P 16 - 17 år:

100 meter:

10.69

+1.2

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

08.09

Göteborg/U

11.18

+1.7

Joacim Bosson-90, Klippans FK

29.07

Hässleholm/Ö

11.30

+1.6

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

08.07

Helsingborg

11.41

+1.7

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

29.07

Hässleholm/Ö

11.51

+0.8

Petter Olson-91, Malmö AI

05.08

Nyköping

11.54

+0.7

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

11.54

+1.5

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

06.05

Hässleholm/Ö

11.56

+0.6

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

20.05

Eslöv

11.62

+1.7

Philip Hall-91, Malmö AI

29.07

Hässleholm/Ö

11.81

+1.0

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

05.08

Nyköping

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.38

+2.1

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

01.09

Lund

11.49

+3.2

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

11.62

+2.3

Joakim Björkman-91, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

200 meter:

22.30

-2.3

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

28.07

Hässleholm/Ö

22.98

-0.8

Joacim Bosson-90, Klippans FK

01.07

Göteborg/U

23.23

+1.7

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

15.07

Halmstad

23.29

+1.2

Philip Hall-91, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

23.57

-2.3

Marwin Tay-90, Malmö AI

28.07

Hässleholm/Ö

23.66

+2.0

Thomas Ljungblom-90, IFK Helsingborg

25.08

Uddevalla

23.84

-2.3

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

28.07

Hässleholm/Ö

23.96

+1.2

Mattias Rolf-91, Lomma FIK

01.07

Göteborg/U

24.04

-2.0

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

01.07

Göteborg/U

24.16

+0.6

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

07.07

Helsingborg

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

22.45

+3.0

Joacim Bosson-90, Klippans FK

18.08

Sävedalen

23.14

+2.3

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

10.06

Trelleborg

23.83

+3.7

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

15.07

Halmstad

24.00

+4.4

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

18.08

Sävedalen

300 meter:

36.19

Petter Olson-91, Malmö AI

23.06

Vejle,DEN

38.32

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

04.08

Nyköping

400 meter:

50.24

Joacim Bosson-90, Klippans FK

24.08

Uddevalla

51.06

Petter Olson-91, Malmö AI

16.09

Gävle

52.07

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

15.09

Gävle

52.58

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

09.06

Växjö

52.77

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

01.09

Lund

53.47

Henrik Rosenborg-91, Höörs IF

01.09

Lund

54.10

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

20.05

Eslöv

54.30

Jonathan Radmann-91, Malmö AI

17.06

Vellinge

54.31

Joakim Husberg-90, IS Göta

24.08

Uddevalla

54.95

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

800 meter:

2.02.71

Henrik Rosenborg-91, Höörs IF

23.09

Karlskrona

2.02.75

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

11.08

Vellinge

2.02.83

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

11.08

Vellinge

2.03.59

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

2.03.82

Jojje Arvidsson-91, Vittsjö GIK

23.09

Karlskrona

2.05.55

Joakim Husberg-90, IS Göta

28.07

Hässleholm/Ö

2.05.85

David Arnesson-91, IFK Lund

11.08

Vellinge

2.06.37

Henrik Nilsson-90, IFK Trelleborg

28.07

Hässleholm/Ö

2.10.71

Emil Wiberg-91, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

2.12.17

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

04.08

Malmö/He

1000 meter:

2.41.46

Joakim Husberg-90, IS Göta

07.10

Klippan

2.50.08

Petter Olson-91, Malmö AI

24.06

Vejle,DEN

2.54.47

Sebastian Josefsson-90, IFK Helsingborg

07.10

Klippan

2.57.43

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

05.08

Nyköping

1500 meter:

3.58.00

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

09.09

Göteborg/U

4.13.82

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

24.08

Stenungsund

4.21.03

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

26.05

Helsingborg

4.33.32

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

20.05

Eslöv

4.38.17

Jojje Arvidsson-91, Vittsjö GIK

13.07

Halmstad

4.38.89

Otto Wiberg-91, IFK Helsingborg

29.07

Hässleholm/Ö

4.42.86

David Arnesson-91, IFK Lund

18.08

Sävedalen

4.47.0m

Gustav Lindéus-90, Heleneholms IF

07.05

Malmö/He

4.51.54

Henrik Rosenborg-91, Höörs IF

02.09

Lund

5.08.07

Fredrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

3000 meter:

  8.54.27

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

26.08

Stenungsund

  9.21.42

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

01.07

Göteborg/U

10.07.74

Emil Jönsson-90, Eslövs AI

28.07

Hässleholm/Ö

10.31.59

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

12.10.24

Stefan Johansson-90, IK Pallas

28.07

Hässleholm/Ö

110 meter häck 91.4 cm:

14.35

+0.6

Petter Olson-91, Malmö AI

01.07

Göteborg/U

15.02

+1.7

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

28.07

Hässleholm/Ö

15.14

+0.6

Marwin Tay-90, Malmö AI

25.08

Uddevalla

17.03

+0.0

Anton Södergren-90, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

17.20

-0.2

Viktor Björklund-91, IFK Lund

24.06

Holbæk,DEN

17.49

-2.5

Philip Hall-91, Malmö AI

11.08

Vellinge

18.37

-2.5

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

11.08

Vellinge

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

14.32

+2.6

Petter Olson-91, Malmö AI

17.06

Vellinge

300 meter häck 84.0 cm:

39.66

Petter Olson-91, Malmö AI

26.08

Stenungsund

41.23

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

43.50

Fredrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

44.65

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

28.07

Hässleholm/Ö

2000 m hinder 91.4 cm:

6.26.58

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

25.08

Stenungsund

Höjdhopp:

2.05

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

09.09

Göteborg/U

1.91

Petter Olson-91, Malmö AI

05.08

Nyköping

1.89

Anton Södergren-90, IFK Helsingborg

01.07

Göteborg/U

1.78

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

18.08

Ängelholm

1.72

Alexander Ohlsson-90, IFK Lund

14.09

Gävle

1.70

Oscar Montelin-90, Staffanstorps AI

02.06

Sävedalen

1.70

Joakim Björkman-91, IFK Helsingborg

01.09

Växjö

1.65

Victor Ottosson-90, Klippans FK

03.06

Klippan

1.62

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

06.06

Ystad

1.48

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

Stavhopp:

4.58

Petter Olson-91, Malmö AI

08.09

Göteborg/U

3.60

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

22.09

Eslöv

2.60

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

24.06

Holbæk,DEN

2.00

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

24.06

Holbæk,DEN

Längdhopp:

6.98

+0.4

Petter Olson-91, Malmö AI

24.08

Stenungsund

6.50

-0.8

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

24.08

Uddevalla

6.49

-2.2

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

6.31

+0.0

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

24.08

Uddevalla

6.01

+2.0

Viktor Björklund-91, IFK Lund

01.09

Lund

5.99

-0.8

Daniel Rosengren-90, Klippans FK

16.06

Vellinge

5.86

-0.2

Joakim Björkman-91, IFK Helsingborg

07.07

Helsingborg

5.66

+1.8

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

15.09

Gävle

5.46

+1.2

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

03.06

Klippan

5.39

+0.7

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

15.07

Halmstad

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.57

+4.1

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

18.08

Sävedalen

Trestegshopp:

12.94

-1.8

Markus Kristiansson-90, IFK Lund

01.07

Göteborg/U

12.92

+1.3

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

24.06

Holbæk,DEN

12.07

+1.32

Viktor Björklund-91, IFK Lund

05.06

Lund

11.82

+0.9

Henrik Nilsson-90, IFK Helsingborg

17.06

Vellinge

11.60

+1.2

David Wenander-91, IFK Lund

17.06

Vellinge

11.52

+0.5

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

14.09

Gävle

10.84

+1.7

Mattias Rolf-91, Lomma FIK

17.05

Ystad

10.65

-1.0

Fredrik Olsson-90, Ystads IF

06.06

Ystad

10.13

+1.41

David Wenander-91, IFK Lund

05.06

Lund

  8.20

+0.90

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

26.05

Karlskrona

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

13.00

+2.9

Nuhi Amerllahi-90, Malmö AI

27.05

Sollentuna

Kula 5.0 kg:

15.26

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

07.07

Helsingborg

13.88

Mattias Andersson-91, IFK Lund

30.09

Malmö/S-K

13.29

Petter Olson-91, Malmö AI

05.08

Nyköping

13.08

Max Nyman-90, Hässlholms AIS

07.07

Helsingborg

13.08

- " -

05.08

Nyköping

13.08

- " -

18.08

Ängelholm

12.01

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

03.06

Klippan

11.56

Robin Hägg-90, Eslövs AI

03.06

Klippan

11.44

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

28.07

Hässleholm/Ö

  9.68

Emil Wiberg-91, IFK Helsingborg

18.08

Ängelholm

  9.51

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

06.05

Hässleholm/Ö

  9.08

Tommy Olsson-90, Hässleholms AIS

29.09

Hässleholm/G

Diskus 1.5 kg:

40.05

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

20.05

Eslöv

39.83

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

29.07

Hässleholm/Ö

39.72

Petter Olson-91, Malmö AI

23.06

Vejle,DEN

39.07

Robin Hägg-90, Eslövs AI

14.05

Eslöv

38.00

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

29.07

Hässleholm/Ö

37.18

Mattias Andersson-91, IFK Lund

19.08

Ängelholm

32.41

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

10.06

Trelleborg

28.10

André Kvist-90, IFK Lund

29.04

Trelleborg

26.82 §

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

07.10

Eslöv

25.08

Andrée Gentile-Persson-91, IFK Trelleborg

16.06

Vellinge

Slägga 5.0 kg:

43.26

Robin Hägg-90, Eslövs AI

13.07

Halmstad

42.01

Mattias Andersson-91, IFK Lund

20.05

Eslöv

41.92

Martin Andersson-90, Heleneholms IF

20.05

Eslöv

34.91

Filip Sundgren-90, Vittsjö GIK

28.07

Hässleholm/Ö

30.51

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

29.04

Trelleborg

30.18

André Kvist-90, IFK Lund

29.04

Trelleborg

22.93

Christian Ivarsson-90, Ystads IF

24.07

Ystad

21.24

Andrée Gentile-Persson-91, IFK Trelleborg

29.04

Trelleborg

18.55 §

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

07.10

Eslöv

17.69

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

29.04

Trelleborg

Spjut 700 gram:

56.70

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

15.09

Gävle

55.78

Mattias Andersson-91, IFK Lund

22.08

Malmö/S-K

51.44

Niklas Stjerndorff-90, Eslövs AI

24.08

Uddevalla

46.24

Victor Ottosson-90, Klippans FK

08.07

Helsingborg

44.81

Lukas Odell-90, IFK Trelleborg

16.09

Gävle

44.03

Petter Olson-91, Malmö AI

29.07

Hässleholm/Ö

42.04

David Johansson-91, Åhus FIK

11.09

Åhus

40.34

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

22.09

Eslöv

39.30

Andrée Gentile Persson-91, IFK Trelleborg

10.06

Trelleborg

38.96

Jesper Lagerqvist-90, Åhus FIK

20.05

Eslöv

Stafett 4 x 100 meter:

44.61

IFK Helsingborg

19.08

Ängelholm

    (Philip Lindau-91, Benjamin Olsson-91, Thomas Ljungblom-90, Ali Habib-91)    

Stafett 3 x 800 meter:

6.25.39

IFK Helsingborg

03.06

Huddinge

    (Sebastian Josefsson-90, Oliver Sänneskog-91, Ali Habib-91)
   

Stafett 1.000 meter:

2.02.59

IFK Helsingborg

02.06

Huddinge

    (Thomas Ljungblom-90, Benjamin Olsson-91, Philip Lindau-91, Oliver Sänneskog-91)
   

2.03.72

Malmö AI

02.06

Huddinge

    (Jonathan Radmann-91, Marwin Tay-90, Philip Hall-91, Nuhi Amerllahi-90)
   

Tiokamp:

8.371

Petter Olson-91, Malmö AI

23-24.06

Vejle,DEN

    (14.87 (-2.1), 3972, 443, 3865, 36,19,
11.62 (+0.0), 664 (+0.0), 1273, 183, 2.50.08)

7.125

Max Nyman-90, Hässleholms AIS

22-23.09

Eslöv

    (15.29 (+0.3), 2843, 360, 4034, 3902,
12.01 (-1.0), 616 (+2.0), 1303, 162, 3.00.64)