P 16 - 17 år:

100 meter:

10.49

+1.5

Per Strandquist-87, Malmö AI

06.08

Karlstad

11.29

+1.6

Vuk Djekic-88, Malmö AI

17.09

Gävle

11.45

+1.9

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

19.06

Vellinge

11.54

+1.9

Daniel Olsson-87, Klippans FK

19.06

Vellinge

11.56

+0.0

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

11.07

Helsingborg

11.77

+0.4

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

16.05

Eslöv

11.78

+1.9

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

19.06

Vellinge

11.87

-1.1

Johan Delgård-87, IFK Helsingborg

13.08

Falun

11.94

+1.2

Patrik Mattsson-87, IK Finish

08.08

Simrishamn

12.02

+1.1

Robin Persson-87, IK Finish

12.09

Vellinge

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

10.48

+2.6

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.09

Gävle

11.28

+4.1

Vuk Djekic-88, Malmö AI

13.08

Falun

11.31

+2.6

Daniel Olsson-87, Klippans FK

18.09

Gävle

11.33

+3.95

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

18.09

Jönköping

11.48

Daniel Olsson-87, Klippans FK

11.09

Rønne,DEN

11.49

+4.1

Johan Delgård-87, IFK Helsingborg

13.08

Falun

11.75

+2.6

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

17.09

Gävle

200 meter:

21.51

+0.0

Per Strandquist-87, Malmö AI

29.06

Växjö

22.78

+0.9

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

24.07

Hässleholm

23.19

+0.3

Daniel Olsson-87, Klippans FK

21.08

Vellinge

23.41

+0.9

Johan Delgård-87, IFK Helsingborg

24.07

Hässleholm

24.02

-0.6

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

04.07

Göteborg/U

24.02

+1.20

Marko Drazic-87, Malmö AI

21.08

Västerås

24.09

+0.9

Robin Andersson-88, KFUM Kristianstad

24.07

Hässleholm

24.50

+0.2

Patrik Mattsson-87, IK Finish

04.07

Göteborg/U

24.63

+0.7

Martin Brodelius-88, Malmö AI

10.07

Helsingborg

24.97

-2.4

Peter Brandin-87, IFK Helsingborg

20.06

Vellinge

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

         

400 meter:

48.99

Adam Sewall-87, Malmö AI

19.09

Gävle

49.57

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

31.07

Ängelholm

52.01

Daniel Olsson-87, Klippans FK

19.09

Gävle

52.20

Patrik Åkesson-88, Malmö AI

22.05

Malmö/S

52.66

Robin Andersson-88, KFUM Kristianstad

19.09

Gävle

53.03

Johan Delgård-87, IFK Helsingborg

16.05

Eslöv

53.65

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

54.19

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

21.08

Vellinge

54.65

Alexander Widding-Persson-87, Malmö AI

31.07

Ängelholm

55.79

Martin Lindqvist-88, IFK Lund

16.05

Eslöv

56.19

Martin Nilsson-88, Ystads IF

14.08

Malmö/He

800 meter:

1.54.38

 

Adam Sewall-87, Malmö AI

02.08

Malmö/S

1.58.25

 

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

02.08

Malmö/S

2.00.90

 

Johan Delgård-87, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

2.03.25

 

Alexander Widding-Persson-87, Malmö AI

02.08

Malmö/S

2.04.12

Hjalmar Hallberg-88, Vittsjö GIK

18.09

Jönköping

2.05.23

 

Patrik Åkesson-88, Malmö AI

31.05

Värnamo

2.06.08

 

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

24.07

Hässleholm

2.06.37

 

Martin Lindqvist-88, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

2.07.25

 

Johannes Mauritzon-88, IFK Helsingborg

24.07

Hässleholm

2.10.32

 

Sebastian Cole-88, Björnstorps IF

02.07

Göteborg/U

1500 meter:

4.08.72

 

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

17.09

Gävle

4.19.90

 

Martin Lindqvist-88, IFK Lund

03.07

Göteborg/U

4.29.80

 

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

31.05

Trelleborg

4.32.19

 

Sebastian Cole-88, Björnstorps IF

31.05

Trelleborg

4.43.45

 

Fredrik Hällefors-87, Hässleholms AIS

22.05

Malmö/S

4.51.83

 

Simon Didner-88, Heleneholms IF

22.05

Malmö/S

5.13.46

 

Andreas Hugosson-88, Hässleholms AIS

22.05

Malmö/S

5.41.07

 

Bilal Nemer-88, Malmö AI

22.05

Malmö/S

3000 meter:

9.50.51

 

Sebastian Cole-88, Björnstorps IF

05.06

Lund

10.50.03

 

Fredrik Hällefors-87, Hässleholms AIS

12.06

Trelleborg

110 meter häck 91.4 cm:

13.93

+1.3

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.09

Gävle

14.59

-1.3

Vuk Djekic-88, Malmö AI

14.08

Falun

14.59

-0.1

- " -

05.09

Göteborg/U

20.40 §

-1.9

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

17.15

Axel Håkansson-88, Ystads IF

11.09

Rønne,DEN

300 meter häck 84.0 cm:

41.78

Marko Drazic-87, Malmö AI

19.06

Vellinge

46.52

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

19.06

Vellinge

2000 m hinder 91.4 cm:

6.41.49

 

Saibou Kebbeh-88, Malmö AI

21.08

Västerås

6.43.83

 

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

14.08

Falun

7.47.63

 

Fredrik Hällefors-87, Hässleholms AIS

25.07

Hässleholm

8.18.58

 

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

13.06

Trelleborg

Höjdhopp:

1.90

Conrad Öster-88, S. Sandby IF

18.09

Gävle

1.89

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

13.08

Falun

1.81

 

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

13.08

Falun

1.75

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

13.06

Trelleborg

1.71

 

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

25.07

Hässleholm

1.65

 

Esad Rocoui-88, Malmö AI

22.05

Malmö/S

1.61

 

Oskar Gydell-88, Hässleholms AIS

11.09

Vellinge

1.50

 

Andreas Blom-88, Eslövs AI

16.05

Eslöv

Stavhopp:

4.51

 

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

04.09

Göteborg/U

4.46

 

Marko Drazic-87, Malmö AI

04.09

Göteborg/U

3.85

 

Milos Drazic-88, Malmö AI

04.09

Lund

3.75

 

Jovan Drazic-88, Malmö AI

04.09

Lund

3.62

 

Markus Hammarsten-88, IK Finish

18.09

Gävle

3.52

 

Tobias Bengtsson-87, Malmö AI

14.09

Malmö/S

3.42

 

Olof Fellnäs-88, Malmö AI

20.06

Vellinge

3.30

 

Andreas Axelsson-87, IFK Lund

12.09

Vellinge

2.75

 

Sebastian Holmberg-87, IFK Lund

04.09

Lund

Längdhopp:

6.98

+1.6

Per Strandquist-87, Malmö AI

18.09

Gävle

6.94

-0.3

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

02.07

Göteborg/U

6.69

+1.8

Vuk Djekic-88, Malmö AI

15.08

Falun

5.86

+0.0

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

15.08

Falun

5.81

+0.0

Björn Bogren-87, IFK Lund

05.09

Lund

5.71

+1.1

Kalle Lindén-87, Hässleholms AIS

11.09

Vellinge

5.69

+1.1

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

06.06

Klippan

5.68

+0.60

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

5.65

+1.5

Patrik Mattsson-87, IK Finish

11.09

Vellinge

5.64

+0.6

Axel Håkansson-88, Ystads IF

08.08

Simrishamn

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.10

+2.9

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

11.09

Rønne,DEN

5.95

+2.1

Conrad Öster-88, S. Sandby IF

25.07

Hässleholm

5.79

+2.5

Robin Persson-87, IK Finish

18.09

Gävle

5.76

+3.44

Dominic Sandner-88, IFK Trelleborg

20.05

Norrköping

5.65

+2.08

Markus Hammarsten-88, IK Finish

23.05

Malmö/S

Trestegshopp:

14.70

+1.8

Mikael Lilja-87, Heleneholms IF

04.07

Göteborg/U

13.69

+1.5

Mikael Persson-87, Heleneholms IF

14.08

Falun

12.45

-0.2

Conrad Öster-88, S. Sandby IF

14.08

Boränge

12.25

+1.96

Johan Delgård-87, IFK Helsingborg

20.05

Malmö/S

11.65

+1.74

Mattias Green, IFK Trelleborg

21.08

Karlshamn

11.36

+0.5

Patrik Mattsson-87, IK Finish

17.09

Gävle

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

Kula 5.0 kg:

17.65

 

Axel Härstedt-87, IK Finish

05.09

Göteborg/U

14.64

 

Jens Wesemann-87, Heleneholms IF

15.08

Falun

13.91

 

Axel Håkansson-88, Ystads IF

24.07

Hässleholm

12.87

 

Martin Brodelius-88, Malmö AI

31.07

Ängelholm

12.68

 

Jonas Areheim-88, Malmö AI

22.05

Malmö/S

12.18

 

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

9.06

 

Oskar Gydell-87, Hässleholms AIS

24.07

Hässleholm

8.73 §

 

Gustav Blücher-87, Ängelholms IF

01.08

Ängelholm

7.97 §

 

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

6.83

 

Andreas Hugosson-88, Hässleholms AIS

09.05

Hässleholm

Diskus 1.5 kg:

51.05

 

Axel Härstedt-87, IK Finish

13.08

Falun

43.70

 

Jens Wesemann-87, Heleneholms IF

03.10

Malmö/S-K

37.89

 

Axel Håkansson-88, Ystads IF

25.07

Hässleholm

26.77 §

 

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

27.09

Eslöv

26.48 §

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

20.05

Mariestad

22.94 §

 

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

14.92 §

 

Andreas Blom-88, Eslövs AI

26.09

Eslöv

Slägga 5.0 kg:

47.55

 

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

11.09

Rønne,DEN

37.38

 

Axel Härstedt-87, IK Finish

19.09

Gävle

32.90

 

Marko Drazic-87, Malmö AI

21.08

Västerås

26.24 §

 

Jens Wesemann-87, Heleneholms IF

03.10

Malmö/S-K

20.58 §

 

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

26.09

Trelleborg

15.74

 

Andreas Blom-88, Eslövs AI

16.05

Eslöv

Spjut 700 gram:

60.57

 

Alexander Ottosson-87, Klippans FK

01.08

Ängelholm

58.17

 

Axel Håkansson-88, Ystads IF

06.06

Klippan

56.92

 

Axel Härstedt-87, IK Finish

19.09

Gävle

41.90

 

Fredrik Malmberg-87, Malmö AI

19.09

Gävle

36.92

 

Mattias Green-88, IFK Trelleborg

17.08

Trelleborg

36.51 §

 

Jens Wesemann-87, Heleneholms IF

03.10

Malmö/S-K

35.43

 

Daniel Hägg-87, Eslövs AI

16.05

Eslöv

32.81

 

Viktor Malm-88, IFK Trelleborg

17.08

Trelleborg

31.37

 

Andreas Blom-88, Eslövs AI

14.08

Falun

23.33

 

Marcus Freij-88, IF KronanI

25.09

Landskrona

Stafett 4 x 100 meter:

43.38

Malmö AI

13.06

Stockholm/S

    (Martin Brodelius-88, Vuk Djekic-88,
Marko Drazic-87, Per Strandquist-87)
   

Stafett 3 x 800 meter:

5.57.15

Malmö AI

13.06

Stockholm/S

    (Patrik Åkesson-88, Saibou Kebbeh-88,
Adam Sewall-87)
   

Stafett 1.000 meter:

2.00.17

Malmö AI

12.06

Stockholm/S

    (Vuk Djekic-88, Marko Drazic-87,
Saibou Kebbeh-88, Adam Sewall-87)