttorp

13.03.08

Stefan Magnusson-65, Heleneholms IF

11.08

Löttorp

13.19.0m

Erik Månsson-71, Åhus FIK

18.08

Karlshamn

13.50.64

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

11.08

Löttorp

14.30.89

Dennis Due-73, IS Göta

11.08

Löttorp

14.50.0m

Eric Olofsson-86, Eslövs IF

18.08

Karlshamn

Höjdhopp:

2.11

 

Linus Thörnblad-85, Malmö AI

25.08

Eskilstuna

2.05

 

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

06.05

Lawrenceville,USA

2.01

Samuel Fransson-00, Malmö AI

25.08

Eskilstuna

1.85

 

Andreas Leveau-80, Öresund FK

10.08

Löttorp

1.83

Adam Svensson-03, Malmö AI

02.09

Linköping

1.80

 

Eli Karström-01, FK Athlet

09.06

Trelleborg

1.73

Herman Nilsson-03, Eslövs AI

27.05

Eslöv

1.72

 

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

25.08

Lund

1.71

Zacharias Parmatow-03, Malmö AI

01.09

Linköping

1.67

 

Johan Boijertz-74, Malmö AI

10.08

Löttorp

Stavhopp:

4.69

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

04.08

Huddinge

3.45

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

16.06

Halmstad

2.72

Albert Nurmi-01, Malmö AI

19.08

Malmö/S

2.52

Kristian Nilsson-89, Eslövs IF

18.08

Karlshamn

2.45

Algot Hallberg-05, Hässleholms AIS

22.07

Ystad

2.40

 

Eli Karström-01, FK Athlet

09.09

Ystad

2.40

 

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

09.09

Ystad

2.35

Gustav Karlström-05, Åhus FIK

12.08

Villstad

2.32

Ian Dahlkvist-01, Åhus FIK

18.08

Karlshamn

2.24

 

Leo Göransson-05, Klippans FK

29.07

Hässleholm

Längdhopp:

8.10

+0.1

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

08.08

Berlin,GER

7.11

+0.0

Caleb Conable-01, Malmö AI

05.08

Huddinge

6.61

+0.9

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

05.08

Huddinge

6.50

+1.0

Jens Mattisson-85, Vittsjö GIK

08.07

Helsingborg

6.37

+0.4

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

18.08

København,DEN

6.30

+2.0

Samuel Fransson-00, Malmö AI

18.08

Karlshamn

6.14

+0.0

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm

6.04

+2.0

Pontus Quick-97, IFK Lund

06.06

Linköping

5.81

+0.3

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

29.07

Hässleholm

5.78

-1.6

Nils Nilsson Gott-03, Malmö AI

01.09

Linköping

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

8.09

+3.3

Thobias Nilsson Montler-96, Malmö AI

10.06

Stockholm/S

7.29

+5.8

Caleb Conable-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

6.05

+2.7

Erik Ljungberg Bergelin-02, Höörs IS

03.06

Klippan

5.87

+2.2

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

26.08

Lund

Trestegshopp:

15.15

+1.7

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

03.08

Huddinge

14.61

-2.9

Caleb Conable-01, Malmö AI

01.09

Tampere,FIN

14.04

-1.2

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

06.05

Lawrenceville,USA

12.48

+0.7

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

03.08

Huddinge

11.54

+0.1

John Nilsson-94, Ystads IF

09.09

Ystad

11.05

+0.0

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

12.08

Löttorp

10.93

+1.0

Morgan Åkerblom-02, Ystads IF

09.09

Ystad

10.76

-0.4

Jonathan Janzen-03, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm

10.84

-1.8

Victor Oldén-04, FK Athlet

16.09

Eslöv

10.19

-0.6

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

16.09

Eslöv

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

14.15

+3.6

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

06.06

Linköping

11.82

+3.1

Christian Nilsson-89, Eslövs IF

02.06

Olofström

  9.86

+2.1

Hugo Larsson Wilhelmsson-02, Åhus FIK

02.06

Olofström

Kula 7.26 kg:

19.44

Wictor Petersson-98, Malmö AI

20.04

Azusa,USA

17.41

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

08.07

Helsingborg

12.33

Peter Lindgren-84, Ystads IF

22.07

Ystad

11.98

Robin Hägg-90, Eslövs IF

18.08

Karlshamn

11.93

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.06

Malmö/S-K

11.50

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

11.14

Niklas Cederström-89, IFK Lund

06.06

Linköping

10.29

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

06.10

Malmö/S-K

10.18

Anders Lindbladh-80, Ystads IF

22.07

Ystad

10.01

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

28.04

Trelleborg

Diskus 2.0 kg:

63.17

Axel Härstedt-87, Malmö AI

20.06

Malmö/S-K

53.54

Viktor Gardenkrans-95, Malmö AI

02.06

Olofström

48.30

Wictor Petersson-98, Malmö AI

05.08

Huddinge

41.29

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

38.19

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

20.06

Malmö/S-K

37.37

 

Erik Bengtsson-01, Malmö AI

22.05

Malmö/He

31.17

Emil Berggren-96, Eslövs IF

02.06

Olofström

29.71

David Hegardt-73, IFK Lund

26.08

Lund

29.56

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

29.09

Malmö/S-K

29.21

 

Dan Lindahl-60, IFK Lund

06.06

Linköping

Slägga 7.26 kg:

67.72

Ryan McCullogh-89, Malmö AI

17.06

Bottnaryd

44.67

Niklas Cederström-89, IFK Lund

06.06

Linköping

39.18

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

39.16

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

06.06

Malmö/S-K

38.35

Daniel Hägg-87, Eslövs IF

18.08

Karlshamn

29.79

 

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

15.09

Trelleborg

29.01

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

06.06

Malmö/S-K

26.18

Lars Hedner-67, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

24.28

Dan Lindahl-60, IFK Lund

24.08

Lund

23.00

 

Erik Ardengård-92, IF Kronan

26.05

Eslöv

Spjut 800 gram:

64.08

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

12.08

Villstad

60.55

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

29.05

Jönköping

53.39

Axel Härstedt-87, Malmö AI

29.09

Malmö/S-K

48.89

 

Hampus Johansson-93, Klippans FK

28.07

Hässleholm

45.03

Jens Duvander-74, Åhus FIK

23.09

Åhus

44.83

 

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

02.09

Kristianstad

40.54

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

31.05

Malmö/S-K

40.35

Quincy Andersson-95, Malmö AI

02.06

Olofström

39.84

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

06.06

Linköping

39.77

Lars Hedner-67, Malmö AI

05.09

Malmö/S-K

Vikt 15,88 kg:

12.40

 

Jonas Forsberg-70, Heleneholms IF

31.05

Malmö/S-K

11.68

Patrik Petersson-69, Vittsjö GIK

10.08

Löttorp

  6.58

 

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

31.05

Malmö/S-K

  6.35

Daniel Nydensten-77, Malmö AI

18.08

Malmö/S-K


Stafett 4 x 100 meter:

40.60

Malmö AI

26.05

Göteborg/S

 

 

Kasper Kadestål- 99, Austin Hamilton-97,
Sebastian Kadestål-96, Thobias Nilsson Montler-96

 

 

44.10

IFK Lund

06.06

Linköping

 

 

Simon Wennolf-00, Philip Nilsson-95,
Filip Nilsson-92, Jacob Lenz-99

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.06.22

Malmö AI

02.06

Olofström

 

 

?

 

 

2.17.98

Åhus FIK

02.06

Olofström

 

 

?

 

 

2.20.52

Eslövs IF

02.06

Olofström

 

 

?

 

 

2.23.71

FK Athlet

11.08

Löttorp

 

 

Tomas Jeansson-71, Henrik Falknell-74,
Markus Rönnerling-81, Magnus Sövgren-75

 

 

2.34.90

Björnstorps IF

11.08

Löttorp

 

 

Jerry Olsson-57, Max Lundberg-70,
Karl-Johan Nyberg-73, Markus Sollvén-82

 

 

Tiokamp: