Manl. seniorer:

Dela

100 meter:

10.39

+1.3

Austin Hamilton-97, Malmö AI

18.06

Sollentuna

10.49

+1.0

Thobias Montler-96, Malmö AI

06.06

Skara

10.65

+2.0

Jean.Christian Zirignon-95, Malmö AI

06.06

Skara

10.78

+0.8

Douglas Hellbratt-95, Malmö AI

06.06

Skara

10.79

+1.5

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

09.08

Göteborg/S

10.83

+0.1

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

10.84

+1.2

Amadou Sussoho-95, Malmö AI

06.06

Skara

10.85

+1.6

Philip Nilsson-95, IFK Lund

03.08

Mölndal

10.86

+1.5

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

23.06

Lillehammer,NOR

10.91

+1.5

Raymond Mpanga-99, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

100 meter - medvind eller okänd vindförhållanden:

10.34

+2.2

Austin Hamilton-97, Malmö AI

06.06

Skara

10.76

+2.7

Philip Nilsson-95, IFK Lund

08.06

Hvidovre,DEN

10.76

+3.3

Omar Chaaban-00, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

200 meter:

21.07

+0.2

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

09.08

Bydgoszcz,POL

21.13

+1.8

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

03.07

Karlstad

21.30

+1.3

Douglas Hellbratt-95, Malmö AI

09.06

Sollentuna

21.60

+1.5

Jacob Ewertzh-92, Malmö AI

17.08

Uppsala

21.93

-1.7

Nick Ekelund Arenander-89, Malmö AI

28.07

Esbjerg,DEN

22.13

-1.6

Caleb Conable-01, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

22.17

+1.5

Filip Nilsson-92, IFK Lund

17.08

Uppsala

22.27

-0.8

Amadou Sussoho-95, Malmö AI

16.06

Huddinge

22.46

+1.4

Markus Ögren-98, Malmö AI

09.06

Sollentuna

22.51

-1.6

Elias Wennolf-03, IFK Lund

30.06

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända vindförhållanden:

20.96

+2.2

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

25.08

Stockholm/S

300 meter:

33.83

Kasper Kadestål-99, Malmö AI

04.06

Lambertseter,NOR

37.46

Erik Erlandsson-04, IFK Lund

10.08

Trollhättan

37.58

Isak Holgersson-04, IFK Lund

10.08

Trollhättan

38.40

William Lindqvist-06, Hässleholms AIS

27.07

Hässleholm

38.47

Oliver Fehrlund Persson-05, Ystads IF

30.06

Göteborg/U

39.36

Jeroen Persson-05, IFK Lund

24.08

Kungsbacka

39.53

 

Luke Brickhill-04, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

39.61

Melvin Vala Tefre-05, Malmö AI

27.07

Hässleholm

40.12

Joel Ring-04, IFK Trelleborg

01.06

Trelleborg

40.30

Morgan Lindstedt-05, Malmö AI

08.09

Kalmar

400 meter:

47.27

Nick Ekelund Arenander-89, Malmö AI

24.08

Stockholm/S

47.34

 

Anton Sigurdsson-96, Malmö AI

31.08

Karlstad

49.07

Filip Nilsson-92, IFK Lund

31.08

Karlstad

49.22

 

Douglas Hellbratt-95, Malmö AI

04.08

Västerås

49.86

 

Simon Martinsson-01, Malmö AI

18.06

Sollentuna

50.75

 

Markus Ögren-98, Malmö AI

18.06

Sollentuna

51.37

 

Jakob Zäll-01, Ängelholms IF

29.06

Göteborg/U

51.51

Adam Landén-02, IFK Helsingborg

15.06

Huddinge

51.63

Adrian Mehic-94, Heleneholms IF

20.07

København,DEN

51.93

 

Albert Nurmi-01, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

800 meter:

1.49.40

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

01.09

Karlstad

1.51.21

Abubakar Abdullahi-99, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

1.52.40

Warsame Doley-98, Malmö AI

31.08

Karlstad

1.58.43

Elliott Anderstedt-01, Höörs IS

22.08

Malmö/He

1.58.72

Adrian Mehic-94, Heleneholms IF

18.06

Sollentuna

1.59.92

 

Michael Hansson-96, IS Göta

15.07

Varberg

1.59.99

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

16.05

Halmstad

2.02.87

 

Daniel Lundborg-97, Malmö AI

03.07

Karlstad

2.03.57

 

Robin Sterner-91, Malmö AI

05.07

Helsingborg

2.03.72

 

Jakob Zäll-01, Ängelholms IF

15.07

Varberg

800 meter manuell tid:

1.51.2m

Abubakar Abdullahi-99, Malmö AI

21.05

Malmö/He

1.51.9m

Warsame Doley-98, Malmö AI

27.06

Frederiksberg,DEN

1.53.9m

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

27.06

Frederiksberg,DEN

2.02.9m

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

21.05

Malmö/He

2.03.1m

 

Hassan Jirrabey-93, Malmö AI

03.07

Karlstad

1000 meter:

2.44.09

 

Michael Hansson-96, IS Göta

16.06

Halmstad

2.50.5m

 

Anton Lindberg-00, IS Göta

26.09

Helsingborg

2.58.9m

 

Ahmed Hamid-86, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.01.2m

 

Daniel Ekholm-81, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.03.5m

 

Marcus Lindblad-84, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.03.7m

 

Thomas Novin-81, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.03.9m

 

Kalle Lindgren-01, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.05.6m

 

Andreas Tjellander-79, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.06.1m

 

Filip Carlsson-03, IS Göta

26.09

Helsingborg

3.09.9m

 

Filip Malmros-05, IS Göta

26.09

Helsingborg

1500 meter:

3.43.63

Abubakar Abdullahi-99, Malmö AI

31.08

Karlstad

3.50.19

Ali Laaroubi-94, Malmö AI

16.08

Göteborg/S

3.51.22

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

03.08

Ninove,BEL

3.52.30

Staffan Ek-91, Malmö AI

20.07

Rehde,GER

3.59.05

 

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

16.05

Bagsværd,DEN

4.04.59

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

16.08

Göteborg/S

4.06.87

 

Björn Östenson-93, Malmö AI

16.08

Göteborg/S

4.07.1m

 

Samuel Russom-91, IS Göta

01.08

Helsingborg

4.11.89

 

Marc Lövgren Karlsson-74, Heleneholms IF

06.07

Helsingborg

4.12.0m

 

Johan Gustafsson-87, IS Göta

01.08

Helsingborg

1 eng. mil:

5.25.4m

 

Anders Holm-82, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

5.40.3m

 

Simon Strand-94, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

5.48.9m

 

Axel Billström-90, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.01.7m

 

Daniel Ekvall-94, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.08.8m

 

Jörgen Holmqvist-66, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.26.2m

 

Lars-Erik Skans-67, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.31.3m

 

Lionel Rieloff-58, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

6.37.3m

 

Pontus Kastberg-77, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

7.06.8m

 

Greger Ahnlund-39, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

8.08.3m

 

Erik Månsson-68, Heleneholms IF

27.05

Malmö/He

2000 m:

6.02.0m

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

05.09

Lund

6.15.3m

Axel Smith-86, Björnstorps IF

05.09

Lund

6.21.7m

Karl Dannestam-80, Björnstorps IF

05.09

Lund

6.34.62

Sander Petri Bere-05, Genarps IF

08.09

Kalmar

6.38.34

Marcus Asker-05, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

6.38.7m

Malte Friberg-04, Björnstorps IF

19.06

Ystad

6.42.7m

Andreas Cederström-84, Björnstorps IF

05.09

Lund

6.47.4m

Björn Lundberg-82, Björnstorps IF

05.09

Lund

7.00.6m

Truls Andersson-05, IS Göta

19.06

Ystad

7.13.8m

Erik Olsson-04, Björnstorps IF

05.09

Lund

3000 meter:

8.31.55

Staffan Ek-91, Malmö AI

16.08

Göteborg/S

8.54.1m

 

Samuel Russom-91, IS Göta

19.06

Ystad

9.07.6m

Gernot Ymsén-83, OK Pan Kristianstad

19.06

Ystad

9.08.2m

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

19.06

Ystad

9.15.3m

Daniel Ekholm-81, IS Göta

19.06

Ystad

9.18.7m

Henrik Nord-73, Ystads IF

19.06

Ystad

9.24.2m

Michael Nordahl-01, Ystads IF

19.06

Ystad

9.29.4m

Anton Lindberg-00, IS Göta

19.06

Ystad

9.41.77

Agust Kronkvist-03, Ängelholms IF

30.06

Göteborg/U

9.43.3m

Hampus Börjesson-93, Åhus FIK

19.06

Ystad

2 eng. mil:

 

 

 

 

5000 meter:

15.04.16

 

Björn Östenson-93, Malmö AI

03.08

Ninove,BEL

15.05.2m

 

Samuel Russom-91, IS Göta

12.08

Höganäs

15.07.17

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

15.42.49

 

Johan Gustafsson-87, IS Göta

05.07

Helsingborg

15.47.62

Gernot Ymsén-83, OK Pan Kristianstad

23.05

Höör

15.55.05

 

Daniel Ekholm-81, IS Göta

05.07

Helsingborg

16.09.94

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

23.05

Höör

16.39.88

Tobias Larsson-88, Ystads IF

23.05

Höör

16.42.81

Henrik Nord-73, Ystads IF

23.05

Höör

16.51.09

 

Michael Nordahl-01, Ystads IF

23.05

Höör

10000 meter:

31.25.54

 

Björn Östenson-93, Malmö AI

30.08

Karlstad

31.56.5m

 

Samuel Russom-91, IS Göta

30.05

Lund

32.34.11

 

Olle Meijer-98, Malmö AI

01.05

Göteborg/S

32.58.0m

 

Victor Carlsson-90, IF Malmö Löp

30.05

Lund

33.38.4m

 

Johan Gustafsson-87, IS Göta

30.05

Lund

33.47.8m

 

Henrik Orre-76, Björnstorps IF

30.05

Lund

34.10.6m

 

Markus Sollvén-82, Björnstorps IF

30.05

Lund

34.21.8m

 

Karl Dannestam-80, Björnstorps IF

30.05

Lund

34.31.7m

 

Anton Lindberg-00, IS Göta

30.05

Lund

34.37.3m

 

Erik Fagius-86, Björnstorps IF

30.05

Lund

1 timmes löpning:

 

 

 

 

 

110 meter häck 106.7 cm:

13.81

+0.5

Max Hrelja-98, Malmö AI

01.06

Oordegem,BEL

14.12

-2.3

Anton Levin-92, Malmö AI

31.08

Karlstad

14.31

+0.5

Joel Bengtsson-99, IFK Helsingborg

01.06

Oordegem,BEL

16.27

-0.1

Jacob Lenz-99, IFK Lund

27.07

Hässleholm

17.20

-0.1

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

27.07

Hässleholm

19.18

-4.0

Max Rosquist Larsson-01, Malmö AI

17.08

Falkenberg

20.96

-2.5

Nils Lennartsson-02, Åhus FIK

30.05

Ljungby

110 meter häck 106.7 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

13.94

+3.0

Anton Levin-92, Malmö AI

17.08

Uppsala

400 meter häck 91.4 cm:

53.42

 

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

61.12

 

Jacob Lenz-99, IFK Lund

30.05

Kristianstad

63.80

 

Jonas Boijertz-74, Malmö AI

27.07

Hässleholm

64.86

 

Hugo Larsson Wilhelmsson-02, Åhus FIK

17.08

Ljungby

65.26

Max Rosquist-Larsson-01, Malmö AI

30.05

Kristianstad

66.14

Hampus Forsberg-89, Malmö AI

17.08

Falkenberg

78.57

 

Mats Berglund-62, Andrarums IF

27.07

Hässleholm

2000 m hinder 91.4 cm:

6.51.35

Biniam Habtom-01, Åhus FIK

09.08

Göteborg/S

6.56.23

Morgan Åkerblom-02, Ystads IF

11.07

Kristianstad

3000 m hinder 91.4 cm:

11.08.21

David Arnesson-91, IFK Lund

30.05

Kristianstad

11.55.34

 

Hampus Persson-86, Hässleholms AIS

26.07

Hässleholm

12.19.02

 

Mats Berglund-02, Andrarums IF

11.07

Kristianstad

12.31.11

 

Erik Månsson-71, Åhus FIK

11.07

Kristianstad

14.02.40

 

Pontus Nilsson-72, Åhus FIK

17.08

Ljungby

Höjdhopp:

2.01

Samuel Fransson-00, Malmö AI

30.05

Kristianstad

1.98

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

30.05

Kristianstad

1.88

 

Adam Svensson-03, Malmö AI

27.07

Hässleholm

1.71

Emil Hansson-+00, Åhus FIK

06.07

Helsingborg

1.68

William Trulsson-06, Malmö AI

08.09

Kalmar

1.68

Ludvig Palmér-05, IFK Helsingborg

15.09

Ängelholm

1.67

 

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

25.08

Täby

1.66

 

Gustav Nylander-04, Malmö AI

06.06

Helsingborg

1.62

 

Henrik Falknell-74, FK Athlet

25.06

Simrishamn

1.60

Melvin Vala Tefre-05, Malmö AI

05.07

Helsingborg

1.60

Vilmer Söderberg-04, Ängelholms IF

12.05

Hässleholm

1.60

 

Nils Lennartsson-02, Åhus FIK

10.09

Kristianstad

Stavhopp:

4.90

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

30.06

Göteborg/U

3.80

 

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

19.05

Eslöv

3.80

 

- " -

15.06

Karlskrona

3.20

Gustav Karlström-05, Åhus FIK

08.09

Kalmar

3.15

 

Leo Göransson-05, Klippans FK

08.09

Kalmar

3.00

André Paulsson-99, IFK Lund

17.08

Falkenberg

2.73

 

Algot Hallberg-05, Hässleholms AIS

11.07

Kristianstad

2.73

- " -

28.07

Hässleholm

2.70

 

Henrik Falknell-74, FK Athlet

21.07

Ystad

2.34

Magnus Jiwestam-70, Åhus FIK

17.09

Kristianstad

2.33

Vahid Reza Darejati-66, IFK Lund

30.05

Kristianstad

Längdhopp:

8.22

+1.8

Thobias Montler-96, Malmö AI

30.05

Stockholm/S

6.99

-0.5

Björn Boström-87, IFK Lund

30.05

Kristianstad

6.71

+0.0

Caleb Conable-01, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

6.21

+0.0

Samuel Ekelund-03, Eslövs AI

06.07

Helsingborg

5.88

+1.4

Nils Lennartsson-02, Åhus FIK

11.07

Kristianstad

5.80

+1.6

Johan Schön-79, FK Athlet

21.07

Ystad

5.77

-1.6

Sixten Hjalmarsson-04, IFK Helsingborg

19.05

Eslöv

5.75

+1.1

Isak Holgersson-04, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

5.74

-1.6

Nils Nilsson Gott-03, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

5.68

+1.7

Zacharias Parmatow-03, Malmö AI

15.06

Vellinge

Längdhopp -medvind eller okända vindförhållanden:

8.44

+2.4

Thobias Montler-96, Malmö AI

23.05

Torremolinas,ESP

6.80

+4.1

Caleb Conable-01, Malmö AI

07.07

Helsingborg

6.39

+3.3

Samuel Ekelund-03, Eslövs AI

06.07

Helsingborg

5.89

+4.3

Joseph Lindvall-04, Malmö AI

05.07

Helsingborg

5.81

+3.3

Birk van de Boel-03, Malmö AI

06.07

Helsingborg

5.80

+2.6

Sixten Hjalmarsson-04, IFK Helsingborg

06.06

Helsingborg

Trestegshopp:

15.14

+0.9

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

09.08

Göteborg/S

13.47

+0.5

Caleb Conable-01, Malmö AI

11.08

Göteborg/S

13.03

+0.9

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

30.05

Kristianstad

12.09

+0.3

Nils Nilsson Gott-03, Malmö AI

18.08

Uppsala

10.98

-3.0

Melvin Pai-04, IFK Trelleborg

06.07

Helsingborg

10.58

+1.9

Nils Lennartsson-02, Åhus FIK

30.05

Ljungby

10.33

-0.9

Victor Oldén-04, FK Athlet

19.05

Eslöv

10.18

+0.0

Filip Nilsson-03, Ystads IF

15.09

Ystad

10.05

+0.2

Melvin Vala Tefre-05, Malmö AI

27.07

Hässleholm

  9.80

+0.0

Kalle Svenby-05, Ystads IF

15.09

Ystad

Trestegshopp ­ medvind eller okända vindförhållanden:

13.27

+3.6

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

17.08

Falkenberg

12.26

 

Simon Martinsson-99, Lomma FIK

27.07

Hässleholm

11.40

 

Victor Oldén-04, FK Athlet

27.07

Hässleholm

11.02

+3.7

Nils Lennartsson-02, Åhus FIK

30.05

Ljungby

Kula 7.26 kg:

20.70

Wictor Petersson-98, Malmö AI

19.04

Azusa,USA

11.72

Halldór Larússon-83, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

11.60

 

Peter Lindgren-84, Ystads IF

21.07

Ystad

11.55

Andreas Henriksson-02, Malmö AI

30.05

Kristianstad

11.30

Niklas Cederström-89, IFK Lund

30.05

Kristianstad

10.96

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

19.05

Eslöv

10.89

 

Emil Jönsson-96, IFK Lund

17.08

Falkenberg

10.46

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

10.45

 

Peter Rosenlöf-64, Hörby AIF

28.09

Malmö/S-K

10.27

Johnny Lundberg-82, IF Kronan

07.07

Helsingborg

Diskus 2.0 kg:

62.01

Axel Härstedt-87, Malmö AI

03.07

Malmö/S-K

49.65

Wictor Petersson-98, Malmö AI

17.08

Falkenberg

34.17

Halldór Larússon-83, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

31.89

Johnny Lundberg-82, IF Kronan

21.09

Landskrona

31.24

Jonathan Hallinder-84, IFK Lund

30.05

Kristianstad

30.51

 

Björn Lundin-82, IFK Helsingborg

31.08

Helsingborg

30.27

 

Asmer Mohamed-96, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

29.03

Dan Lindahl-60, IFK Lund

16.06

Halmstad

27.76

 

Erik Lindberg-02, Åhus FIK

30.05

Ljungby

27.57

 

Alexander Stepanovic-78, IFK Helsingborg

31.08

Helsingborg

Slägga 7.26 kg:

67.18

Ryan McCollough-89, Malmö AI

30.05

Kristianstad

45.29

Niklas Cederström-89, IFK Lund

30.05

Kristianstad

42.61

 

Staffan Jönsson-81, Malmö AI

17.08

Falkenberg

39.29

Halldór Larússon-83, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

38.23

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

15.09

Ängelholm

29.04

Lars Andersson-96, IFK Trelleborg

28.04

Trelleborg

28.68

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

26.06

Malmö/S-K

27.03

 

Mikael Wennolf-71, IFK Lund

17.08

Falkenberg

26.20

Erik Ardengård-92, IF Kronan

21.09

Landskrona

25.73

Dan Lindahl-60, IFK Lund

15.09

Ängelholm

Spjut 800 gram:

66.32

 

Jacob Larsson-95, IFK Lund

27.07

Hässleholm

63.53

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

21.07

Ystad

61.03

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

02.06

Klippan

58.58

Max Andersson-03, Eslövs AI

28.08

Eslöv

53.41

Axel Härstedt-87, Malmö AI

30.05

Kristianstad

47.35

 

Hampus Nordstedt Kjell-00, Klippans FK

19.05

Eslöv

45.32

 

Hampus Johansson-93, Klippans FK

02.06

Klippan

44.69

Halldór Larússon-83, Åhus FIK

07.09

Kristianstad

43.82

Anders Gunnarsson-68, Lomma FIK

27.07

Hässleholm

43.75

 

Robert Wärff-70, Malmö AI

23.06

Tingstäde

Vikt 15,88 kg:

8.08

 

Mattias Ekborg-77, Höörs IS

07.09

Malmö/S-K

6.42

 

Dennis Due-73, IS Göta

06.06

Malmö/S-K


Stafett 4 x 100 meter:

39.62

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

 

Kasper Kadestål-99, Austin Hamilton-97,
Thobias Montler-96, Jean Christian Zirignon-95

 

 

48.61

Åhus FIK

17.08

Ljungby

 

 

Erik Lindberg-02, Hugo Larsson
Wilhelmsson-02, Truls Månsson-02,
Ian Dahlqvist-01

 

 

Stafett 4 x 200 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 3 x 400 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 400 meter:

3.14.58

Malmö AI

26.05

Stockholm/S

 

 

Anton Sigurdsson-96, Simon Martinsson-01,
Douglas Hellbratt-95, Nick Ekelund
Arenander-89

 

 


Stafett 4 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 4 x 1.500 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.06.24

Malmö AI

25.05

Stockholm/S

 

 

Zacharias Parmatow-03, Elias Hedner-02,
Nils Nilsson Gott-03, Andreas Jönsson-02

 

 

2.26.97

IFK Lund

19.05

Eslöv

 

 

Kalel Mudingay-06, Bram Persson-07,
Jakob Jungner-06, Simon Danielsson-06

 

 

2.50.84

FK Athlet

19.05

Eslöv

 

 

Lucas Falknell-09, Luka Sövgren-06,
Benjamin Vartia-09, Gabriel Andersson-06

 

 

Tiokamp: