P 16 - 17 år:

100 meter:

11.11

+0.0

Jesper Lang-92, Malmö AI

11.09

Västerås

11.46

-0.7

Arjan Abdullah-Faraj-93, Malmö AI

11.09

Västerås

11.48

-0.2

Oscar Olausson-93, KFUM Kristianstad

01.08

Stockholm/S

11.62

-2.4

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

11.63

+2.0

Hampus Andersson-93, Ystads IF

21.05

Ystad

11.65

+1.0

Cedric Jansson-92, Malmö AI

26.07

Hässleholm

11.67

-1.6

Robin Åkesson-92, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

11.83

+2.0

Robert Erlandsson-92 , Ystads IF

21.05

Ystad

11.97

+2.0

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

21.05

Ystad

12.00

+0.92

Jacob Melin-92, IFK Helsingborg

07.06

Ängelholm

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.02

+3.01

Jesper Lang-92, Malmö AI

14.08

Karlskrona

11.35

+2.9

Arjan Abdullah-Faraj-93, Malmö AI

09.08

Vellinge

11.54

+2.9

Cedric Jansson-92, Malmö AI

09.08

Vellinge

11.60

+2.9

Robin Åkesson-92, Malmö AI

09.08

Vellinge

11.72

+2.70

Erik Hoff-92, IFK Lund

22.08

Lund

200 meter:

22.06

+1.2

Jesper Lang-92, Malmö AI

30.08

Göteborg/U

23.04

+0.0

Oscar Olausson-93, KFUM Kristianstad

02.08

Stockholm/S

23.16

-0.1

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

28.06

Göteborg/U

23.26

-0.9

Arjan Abdullah-Faraj-93, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

23.40

+1.9

Dastid Selmani-92, IFK Lund

19.07

Halmstad

23.57

+0.8

Erik Hoff-92, IFK Lund

28.06

Göteborg/U

23.65

+0.4

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

11.07

Helsingborg

23.81

+1.11

Cedric Jansson-92, Malmö AI

15.08

Karlskrona

23.98

-0.13

Jacob Melin-92, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

24.15

+0.0

Axel Odell-92, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

23.84

+2.10

Hampus Andersson-93, Ystads IF

19.09

Ystad

300 meter:

38.23

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

26.09

Eslöv

40.05

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

26.09

Eslöv

40.84

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

26.09

Eslöv

42.19

 

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

26.09

Eslöv

42.27

 

Linus Persson-93, FK Athlet

26.09

Eslöv

400 meter:

50.37

 

Jesper Lang-92, Malmö AI

13.09

Västerås

53.28

 

Rasmus Fristedt-93, IFK Helsingborg

14.08

Växjö

53.53

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

12.07

Helsingborg

53.66

 

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

24.05

Eslöv

54.44

 

Oscar Lahti-93, Klippans FK

24.05

Eslöv

54.91

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

27.06

Göteborg/U

55.17

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

21.05

Ystad

55.48

 

Jakob Melin-92, IFK Helsingborg

27.06

Göteborg/U

55.58

 

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

57.34

 

Mattias Jönsson-92, Malmö AI

26.07

Hässleholm

800 meter:

2.02.71

 

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

19.07

Halmstad

2.03.07

 

Erik Filipovic-93, Klippans FK

19.07

Halmstad

2.04.63

Adil Abdi Wahab-92, Malmö AI

10.07

Helsingborg

2.04.88

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

09.08

Vellinge

2.05.14

 

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

07.06

Ängelholm

2.11.52

 

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

07.06

Ängelholm

2.14.37

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

30.05

Klippan

2.15.43

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

25.07

Hässleholm

2.19.76

 

Oscar Lahti-93, Klippans FK

26.06

Göteborg/U

2.20.2m

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

17.05

Sjöbo

1000 meter:

2.49.2m

 

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

13.09

Klippan

3.09.65

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

27.09

Eslöv

3.12.78

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

27.09

Eslöv

3.13.04

 

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

27.09

Eslöv

3.14.31

 

Linus Persson-93, FK Athlet

27.09

Eslöv

3.30.05

 

Kristian Beckvall-92, Esövs AI

27.09

Eslöv

1500 meter:

4.14.95

 

Erik Filipovic-93, Klippans FK

15.08

Växjö

4.20.78

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

06.06

Ängelholm

4.26.7m

 

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

29.09

Klippan

4.35.89

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

23.08

Hässleholm

4.41.70

Håkan Carlberg-92, Malmö AI

23.08

Lund

4.52.45

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

5.01.4m

 

Oscar Lahti-93, Klippans FK

29.09

Klippan

5.17.8m

Linus Persson-93, FK Athlet

01.07

Simrishamn

3000 meter:

  9.27.74

Erik Filipovic-93, Klippans FK

26.07

Hässleholm

  9.32.54

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

14.08

Växjö

  9.47.06

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

26.07

Hässleholm

  9.57.76

Martin Bengtsson-92, Klippans FK

10.07

Helsingborg

10.05.22

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

26.07

Hässleholm

110 meter häck 91.4 cm:

15.06

+0.8

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

28.06

Göteborg/U

15.97

+1.0

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

28.06

Göteborg/U

16.71

+1.3

Rasmus Fristedt-93, IFK Helsingborg

25.07

Hässleholm

16.87 §

+1.3

Dastid Selmani-92, IFK Lund

23.08

Hässleholm

17.15

-0.3

Erik Hoff-92, IFK Lund

26.09

Eslöv

17.18

-0.1

Ulf Leide-93, IFK Helsingborg

19.07

Halmstad

17.85

-0.3

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

26.09

Eslöv

18.07

-0.3

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

26.09

Eslöv

20.82

-0.3

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

26.09

Eslöv

23.32

-0.3

Linus Persson-93, FK Athlet

26.09

Eslöv

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

300 meter häck 84.0 cm:

41.40

 

Rasmus Fristedt-93, IFK Helsingborg

16.08

Växjö

42.04

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

14.06

Vellinge

42.11

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

15.08

Växjö

45.21

 

Alexander Nertlinge-Asp-92, Åhus FIK

13.09

Västerås

45.83

 

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

17.06

Malmö/He

45.86

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

26.06

Göteborg/U

46.95

 

Niklas Wahlgren-92, IK Finish

08.08

Vellinge

2000 m hinder 91.4 cm:

6.43.43

 

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

12.09

Västerås

7.12.84

Sirak Amanuel Belay-92, Åhus FIK

14.08

Karlskrona

Höjdhopp:

1.89

 

Anton Krutov -93, IFK Helsingborg

14.08

Växjö

1.86

 

Filip Persson-93, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

1.83

 

Jakob Sandman -93, IFK Helsingborg

27.06

Göteborg/U

1.83

 

- " -

12.07

Helsingborg

1.82

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

11.09

Västerås

1.78

 

Ulf Leide-93, IFK Helsingborg

18.07

Halmstad

1.77

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

27.09

Eslöv

1.76

 

Rasmus Jeppsson-93, FK Athlet

21.05

Ystad

1.73

 

Staffan Leide-93, IFK Helsingborg

09.08

Vellinge

1.73

 

Simon Svensson-93, Eslövs AI

09.08

Vellinge

1.72

 

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

12.09

Västerås

Stavhopp:

3.55

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

25.07

Hässleholm

2.70

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

26.09

Eslöv

2.30

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

26.09

Eslöv

2.30

 

Linus Persson-93, FK Athlet

26.09

Eslöv

2.20

 

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

Längdhopp:

6.69

+1.4

Dastid Selmani-92, IFK Lund

12.09

Västerås

6.46

+1.8

Cedric Jansson-92, Malmö AI

09.08

Vellinge

6.26

+1.0

Robert Erlandsson-92, Ystads IF

26.06

Göteborg/U

6.22

-0.9

Marcus Blomgren-92, IK Finish

07.06

Trelleborg

6.02

+0.0

Axel Odell-92, IFK Trelleborg

07.06

Trelleborg

5.95

+0.70

Erik Hoff-92, IFK Lund

24.05

Eslöv

5.95

+1.0

Joakim Andersson-92, IFK Trelleborg

23.08

Hässleholm

5.86

+1.74

Simon Melin-93, IFK Helsingborg

21.05

Norrköping

5.86

+0.6

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

23.08

Hässleholm

5.79

+1.6

Rasmus Jeppsson-93, FK Athlet

19.09

Ystad

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.71

+3.0

Dastid Selmani-92, IFK Lund

?.08

Karlskrona

5.82

+2.6

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

?.08

Karlskrona

5.81

+4.4

Pierre Stadigh-93, Malmö AI

09.08

Vellinge

Trestegshopp:

14.27

+0.5

Dastid Selmani-92, IFK Lund

14.08

Karlskrona

13.15

+0.3

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

14.08

Karlskrona

12.39

+1.5

Christoffer Holm-92, IFK Lund

10.07

Helsingborg

12.31

-0.4

Rasmus Fristedt -93, IFK Helsingborg

18.07

Halmstad

12.01

+0.8

Rasmus Jeppsson-93, FK Athlet

14.06

Vellinge

11.41

-0.8

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

17.05

Kristianstad

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

12.15

+2.9

Rasmus Jeppsson-93, FK Athlet

10.07

Helsingborg

11.68

+3.0

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

21.05

Olofström

Kula 5.0 kg:

14.57

 

Erik Schuss-92, Malmö AI

14.06

Vellinge

13.13

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

27.09

Helsingborg

12.54

 

Kristoffer Spehar-93, Malmö AI

18.05

Malmö/S-K

11.86

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

09.08

Vellinge

11.56

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

06.06

Ängelholm

11.33

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

27.09

Eslöv

10.90

Philip Larsson-92, IFK Lund

25.07

Hässleholm

10.12

Hampus Andersson-93, Ystads IF

19.09

Ystad

  9.85

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

27.09

Eslöv

  9.73

 

Jonathan Nilsson-93, IFK Helsingborg

27.09

Helsingborg

Diskus 1.5 kg:

41.21

 

Erik Schuss-92, Malmö AI

23.09

Malmö/S-K

39.85

 

Anton Levin-92, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

35.75

Philip Larsson-92, IFK Lund

26.04

Trelleborg

34.13

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

09.08

Vellinge

33.56

 

Marcus Blomgren-92, IK Finish

14.06

Vellinge

31.30

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

28.06

Göteborg/U

30.29

 

William Ellström-93, IFK Helsingborg

02.05

Tårnby,DEN

25.15

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

27.09

Helsingborg

24.52

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

26.09

Eslöv

22.50

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

26.09

Eslöv

Slägga 5.0 kg:

39.81

Philip Larsson-92, IFK Lund

04.08

Ängelholm

39.49

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

16.08

Växjö

29.60

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

27.09

Helsingborg

20.42 §

 

Viktor Berggren-92, Eslövs AI

30.09

Eslöv

19.72

Jonathan Nilsson-93, IFK Helsingborg

27.09

Helsingborg

18.28 §

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

30.09

Eslöv

15.40

Timmy Gasslander-93, Treby IF

26.05

Åhus

11.49 §

Alexander Nertlinge-Ask-92, Åhus FIK

20.09

Åhus

10.97 §

 

Simon Svensson-93, Eslövs AI

30.09

Eslöv

Spjut 700 gram:

50.80

 

Marcus Larsson-93, Vittsjö GIK

25.07

Hässleholm

44.31

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

26.09

Eslöv

42.73

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

15.08

Karlskrona

41.27

 

Peter Ahlström-93, Lomma FIK

26.06

Göteborg/U

39.37

 

Niklas Wahlgren-92, IK Finish

23.08

Lund

37.36

 

Fredrik Wahlgren-92, IK Finish

08.08

Vellinge

34.77

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

26.09

Eslöv

34.68

Robin Schölin-93, KFUM Kristianstad

15.08

Karlskrona

33.39 §

 

Oskar Nilsson-93, Vittsjö GIK

21.05

Norrköping

33.20

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

25.07

Hässleholm

33.20

 

William Ellström-93, IFK Helsingborg

02.05

Tårnby,DEN

Stafett 4 x 100 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

         

Stafett 1.000 meter:

 

 

 

 

         

Tiokamp:

4869

 

Erik Hoff-92, IFK Lund

26/27.09

Eslöv

 

 

(17.15 (-0.3) 2250 230 2664 38.23
12.08 (-0.1) 580 (+0.44) 985 177 3.12.78)

4691

 

Kristian Beckvall-92, Eslövs AI

26/27.09

Eslöv

 

 

(18.07 (-0.3) 2452 340 4431 40.84
12.33 (-0.1) 491 (+0.73) 1133 150 3.30.05)

4523

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

26/27.09

Eslöv

 

 

(17.85 (-0.3) 2068 270 3477 40.05
12.29 (-0.1) 527 (+1.02) 933 153 3.09.65)

3944

 

Ludvig Isaksson-93, Åhus FIK

26/27.09

Eslöv

 

 

(20.82 (-0.3) 1967 210 3077 42.19
12.74 (-0.1) 558 (-1.24) 833 165 3.13.04)

2996

 

Linus Persson-93, FK Athlet

26/27.09

Eslöv

 

 

(23.32 (-0.3) 2118 230 1959 42.27
12.88 (-0.1) 409 (+1.13) 674 123 3.14.31)