P 16 - 17 år:

100 meter:

10.51

+1.2

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

06.06

Sollentuna

10.87

+0.5

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

30.08

Helsinki,FIN

11.28

+0.9

Jesper Lang-92, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

11.40

+0.0

Philip Hall-91, Malmö AI

14.06

Vellinge

11.50

-2.8

Petter Olson-91, Malmö AI

31.05

Lerum

11.53

+0.9

Robin Åkesson-92, Malmö AI

31.08

Vellinge

11.59

-0.8

Alexander Asp-Nertlinge-92, Åhus FIK

12.09

Sollentuna

11.61

-1.2

Viktor Björklund-91, IFK Lund

06.09

Lund

11.62

-1.1

Jonatan Radmann-91, Malmö AI

01.06

Klippan

11.77

+0.0

Joakim Björkman-91, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.29

+3.13

Alexander Asp-Nertlinge-92, Åhus FIK

14.06

Karlskrona

11.54

+3.5

Robin Åkesson-92, Malmö AI

19.07

Halmstad

200 meter:

21.52

+0.4

Benjamin Olsson-91, IFK Helsingborg

10.08

Norrtälje

22.44

+0.4

Andreas Andersson-91, Hässleholms AIS

10.08

Norrtälje

22.95

+2.0

Jonatan Radmann-91, Malmö AI

08.06

Trelleborg

23.26

+0.3

Jesper Lang-92, Malmö AI

11.05

Värnamo

23.35

+0.84

Alexander Asp-Nertlinge-92, Åhus FIK

06.09

Karlskrona

23.39

+1.7

Philip Hall-91, Malmö AI

08.06

Trelleborg

23.86

+0.5

Erik Hoff-92, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

24.07

+1.1

Viktor Björklund-91, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

24.26

-0.9

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

24.28

+1.79

Fredrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

16.08

Ängelholm

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

 

 

 

300 meter:

36.85

Petter Olson-91, Malmö AI

23.08

Kalmar

38.31

Erik Hoff-92, IFK Lund

20.09

Eslöv

43.28

Oscar Runemark-91, IFK Lund

20.09

Eslöv

400 meter:

50.79

Petter Olson-91, Malmö AI

31.05

Lerum

51.48

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

28.06

Göteborg/U

53.10

Jonatan Radmann-91, Malmö AI

15.06

Vellinge

53.22

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

06.09

Lund

53.50

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

13.07

Helsingborg

53.60

Alexander Asp-Nertlinge-92, Åhus FIK

13.09

Sollentuna

54.03

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

54.52

David Arnesson-91, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

54.63

Emil Wiberg-91, IFK Helsingborg

15.06

Vellinge

54.79

Jojje Arvidsson-91, Vittsjö GIK

22.06

Hässleholm

800 meter:

1.54.60

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

22.07

Stockholm/S

1.57.89

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

27.06

Göteborg/U

2.01.53

Oliver Sänneskog-91, IFK Helsingborg

01.06

Klippan

2.03.71

Ali Habib-91, IFK Helsingborg

26.07

Hässleholm

2.04.09

Philip Mader-91, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

2.04.15

Henrik Rosenborg-91, Höörs IS

02.08

Malmö/He

2.04.75

David Arnesson-91, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

2.04.78

Joel Delborg-Nilsson-91, Björnstorps IF

27.06

Göteborg/U

2.06.73

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

02.08

Malmö/He

2.07.01

Henrik Tiljander-92, Malmö AI

02.08

Malmö/He

1000 meter:

2.44.29

Petter Olson-91, Malmö AI

24.08

Kalmar

2.58.2m

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.01.2m

David Larsson-92, Heleneholms IF

18.08

Malmö/He

3.08.26

Erik Hoff-92, IFK Lund

21.09

Eslöv

3.35.12

Oscar Runemark-91, IFK Lund

21.09

Eslöv

1500 meter:

3.51.09

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

4.02.05

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

28.06

Göteborg/U

4.24.10

Joel Delborg-Nilsson-91, Björnstorps IF

27.07

Hässleholm

4.25.66

Philip Mader-91, Malmö AI

23.07

Stockholm/S

4.38.27

David Arnesson-91, IFK Lund

18.05

Motala

4.42.70

Jojje Arvidsson-91, Vittsjö GIK

16.08

Hässleholm

4.49.81

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

13.07

Helsingborg

4.50.5m

Petter Olson-91, Malmö AI

20.07

Värnamo

4.54.18

Henrik Nilsson-91, IFK Trelleborg

13.07

Helsingborg

5.00.70

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

18.05

Motala

3000 meter:

  8.47.11

Jonas Leandersson-91, Malmö AI

10.08

Norrtälje

  9.13.00

Staffan Ek-91, Björnstorps IF

10.08

Norrtälje

  9.50.53

Joel Delborg-Nilsson-91, Björnstorps IF

10.08

Norrtälje

10.05.80

Joakim Andersson-91, IFK Trelleborg

08.06

Trelleborg

10.15.82

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

11.07

Helsingborg

10.24.09

David Arnesen-91, IFK Lund

22.06

Hässleholm

10.42.8m

Sebastian Persson-91, Heleneholms IF

21.07

Malmö/He

10.58.14

Nils Eliasson-91, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

11.00.72

Erik Roshagen- , IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

110 meter häck 91.4 cm:

14.42

+0.1

Petter Olson-91, Malmö AI

09.08

Norrtälje

16.14

-2.5

Dastid Selmani-92, IFK Lund

14.06

Vellinge

16.49

+0.0

Erik Hoff-92, IFK Lund

22.06

Hässleholm

16.56

-0.6

Joakim Björkman-91, IFK Helsingborg

26.06

Hässleholm

17.65

+0.0

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

22.06

Hässleholm

18.05

-2.5

Philip Hall-91, Malmö AI

14.06

Vellinge

19.34

-0.5

Oscar Runemark-91, IFK Lund

20.09

Eslöv

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 84.0 cm:

41.36

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

22.06

Hässleholm

41.70

Magnus Nielsen-91, IFK Lund

25.05

Kristianstad

43.19

Fredrik Nilsson-91, IFK Helsingborg

18.07

Halmstad

44.24

Ruben Larsson-92, IFK Lund

18.07

Halmstad

45.52

Philip Nilsson-92, IFK Lund

25.05

Kristianstad

46.58

Alexander Asp-Nertlinge-92, Åhus FIK

25.05

Kristianstad

2000 m hinder 91.4 cm:

 

 

 

 

Höjdhopp:

1.96

Petter Olson-91, Malmö AI

31.05

Lerum

1.80

Love Johnsson-92, Eslövs AI

24.05

Eslöv

1.73

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

17.08

Ängelholm

1.73

Erik Hoff-92, IFK Lund

31.08

Vellinge

1.73

Marcus Blomgren-92, IK Finish

14.06

Vellinge

1.72

Joakim Björkman-91, IFK Helsingborg

12.09

Sollentuna

1.71

Mattias Miedzinski-92, IFK Helsingborg

13.07

Helsingborg

1.68

Filip Persson-92, IFK Lund

07.09

Lund

1.63

Oscar Runemark-91, IFK Lund

21.09

Eslöv

1.61

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

31.08

Vellinge

1.61

Johannes Wetterberg-91, Sjöbo IF

03.08

Sjöbo

Stavhopp:

5.05

Petter Olson-91, Malmö AI

30.08

Helsinki,FIN

3.50

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

16.08

Hässleholm

3.45

Ruben Larsson-92, IFK Lund

09.08

Täby

2.70

Oscar Runemark-91, IFK Lund

20.09

Eslöv

2.60

Philip Lindau-91, IFK Helsingborg

18.05

Helsingborg

2.20

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

16.08

Trelleborg

1.90

Erik Hoff-92, IFK Lund

20.09

Eslöv

Längdhopp:

6.96

-0.9

Petter Olson-91, Malmö AI

09.08

Norrtälje

6.65

-1.3

Jesper Lang-92, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

6.50

+0.0

Philip Hall-91, Malmö AI

20.07

Halmstad

6.36

+0.4

Viktor Björklund-91, IFK Lund

06.09

Lund

6.35

+1.1

Marcus Blomgren-92, IK Finish

20.07

Halmstad

6.34

+1.4

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

09.08

Täby

6.24

+1.7

Erik Hoff-92, IFK Lund

08.06

Trelleborg

6.21

+0.5

Dastid Selmani-92, IFK Lund

20.07

Halmstad

5.83

+0.0

Love Johansson-92, Eslövs AI

18.05

Uddevalla

5.79

+1.4

Harald Helander-91, IFK Lund

30.07

Vellinge

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.85

+4.1

Petter Olson-91, Malmö AI

19.07

Värnamo

Trestegshopp:

13.62

+1.8

Dastid Selmani-92, IFK Lund

16.08

Trelleborg

12.62

+0.8

Erik Hoff-92, IFK Lund

25.05

Kristianstad

12.62

+1.9

Christoffer Holm-92, IFK Helsingborg

25.05

Kristianstad

12.32

+1.5

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

08.08

Täby

12.06

+1.8

Viktor Björklund-91, IFK Lund

18.05

Motala

11.23

+1.9

Philip Nilsson-92, IFK Lund

25.05

Kristianstad

11.08

+1.2

David Johansson-91, Åhus FIK

18.05

Uddevalla

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

12.94

+3.6

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

12.07

+2.3

Viktor Björklund-91, IFK Lund

18.05

Motala

Kula 5.0 kg:

15.82

Mattias Andersson-91, IFK Lund

08.08

Norrtälje

14.28

Ludwig Andersson-92, IFK Helsingborg

17.08

Ängelholm

13.71

Petter Olson-91, Malmö AI

24.08

Kalmar

13.30

Erik Schuss-92, Malmö AI

06.08

Malmö/S-K

11.43

Marcus Blomgren-92, IK Finish

31.08

Vellinge

11.38

David Johansson-91, Åhus FIK

06.09

Karlskrona

11.26

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

12.07

Helsingborg

10.65

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

22.06

Hässleholm

10.62

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

12.07

Helsingborg

  9.03

Erik Hoff-92, IFK Lund

07.09

Lund

Diskus 1.5 kg:

40.02

Petter Olson-91, Malmö AI

23.08

Kalmar

38.81

Mattias Andersson-91, IFK Lund

07.06

Sävedalen

37.44

Erik Schuss-92, Malmö AI

31.08

Vellinge

35.69

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

12.07

Helsingborg

34.90

Marcus Blomgren-92, IK Finish

20.07

Halmstad

34.66

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

16.08

Ängelholm

31.55

David Johansson-91, Åhus FIK

18.09

Åhus

28.69

Andrée Gentile-Persson-91, IFK Trelleborg

24.05

Eslöv

27.08

Ruben Larsson-92, IFK Lund

02.08

Karlshamn

25.80

Dastid Salmani-92, IFK Lund

15.05

Staffanstorp

Slägga 5.0 kg:

55.42

Mattias Andersson-91, IFK Lund

09.08

Norrtälje

34.59

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

28.18

Dastid Salmani-92, IFK Lund

15.05

Staffanstorp

26.40

Andrée Gentile-Persson-91, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

24.94

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

27.04

Trelleborg

24.79

Erik Schuss-92, Malmö AI

24.09

Malmö/S-K

24.42

David Johansson-91, Åhus FIK

23.09

Åhus

10.47 §

Alexander Asp-Nertlinge-92, Åhus FIK

12.10

Åhus

Spjut 700 gram:

61.23

Mattias Andersson-91, IFK Lund

15.06

Vellinge

58.20

Alexander Astermark-91, Eslövs AI

27.06

Göteborg/U

54.02

David Johansson-91, Åhus FIK

14.09

Sollentuna

47.11

Ludwig Andersson-92, IFK Helsingborg

09.08

Täby

45.11

Andrée Gentile-Persson-91, IFK Trelleborg

08.06

Trelleborg

43.53

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

23.07

Eslöv

42.24

Erik Schuss-92, Malmö AI

27.07

Hässleholm

38.15 §

Petter Olson-91, Malmö AI

01.06

Lerum

37.06 §

Alexander Walldén-91, IFK Trelleborg

04.10

Trelleborg

34.45

Andreas Walldén-91, IFK Trelleborg

11.05

Ystad

Stafett 4 x 100 meter:

42.69

Malmö AI

25.05

Göteborg/S

    Robin Åkesson-92, Jesper Lang-92, Albert de Caprétz-92, Petter Olson-91,    

44.80

IFK Helsingborg

25.05

Göteborg/S

    Philip Lindau-91, Benjamion Olsson-91, Oliver Sänneskog-91, Joakim Björkman-91    

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 1.000 meter:

1.58.64

Malmö AI

24.05

Göteborg/S

    Robin Åkesson-92, Albert de Caprétz-92, Petter Olson-91, Jesper Lang-92    

2.02.12

IFK Helsingborg

24.05

Göteborg/S

    Joakim Björkman-91, Philip Lindau-91, Benjamion Olsson-91, Oliver Sänneskog-91    

Tiokamp:

8.660

Petter Olson-91, Malmö AI

23-24.08

Kalmar

 

 

(14.74 (-0.68) 4002 476 3425 36.85
11.57 (-1.6) 673 (+0.1) 1371 195 2.44.29)

 

5.403

Erik Hoff-92, IFK Lund

20-21.09

Eslöv

 

 

(16.57 (-0.5) 2164 190 2616 38.31
12.51 (+0.0) 572 (-0.8) 832 166 3.08.26)

 

4.313

Oscar Runemark-91, IFK Lund

20-21.09

Eslöv

 

 

(19.34 (-0.5) 1903 270 3277 43.28
12.76 (+0.0) 409 (-1.0) 801 163 3.35.12)