P 16 - 17 år:

Dela

100 meter:

10.51

+1.4

Austin Hamilton-97, Malmö AI

06.06

Skara

11.15

+1.0

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

08.08

Gävle

11.32

+0.9

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

16.08

København,DEN

11.34

+0.9

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

16.08

København,DEN

11.45

+0.9

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

08.06

Ystad

11.54

+0.9

James Gaudiello-98, Malmö AI

08.06

Ystad

11.69

+0.1

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

11.71

+0,0

Filip la Fleur-97, Ystads IF

25.05

Eslöv

11.96

-1.3

Marko Simic-97, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

12.09

+0.0

Erik Mårtensson-97, IFK, Trelleborg

26.04

Trelleborg

100 meter - medvind eller okända förhållanden:

11.25

+4.5

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

06.06

Vellinge

11.36

+4.5

James Gaudiello-98, Malmö AI

06.06

Vellinge

11.40

+4.5

Erik Mårtensson-97, IFK, Trelleborg

06.06

Vellinge

11.53

+4.5

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

06.06

Vellinge

200 meter:

21.60

+0.9

Austin Hamilton-97, Malmö AI

10.08

Gävle

22.43

+0.9

Sebastian Huynh-97, Hässleholms AIS

10.08

Gävle

22.90

+1.5

Filip la Fleur-97, Ystads IF

29.06

Göteborg/U

22.96

+1.2

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

31.05

Trelleborg

23.12

+0.1

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

29.06

Göteborg/U

23.18

-2.2

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

09.08

Gävle

23.23

+1.1

Marko Simic-97, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

23.29

+1.2

James Gaudiello-98, Malmö AI

31.05

Trelleborg

23.38

+1.2

Eric Mårtensson-97, IFK Trelleborg

31.05

Trelleborg

23.43

-3.5

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

10.08

Söderhamn

200 meter - medvind eller okända förhållanden:

22.88

+2.2

Marko Simic-97, Malmö AI

06.06

Vellinge

23.02

+3.5

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

09.08

Söderhamn

23.04

+3.1

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

09.08

Söderhamn

23.12

+2.2

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

06.06

Vellinge

23.16

+2.2

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

06.06

Vellinge

23.19

+2.2

James Gaudiello-98, Malmö AI

06.06

Vellinge

300 meter:

 

 

 

 

400 meter:

50.37

 

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

09.08

Gävle

50.52

Warsame Hassan-98, Malmö AI

08.08

Söderhamn

51.14

 

Filip la Fleur-97, Ystads IF

08.06

Ystad

52.80

 

Eric Mårtensson-97, IFK Trelleborg

08.06

Ystad

53.49

 

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

29.05

Motala

53.94

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

08.06

Ystad

55.29

Fabian Thun-97, IFK Lund

08.06

Ystad

55.87

 

Kevin Gullstrand-97, Öresund FK

07.06

Vellinge

57.73

 

Theodor Andersson-98, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

58.08

Zeth Söderlund-97, Björnstorps IF

28.06

Göteborg/U

800 meter:

1.50.79

Warsame Hassan-98, Malmö AI

25.07

Huddinge

1.58.95

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

05.07

Helsingborg

1.59.27

Salman Said-97, Malmö AI

07.06

Vellinge

2.02.05

Alexander Åkesson-98, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

2.02.62

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

07.06

Vellinge

2.06.37

 

Kevin Gullstrand-97, Öresund FK

27.07

Hässleholm

2.07.20

Fabian Thun-97, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

2.08.74

 

Andreas Vidovic-97, IFK Lund

31.05

Trelleborg

2.09.03

Zeth Söderlund-97, Björnstorps IF

27.06

Göteborg/U

2.11.33

 

Albin Ekeroth-98, Åhus FIK

29.05

Habo

800 meter, manuell:

2.09.2m

 

Daniel Lundborg-97, Malmö AI

15.05

Malmö/S

1000 meter:

2.47.4m

Lucas Brandt-97, IS Göta

17.07

Helsingborg

1500 meter:

4.02.06

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

06.07

Helsingborg

4.10.29

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

4.15.35

Alexander Åkesson-98, Malmö AI

28.06

Göteborg/U

4.30.54

Lucas Brandt-97, IS Göta

18.06

Helsingborg

4.46.37

Fabian Thun-97, IFK Lund

29.05

Norrköping

3000 meter:

  8.42.25

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

10.08

Gävle

  8.44.66

Oskar Rosenlund-97, Björnstorps IF

10.08

Gävle

  9.30.1m

Lucas Brandt-97, IS Göta

29.05

Lund

110 meter häck 91.4 cm:

14.70

+1.3

James Gaudiello-98, Malmö AI

29.06

Göteborg/U

14.76

+0.8

Viktor Bondesson-98, Malmö AI

24.08

Stockholm/S

15.54

-0.8

Felix Antonsson-97, Malmö AI

09.08

Gävle

110 meter häck 91.4 cm - medvind eller okända vindförhållanden:

 

 

 

 

300 meter häck 84.0 cm:

39.77

Viktor Nylander-98, Malmö AI

10.08

Söderhamn

2000 m hinder 91.4 cm:

6.05.55

 

Adelegn Zewdu-97, Malmö AI

08.08

Gävle

Höjdhopp:

1.83

Hannes Gärdenfors-97, Malmö AI

06.07

Helsingborg

1.72

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

1.70

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

29.05

Motala

1.70

- " -

15.06

Jönköping

1.15

Albin Ekeroth-98, Åhus FIK

29.05

Habo

Stavhopp:

4.38

Magnus Herstedt-98, Malmö AI

08.08

Söderhamn

Längdhopp:

6.55

-0.9

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

27.06

Göteborg/U

6.52

+1.6

Pontus Quick-97, IFK Lund

05.07

Helsingborg

6.42

+0.7

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

6.23

+1.0

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

09.08

Söderhamn

6.06

+1.3

Lukas Lilja-97, Klippans FK

05.07

Helsingborg

6.03

+1.7

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

08.06

Ystad

5.86

+1.8

Tim Olsson-97, Ystads IF

08.06

Ystad

5.69

+1.7

Vilhelm Björklund-97, IFK Lund

27.06

Göteborg/U

5.63

+0.6

Marko Simic-97, Malmö AI

12.07

Halmstad

5.21

+0.6

Theodor Andersson-98, Malmö AI

27.06

Göteborg/U

Längdhopp - medvind eller okända vindförhållanden:

6.61

+3.9

Pontus Quick-97, IFK Lund

10.08

Gävle

6.60

+4.6

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

16.08

Tanumshede

6.36

+2.2

Marcus Tornée-98, IFK Helsingborg

09.08

Söderhamn

6.32

+2.5

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

05.07

Helsingborg

6.19

+3.5

Lukas Lilja-97, Klippans FK

05.07

Helsingborg

Trestegshopp:

14.02

+1.1

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

08.08

Gävle

13.14

-1.2

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

15.06

Jönköping

12.49

-0.5

Jonatan Åsman-98, Öresund FK

07.06

Vellinge

12.17

+1.8

Pontus Quick-97, IFK Lund

29.06

Göteborg/U

11.86

+0.5

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

21.09

Åhus

11.48

-0.9

Lukas Lilja-97, Klippans FK

24.08

Ängelholm

Trestegshopp - medvind eller okända vindförhållanden:

13.81

+3.6

Marcus Nyberg-97, Malmö AI

04.07

Helsingborg

12.92

+2.3

Linus Leveau-97, IFK Helsingborg

29.05

Motala

Kula 5.0 kg:

20.32

 

Wictor Petersson-98, Malmö AI

26.07

Hässleholm

16.94

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

10.08

Gävle

15.57

 

Filip la Fleur-97, Ystads IF

28.06

Göteborg/U

14.80

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

26.07

Hässleholm

12.42

 

Tor Boëthius-98, Öresund FK

06.08

Malmö/S-K

11.62

 

Simon Henriksson-97, Eslövs AI

10.09

Eslöv

  9.16 §

 

Sahin Özgur-98, Together Bromölla LK

09.07

Kristianstad

  8.90

Alexander Bengtsson-98, Åhus FIK

18.09

Åhus

  8.88

 

Albin Regnér-98, Öresund FK

18.06

Malmö/S-K

  8.69 §

 

Illir Kuci-98, Together Bromölla LK

09.07

Kristianstad

Diskus 1.5 kg:

63.19

 

Wictor Petersson-98, Malmö AI

09.08

Söderhamn

60.96

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

06.06

Vellinge

45.19

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

23.08

Ängelholm

34.40

 

Elias Arkenstedt-98, Öresund FK

06.06

Vellinge

33.22

 

Simon Henriksson-97, Eslövs AI

10.09

Eslöv

29.92 §

 

Gustav Eichmüller-98, Åhus FIK

29.05

Habo

17.29 §

 

Tor Boëthius-98, Öresund FK

07.06

Vellinge

14.01

 

Albin Regnér-98, Öresund FK

18.06

Malmö/S-K

11.80 §

 

Isaq Ali-97, Öresund FK

07.06

Vellinge

Slägga 5.0 kg:

64.88

 

Jakob Gardenkrans-97, Malmö AI

10.08

Gävle

54.39

 

Wictor Petersson-98, Malmö AI

08.08

Söderhamn

40.79

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

24.08

Ängelholm

32.11

 

Simon Henriksson-97, Eslövs AI

10.09

Eslöv

Spjut 700 gram:

70.79

 

Gustav Eichmüller-98, Malmö AI

26.07

Hässleholm

62.38

 

Jonathan Amneskog-98, Klippans FK

24.05

Bålsta

51.47

 

Simon Henriksson-97, Eslövs AI

03.08

Varberg

39.75 §

Tim Olsson-97, Ystads IF

07.09

Sjöbo

38.96

Tor Boëthius-98, Öresund FK

10.05

København,DEN

38.18

Albert Lindström-97, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

19.94

Josi Vonreis-97, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

18.73

Victor Roxlin-97, IFK Helsingborg

06.07

Helsingborg

Stafett 4 x 100 meter:

42.98

Malmö Ai

25.05

Kil

 

 

(James Gaudiello-98, Austin Hamilton-97,
Viktor Bondesson-98, Marko Simic-97)

 

 

47.07

IFK Helsingborg

29.05

Motala

 

 

(Joel Bengtsson-99, Linus Leveau-97,
Eric Nilsson-99, Michael Nyabako-99)

 

 

53.37

Åhus FIK

24.08

Ängelholm

 

 

(Alexander Bengtsson-98, Max Lidén-98,
Tobias Andersson-99, Truls Månsson-02)

 

 

Stafett 3 x 800 meter:

6.17.11

 

Malmö AI

25.05

Kil

 

 

(Daniel Lundborg-97, Alexander Åkesson- ,
Adelegn Zewdu-97)

 

 

Stafett 1.000 meter:

2.09.68

Malmö Ai

24.05

Kil

 

 

(Viktor Bondesson-98, Marko Simic-97
James Gaudiello-98, Marcus Nyberg-97)

 

 

Tiokamp: