P 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

11.14

+1.4

Adam Denguir-94, Lomma FIK

26.08

Vellinge

11.23

+1.8

Marcus Bergstrand-94, Öresund FK

03.07

Helsingborg

11.30

+1.6

Filip Sjövall-95, Lomma FIK

03.07

Helsingborg

11.59

+1.0

Oscar Staafgård-95, Malmö AI

24.07

Halmstad

11.67

+1.8

Philip Monien-95, IFK Lund

03.07

Helsingborg

11.71

+0.6

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

16.09

Växjö

11.73

+1.0

Christopher Swenning-95, Malmö AI

03.07

Helsingborg

11.90

+1.0

André Ilve-94, Öresund FK

03.07

Helsingborg

12.05

-1.0

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

09.07

Göteborg/U

12.06

+1.0

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

03.07

Helsingborg

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.64

+2.5

Philip Monien-95, IFK Lund

03.07

Helsingborg

11.65

+2.5

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

03.07

Helsingborg

11.79

+3.1

André Ilve-94, Öresund FK

19.06

Ystad

11.93

+3.1

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

19.06

Ystad

12.01

+2.5

Karl Persson-94, IFK Lund

03.07

Helsingborg

200 meter:

22.86

-0.7

Marcus Bergstrand-94, Öresund FK

10.07

Göteborg/U

23.26

-1.4

Filip Sjövall-95, Lomma FIK

27.08

Ystad

23.39

-2.6

Oscar Staafgård-95, Malmö AI

27.08

Ystad

23.42

+1.4

Adam Denguir-94, Lomma FIK

04.06

Trelleborg

23.46

+1.5

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

27.08

Ystad

23.51

-0.4

Adrian Hansson-94, Lomma FIK

31.07

Stockholm/S

23.88

+1.5

Philip Monien-95, IFK Lund

27.08

Ystad

23.96

-1.1

Christopher Swenning-95, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

24.29

+0.7

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

10.07

Göteborg/U

24.46

-1.1

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

10.07

Göteborg/U

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

22.68

+6.0

Marcus Bergstrand-94, Öresund FK

28.08

Vellinge

23.25

+3.0

Filip Sjövall-95, Lomma FIK

02.07

Helsingborg

24.49

+2.2

Elias Odell-95, IFK Trelleborg

02.07

Helsingborg

300 meter:

38.77

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

08.05

Tårnby,DEN

39.30

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

39.87

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

40.13

 

Johan Knutsson-95, Malmö AI

10.09

Eslöv

40.66

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

10.09

Eslöv

40.83

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

28.05

Lerum

400 meter:

51.88

Adrian Hansson-94, Lomma FIK

09.07

Göteborg/U

52.69

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

06.08

Karlskrona

54.95

Axel Lewén-Broberg-95, Ystads IF

19.06

Ystad

55.06

Axel Kindmo-95, IFK Trelleborg

09.07

Göteborg/U

55.14

 

Philip Monien-95, IFK Lund

31.07

Hässleholm

55.79

David Elvingsson-95, KFUM Kristianstad

06.08

Karlskrona

56.32

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

19.06

Ystad

57.45

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

15.05

Eslöv

58.85

Johan Berggren-94, Eslövs AI

22.05

Halmstad

63.74

Dino Domazct-94, Åhus FIK

12.06

Lerum

800 meter:

1.59.94

Axel Lewén-Broberg-95, Ystads IF

02.08

Karlstad

2.00.67

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

28.08

Vellinge

2.04.29

Axel Kindmo-95, IFK Trelleborg

08.07

Göteborg/U

2.04.39

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

31.07

Stockholm/S

2.04.61

David Elvingsson-95, KFUM Kristianstad

18.09

Växjö

2.05.76

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

08.07

Göteborg/U

2.06.59

Oscar Johansson-94, Klippans FK

01.07

Helsingborg

2.07.26

Sebastian Gren-95, IFK Trelleborg

11.08

København,DEN

2.13.24

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

01.07

Helsingborg

2.15.15

Linus Persson-95, Ängelholms IF

04.09

Lund

1000 meter:

2.41.11

 

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

23.07

Halmstad

2.43.7m

 

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

29.08

Malmö/He

3.08.19

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

11.09

Eslöv

3.08.47

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

29.05

Lerum

1500 meter:

4.13.66

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

30.07

Stockholm/S

4.15.70

 

Mattias Ohlsson-94, Öresund FK

16.09

Växjö

4.21.47

Sebastian Gren-95, IFK Trelleborg

27.08

Ystad

4.33.89

Linus Persson-95, Ängelholms IF

27.08

Ystad

4.45.81

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

22.05

Motala

4.52.69

 

Simon Strand-94, IFK Lund

03.07

Helsingborg

5.25.09

 

Simon Malmros-95, Klippans FK

30.07

Hässleholm

5.26.62

 

Lauri Blom Hovi-95, FK Athlet

25.05

Ystad

3000 meter:

  9.11.26

Daniel Strandberg-95, Malmö AI

10.07

Göteborg/U

  9.43.42

Sebastian Gren-95, IFK Trelleborg

31.07

Hässleholm

10.16.71

 

Simon Strand-94, IFK Lund

28.08

Vellinge

10.26.21

Linus Persson-95, Ängelholms IF

10.07

Göteborg/U

10.29.45

 

Zack Rönngård-95, IFK Helsingborg

08.05

Tårnby,DEN

10.31.67

Christian Greback-95, IFK Helsingborg

08.05

Tårnby,DEN

11.38.30

 

Simon Malmros-95, Klippans FK

31.07

Hässleholm

11.59.53

 

Viktor Unéus-94, Öresund FK

04.06

Trelleborg

110 meter häck 91.4 cm:

16.61

+0.2

Johan Knutsson-95, Malmö AI

17.09

Växjö

17.00

+0.7

Oscar Staafgård-95, Malmö AI

06.08

Nässjö

17.57

+1.2

Johan Berggren-94, Eslövs AI

10.09

Eslöv

17.63

+1.2

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

18.10

-0.2

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

28.05

Lerum

18.19

-0.5

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

07.05

Tårnby,DEN

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck 84.0 cm:

43.10

Johan Kullberg-94, IFK Helsingborg

27.08

Vellinge

43.16

Elias Odell-95, IFK Trelleborg

08.07

Göteborg/U

43.19

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

30.07

Stockholm/S

2000 m hinder 91.4 cm:

7.56.81

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

21.08

Varberg

Höjdhopp:

2.02

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

27.08

Vellinge

1.79

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

22.05

Jönköping

1.75

Henrik Molin-94, FK Athlet

28.05

Sjöbo

1.69

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

11.09

Eslöv

1.62

Anders Tuvesson-95, FK Athlet

28.05

Sjöbo

1.62

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

16.09

Växjö

1.60

 

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

1.55

Christoffer Nilsson-94, Åhus FIK

12.06

Lerum

1.50

 

Daniel E Larsson-95, FK Athlet

08.09

Sjöbo

1.25

 

Lauri Blom Hovi-95, FK Athlet

08.09

Sjöbo

Stavhopp:

5.15

Melker Svärd Jacobsson-94, Malmö AI

10.07

Villeneuve d'Ascq,FRA

3.61

Johan Knutsson-95, Malmö AI

28.08

Ystad

3.40

Johan Brännmo-95, IFK Lund

17.09

Växjö

3.20

Johan Berggren-94, Eslövs AI

10.09

Eslöv

2.92

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

28.05

Lerum

2.80

Elias Odell-95, IFK Trelleborg

22.05

Jönköping

2.70

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

2.60

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

10.09

Eslöv

2.50

 

Oscar Staafgård-95, Malmö AI

17.09

Växjö

2.40

Christoffer Nilsson-94, Åhus FIK

12.06

Lerum

Längdhopp:

6.96

+1.4

Adam Denguir-94, Lomma FIK

28.08

Vellinge

6.70

+0.7

Christopher Swenning-95, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

6.51

+0.9

Theodor Barrdahl-95, KFUM Kristianstad

08.07

Göteborg/U

6.46

+0.7

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

08.07

Göteborg/U

6.26

+1.7

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

03.09

Lund

6.04

+1.0

Kalle Öhrstadius-94, KFUM Kristianstad

08.07

Göteborg/U

5.97

+0.0

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

08.07

Göteborg/U

5.95

+0.6

Johan Knutsson-95, Malmö AI

08.07

Göteborg/U

5.86

-0.1

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

04.06

Ängelholm

5.75

-0.39

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

15.05

Eslöv

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.11

+3.3

Kalle Öhrstadius-94, KFUM Kristianstad

12.06

Växjö

5.83

+3.5

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

02.07

Helsingborg

Trestegshopp:

13.92

+1.1

Fredrik Löfgren-94, IFK Lund

26.08

Vellinge

12.44

+0.0

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

12.06

Löttorp

11.85

-0.6

Christopher Swenning-95, Malmö AI

28.08

Ystad

11.65

+1.5

John Nilsson-94, Ystads IF

21.06

Simrishamn

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

 

Kula 5.0 kg:

19.56

 

Viktor Gardenkrans-95, Öresund FK

16.07

Malmö/S-K

15.62

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

28.08

Vellinge

13.74

 

Quincy Andersson-95, Eslövs AI

30.07

Hässleholm

12.61

 

Emil Larsson-94, IFK Lund

23.07

Halmstad

11.03

 

Erik Kullberg-94, IFK Helsingborg

08.05

Tårnby,DEN

10.67

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

15.05

Eslöv

10.15

 

Daniel E Larsson-95, FK Athlet

25.09

Ystad

  9.53

 

Mårten Waldmann-95, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

  9.48

 

Oscar Staafgård-95, Malmö AI

06.08

Nässjö

  8.36

Johm Nilsson-94, Ystads IF

25.09

Ystad

Diskus 1.5 kg:

61.80

 

Viktor Gardenkrans-95, Öresund FK

17.08

Malmö/S-K

36.53

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

27.07

Helsingborg

32.74

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

10.09

Eslöv

32.45 §

 

Quincy Andersson-95, Eslövs AI

28.09

Eslöv

32.30

 

Emil Larsson-94, IFK Lund

23.07

Halmstad

30.44

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

15.05

Eslöv

28.75

 

Johan Knutsson-95, Malmö AI

10.09

Eslöv

27.95

 

Henrik Molin-94, FK Athlet

28.05

Sjöbo

24.93

Douglas Mårtensson-95, Ystads IF

25.05

Ystad

22.80

 

Mårten Waldmann-95, IFK Helsingborg

07.05

Tårnby,DEN

Slägga 5.0 kg:

59.54

 

Viktor Gardenkrans-95, Öresund FK

28.08

Ystad

44.30

 

Quincy Andersson-95, Eslövs AI

17.08

Malmö/S-K

38.50

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

27.07

Helsingborg

27.74

 

Mårten Waldmann-95, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

27.00

 

Daniel E Larsson-95, FK Athlet

25.09

Ystad

24.64 §

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

28.09

Eslöv

21.39

 

Felix Ericsson-95, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

20.91

 

Mattias Hjelm-95, IFK Helsingborg

24.09

Ängelholm

20.48

Axel Lewén-Broberg-95, Ystads IF

25.09

Ystad

20.24

John Nilsson-94, Ystads IF

25.09

Ystad

Spjut 700 gram:

63.30

 

Lukas Kvist-94, IFK Helsingborg

18.09

Växjö

55.47

 

Quincy Andersson-95, Eslövs AI

17.06

Eslöv

54.01

 

Jacob Larsson-95, Vittsjö GIK

30.07

Hässleholm

48.57

 

Johan Berggren-94, Eslövs AI

12.06

Vellinge

47.88

 

Henrik Oscarsson-Liebel-95, KFUM Kristianstad

05.06

Ängelholm

45.77

Axel Milvén-94, Åhus FIK

03.07

Helsingborg

40.37

 

Daniel E Larsson-95, FK Athlet

08.09

Sjöbo

39.98

 

Staffan Åkesson-95, Hässleholms AIS

15.05

Eslöv

38.32

 

Emil Larsson-94, IFK Lund

30.07

Hässleholm

37.69 §

John Nilsson-94, Ystads IF

10.08

Ystad

Stafett 4 x 100 meter:

44.71

IFK Helsingborg

03.06

Växjö

 

 

Mattias Hjelm-95, Erik Kullberg-94,
Johan Kullberg-94, Patrick Malmquist-95

 

 

44.79

Malmö AI

03.06

Växjö

 

 

Pontus Sterner Johansson-96, Oscar
Staafgård-95, Johan Knutsson-95,
Christopher Swenning-95

 

 

46.64

IFK Lund

03.06

Växjö

 

 

Philip Monien-95, Yann Palm-94,
Karl Persson-94, Gustav Björnek-94

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.14.59

Öresund FK

12.06

Karlshamn

 

 

André Ilve-94, Marcus Bergstrand-94,
Jakob Fornman-96, Mattias Ohlsson-94

 

 

Tiokamp:

4.447

 

Patrick Malmquist-95, IFK Helsingborg

10/11.09

Eslöv

18.53 (+1.2) 1814 270 2888 39.87
12.40 (-1.1) 555 (-0.7) 826 169 3.08.19