P 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

11.23

+1.6

Oscar Olausson-93, KFUM Kristianstad

11.07

Helsingborg

11.53

+1.85

Arjan Faraj-93, Malmö AI

19.06

Karlskrona

11.54

+1.6

André Ilve-94, IK Pallas

11.07

Helsingborg

11.63

+1.96

Adam Denguir-94, Lomma FIK

28.08

Lund

11.68

-1.4

Marcus Bergstrand-94, IK Finish

10.09

Västerås

11.76

-1.08

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

11.87

-2.6

Truls Axelsson-93, IFK Lund

10.09

Västerås

11.88

+1.96

Lucas Cristea-93, IFK Helsingborg

28.08

Lund

11.89

+1.5

Linus Persson-93, FK Athlet

11.08

Ystad

11.93

+0.7

Arvid Happstadius-93, IF Kronan

25.09

Landskrona

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.45

+2.3

Arjan Faraj-93, Malmö AI

23.06

Jönköping

11.54

+2.2

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

22.08

Vejen,DEN

200 meter:

22.60

+0.0

Oscar Olausson-93, KFUM Kristianstad

15.08

Karlstad

24.34

-1.8

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

30.05

Klippan

24.36

-0.2

Linus Persson-93, FK Athlet

04.07

Göteborg/U

24.38

+0.9

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

24.43

+1.8

Marcus Bergstrand-94, IK Finish

05.06

Trelleborg

24.47

+1.9

Lucas Cristea-93, IFK Helsingborg

22.08

Malmö/He

24.56

+1.9

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

22.08

Malmö/He

24.59

-1.5

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

24.93

-0.1

Arvid Happstadius-93, IF Kronan

04.07

Göteborg/U

24.94

-0.2

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

04.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

24.17

+3.3

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

10.07

Helsingborg

24.32

+2.7

Marcus Bergstrand-94, IK Finish

04.07

Göteborg/U

24.72

+2.7

John Nilsson-94, Ystads IF

04.07

Göteborg/U

300 meter:

42.45

John Nilsson-94, Ystads IF

18.09

Eslöv

42.61

Johan Berggren-94, Eslövs AI

18.09

Eslöv

44.52

 

Rickard Strath-94, IFK Lund

28.08

Lund

400 meter:

53.25

Oscar Johansson-94, Klippans FK

12.09

Västerås

53.37

Rasmus Fristedt-93, IFK Helsingborg

18.07

Halmstad

53.60

Truls Axelsson-93, IFK Lund

11.09

Västerås

53.80

 

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

13.08

Kil

54.32

 

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

54.35

 

Pierre Stadigh-93, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

54.55

Oscar Lahti-93, Klippans FK

03.07

Göteborg/U

55.18

 

Linus Persson-93, FK Athlet

03.07

Göteborg/U

55.37

 

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

55.43

Mahmoud El-Saadany-93, Heleneholms IF

20.06

Ystad

800 meter:

2.00.67

Oscar Johansson-94, Klippans FK

30.05

Klippan

2.04.41

Oscar Lahti-93, Klippans FK

11.09

Västerås

2.05.1m

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

18.05

Malmö/He

2.07.86

 

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

22.08

Malmö/He

2.09.23

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

22.08

Malmö/He

2.11.01

 

Max Harris-93, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

2.12.31

 

Erik Backman-94, IFK Helsingborg

02.05

Hässleholm

2.12.52

 

Emil N Delborg-91, Björnstorps IF

01.08

Hässleholm

2.14.6m

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

18.05

Malmö/He

2.22.58

 

Fredrik Ahlbeck-94, Ystads IF

05.06

Trelleborg

1000 meter:

2.53.71

 

Max Harris-93, IFK Helsingborg

17.07

Halmstad

3.52.61

John Nilsson-94, Ystads IF

19.09

Eslöv

3.54.19

Johan Berggren-94, Eslövs AI

19.09

Eslöv

1500 meter:

4.09.23

 

Erik Filipovic-93, Klippans FK

14.08

Karlstad

4.18.57

 

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

07.08

Stockholm/S

4.28.16

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

21.08

Malmö/He

4.34.53

 

Max Harris-93, IFK Helsingborg

29.08

Lund

4.34.60

 

Henrik Petersson-93, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

5.17.74

 

Rickard Strath-94, IFK Lund

31.07

Hässleholm

3000 meter:

  9.25.58

 

Erik Filipovic-93, Klippans FK

15.08

Karlstad

  9.27.34

 

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

04.07

Göteborg/U

  9.45.96

 

Jimmy Lindberg-93, IS Göta

22.08

Malmö/He

  9.58.95

 

Mattias Ohlsson-94, Heleneholms IF

04.07

Göteborg/U

10.00.42

Max Harris-93, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

11.48.58

 

Rickard Strath-94, IFK Lund

05.06

Trelleborg

110 meter häck 91.4 cm:

14.79

+0.1

Kevin Perera-93, IFK Helsingborg

04.07

Göteborg/U

16.24

+0.2

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

31.07

Hässleholm

18.84

+0.8

John Nilsson-94, Ystads IF

18.09

Eslöv

19.46

+0.8

Johan Berggren-94, Eslövs AI

18.09

Eslöv

20.31 §

+0.8

Jacob Sandman-93, IFK Helsingborg

16.05

Motala

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

15.93

+2.7

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

22.08

Vejen,DEN

300 meter häck 84.0 cm:

41.00

 

Rasmus Fristedt-93, IFK Helsingborg

09.07

Helsingborg

41.13

 

Jessin Zigaf-93, Eslövs AI

09.07

Helsingborg

43.27

 

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

14.08

Karlstad

44.36

 

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

05.06

Ängelholm

44.96

 

Johan Enoksson-93, Klippans FK

02.07

Göteborg/U

45.33

Dennis Forsgren-93, Malmö AI

12.09

Västerås

46.21

Arvid Happstadius-93, IF Kronan

25.09

Landskrona

2000 m hinder 91.4 cm:

6.27.52

 

Sebastian Robertsson-93, Klippans FK

13.08

Karlstad

7.23.68

 

Max Harris-93, IFK Helsingborg

30.07

Hässleholm

Höjdhopp:

1.93

 

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

07.08

Stockholm/S

1.93

 

- " -

13.08

Kil

1.92

 

Filip Persson-93, IFK Lund

13.08

Karlstad

1.90

 

Jacob Sandman-93, IFK Helsingborg

13.08

Karlstad

1.90

 

- " -

22.08

Vejen,DEN

1.80

 

Christophe Fauvelle Munck af Rosenschöld-93, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

1.77

Ulf Leide-93, IFK Helsingborg

18.07

Halmstad

1.73

Fredrik Ekman-94, IFK Helsingborg

06.06

Ängelholm

1.72

Simon Svensson-93, Eslövs AI

07.08

Vellinge

1.70

 

Christoffer Nisson-94, Åhus FIK

16.05

Jönköping

1.65

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

13.06

Växjö

1.65

Hjalmar Eriksson-94, IFK Helsingborg

03.07

Göteborg/U

Stavhopp:

5.11

Melker Svärd Jacobsson-94, Malmö AI

03.07

Göteborg/U

4.50

 

Trolle Olson-94, Malmö AI

03.08

Malmö/S

3.30

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

18.09

Eslöv

2.00

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

19.06

Karlshamn

1.90

John Nilsson-94, Ystads IF

18.09

Eslöv

Längdhopp:

6.33

+0.7

Adam Denguir-94, Lomma FIK

28.08

Lund

6.30

+1.2

André Ilve-94, IK Pallas

10.07

Helsingborg

6.27

+2.0

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

05.06

Ängelholm

6.26

+1.1

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

02.07

Göteborg/U

5.77

+1.2

Kalle Örstadius-94, KFUM Kristianstad

10.07

Helsingborg

5.66

+0.7

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

22.08

Vejen,DEN

5.61

+0.0

John Nilsson-94, Ystads IF

11.08

Ystad

5.56

-0.1

Nils Andersson-94, Lomma FIK

28.08

Lund

5.51

+0.7

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

16.05

Jönköping

5.42

+0.0

Emil Larsson-94, IFK Lund

18.07

Halmstad

5.42

+0.4

Truls Axelsson-93, IFK Lund

11.09

Västerås

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.38

+2.9

Adam Denguir-94, Lomma FIK

28.08

Lund

6.36

+2.3

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

10.07

Helsingborg

5.62

+2.3

Marcus Bergstrand-94, IK Finish

05.06

Trelleborg

5.58

+2.8

Nils Andersson-94, Lomma FIK

28.08

Lund

5.48

+2.5

Emil Larsson-94, IFK Lund

10.07

Helsingborg

5.44

+2.9

Arvid Happstadius-93, IF Kronan

20.06

Ystad

Trestegshopp:

13.52

+0.2

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

04.07

Göteborg/U

12.69

-0.2

Adam Denguir-94, Lomma FIK

28.08

Lund

12.42

+1.8

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

23.05

Kristianstad

11.66

+0.0

Melker Zetterman-93, Lomma FIK

28.08

Lund

11.54

+0.0

Christophe Fauvelle Munck af Rosenschöld-93, IFK Trelleborg

16.05

Jönköping

11.48

+0.2

Nils Andersson-94, Lomma FIK

22.08

Malmö/He

11.08

+0.8

John Nilsson-94, Ystads IF

22.06

Simrishamn

  9.96

+0.0

Rickard Strath-94, IFK Lund

28.08

Lund

  9.80

+0.3

Linus Persson-93, FK Athlet

22.06

Simrishamn

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

12.50

+3.7

Ludvig Isacsson-93, Åhus FIK

22.08

Vejen,DEN

Kula 5.0 kg:

14.13

 

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

15.08

Karlstad

13.43

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

22.08

Malmö/He

11.94

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

31.07

Hässleholm

11.85

 

Emil Larsson-94, IFK Lund

31.07

Hässleholm

11.48

Melker Svärd Jacobsson-94, Malmö AI

12.09

Västerås

10.77

 

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

02.05

Tårnby,DEN

10.14

Rasmus Jeppsson-93, FK Athlet

22.05

Ystad

  8.45

John Nilsson-94, Ystads IF

19.09

Eslöv

  7.93

Markus Abrahamsson-93, FK Athlet

22.05

Ystad

  7.82

John Lovén-94, Ystads IF

22.05

Ystad

Diskus 1.5 kg:

35.09

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

25.09

Landskrona

34.68

 

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

08.07

Helsingborg

33.19

 

Patrik Thiman-94, IFK Lund

01.08

Hässleholm

33.01

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

08.09

Eslöv

32.95

 

Emil Larsson-94, IFK Lund

21.08

Varberg

28.78

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

08.09

Eslöv

24.44

Linus Persson-93, FK Athlet

18.09

Sjöbo

22.30

Markus Abrahamsson-93, FK Athlet

18.09

Sjöbo

21.32

 

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

25.09

Landskrona

19.50 §

Sebastian Wilgotsson-93, Åhus FIK

11.09

Åhus

Slägga 5.0 kg:

47.43

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

15.08

Karlstad

35.52

 

Patrik Thiman-94, IFK Lund

11.08

Malmö/S-K

31.13

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

03.08

Ängelholm

28.44

 

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

20.05

Ängelholm

22.80 §

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

16.05

Motala

21.65

Rasmus Jeppsson-93, FK Athlet

22.05

Ystad

19.10

Linus Persson-93, FK Athlet

22.05

Ystad

18.60

John Nilsson-94, Ystads IF

22.05

Ystad

18.51

John Lovén-94, Ystads IF

22.05

Ystad

17.50

Fredrik Ahlbeck-94, Ystads IF

22.05

Ystad

Spjut 700 gram:

58.47

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

30.09

Helsingborg

52.73

 

Markus Larsson-93, Vittsjö GIK

23.05

Kristianstad

47.13

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

31.07

Hässleholm

44.34

 

Alexander Hase-93, IFK Helsingborg

20.05

Ängelholm

43.81

 

Axel Milvén-94, Åhus FIK

21.08

Malmö/He

40.19

 

Emil Larsson-94, IFK Lund

21.07

Karlshamn

40.12

John Nilsson-94, Ystads IF

18.09

Eslöv

36.63

 

Mattias Grundström-93, Ängelholms IF

31.07

Hässleholm

31.52

 

Patrik Thiman-94, IFK Lund

03.08

Ängelholm

25.61 §

Sebastian Wilgotsson-93, Åhus FIK

11.09

Åhus

Stafett 4 x 100 meter:

47.58

IFK Helsingborg

05.08

Ängelholm

 

 

Hjalmar Eriksson-94, Lucas Cristea-93,
Patrick Malmquist-95, Erik Kullberg-94,

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.34.99

 

IFK Helsingborg

30.05

Norrtälje

 

 

MaxHarris-93, Erik Backman-94,
Johan Kullberg-94

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.10.40

IFK Helsingborg

29.05

Norrtälje

 

 

Hjalmar Eriksson-94, Patrick Malmquist-95,
Erik Kullberg-94, Johan Kullberg-94

 

 

Tiokamp:

4.422

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

18-19.09

Eslöv

(19.46 (+0.8) 2343 330 4020 42.61
12.73 (+0.7) 509 (+1.8) 1287 164 3.54.19)

 

3.682

 

John Nilsson-94, Ystads IF

18-19.09

Eslöv

(18.84 (+0.8) 1248 190 4012 42.45
12.51 (+0.7) 540 (+0.0) 845 161 3.52.61)