P 16 - 17 år:

100 meter:

11.31

+1.9

Marcus Kristiansson-90, IFK Lund

30.07

Hässleholm

11.36

+1.9

Niklas Olsson-89, IK Pallas

30.07

Hässleholm

11.40

+1.3

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

04.08

Nyköping

11.48

+0.5

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

27.08

Ängelholm

11.57

+1.9

Joacim Bosson-90, Klippans FK

30.07

Hässleholm

11.65

+1.9

Douglas Hörberg-89, IFK Helsingborg

30.07

Hässleholm

11.66

-0.20

Ralph Johansson-89, IFK Lund

02.09

Lund

11.73

+0.7

Theo Söderberg-89, IK Finish

06.06

Malmö/He

11.75

-1.3

Jonas Nilsson-89, IK Finish

02.07

Helsingborg

11.88

-0.3

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

15.09

Stockholm/S

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.39

+4.4

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

11.44

+4.4

Joacim Bosson-90, Klippans FK

04.06

Klippan

11.49

+2.7

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

04.06

Klippan

11.53

+3.6

Douglas Hörberg-89, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

11.65

+4.4

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

11.66

+2.8

Daniel Rosengren-90, Klippans FK

04.06

Klippan

11.73

+2.8

Fredric Linansky-89, Klippans FK

04.06

Klippan

11.78

+4.4

Alexander Persson-89, Klippans FK

04.06

Klippan

200 meter:

23.05

-1.1

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

23.09

+1.0

Niklas Olsson-89, IK Pallas

26.08

Ängelholm

23.23

+1.7

Alexander Persson-89, Klippans FK

09.07

Göteborg/U

23.31

+1.5

Marcus Kristiansson-90, IFK Lund

09.07

Göteborg/U

23.47

-0.2

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

26.08

Ängelholm

23.63

-1.3

Joacim Bosson-90, Klippans FK

29.07

Hässleholm

23.64

-0.6

Douglas Hörberg-89, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

24.01

-1.4

Jonas Nilsson-89, IK Finish

17.06

Vellinge

24.02

+0.4

Fredric Linansky-89, Klippans FK

09.07

Göteborg/U

24.08

-1.8

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

29.07

Hässleholm

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

23.20

+4.1

Alexander Persson-89, Klippans FK

04.06

Klippan

23.22

+3.79

Joacim Bosson-90, Klippans FK

25.05

Trelleborg

23.80

+4.1

Fredric Linansky-89, Klippans FK

04.06

Klippan

300 meter:

36.40

Alexander Persson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

37.56

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

39.59

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

23.09

Eslöv

40.11

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.09

Eslöv

42.07

Daniel Möller-90, Åhus FIK

23.09

Eslöv

42.95

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

23.09

Eslöv

43.55

Kennie Pettersson-89, Klippasn FK

23.09

Eslöv

400 meter:

50.84

Dennis Karanda-89, Malmö AI

17.09

Stockholm/S

51.00

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

25.06

Värnamo

51.44

Alexander Persson-89, Klippans FK

28.05

Sollentuna

51.86

Joacim Bosson-90, Klippans FK

20.08

Karlskrona

52.69

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

30.07

Hässleholm

53.26

Fredric Linansky-89, Klippans FK

08.07

Göteborg/U

53.30

Adam Sjöberg-90, Malmö AI

22.07

Halmstad

53.41

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

16.09

Stockholm/S

53.52

Jakob Lindqvist-89, IFK Lund

30.07

Hässleholm

54.25

Dennis Brodelis-89, S. Sandby IF

08.07

Göteborg/U

800 meter:

1.55.91

Alexander Persson-89, Klippans FK

26.08

Espoo,FIN

1.57.40

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

07.07

Göteborg/U

1.58.61

Håkan Runvik-89, IFK Lund

17.09

Stockholm/S

2.03.16

Martin Nilsson-89, Malmö AI

05.08

Nyköping

2.03.55

Dennis Brodelis-89, S. Sandby IF

07.07

Göteborg/U

2.06.05

Anders Pettersson-89, Klippans FK

27.08

Ängelholm

2.06.24

Jakob Lindqvist-89, IFK Lund

23.07

Halmstad

2.07.55

Adam Sjöberg-90, Malmö AI

23.07

Halmstad

2.08.56

Joakim Husberg-90, IS Göta

29.07

Hässleholm

2.10.70

Johan Nilsson Rosenqvist-90, Ryssbergets IK

18.06

Karlshamn

1000 meter:

2.37.18

Alexander Persson-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

2.54.04

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

24.09

Eslöv

2.54.65

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

24.09

Eslöv

3.01.49

Fredric Linansky-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

3.26.96

Daniel Möller-90, Åhus FIK

24.09

Eslöv

3.28.05

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

24.09

Eslöv

3.37.21

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

1500 meter:

4.07.18

Håkan Runvik-89, IFK Lund

15.09

Stockholm/S

4.12.74

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

02.07

Helsingborg

4.33.10

Dennis Brodelis-89, S. Sandby IF

11.06

Trelleborg

4.39.33

Anders Pettersson-89, Klippans FK

08.07

Göteborg/U

4.42.4m

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

21.05

Eslöv

4.46.01

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

4.48.53

Karl Jönsson-89, Sjöbo IF

03.09

Lund

5.19.39

Dan Johansson-89, Klippans FK

30.07

Hässleholm

3000 meter:

9.37.60

Viktor Ekelund-89, Malmö AI

25.06

Värnamo

10.04.71

Anders Pettersson-89, Klippans FK

09.07

Göteborg/U

10.05.40

Dennis Brodelis-89, S. Sandby IF

25.06

Värnamo

11.55.70

Stefan Johansson-90, IS Göta

29.07

Hässleholm

110 meter häck 91.4 cm:

14.90

+1.9

Theo Söderberg-89, IK Finish

05.08

Huddinge

15.39

+1.2

Fredric Linansky-89, Klippans FK

16.09

Stockholm/S

15.76

+1.84

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

26.07

Karlskrona

15.87

-2.0

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.09

Vellinge

16.16

-0.7

Alexander Smith-89, IK Finish

01.07

Helsingborg

16.63

-1.0

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.09

Eslöv

17.71

-0.3

Kennie Pettersson-90, Klippans FK

18.06

Frederiksberg,DEN

17.78

-1.1

Alexander Persson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

19.31

-1.0

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

23.09

Eslöv

19.74

-1.0

Daniel Möller-90, Åhus FIK

23.09

Eslöv

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 84.0 cm:

39.46

Fredric Linansky-89, Klippans FK

06.08

Nyköping

39.75

Alexander Persson-89, Klippans FK

29.07

Hässleholm

40.05

Marcus Carlsson-89, KFUM Kristianstad

17.09

Stockholm/S

41.58

Hampus Forsberg-89, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

45.89

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

29.07

Hässleholm

46.20

Daniel Möller-90, Åhus FIK

17.06

Karlshamn

47.09

Markus Melin-90, IFK Helsingborg

30.06

Helsingborg

2000 m hinder 91.4 cm:

7.07.96

Anders Pettersson-89, Klippans FK

16.09

Stockholm/S

7.23.24

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

25.06

Värnamo

Höjdhopp:

1.97

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

06.08

Nyköping

1.84

Anton Södergren-90, IFK Helsingborg

04.06

Klippan

1.84

Alexander Ohlsson-90, IFK Lund

16.09

Stockholm/S

1.80

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

02.09

Lund

1.75

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

04.06

Klippan

1.70

Marcus Kristiansson-90, IFK Lund

02.09

Lund

1.69

Fredric Linansky-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

1.67

Daniel Möller-90, Åhus FIK

09.07

Göteborg/U

1.65

Emil Mattisson-89, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm

1.65

Erik Persson-89, Malmö AI

02.09

Lund

Stavhopp:

3.95

Måns Svensson-90, Malmö AI

19.09

Malmö/S

3.80

Anton Blixt-90, Malmö AI

19.09

Malmö/S

3.10

Theo Söderberg-89, IK Finish

25.06

Värnamo

3.10

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

2.90

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

10.09

Vellinge

2.90

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

2.60

Alexander Persson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

2.33

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

17.08

Ystad

2.13

Niklas Ohlsson-89, Ystads IF

17.08

Ystad

2.03

Christian Ivarsson-90, Ystads IF

17.08

Ystad

Längdhopp:

6.81

+0.4

Erik Persson-89, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

6.76

+0.6

Fabian Fallgren-89, Åhus FIK

21.05

Eslöv

6.60

+0.0

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

07.07

Göteborg/U

6.57

+1.1

Marcus Kristiansson-90, IFK Lund

17.09

Stockholm/S

6.22

+1.7

Daniel Rosengen-90, Klippans FK

04.06

Klippan

6.07

-0.8

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

04.06

Jönköping

6.05

+0.3

Ralph Johansson-89, IFK Lund

25.06

Värnamo

5.94

+0.8

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.07

Halmstad

5.86

+0.0

Andreas Olsson-89, Klippans FK

01.07

Helsingborg

5.86

-0.56

Alexander Persson-89, Klippans FK

24.09

Eslöv

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.35

+2.4

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

04.08

Nyköping

6.35

+4.5

Daniel Rosengen-90, Klippans FK

04.06

Klippan

6.04

+2.7

Ralph Johansson-89, IFK Lund

04.06

Klippan

5.91

+2.5

Andreas Olsson-89, Klippans FK

04.06

Klippan

Trestegshopp:

13.80

+0.6

Erik Persson-89, Malmö AI

09.07

Göteborg/U

13.14

+1.5

Ralph Johansson-89, IFK Lund

25.06

Värnamo

13.06

+0.2

Magnus Berglund-89, Lomma FIK

10.09

Vellinge

12.92

+0.8

Christian Nilsson-89, Eslövs AI

30.06

Helsingborg

12.79

+1.93

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

25.05

Norrköping

12.56

+0.0

Andreas Olsson-89, Klippans FK

22.07

Halmstad

12.27

-0.6

Marcus Kristiansson-90, IFK Lund

16.09

Stockholm/S

12.01

-1.03

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

20.08

Karlskrona

11.80

+0.0

Alexander Smith-89, IFK Lund

18.06

Vellinge

11.80

+0.0

- " -

04.08

Vellinge

11.66

+0.5

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

29.07

Hässleholm

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

13.68

+4.35

Erik Persson-89, Malmö AI

11.06

Trelleborg

12.90

+4.5

Andreas Olsson-89, Klippans FK

30.06

Helsingborg

Kula 5.0 kg:

14.28

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

09.09

Vellinge

14.10

Filip Vivlund-89, Heleneholms IF

06.06

Malmö/He

13.72

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

29.07

Hässleholm

13.33

Fredric Linansky-89, Klippans FK

25.06

Värnamo

12.08

Oskar Karlberg-89, Hässleholms AIS

29.07

Hässleholm

11.81

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

20.05

Skruv

11.72

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

24.09

Eslöv

11.25

Simon Åkesson-89, Ystads IF

11.06

Trelleborg

10.44

Björn Widmark-90, IFK Lund

07.10

Malmö/S-K

10.37

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

Diskus 1.5 kg:

41.21

Filip Vivlund-89, Heleneholms IF

16.09

Stockholm/S

39.52

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

09.09

Vellinge

39.12

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

17.06

Vellinge

37.19

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23.09

Eslöv

37.08

Robin Hägg-90, Eslövs AI

27.08

Ängelholm

35.80

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

23.07

Halmstad

34.52

Simon Levin-90, Ängelholms IF

09.09

Vellinge

27.78

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

01.08

Simrishamn

26.01

 

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

21.05

Eslöv

25.44 §

Simon Åkesson-89, Ystads IF

31.05

Ystad

Slägga 5.0 kg:

50.86

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

29.07

Hässleholm

48.16

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

25.06

Värnamo

39.49

Robin Hägg-90, Eslövs AI

27.08

Ängelholm

31.85

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

29.07

Hässleholm

26.03 §

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

07.10

Malmö/S-K

23.61

Björn Widmark-90, IFK Lund

07.10

Malmö/S-K

11.26 §

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

08.10

Eslöv

Spjut 700 gram:

58.26

Sebastian Mattsson-89, Eslövs AI

07.07

Göteborg/U

53.67

Oskar Karlberg-89, Hässleholms AIS

25.06

Värnamo

44.35

Björn Widmark-90, IFK Lund

07.10

Malmö/S-K

43.16

Fredric Linansky-89, Klippans FK

25.06

Värnamo

41.59

Tom Anderberg-89, Åhus FIK

04.06

Klippan

39.61

Torbjörn Julin-89, IFK Helsingborg

21.05

Eslöv

39.21

Simon Levin-90, Ängelholms IF

07.07

Göteborg/U

39.03

Simon Åkesson-89, Ystads IF

11.06

Trelleborg

37.91

Alexander Persson-89, Klippans FK

23.09

Eslöv

37.43

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

Stafett 4 x 100 meter:

44.03

Klippans FK

10.09

Uppsala

    (Daniel Rosengren-90, Alexander Persson-89, Fredric Linansky-89, Andreas Olsson-89)    

44.95

Malmö AI

10.09

Uppsala

    (Johan Lundahl-89, Philip Hall-91, Dennis Karanda-89, Erik Persson-89)    

45.60

IFK Lund

27.08

Ängelholm

    (Ralph Johansson-89, Marcus
Kristiansson-90, Jonas Svensson-89,
Magnus Nielsen-91)
   

Stafett 3 x 800 meter:

6.08.01

Malmö AI

10.09

Uppsala

    (Martin Nilsson-89, Adam Sjöberg-90, Viktor Ekelund-89)    

Stafett 1.000 meter:

2.04.23

Malmö AI

09.09

Uppsala

    (Erik Persson-89, Philip Hall-91, Dennis Karanda-89, Viktor Ekelund-89)    

Tiokamp:

6.560

Fredric Linansky-89, Klippans FK

23-24.09

Eslöv

    (16.13 (-1.1), 2194, 310, 3876, 37.56,
11.97 (-1.8), 535 (-2.27), 1171, 169, 3.01.49)
 

6.502

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

23-24.09

Eslöv

    (16.63 (-1.0), 3719, 270, 2874, 40.11,
12.32 (-1.8), 579 (-1.82), 1172, 172, 2.54.65)
 

6.396

Alexander Persson-89, Klippans FK

23-24.09

Eslöv

    (17.88 (-1.1), 2379, 260, 3791, 36.40,
12.08 (-3.5), 586 (-0.56), 865, 154, 2.37.18)
 

4.579

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

23-24.09

Eslöv

    (19.31 (-1.0), 2586, 200, 3432, 42.95,
13.20 (-3.5), 525 (-2.25), 920, 157, 3.28.05)
 

4.539

Daniel Möller-90, Åhus FIK

23-24.09

Eslöv

    (19.74 (-1.0), 2102, 200, 3554, 42.07,
12.91 (-1.8), 451 (-2.00), 1019, 166, 3.26.96)
 

4.471

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

23-24.09

Eslöv

    (22.06 (-1.0), 1975, X, 3740, 39.59,
12.55 (-3.5), 469 (-2.44), 988, 142, 2.54.04)
 

3.927

Kennie Pettersson-89, Klippans FK

23-24.09

Eslöv

    (20.55 (-1.1), 1702, 290, 2243, 43.55,
13.14 (-3.5), 485 (-0.78), 679, 160, 3.37.21)