Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

11.17

+0.7

Sebastian Kadestål-96, Malmö AI

01.06

Trelleborg

11.33

-3.0

Philip Nilsson-95, IFK Lund

30.05

Kristianstad

11.37

+0.7

Gustav Monien-97, IFK Lund

01.06

Trelleborg

11.54

-0.3

Elias Wennolf-03, IFK Lund

01.06

Borås

11.55

-3.0

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

30.05

Kristianstad

11.64

+0.7

Marcus Andersson-0, Öresund FK

01.06

Trelleborg

11.69

+1.7

Elias Hedner-02, Malmö AI

02.06

Klippan

11.72

-0.8

Nils Nilsson Gott-03, Malmö AI

18.05

Eslöv

11.72

+0.3

Simon Wennolf-00, IFK Lund

01.06

Borås

11.85

-0.8

Andreas Jönsson-02, Malmö AI

18.05

Eslöv

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

11.00

+3.3

Philip Nilsson-95, IFK Lund

01.06

Trelleborg

11.12

+2.3

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

01.06

Trelleborg

12.33

+3.3

Hugo Larsson Wilhelmsson-02, Åhus FIK

01.06

Trelleborg

12.48

+2.8

Erik Johansson-94, Hässleholms AIS

02.06

Klippan

12.54

+3.3

Markus Rönnerling-81, FK Athlet

01.06

Trelleborg

12.77

+2.8

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

02.06

Klippan

200 meter:

22.61

+0.6

Anton Levin-92, Malmö AI

30.05

Kristianstad

23.02

+0.3

Elias Wennolf-03, IFK Lund

02.06

Borås

23.11

+0.0

Edvin Assarsson-04, Eslövs AI

18.05

Eslöv

23.25

+0.3

Felix Ericsson-75, IFK Helsingborg

02.06

Klippan

23.68

+0.0

Erik Erlandsson-04, IFK Lund

18.05

Eslöv

23.78

+0.0

Andreas Jönsson-02, Malmö AI

18.05

Eslöv

23.88

+0.3

Elias Hedner-02, Malmö AI

02.06

Klippan

24.03

+0.0

Nils Nilsson Gott-03, Malmö AI

18.05

Eslöv

24.47

+1.6

Zacharias Parmatow-03, ''malmö AI

01.06

Trelleborg

24.61

+0.0

William Trulsson-06, Malmö AI

18.05

Eslöv

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

21.09

+2.7

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

01.06

Trelleborg

22.59

+2.7

Sebastian Kadestål-96, Malmö AI

01.06

Trelleborg

300 meter:

37.72

Erik Erlandsson-04, IFK Lund

01.06

Trelleborg

37.95

Isak Holgersson-04, IFK Lund

01.06

Trelleborg

38.80

Oliver Fehrlund Persson-05, Ystads IF

01.06

Trelleborg

40.12

Joel Ring-04, IFK Trelleborg

01.06

Trelleborg

46.21

Olle Holmberg-04, IFK Trelleborg

01.06

Trelleborg

47.69

Ludvig Månsson-05, Ystads IF

01.06

Trelleborg

400 meter:

52.05

 

Philip Nilsson-95, IFK Lund

30.05

Kristianstad

54.38

 

Zeth Söderlund-97, Eslövs AI

01.06

Trelleborg

54.53

 

Daniel Lundborg-97, Malmö AI

30.05

Kristianstad

54.62

 

Noah Lacayo-99, Björnstorps IF

01.06

Trelleborg

56.55

Albin Lago-03, Genarps IF

01.06

Trelleborg

800 meter:

2.06.03

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

18.05

Eslöv

2.06.43

 

Daniel Lundborg-97, Malmö AI

30.05

Kristianstad

2.06.84

Albin Lago-03, Genarps IF

04.05

Tårnby,DEN

2.09.05

 

Morgan Åkerblom-02, Ystads IF

04.05

Tårnby,DEN

2.10.33

Zeth Söderlund-97, Eslövs AI

04.05

Tårnby,DEN

2.12.54

 

Fabian Thun-97, IFK Lund

30.05

Kristianstad

2.14.92

 

Michael Hansson-96, IS Göta

27.04

Trelleborg

2.17.36

Oliver Fehrlund Persson-05, Ystads IF

12.05

Hässleholm

2.19.98

Marcus Asker-05, Malmö AI

02.06

Klippan

2.23.62

Morgan Lindstedt-05, Malmö AI

12.05

Hässleholm

800 meter manuell tid:

1.51.2m

Abubakar Abdullahi-99, Malmö AI

21.05

Malmö/He

1.51.6m

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

21.05

Malmö/He

2.01.9m

 

Michael Hansson-96, IS Göta

21.05

Malmö/He

2.02.9m

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

21.05

Malmö/He

2.03.9m

Daniel Lundborg-97, Malmö AI

21.05

Malmö/He

2.04.2m

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

21.05

Malmö/He

2.18.0m

Anton Larsson-02, Malmö AI

21.05

Malmö/He

1000 meter:

 

 

 

 

 

1500 meter:

3.59.05

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

16.05

Bagsværd,DEN

4.13.45

 

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

16.05

Bagsværd,DEN

4.16.48

 

Björn Östenson-93, Malmö AI

30.05

Kristianstad

4.58.29

 

Majid Fatahi-00, IFK Lund

30.05

Kristianstad

5.11.47

 

Jakob Jungner-06, IFK Lund

19.05

Eslöv

5.26.27

 

Gabriel Andersson-06, FK Athlet

19.05

Eslöv

1 eng. mil:

 

 

 

 

 

2000 m:

 

 

 

 

 

3000 meter:

10.01.81

Morgan Åkerblom-02, Ystads IF

05.05

Tårnby,DEN

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

15.47.62

Gernot Ymsén-83, OK Pan Kristianstad

23.05

Höör

16.09.94

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

23.05

Höör

16.19.68

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

30.05

Kristianstad

16.39.88

Tobias Larsson-88, Ystads IF

23.05

Höör

16.42.81

Henrik Nord-73, Ystads IF

23.05

Höör

16.51.09

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

23.05

Höör

16.51.76

Hampus Börjesson-93, Åhus FIK

23.05

Höör

16.57.73

Björn Hellrup-88, OK Pan Kristianstad

23.05

Höör

17.02.34

Andreas Klingenbrant-83, IS Göta

23.05

Höör

17.19.01

Max Lundberg-70, Björnstorps IF

23.05

Höör

10000 meter:

31.56.5m

 

Samuel Russom-91, IS Göta

30.05

Lund

32.34.11

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

01.05

Göteborg/S

32.58.0m

 

Victor Carlsson-90, IF Malmö Löp

30.05

Lund

33.38.4m

 

Johan Gustafsson-87, IS Göta

30.05

Lund

33.47.8m

 

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

30.05

Lund

34.10.6m

 

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

30.05

Lund

34.21.8m

 

Karl Dannestam-80, Björnstorps IF

30.05

Lund

34.31.7m

 

Anton Lindberg-00, IS Göta

30.05

Lund

34.37.3m

 

Erik Fagius-86, Björnstorps IF

30.05

Lund

35.11.3m

 

Ola Cederfeldt-81, IF Malmö Löp

30.05

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.63

+2.6

Anton Levin-92, Malmö AI

30.05

Kristianstad

400 meter häck 91.4 cm:

61.12

 

Jacob Lenz-99, IFK Lund

30.05

Kristianstad

65.26

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

30.05

Kristianstad

2000 m hinder 91.4 cm:

 

 

 

 

3000 m hinder 91.4 cm:

11.08.21

David Arnesson-91, IFK Lund

30.05

Kristianstad

Höjdhopp:

2.01

Samuel Fransson-00, Malmö AI

30.05

Kristianstad

1.98

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

30.05

Kristianstad

1.68

Emil Hansson-+00, Åhus FIK

18.05

Eslöv

1.60

Vilmer Söderberg-04, Ängelholms IF

12.05

Hässleholm

1.60

Ludvig Palmér-05, IFK Helsingborg

25.05

Laholm

1.58

 

Henrik Falknell-74, FK Athlet

01.06

Trelleborg

1.57

 

Anton Rosslin-04, Lomma FIK

19.05

Eslöv

1.50

William Trulsson-06, Malmö AI

19.05

Eslöv

1.50

 

Sebastian Odell-04, IFK Trelleborg

01.06

Trelleborg

1.45

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

02.06

Olofström

Stavhopp:

4.43

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

30.05

Kristianstad

3.80

 

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

19.05

Eslöv

2.80

 

Leo Göransson-05, Klippans FK

18.05

Ljungby

2.70

 

Algot Hallberg-05, Hässleholms AIS

19.05

Eslöv

2.50

Gustav Karlström-05, Åhus FIK

18.05

Skruv

2.33

Vahid Reza Darejati-66, IFK Lund

30.05

Kristianstad

Längdhopp:

6.99

-0.5

Björn Boström-87, IFK Lund

30.05

Kristianstad

5.77

-1.6

Sixten Hjalmarsson-04, IFK Helsingborg

19.05

Eslöv

5.70

+0.5

Samuel Ekelund-03, Eslövs AI

18.05

Eslöv

5.44

+0.3

Victor Oldén-04, FK Athlet

19.05

Eslöv

5.42

+1,7

Oskar Bergh-02, Åhus FIK

02.06

Klippan

5.41

-0.1

Isak Holgersson-04, IFK Lund

19.05

Eslöv

5.39

+0.2

Måns Begström-05, Malmö AI

19.05

Eslöv

5.26

+1.6

Melvin Vala Tefre-05, Malmö AI

02.06

Klippan

5.24

+1.6

Leo Göransson-05, Klippans FK

02.06

Klippan

5.21

+0.6

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

30.05

Kristianstad

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Trestegshopp:

13.80

+0.2

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

30.05

Kristianstad

13.03

+0.9

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

30.05

Kristianstad

10.33

-0.9

Victor Oldén-04, FK Athlet

19.05

Eslöv

10.00

-0.6

Melvin Pai-04, IFK Trelleborg

19.05

Eslöv

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.81

+2.2

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

30.05

Kristianstad

Kula 7.26 kg:

20.70

Wictor Petersson-98, Malmö AI

19.04

Azusa,USA

11.55

Andreas Henriksson-02, Malmö AI

30.05

Kristianstad

11.30

Niklas Cederström-89, IFK Lund

30.05

Kristianstad

10.96

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

19.05

Eslöv

10.46

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

  9.69

Jeff Svedenborn-77, IF Kronan

19.05

Eslöv

  9.66

Johnny Lundberg-82, IF Kronan

19.05

Eslöv

  8.79

Erik Ardengård-92, IF Kronan

19.05

Eslöv

Diskus 2.0 kg:

56.18

Axel Härstedt-87, Malmö AI

09.03

Samorín, SVK

31.24

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

30.05

Kristianstad

27.25

Dan Lindahl-60, IFK Lund

21.05

Malmö/He

26.00

Johnny Lundberg-82, IF Kronan

19.05

Eslöv

23.90

 

Tomas Jeansson-71, FK Athlet

01.06

Trelleborg

23.53

Erik Ardengård-92, IF Kronan

19.05

Eslöv

21.54

 

Henrik Falknell-74, FK Athlet

01.06

Trelleborg

20.65

 

Markus Rönnerling-81, FK Athlet

01.06

Trelleborg

Slägga 7.26 kg:

67.18

Ryan McCollough-89, Malmö AI

30.05

Kristianstad

45.29

Niklas Cederström-89, IFK Lund

30.05

Kristianstad

29.04

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

28.04

Trelleborg

25.03

Erik Ardengård-92, IF Kronan

18.05

Eslöv

20.06

 

Mattias Byström-72, Hässleholms AIS

02.06

Olofström

18.16

Jeff Svedenborn-77, IF Kronan

19.05

Eslöv

Spjut 800 gram:

61.03

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

02.06

Klippan

60.62

 

Jacob Larsson-95, IFK Lund

30.05

Kristianstad

59.90

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

02.06

Klippan

53.41

Axel Härstedt-87, Malmö AI

30.05

Kristianstad

47.35

 

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

19.05

Eslöv

45.32

 

Hampus Johansson-93, Klippans FK

02.06

Klippan

43.14

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

19.05

Eslöv

36.66

Johnny Lundberg-82, IF Kronan

19.05

Eslöv

36.17

 

Albert Nurmi-01, Malmö AI

19.05

Eslöv

33.60

Erik Ardengård-92, IF Kronan

19.05

Eslöv

Vikt 15,88 kg:

 

 

 

 

 


Stafett 4 x 100 meter:

39.62

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

 

Kasper Kadestål-99, Austin Hamilton-97,
Thobias Montler-96, Jean Christian Zirignon-95

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.14.58

Malmö AI

26.05

Stockholm/S

 

 

Anton Sigurdsson-96, Simon Martinsson-01,
Douglas Hellbratt-95, Nick Ekelund
Arenander-89

 

 


Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.06.24

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

 

Zacharias Parmatow-03, Elias Hedner-02,
Nils Nilsson Gott-03, Andreas Jönsson-02

 

 

2.26.97

IFK Lund

19.05

Eslöv

 

 

Kalel Mudingay-06, Bram Persson-07,
Jakob Jungner-06, Simon Danielsson-06

 

 

2.50.84

FK Athlet

19.05

Eslöv

 

 

Lucas Falknell-09, Luka Sövgren-06,
Benjamin Vartia-09, Gabriel Andersson-06

 

 

Tiokamp: